Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nastavení teploty a problemy se spinanim Wolf FGB 28

Autor: Lukas Baader
Datum: 10.10.2018 07:51
uživatel: 128640


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravim vsechny. Mam kondenzacni kotel Wolf FGB 28 + venkovni cidlo a ovladaci modul BM-2. Ovladaci modul pomerne hreje, takze zobrazovana vnitrni teplota neni aktualni a je vyssi asi o 1.5 az 2 C, takze pozadovanou teplotu musim nastavovat o tento rozdil vyssi. Predpokladam, ze s tim se nic delat neda.

Vice me ale trapi jiny problem. Po nastaveni kotle na automatiku a zadani casu spinani a pozadovane teploty, se mi vetsinou odpoledne az vecer stane to, ze na ovladacim modulu se zobrazi v hornim radku: vyp. venk. tepl., prepne se do pohotovostniho rezimu a kotel se tim padem nesepne i kdyz je teplota v mistnosti mnohem nizsi nez pozadovana a podle zadaneho casu ma kotel topit. Venku je tak treba 15C, uvnitr 20,5 C, nstavena teplota 24C a kotel proste netopi. Predpokladam, ze to ma na svedomi venkovni cidlo teploty, ktere prumeruje venkovni teplotu a ovlivnuje tak, kdy ma kotel byt v automatickem rezimu (vytapi) nebo v pohotovostnim (nevytapi).

Vliv na to maji asi polozky v nastaveni Prepinani zima/leto a Nastaveni ECO - ABS. Nejak ale nevim, jak to spravne nastavit, aby topeni topilo automaticky podle mych pozadavku a ne jak to ovlivnuje venkovni cidlo.

Pokud by mi mohl nekdo poradit, jak ty hodnoty spravne nastavit, byl bych rad. Dekuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lukas Baader10.10.2018 20:46
Jozef Homola10.10.2018 18:18
Lukas Baader10.10.2018 15:22
Jozef Homola10.10.2018 09:27

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 10.10.2018 09:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Popisuji situaci, kterou jsme v jednom obecním domě historického charakteru řešili včera a je podobná tomu vašemu problému. Vyměnil se kotel (obec) a dal ekviterm. I na Valasšsku se oteplilo a ekviterm hlásí teplotu vody 22°C a v prostorách je zima. Dříve tam byl centrální termostat a v pohodě se topilo a jelikož byla mírná rezerva v okamžitém výkonu, tak pootočením TRV hlavice se dala upravovat teplota. Teď pootočení hlavice k ničemu nevede. Uživatelé (např. kníhkupectví situaci nechápe a neví kdo by měl ladit křivky a "počáteční a koncový bod" na ekvitermu. Úředník na městském úřadu o tom nic neví a ani se neví kdo do toho má zasahovat. Je celkem pochopitelné, že když někteří uživatelé mají poměrové měřidla (chtějí platit méně), tak na víkend "stahují topení" (nikdo tam není) ale v pondělí není čím ten výpadek dohnat, ekviterm si určuje to své.
Ve vašem případě je nutné řešit počáteční bod topné křivky.

Autor: Lukas Baader
Datum: 10.10.2018 15:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128640
reakce na ...
Dekuji za informaci. Je tedy potreba zmeni vychozi patni bod topne krivky? V nastaveni na u teto polozky nastavena teplota 18C. Na jakou hodnotu bych ji mel tedy nastavit?

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.10.2018 18:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/50-ekvitermni-krivky
Regulace podle ekvitermu Buderus od str. 19
http://buderus-cz-cs-c.boschtt-documents.com/download/pdf/file/6720871984.pdf

Výše uvedené odkazy si prohlédněte a uvidíte zda to pomůže. Ekvitermní křivka ma několik prametrů, které slouží k její sestrojení. Vy si ji můžete spočítat podle kalkulátoru když něco víte o vaší otopné soustavě. Obecně žádný koupený regulátor dopředu neví kde má začat a kde končit. Vůbec nevím jaké teploty jsou vhodné pro váš dům, v jaké je lokalitě, jaká je u vás průměrná teplota a ani od jaké venkovní průměrné teploty už musíte topit. To záleží na typu domu.


EDIT
Ukázka jak se změní teplota vody pro průměrnou venkovní teplotu 15°C, když se změní některé parametry
Druhý obrázek už tam má i nějaké podlahové topení aby byl vidět ten rozdíl

Autor: Lukas Baader
Datum: 10.10.2018 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128640
reakce na ...
Prostuduji uvedene informace a snad se neceho doberu. Pokud bych to nevyladil, budu muset asi rici technikovi, ktery mi kotel zapojoval, jestli by mi s tim nepomohl. Dekuji za informace.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.