Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ovládání servomotoru u 3cestného ventilu

Autor: hofik hofik
Datum: 25.10.2018 14:21
uživatel: 128777

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jak navrhnout regulaci servomotoru Belimo NM24, který je na 3cestném ventilu zapojený za akumulační nádrží do radiátorů? Řízení chci pomocí raspberry (python, domoticz případně, + 1 wire teploměry). Problém je, že servo má po 3 vývody - zem a 2 vodiče pro směr doleva/doprava po připojení napájení. Tedy představa asi 2 relé a otevírat či zavírat po určitou dobu a sledovat teplotu, případně opět otevřít o krok (např. 10%).
Doba přeběhu serva je cca 60s, tedy 6s = 10% nebo má někdo jiný nápad, případně pořídit jiné servo s PID?
Díky za nápady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Honza Ringo29.10.2018 20:33
hofik hofik29.10.2018 11:55
Mirek Svejda28.10.2018 18:58
hofik hofik28.10.2018 12:08
Mirek Svejda26.10.2018 17:25
jan zizka26.10.2018 17:11
hofik hofik26.10.2018 17:02
jan zizka26.10.2018 16:56
hofik hofik26.10.2018 16:48
Mirek Svejda25.10.2018 16:29

Datum: 25.10.2018 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Většina serv má jen tyto tři dráty a úhel otevření si SW hlídá podle času přeběhu. Pokud chcete servo ovládat procesorem, tak by stálo za uvahu použít výkonnější modelářské servo. To se ovládá pomocí PWM. Dělal jsem něco podobného. Mě na tyto účely vyhovuje procesorová destička Lolin ESP32 OLED

Datum: 26.10.2018 16:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim, prave mi jde o to ovladani pomoci scriptu po krocich. Nemate prosim nejaky vzor algoritmu? Budu ovladat pomoci raspberry a somoticz, tedy nejaky python script, ktery pocita prave s casem prebehu a po krocich napr 10% by pootevrel ventil, dale zjistil teploty a pripadne opet pootevrel atd.

Autor: jan zizka
Datum: 26.10.2018 16:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102105
reakce na ...
Použij jakýkoli P I D regulátor, nejlépe analogový, ten nejsnáze nastavíš a seřídíš. Na digitálních přístrojích strávíš věčnost, než nastavíš integraci a derivaci a pásmo proporcionality.

Datum: 26.10.2018 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prave vse mam jiz v domoticz, jen ten algoritmus, mam sice nejak y kus kodu, ale jde mi o zkusenosti. Pid se chci zatim vyhnout. Jde prave o 3cestak z aku do radiatoru, kdyz je natopena a jeji casovani atd. Pid sice vim, ze bude chodit, ale neumozni mi ovladani atd.

Autor: jan zizka
Datum: 26.10.2018 17:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102105
reakce na ...
P I D regulátor má jednoduché nastavení žádané hodnoty W. Takže s tím můžeš regulovat i na dálku.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 26.10.2018 17:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S domoticz Vám neporadím. Osobně mi více vyhovuje programování v C/CPP než skripty. Navíc se mi podstatně víc líbí lokální samostané regulátorky jen s mírným dohledem z centrálnícho bloku (ve Vašem případě domoticz). Pokud se centrální blok podělá, tak jen odpadne možnost dálkového přístupu ale zařízení bude fungovat dál. Právě proto se mi líbí ty destičky Lolin. Je na nich WiFi pro dálkový dohled, malý zobrazovač a dostatek ADC nebo GPIO portů. Jsou k dispozici o knihovny jak pro 1wire čidla, tak i pro serva.

Datum: 28.10.2018 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Existuje nejaky vzor, jak tedy na lolin naprogramovat pid regulaci serva s cidly 1wire tak, aby reguloval? Pripadne mate nekdo info, jak byste celou akumulaci resili?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 28.10.2018 18:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Destičky jako Arduino, NodeMCU, Wemos atd. se programují v Arduino IDE. Oblíbené jsou destičky používající starší procesor ESP8266 nebo novější ESP32. Existuje jich kvanta. Já jsem použil destičku LOLIN ESP32. Ta má proti základu navíc malý OLED displej. Pro takovéto regulátory jsou podle mého názoru podstatně vhodnější než raspberry. Cenově je to v obou případech nepatrná cena, ale u destiček s ESP32 máte v základu 12 ADC, 2xDAC, GPIO, WIFI, Bluetooth, SIO, SPI atd. V případě arduina obvykle musíte použít rozšiřující destičky. Již po instalaci Arduino IDE máte k dispozici příklady pro základní periférky a na internetu najdete kvanta příkladů pro 1Wire, PWM ovládání serva apod. Zajímavé jsou i alikace jako Blynk pro ovládání pomocí telefonu a samozřejmě není problém i komunikace s domoticz. Sice existuje i možnost programování ve skriptovacích jazycích, ale je to jen komplikace. Vhodnější je používat základní CPP.
Základní otázkou je co vlastně chcete.
Umíte zacházet s procesory a chcete si udělat vlastní regulaci ? Podle otázek na 1Wire to vypadá, že o tom nic nevíte. V tom případě si kupte nějaký hotový ekvitermní regulátor.

Datum: 29.10.2018 11:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Arduinu se právě chci vyhnout, jak jsem psal, dělám s rpi, python , php, mysql, atp. S 1wire, dht22 a BMP čidly mám zkušenost, doma mám cca 2 roky 19xds18b20, 3x dht22 a bmp venku, celé v php aplikaci (sem tam python a bash, plánovač na led světla venku na zimu atd.) na mysql a procedury mazání atd., ovládání ventilu bojleru na topení z kotle atd. Další RPI kodi a jako NAS s HDD, takže zkušenosti mám, hraju si právě s domoticz... Spíše jsem chtěl nakopnout, jak to řešit nejjednodušeji a co koupit. Myšlenka právě byla ekviterm, řízení 3cesťáku pro topení z AKU, jak jsem psal výše... zapojení a schéma mám, jen mi šlo o regulaci toho serva, v domoticz dám scény a na základě nich řízení a plánování topení z natopené aku, případně někde v místnosti oled (možná i tlačítka na nastavení teploty + a -)... snad jsem to popsal pochopitelně :)

Autor: Honza Ringo
Datum: 29.10.2018 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100670
reakce na ...
Koupit nodeMCU a k tomu dvě relé - (např wemos d1mini a příslušné shieldy) a flashnout na to firmware ESPeasy https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php/ESPEasy .
S tímto firmware se zařízení připoj do wifi sítě a konfiguruje jen přes webové rozhraní bez potřeby nějakého programování. Umí spolupracovat právě s DHT22, BMP280, ds18b20, a spoustu dalších senzorů kdy jen nakonfigurujete kde jsou připojená, jak často měří,.. Nakonfiguruje se komunikace s Domoticzem a pak už to jde přímo řídit jen z Domoticzu. Jde vytvořit i jednoduché scripty -rules - t které se pak volají přes Domoticz - takto jsem řešil kratší pulsy pro naklápění žaluzií a přesně tak by šlo asi řídit to servo.
Kombinací Domoticzu, a několika těchto modulů řeším řízení bazénu filtrace, salinátor, TČ, osvětlění,) žaluzie, závlahy, osvětlení kolem domu,...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.