Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Podlahové topení-poraďte

Autor: Karel Cejka
Datum: 05.01.2019 22:54
uživatel: 129370


Dobrý den, koupili jsme před půl rokem novostavbu, kde bylo instalováno teplovodní topení a radiátory. Máme elektrokotel Protherm Ray 12k a od začátku bojuji s tím abych pochopil jak rozdělovač pro podlahovku vůbec funguje, na jakou teplotu má kotel vodu natápět, když budu do podlahovky pouštět 30 stupňů, myslím abych nenatápěl na zbytečně velkou teplotu.
U rozdělovače pro podlahovku je čerpadlo a podle jednoho příspěvku zde jsme zjistil, že je v sérii, přičemž jsem se dočetl, že podlahové čerpadlo v sérii není optimální, nevím.. Dále je tam termohlavice s kapilárou pro nastavení teploty vody do podlahy.
Na kotli mám nastavenou teplotu vody 40 a do podlahy 30. Podlaha je vlažná, v místnosti 20 stupnu , určitě se ohřívá, jen mi přijde, že vratka z podlahy je poněkud chladnější než bych čekal a tím pádem asi nutí spínat kotel časteji. Podle toho co jsem se zde dočetl, tak to jak mám zapojen rozďelovač se teplota vody do smyček=teplotě vody vrácené do oběhu.. Nevím zdali podlahovka funguje správně. Budu rád za každý komentář, nebo jestli někdo používá stejný sytém jaký mám já a měl by nějaký tip. Předem děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 169   starší >>
Příspěvky
Autor: Josef Navrkal
Datum: 12.01.2019 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100022
reakce na ...
Tepelnou soustavu je potřeba z hlediska hydrauliky posuzovat vždy jako celek. Obvyklým rysem zdejších dotazů a diskuzí je to, že se informace „uvolňují“ postupně a neúplně. Tím se vytváří velký prostor pro kreativitu diskutujících, k žádoucímu řešení to vede obtížně. Také přidám několik kreativních postřehů.
- Zřejmě se jedná o soustavu s elektrokotlem s vlastním čerpadlem, na primární okruh jsou připojena otopná tělesa s termoventily a regulačními šroubeními. Na primární okruh je dále připojen směšovací rozdělovač s čerpadlem, na vstupu do rozdělovače je regulační termoventil ovládaný dle teploty smísené vody, na výstupu z rozdělovače je regulační šroubení.
- Účelem otopné soustavy je zajistit požadovanou teplotu v místnostech i při měnící se venkovní teplotě. To se má dít kontrolovaným průtokem a teplotou otopné vody tělesy a smyčkami.
- U dané soustavy by se možná dalo najít nastavení obou čerpadel, regulačních šroubení i poloha regulačních kuželek termoventilů (těles i rozdělovače) tak, aby docházelo k právě žádoucím průtokům. Jenže po regulačním zásahu, například termoventilů, se tento stav „rozpadne“ a změní se dispoziční tlaky (tím i průtoky) pro tělesa i pro smyčky.
Například od termoventilu na směšovacím rozdělovači chceme, aby reguloval teplotu smíchané vody. Jenže on zároveň mění tlakové poměry v celé soustavě. Takové změny jsou nežádoucí a nejsou pod kontrolou.
- Úvaha: Tělesa budou uzavřena, teplá voda teče z kotle přes termoventil a čerpadlo směšovače na teplotní čidlo, termoventil se zavře, průtok přes kotel bude nulový, přesto, že obě čerpadla běží. Provozní (možná i havarijní) termostat kotel vypne. Uzavíráním termoventilu směšovače se zvyšuje dispoziční tlak pro smyčky, chladná voda ze smyček teče přes čerpadlo na teplotní čidlo, termoventil se otevírá, chladná voda teče do kotle, kotel sepne. Toto rozkmitání může trvat, dokud se soustava nějak teplotně nesrovná.
Pokud by čerpadla měla hodně rozdílné parametry může dokonce docházet u některých těles i smyček k obrácenému proudění vody. Takové stavy nutně nastat nemusí, ale mohou.
- Diskutovaná soustava je nevhodně uspořádána. Problémem je směšovací rozdělovač, který vnáší do soustavy cosi, co tam být nemá. Taková soustava se chová, s ohledem na to, co od ní očekáváme, chaoticky. A chaos se analyzuje a reguluje velmi obtížně. Je třeba nejprve řešit primární problém, ne problémy sekundární.
- Ponechal jsem stranou otázku zajištění průtoku vody přes kotel.
- Trh je zaplevelený směšovacími rozdělovači pochybných konstrukcí. Tyto směšovače se neustále nabízí, s oblibou kupují a montují. Nevím proč. Je to marné.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 12.01.2019 18:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Navrkal. Máte samozřejmě pravdu, že je zde špatně zvolený rozdělovač. Stejně jako Vy nechápu, proč se tento typ stále vyrábí a montuje. Tento problém již pan Čejka vyřešil tím, že vyhodil čerpadlo a směšovač z rozdělovače. Stejně tak je pravda, že pan Čejka uvolňuje informace dost omezeně. Momentálně je problém s tím, že topí jen do podlahy v chodbě a koupelně velice předimenzovaným kotlem. Pokud je podlahovka jen v té chodbě, tak je to celé nesmysl. Měl tam dát jen elektrické kabely a bylo to.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 00:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Manuál bohužel nemám

