Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kdy zavřít sekundarní přívod vzduchu

Autor: Karel Ztracený
Datum: 07.12.2018 12:40
uživatel: 129169


Zdravím,

snažím se naučit, jak správně topit v krbových kamnech s výměníkem (Hass a son). Primární přivod vzduchu jsem pochopil.

Sekundární funguje tak, že pokud ho otevřu na 100 %, má krb výkon 100 %. Pokud otevřu sekundár na 50 %, má krb výkon 33 %,

Mě by zajímalo, jestli existuje během topení / zatápění / příkládání / apod. situace, kdy je vhodné sekundární přívod vzduchu plně uzavřít ?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď21.12.2018 15:44
Karel Ztracený11.12.2018 10:52
jenda dibes07.12.2018 17:05

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 21.12.2018 15:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Sekundární přívod spalovacího vzduchu je důležitý pro důkladné vyhoření hořlavin. I z hnědého uhlí, natožpak ze dřeva, se uvolňují tzv. prchavé hořlaviny, v plynné formě a ty nehoří na roštu, ale dále ve spalovací komoře. Takže když uzavřete sekundár, tak vám tyto hořlaviny bez vyhoření odejdou komínem, neboť se k nim nedostane vzduch. Není to škoda? Proto v návodu výrobce máte doporučení, jak řídit přívod sekundárního vzduchu. Doporučuji se jím řídit. Nastavení pro uhlí a dřevo se mohou od sebe lišit! Tedy pokud je uhlí povoleno.
Jediný důvod k uzavření sekundáru by mohlo být zatápění, kdy potřebujete silný komínový tah bez jeho snížení přisáváním sekundáru. Ale jakmile se do komína dostanou horké spaliny a vznikne tah, tak pak je záhodno sekundár pootevřít až nastavit na optimální polohu. V automatech se to řídí elektronicky, vy to musíte provádět ručně.

Autor: jenda dibes
Datum: 07.12.2018 17:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Jak je konstruované topeniště ? Ten sekundár je tam jenom jako oplach skla , nebo jako vzduch do plamene (vyhořívání dřevoplynu).
Protože pokud je tam oplach skla , tak přivřením dojde k začernění skla . Pokud je tam pro sekundární spalování , tak to má návaznost na primár. To znamená , aby sekundár jen neochlazoval topeniště , tak se přivírá primár . Tím dojde ke špatnému hoření - vznikají saze a oxid uhelnatý a v určitém místě se nasává do plamene další vzduch a dochází k hoření dřevoplynu , které mají zápalnou teplotu nad 600°c . Dochází pak k nárustu teploty . Kamna pak pomalu hoří za dosti vysokých teplot.
Obávám se , ale že u teplovodních kamen kde je výměník v topeništi je toto problematické udělat . Topeniště je právě hodně ochlazováno vodou .
Pořidte si aspon spalinový teploměr , at víte jak se kamna chovají . Stačí obyčejný na magnetku co přicvaknete na kouřovod.

Autor: Karel Ztracený
Datum: 11.12.2018 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129169
reakce na ...
Zdravím,

děkuji za odpověď. Sekundár je na oplach skla i jako vzduch do plamene. Přímo v manuálu je psáno, že pro ...

výkon krbu 100% - primár 0% a sekundár 100% (míra otevření)
výkon krbu 33% - primár 0% a sekundár 50%

U výměníku jsem nastavil teplotní spád na cca 65 stupňů, takže tam by zas takový problém nemusel být.

Teploměr si pořídím, díky za tip.

Mě hlavně zajímalo, při jaké situaci se úplně zavře sekundár, protože v manuálu je pouze "zavřeno napůl" jak uvádím výše.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.