Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vypočet TZ a doporučenní vytápění

Autor: Lenka Kralova
Datum: 08.01.2019 23:31
uživatel: 129213

Dobrý den,

chystáme se stavět dvoupatrový rodinný dům. Mám vypracované PENB. V domě plánuji aktivní rekuperaci a tak bych chtěla dosáhnout na dotaci. Vytápění by mělo být teplovodní podlahové se zdrojem buď elektrika v případě malých TZ nebo TČ když by byly větší. V domě bude také krb s malým výkonem. V odkaze je řez domem a PENB.

https://drive.google.com/open?id=1OG88E4eGaCZnTw-5n4vBDFCVK1Uh6HeW

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček16.01.2019 21:10
Jozef Homola16.01.2019 20:46
Jiří Kubíček16.01.2019 19:47
Lenka Kralova16.01.2019 13:43
Jiří Kubíček09.01.2019 00:35

Datum: 09.01.2019 00:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, spadáte do mírného klimatického pásma a TZ prostupem u vás vycházejí cca 2,7 kW, TZ větráním bez rekuperace cca 1,6 kW, bez rekuperace by to tedy bylo cca 4,3 kW. V reálu vám rekuperace sníží TZ větráním o cca 50%, takže byste byli na TZ cca 3,5 kW. Papírově ale budete mít TZ větráním ještě o něco menší, takže předpokládám, že budete na TZ někde kolem 3 - 3,1 kW. Dům je dobře zateplen, asi bude i dobře řešen z hlediska solárních zisků, má i tvar výhodný pro PD nebo NED, takže předpokládám, že u vás nebude problém dostat se minimálně na oblast podpory B1, možná i B2, ale musel by to někdo ověřit přesným výpočtem, energeticky vztažná plocha je cca 197 m2, vnitřní bude kolem 150 m2. Problém je ale v tom, že když budete chtít čerpat jakoukoli dotaci v programu NZÚ pro novostavbu, tak jsou tam určité limity neobnovitelné primární energie podle oblasti podpory B0, B1 nebo B2. Co jsem se díval do PENB, tak i s TČ vzduch/voda vám vychází měrná neobnovitelná primární energie 99 KWh/m2/rok, ale pro podporu v oblasti B2 je limit 60 a B1 90 kWh/m2/rok, u B0 je to 120. Podle toho byste tedy mohli maximálně čerpat B0, ale bylo by škoda nedosáhnout alespoň na B1, od ní moc daleko nejste a měl by vám projektant navrhnout nějaké řešení. Na B2 už by byla asi potřeba větší investice do jinak nenávratných technologií, takže bych to spíše viděl na B1. B0 byste splňovali úplně bez problémů ihned. Každopádně ať už budete chtít jít cestou jakékoli dotace pro novostavbu, tak při vytápění elektrokotlem byste se na žádnou dotaci nedostali, protože byste nesplnili žádný z limitů pro neobnovitelnou primární energii. I když budete mít TZ třeba jen do těch 3 - 3,5 kW, což už by pro vytápění elektřinou nákladově nevadilo, tak ale v případě, že budete chtít dotaci, tak budete muset stejně zvolit TČ. Pak jde taky o to, zda má smysl v případě pořízení TČ volit aktivní rekuperaci, podle mne by vám stačila pasivní.

Autor: Lenka Kralova
Datum: 16.01.2019 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129213
reakce na ...
Moc vám děkuji pane Kubíčku za vaši obsáhlou odpověď. Zkusím vytápění pořešit s panem projektantem i když mě moc nenapadá jak když tomu nevyhovuje ani TČ. Moc se v těch rekuperacích nevyznám. Když to vezmu ze svého laického pohledu pak pasivní rekuperaciemi podle mě musí vždy vhánět do domu studenější vzduch a to se mi zdá, že musí být pocitově nepříjemné.(když mám v místnosti 22 stupňů a venku je -5 tak asi teplota, která půjde do pokojů z rekuperace nemůže být podle mě vyšší než 15 stupnů). Z tohoto důvodu jsem přemýšlela spíše o aktivní rekuperaci a možná by mě i lákala jakási malá možnost případného chlazení v letních měcících.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.01.2019 19:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady jsou nějaké odkazy pro lepší pochopení rekuperace:
https://www.nilan.cz/web/cs/teorie/nazorna-schemata/pasivni-rekuperace
https://www.nilan.cz/web/cs/teorie/nazorna-schemata/aktivni-rekuperace
https://www.nilan.cz/web/cs/teorie/nazorna-schemata/nilan-compact-schema-funkce
https://www.nilan.cz/web/cs/teorie/poradna/pasivni-a-aktivni-rekuperace
Osobně rekuperaci zatím neprovozuji, takže nějaké zkušenosti by vám musel popsat někdo jiný, každopádně v případě pořízení klasického TČ pro vytápění a ohřev TV mi přijde zbytečné utrácet ještě peníze za aktivní rekuperaci, ale záleželo by na ceně. Taky jsou na trhu různé kompakty spojující rekuperaci a klasické TČ vzduch/voda.

Autor: Jozef Homola
Datum: 16.01.2019 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Na těch odkazech to není v pořádku s tím tvrzením od Nilanu. Účinnost vztažena na teplotu a suchý vzduch je jako "nebe a dudy" s účinností energetickou u rekuperace. Na obrázku jsem to srovnal pro nějaké běžné podmínky a kdyby mrzlo, byl by to ještě větší propad v účinnosti.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.01.2019 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, však s těmi teplotami to nebude asi úplně přesné, ty odkazy jsou hlavně pro pochopení rozdílu mezi aktivní a pasivní rekuperací.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.