Autor: Karel Cejka
Datum: 05.01.2019 23:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Nevím jestli je to z ní poznat

Autor: Karel Cejka
Datum: 05.01.2019 23:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Fotogalerie:
Tady je rozdělovač

Autor: Mirek Svejda
Datum: 05.01.2019 23:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Dejte sem fotku rozdělovače. Pokud se jedná o sériový (pulsní) rozdělovač, tak ten je určen pro vysokoteplotní zdroje. Podívejte se do manuálu, těch 40C bude málo.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 00:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Manuál bohužel nemám a v telefonu mi nejdou zmenšit rozumě fotky, aby tady byly čitelené. Mohu vám je poslat na mail?

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 00:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Fotogalerie:
Tady je snad lepší

Autor: Mirek Svejda
Datum: 06.01.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Toto je skutečně seriový rozdělovač. Zřejmě se jedná o nějaký starší typ. Já ho neznám a ani jsem ho nenašel na internetu. Pěkné srovnání rozdělovačů je např. zde:
https://forum.tzb-info.cz/113129-smesovaci-rozdelovace-pro-podlahove-vytapeni
Osobně nechápu, proč se tento typ vůbec vyrábí. Je schopen přenášet malý výkon, takže musí být poměrně vysoká teplota vstupní vody. Podívejte se na obdobné rozdělovače jiných výrobců. Třeba IVAR
https://www.ivarcs.cz/storage/File/12001-14000/13107-file-CSNAVOD-IVAR.CI-557-KS-VP.pdf
V tomto případě se uvádí vstupní teplota 75C.

