Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vlhkost v bytě

Autor: Eva Jirásková
Datum: 15.11.2018 18:53
uživatel: 128965


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Dobrý den,

Mám dotaz ohledně vlhkosti v bytě.Byli jsme nájemci ve zhruba 100letem domě. Bohužel při předávání bytu neproběhla řádná kontrola, čili majitelka neviděla stav bytu. Jelikož jsme měli finanční nouzy a potřebovali rychle bydlení, tak jsem se do bytu nastěhovali. Byt byl značně cítit vlhkostí, na stěnách byly vlhké a plesnivé mapy, koberec byl také nasáklí vlhkostí a silně zapachal. Měli jsme pořízenou fotodokumentaci, ale bohužel se zachovala jen malá část fotek. Byt jsme si opravili podle rad a tipů známých. Když venkovní teplotní podmínky dovoly, tak při nejmenším, vždy na jedné straně bytu bylo otevřeno okno do zahrady(dřevěná okna) do kořán a na druhé straně ventilačka směrem do ulice k silnici (plastové okno-více se okno neotvíralo jelikoz je to na rušné ulici, kde chodí stále cizí lidé, atd.). V zimě se topylo elektrickým topením. Jakmile se nevetralo, tak se okna 'potila' (zaparena) teklo z nich spoustu vody. Vždy to bylo z vnitřní části v bytě na dřevěných oknech. Vše v bytě plesnivelo a zacali se opět dělat plesnive skvrny a mapy. Vystrikavali jsme to přípravkami proti plísním. To vždy na chvíli pomohlo. Po čase se to začalo dělat zase.. . Po jednom roce bydlení začali na domě dělat zateplení. Ale problémy s vlhkosti v bytě byli pořád. Když jsme se teď chtěli odstěhovat tak nám nové majitelky, které zdědili tenhle dům, dávají vlhkost v bytě za vinu nám. Tvrdi nám, že tenhle konkrétní být byl suchý a že ta vlhkost tam vznikla tím, že se v létě málo větralo a v zimě málo topilo. Chtějí po nás ať ten byt kompletně vysusime. Proto se teď obracím na vás, jestlije možné, že jsme to opravdu zavinili my? Popřípadě, jestli je možné si nechat udělá nějaké posouzení od odborníka, který by nám zhodnotil situaci vlhkosti v bytu/domě . V příloze posílám fotky vlhkeho komínu na půdě domu a sklep přímo pod naším bytem. A také koláž pořízených fotek na kterých je vidět aspoň část, jak to vypadalo před tím, nez jsme to opravili. Také zasílám fotku okna na veřejné chodbě v domě. (tak bohužel mi se nejdou všechny fotky nahrát, kdyztak pošlu emailem)
Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Eva Jirásková18.11.2018 00:08
Filip Filip17.11.2018 09:37
Eva Jirásková17.11.2018 08:24
Eva Jirásková17.11.2018 08:23
Šalý Jaroslav15.11.2018 22:01
Jiří Kubíček15.11.2018 21:48
Eva Jirásková15.11.2018 18:57

Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 17.11.2018 09:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Ty ježibaby, které vlastní tento dům, nemají tušení co říkají. Jednoznačně je to způsobeno stářím stavby a absencí hydroizolace jak vodorovné, tak svislé. I kdyby jste tam topila na 500°C, tak to nevysušíte. Kapilární vzlínavost je v tomto případě jev trvalý. Dá se to odstranit pouze vložením nějaké hydroizolace. Já to vidím jako pan Šalý a také doporučuji obrátit se na člověka nejen znalého, ale hlavně uznávaného úřady, čili nejlépe soudního znalce. Filip

Autor: Eva Jirásková
Datum: 18.11.2018 00:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128965
reakce na ...
Dekuji za odpověď :)!

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 15.11.2018 22:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
ing. Bukovský, znalecká kancelář, soudní znalec udělá posudek
doporučuji oslovit

Autor: Eva Jirásková
Datum: 17.11.2018 08:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128965
reakce na ...
Děkuji za odpověď.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 15.11.2018 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, z toho, co popisujete a z těch fotografií se toho moc posuzovat nedá. Vlhkost obecně vzniká ze dvou důvodů, buď se vlhkost může do bytu a zdiva dostávat vzlínáním, když dům nemá vodorovnou hydroizolaci zdiva a především přízemní byty na to mohou trpět, nebo na chladném povrchu zdiva a chladných oknech kondenzuje vnitřní vlhkost. To se hlavně týká starých netěsných oken s mizernými izolačními vlastnostmi a starého zdiva, které není tepelně zaizolované, hlavně na severních stranách domu. Dost často a podle mne to bude i váš případ, je to spojením obou příčin dohromady, tedy když do tepelně neizolovaného zdiva vzlíná vlhkost. Tím to zdivo má ještě horší izolační vlastnosti, je v zimě ještě chladnější, takže mimo vzlínající vlhkosti ještě trpí zvýšenou kondenzací na vnitřním povrchu. Obviňovat někoho, že za vším stojí jen špatné větrání nebo topení je nesmysl, i když správně větrat a přiměřeně topit by se mělo a samozřejmě zvýšené větrání a topení ten důsledek tlumí (taky ale zvyšuje náklady na vytápění), takže to nemusí být tak vidět, ale v žádném případě to není hlavní příčina těch problémů. Příčiny jsou především dvě - vzlínání vlhkosti do zdiva bez hydroizolace a špatné tepelně izolační vlastnosti zdiva. Neberu tu možnost, když tam odněkud zatéká nebo jsou prasklé rozvody, ale to snad není váš případ. Posoudit by to měl někdo znalý přímo na místě, ale podle mne daleko od pravdy nebudu.

Jen bych k tomu ještě doplnil, že problém se vzlínající vlhkostí určitě nevyřeší, když budete více větrat a více topit. Tím jen "vysušíte" povrch zdiva, ale vlhkost do celé hloubky zdiva bude vzlínat stále a sotva přestanete topit, bude to zase za chvíli vidět. Jediným řešením je vodorovná hydroizolace zdiva. Problémy s kondenzátem na chladném povrchu zdiva může přechodně řešit lepší větrání (snížíte tím vnitřní vlhkost vzduchu) a intenzivnější topení (zvýší se tím povrchová teplota zdiva), ale není to ta hlavní a nejsprávnější cesta, protože tím zvyšujete náklady na vytápění, a obzvláště, když topíte v takovém domě elektřinou, tak se pak ty výdaje člověku nemusí líbit. Nejlepší cestou, jak tohle řešit, je zateplení zdiva a to i se sokly a pod úroveň zeminy, aby vám u paty domu nezůstával velký tepelný most.

Autor: Eva Jirásková
Datum: 17.11.2018 08:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128965
reakce na ...
Děkuji za odpověď.

Autor: Eva Jirásková
Datum: 15.11.2018 18:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128965
reakce na ...
Fotky k diskuzi

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.