Základní otázkou tedy je, jak máte dimenzované radiátory. Jakou teplotu oběhové vody potřebujete pro optimální teploty v radiátorových místnostech a jakou používáte regulaci. Nepoužíváte náhodou prostorový termostat pro vypínání kotle ? To je asi nejčastější chyba v kombinovaných systémech.
Píšete o teplotě 40C. Pro tyto teploty tento podlahový rozdělovač téměř určitě nefunguje správně. To znamená, že termoventil prakticky vůbec nereguluje teplotu v rozdělovači. Teplota v podlahovce je zhruba úměrná vstupní teplotě. Pokud regulujete teplotu pro radiátory ekvitermem a teplota v podlahovkových místnostech vyhovuje, tak bych to neřešil.
Pokud nemůžete zvednout teplotu do radiátorů a teplota v místnostech s podlahovkou nevyhovuje, tak je to špatné. Asi jediná možnost předělat nebo vyměnit rozdělovač.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 10:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Děkuji za odpověď,
Zatím žádnou regulaci nemáme. Bydlíme zde teprve krátce. Do radiátorů prakticky netopíme, protože máme krbovky, které obývak ve kterém jsou krásně vytopí + ložnici i dětský pokoj, který na obývák navazuje. V ložnici a dětském pokoji Jsou tedy regulovány termohlavicemi, podle teploty v milstnosti. Takže jedeme zatím jenom podlahovku v chodbe, koupelně a wc. Pustit teplejší vodu do okruhu určitě není problém. Mě to připadalo, že pri 30c by měla být asi podlaha teplejší než je.
A myslíte že když pustím do okruhu teplejší vodu, podlaha se více ohřeje a nebude muset kotel tak často spínat.?
Takhle když tam bylo těch 40c na výstupu z kotle a 30 do podlahy, tak ze začaltku bral hodně, asi než se podlaha trochu naakumulovala. Teď už jede že třeba půl minuty dohřívá na 2kW a pak zase na minutu vypne, voda se ochladí a zase zapne. To mi přijde ale moc často. Nevím

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 06.01.2019 10:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Máte mylnou představu o vytápění podlahovkou. Neřešte teplotu podlahovky, ale teplotu prostorovou. I podle Vás "studená" podlaha hřeje. A tomu musíte přizpůsobovat teplotu vody.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
To asi mám, proto budu vděčný za každou radu. Napřiklad v koupelně je cca 20c a přijde že při 30c do podlahy je to málo. Vím že podlaha není od toho aby byla teplá, ale aby ohřivala vzduch v místnosti. A co si myslíte o tom rozdělovači?

Autor: Pavel Wolf
Datum: 06.01.2019 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Psal jsem blbost.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 06.01.2019 12:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Nemůžete řešit jenom koupelnu, musíte řešit v rámci celku. Třeba jenom zvýšit teplotu vody. V ostatních místnostech teplota vyhovuje? já nejsem specialista na rozdělovače.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 12:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Topím podlahovkou do 3 mistnosti tj. Chodba u vstupu, wc a koupelna. Ano podlaha urcite topí, je vlažná, na bosé nohy nestudí. Takze ano, na wc a chodbě teplota vyhovuje. Ale ta koupelna by mohla být teplejší.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 06.01.2019 14:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud máte v koupelně chladno, tak prostě zvedněte teplotu do podlahy. Na rozdělovači máte regulační ventily. Pro koupelnu ho nechte plně otevřený a ostatní přivřete. Na pochybnosti jaká stačí teplota nebo jak často spíná kotel Vám nikdo neodpoví. To je dané aktuální tepelnou ztrátou vytápěných místností, kladením podlahových trubek atd.
Otázkou je to zvednutí teploty. Normálně by jste teplotu pro podlahovku upravoval termohlavicí na rozdělovači. Osobně si myslím, že při stávající vstupní teplotě má termohlavice jen malý vliv na výstupní teplotu a nesouhlasí nastavená teplota. Zřejmě budete muset mírně zvednout teplotu kotle.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Tak jsem nastavil na kotli na zkoušku 50c a po hodině mi připadá že se vstupní trubky z rozdělovače do podlahy více ohřály. Do podlahy jsem nechal těch 30c. Myslím že je to znát.. uvidím za nějakou dobu. Dal jsem do koupelny teploměr, tak uvidím jestli se teplota zvedne. Do koupelny jsem nastavil ještě ten větší průtok.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 06.01.2019 18:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Píšete, že do podlahy jste nechal 30C. To je údaj na termoventilu? Na fotce nevidím žádný teploměr. Normálně se osazuje dvojice kontrolních teploměrů na obou trubkách rozvaděče. Mě by zajímalo, jaká je skutečná teplota vody do smyček (dolní trubka rozdělovače).

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 06.01.2019 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Docela jsem zvědav,co by Vám poradili místní všeznalci,třeba kdyby první začal igor,takže co poradíš pánovi,aby mu kotel nespínal každou minutu?

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2019 16:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Asi bude prolémem oběh vody. Kotel sepne a když není dostatečný pohyb vody, tak se spirála přehřeje. Pomoci může buď změna hystereze spínání pokud to něco umožní nebo přemístění snímače teploty ale hlavně dostatečný "přesun vody".

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Dobrý den, co myslíte tím pohybem vody? Jako průtok od kotle k rozdělovači? Na rozdělovači se myslím nechá nastavit vetší průtok vody z přívodu..

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Oběhem vody, pardon

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2019 16:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Kolik litrů vody vám obíhá mezi kotlem a topením za hodinu, minutu nebo sekundu. To teplo, které kotel vyprodukuje (podle okamžitého výkonu) musí být odebrané soustavou.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 16:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Já teď do radiátorů netopím, mám je stažené. Protože jak jsem psal předtím, máme v obývaku krbovky, a vytopí nám i ložnici a dětský pokoj.
Teď topím jen 2 okruhy podlahovky. Jeden okruh koupelna a druhý je chodba společná s wc. Tak neví jestli je kotel schopen předat teplo které vyrobí... :(

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2019 17:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ale to je základ jakékoliv funkce topení.
Na jedné straně je zdroj tepla a na druhé EMITTER (to co to předá do vzduchu, podlahy nebo vody).

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Co mám tedy udělat? Celou dobu jsem si myslel že když budu topit do podlahy, tak se postupně naakumuluje a kotel nebude muset tak často spínat. Teď když natopí na požadovanou teplotu, což trvá nějaký čas, pak vypne a bězí jen čerpadlo a kotel netopí, to trvá asi stejně dlouhou dobu. Pak zase znovu, připne na 2kW a tak to jde pořád. Takže mi právě přijde, že to teplo předáva, když má tendenci pořad dotápět.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 06.01.2019 17:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Trpělivost,igor píše.

Autor: metball iGIN
Datum: 06.01.2019 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
To sis naběh :-)

Aukro - ŠRITR - SCOP skorem až 7.5 ...

Pro tazatele by prodal napřed jedno ŠESTÉČKOVÝ,
pak by si tazatel rád přikoupil druhý, třebas
9 kW
a nakonec ještě i třetí, tak 11kW.

No, aby fakt uhodil krut,
tak by si ještě rychle skáknul do OBI pro tři volejáky á 2.2 kW ...

Tak to myslel LubyNegro,
náš veliký Praktik.
... který kdysi tak obdivoval obchodní úspěch páně ŠRITRA.

SFO

PS:
A nechtějte, abych začal psát třebas v zastoupení Ládínka Jaskvy,

PPS?
šikulína Bílka, ...

PPPS:
nebo dokonce "skorořediteleZemNéKoule" Jíchy.

iGoNY

Douška?
Luby, a řiká se
"Vofóklé jak Dvojka Máslo!"
Tak si v tom udělej jasno.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2019 17:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Tak zkusíme bilancovat. Je nějaký ustálený stav podlahy a sepne kotel výkonem 2 kW. Dává každou sekundu 2000 J tepla.

2000 J /4180 J/kg°C vody /4°C teplotní spád smyček x 3600 s = 430 l/hod nebo 7,17 l za minutu. Je schopen okruh oběhu tohoto množství vody? Pokud pořádně nemrzne, tak ten teplotní spád nemusí být ani 4°C při krátké smyčce a oběhové vody by muselo být ještě více.

Autor: Karel Cejka
Datum: 06.01.2019 17:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129370
reakce na ...
Promiňte, já jsem opravdu jen lajk a tomuhle opravdu nerozumím. Smyčky zde nejsou dlouhé. Na průtokoměrech je nastaveno 3l. Takže asi není schopen takového oběhu.

zobrazuji 1 - 30 z 169   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama