Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kondenzace - nevyužívaný komín

Autor: Jiří Terš
Datum: 15.01.2019 07:52
uživatel: 129446


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,

rád bych touto cestou řešil problém s kondenzací vlhkosti v prefabrikovaném komíně Schiedel Stabil, který prozatím není využíván.
Komín byl dokončen v rámci stavby na konci roku 2017 a doposud nemám krb, který by něj byl napojen (objekt je vytápěn jiným zdrojem tepla). Komín prochází cca středem rodinného domu, který má přízemí + obytné podkroví a malou nezateplenou půdu. Ve spodní části je odtok kondenzátu napojen do kanalizace, jinak jsou zde běžná revizní dvířka a příprava na připojení krbu (průměr 20 cm) směrem do obývacího pokoje. Komín je nahozen strojní sádrovou omítkou.
Problém je ten, že v zimě se nám již druhým rokem na některých místech komína dělají vlhké fleky, které jsou velmi nehezké a poškozují omítku. V zásadě mi bylo doporučeno buď do komína topit a nebo úplně ucpat otvory (revizní dvířka, příprava odkouření) a tak alespoň fleky minimalizovat. Tuto zimu jsem otvory zacpal polystyrenem a minerální vatou, ale výsledek je úplně stejný. Po bližším ohledání jsem zjistil, že komín je zvenku už na samém vršku, na nezateplené půdě, odkud se zdá, že vlhkost stéká přímo po komíně přes minerální vatu až do stropu v podkroví. Zároveň je ale evidentní, že se vlhkost dostává i minerální vatou v komíně až do přízemí, kde se vlhkost zase dostává na povrch omítky.
Byl by někdo schopen mi sdělit, proč se toto děje a zda tomu lze nějak zabránit? Jakékoliv další informace rád poskytnu.

V současné době přemýšlím o tom, zda by nepomohlo obalit komín minerální vatou i na nezateplené půdě, což by zde mohlo omezit kondenzaci. Na druhou stranu mi není úplně jasné, odkud se vlhkost bere. Předem děkuji za pomoc.

Editace: Ještě podotýkám, že kondenzát evidentně neteče "vnitřkem" komína do kanalizace, ale zřejmě minerální vatou, která vyplňuje prostor mezi kouřovodem a samotnými tvárnicemi, částečně pak i stéká na nevytápěné půdě přímo po plášti komínových tvárnic.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 16.01.2019 18:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Nejdříve je potřeba si ujasnit, kde se tam ta voda bere. Jsou dvě možnosti - zatéká tam voda z venku, nebo je to kondenzát z vlhkého vzduchu z baráku. Zatékání se dá skoro na 100 % vyloučit, zbývá kondenzace. Zde je potřeba si uvědomit, že v baráku je vždy vyšší koncentrace vodní páry jak venku. Z toho je jasné, že ucpání odvětrávacích kanálů minerální vlnou nezabrání difuzi vodní páry. To chce něco parotěsného, nejlépe to celé přelepit parozábranou. Nicméně, já předpokládám, že na lapači kondenzátu na spodku komínu nemáte žádnou pachovou uzávěru ( sifon ) a tudíž při změně tlaku dochází přez toto potrubí k intenzivnímu proudění mokrého vzduchu do studeného komína. A to je podle mě základní příčina Vašich problémů. Já vidím řešení velmi jednoduše. Zašpuntujte tu trubku gumovým špuntem, pak větrací mezeru i vlastní komín přelepte parozábranou a máte pokoj. Zateplovat komín nemusíte, protože to nemůže přinést vůbec žádný efekt. Filip

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 16.01.2019 19:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
S uzavřením souhlasím. Je však potřeba nejprve komínové těleso vysušit a to nepůjde jinak, než provětrávat ohřátým vzduchem nad bytovou teplotu. Bude to něco stát, ale jenom zabránění vniku další vlhkosti se problém neodstraní. Na nejvlhčích místech již vzniká, nebo hrozí vznik plísně. Vysoušení jen povrchu pouze urychlí solný výkvět. Podle obrázku zateplení stropu, je velmi pravděpodobné, že komínové těleso tepelný most vytváří. S jistotou by to poznala jedině kamera v místech přechodu komína stropem.

Autor: Filip Filip
Datum: 16.01.2019 19:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já tvrdím, že zrovna v zimě to nevysušíte, ba naopak pokus o vysušení pravděpodobně přinese opačný efekt. Prostě to parotěsně uzavřít. Vyschne to postupně samo.
Filip

Autor: Jiří Terš
Datum: 18.01.2019 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Takže vidím to tak, že:

-budu se snažit utěsnit syfon a otvory, ideálně parozábranou
-nechám to vyschnout přes jaro/léto
-zaizoluji komín na půdě

...další zimu uvidím, co se stane.

Jinak syfon tam opravdu je, koukal jsem na to. Domnívám se ale, že svůj účel zřejmě neplní, protože žádná voda přes něj neteče, neb se nesráží v komíně jako takovém ale jeho plášti. Tím pádem syfon nemůže těsnit a je to vlastně jen ohnuta hadice. Takže to vidím buď na špunt, nebo do něj občas nějakou vodu nalít, aby těsnil.

Autor: Petr Chládek
Datum: 26.11.2020 11:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133556
reakce na ...
Dobrý den.

Mám stejný problém. Jak jste dopadl? V čem byl zakopaný pes a co pomohlo?

Díky.

Autor: Lubos Siska
Datum: 26.11.2020 14:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Zdravim,

komin, ak nie je pouzivany, by sa mal upchat len zhora (zavrete stredove revizne dvierka), aby sa zabranilo pristupu studeneho vzduchu do komina a otvorit spodne revizne dvierka (aby komin bol zvnutra vykurovany).

Autor: Jiří Terš
Datum: 27.11.2020 10:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Dobrý den,

tak minulou zimu to bylo relativně v pohodě - udělala se asi jen jedna menší vlhká skvrna. Je otázka, zda to byl důsledek opatření, která jsem provedl, nebo jen důsledek mírné zimy. Letos zatím mrzne asi týden a už se objevila jedná drobnější vlhká skvrna.
Provedená opatření jsem už někde v tomto vlákně zmínil, nicméně:

-oblepil jsem komínové těleso v nevytápěném půdním prostoru lisovanou skelnou vatou
-perforovaná komínová kontrolní dvířka v interiéru jsem zacpal
-syfonovou hadici pro odvod kondenzatu jsem zacpal
-letos mi došlo, že mi na půdu vedou ještě 2 menší chráničky s kabely, kterými by asi mohl do pokroví unikat teplejší a vlhčí vzduch, takže jsem je nyní zacpal také
-i když to s problémem asi nesouvisí, vyměnil jsem také půdní schody za výrazně kvalitnější a lépe těsnící

Asi jediné, co jsem zatím opravdu neprovedl, je zacpání komína. Možná to nakonec opravdu přijde na řadu.

Autor: Petr Chládek
Datum: 27.11.2020 10:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133556
reakce na ...
Díky moc za reakci. Mám stejný komin i metodu stavby dobu (DJT).

- zaizolování komínu mi kominík vyloženě zakázal, také jsem to měl v plánu udělat. Nevím jestli do toho jít nebo ne a vždy to před návštěvou kominíka sundat..

- Spodní dvířka s mřížkou mi pan ze Schiedlu doporučil vyměnit za plná (uvidíme, zda to pomůže)

- Chráničky mi na půdu též vedou, ale myslím, že vlhkost jde hlavně z vnitřku komína, tak to asi nebudu řešit.

- Půdní schody mám též izolované + na nich ještě leží deska z polystyrenu

- Co trochu pomohlo bylo, abych alespon j1 týdně zatopil a komín trochu proschl a navíc jsem hodil komín do prelinky (kondenz neteče po komíně dolu ale roztáhne se do perlinky a pak rychleji schne..

+ přikládám foto původní stav a stav po perlince

Autor: Petr Chládek
Datum: 27.11.2020 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133556
reakce na ...
Obrázky nešly vložit tak alespoň odkaz:

https://drive.google.com/drive/folders/1DJMMtan2Hua5rhWjKDEYl7jYaMJBGxC9?usp=sharing

Autor: Jiří Terš
Datum: 27.11.2020 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Myslím, že dodatečné zaizolování komína je asi opravdu špatný nápad, protože se dá očekávat, že takový komín revizí neprojde...já to udělal z toho důvodu, že ho opravdu nepoužívám a nenám na něj ani připojen žádný spotřebič, takže ani revizi neřeším (je to "připravené" na krb někdy v budoucnosti). Čili počítám s tím, že budu muset asi vatové desky časem stejně sundat.
Nemáte náhodou odkaz, kde koupit ta plná dvířka na komín Schiedel? Určitě bych je také pořídil, pokud to jde.
Občasně topení do komína by mělo pomoci, bohužel já nemám čím (dům vytápím TČ)
Tehdy jsem s tímto problémem kontaktoval i přímo Schiedel, ale bylo mi řečeno, že jde o novostavbu a že musí nejdříve proschnout a pak to zmizí (to je podle mě univerzální formulace, kterou používají všechny firmy, jakmile je problém s vlhkostí). Mě to nepřijde reálné, vzhledem k tomu, že tento problém má evidentně více lidí, evidentně časem nezmizí a navíc DJT staví domy s minimem vlhkých procesů, takže i vlhkosti by mělo být méně. To je alespoň můj názor. Komín mám Schiedel Stabil, stavba byla dokončena tuším na konci roku 2017.

Autor: Petr Chládek
Datum: 27.11.2020 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133556
reakce na ...
Sehnat plná dvířka od Schiedelu je nadlidský výkon. Zkuste se spojit s někým z DJT (ideálně někoho kdo s Vámi řešil stavbu), ten Vás odkáže na někoho ze Schiedelu. Dvířka pošlou zadarmo.
Přesně, s DJT bylo minimum mokrých procesů. My máme postaveno od 2018, takže jedeme druhou zimu, zatím mi to přijde o něco lepší než loni, ale reálně budu moct porovnat až o zimě..

Autor: Petr Zíka
Datum: 16.01.2019 17:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Na těsnění otvorů (třeba nepoužívané přisávání externího vzduchu ke krbu nebo husí krky) také používám vatu, ale dávám ji do mikroténového pytlíku. Pěkně to pak těsní a je to přitom na 100% vzduchově nepropustné. Na Vašem místě bych tak utěsnil nejen komínový otvor (dole v místnosti), ale i nepoužívaný sifon. Dvířka jsem také utěsnil - dal jsem pod ně mirelon po celé ploše a s použitím mírného násilí zavřel. Před tím byla slyšet u dvířek "meluzína" (hlavně pokud venku foukalo), potom už nic. Komín pod střechou mám obložený deskama nejlevnější vaty (16 cm tlusté, do výšky cca 1m) a stažené tenkým drátem. Při kontrole komína dráty rozvážu, desky dám na stranu a pak je zase vrátím - je to na dvě minuty.

Autor: Jiří Terš
Datum: 15.01.2019 21:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Takže co se prostředí na půdě týče, tak během večera tam byla teplota okolo 2-3°C a vlhkost mezi 75-80 %.
Vypadá to jako vysoké číslo, ale jde o relativní vlhkost a podle dat na
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/profesionalni-stanice/mapy#
se v tuto chvíli venkovní vlhkost skutečně pohybuje mezi 70-80%, takže předpokládám, že jde o normální hodnoty pro větraný nezateplený prostor.
Co se parozábrany týče, zkusil jsem se z půdy podívat pod minerální vatu a situace je následovná. Ze 2 stran komína jsou až do stropu příčky nahozené strojní sádrovou omítkou, ze dvou stran na komín navazují přímo pozink lišty kotvení SDK stropů. Tesně nad SDK je pak natažena parozábrana. Z dalších 2 stran je na komín přilehlá zmíněná příčka a až na ní lišta s SDK a parozábranou. Nejsem úplně specialista, ale příšlo mi, že to dělali řemeslníci poctivě - vím, že na spoje používali dedikované pásky na parozábrany a ke zdi to lepili nějakými průsvitnými tmely nebo lepidly, takže tam bych asi problém úplně nehledal.
Myslím si, že nejvíce vlhkosti, co se na půdu dostane z interiéru, bude asi v současné době přes vytahovací schodiště, které zde je kvůli přístupu na půdu. Je bohužel dost nekvalitní a těsní pouze kosmeticky - již jsem objednal výrazně kvalitnější, od kterého si slibuji v dohledné době výrazně lepší utěsnění. Nemyslím si ale, že by to nějak výraznou měrou mohlo za zmíněný problém.
Dále přikládám několik aktuálních fotek, viz přílohy.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.01.2019 22:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Opravdu s tou vlhkostí na půdě bych si nedělal starosti. je ale potřeba ten komín používat a zatím jej nějak vysušit. Doufám, že se vás nedotknu, ale připadá mi, že trochu málo větráte. Pokud nebudete komín prozatím častěji využívat, tak by stálo za to ten komín ne půdě oizolovat fasádní vatou. Vypadá to totiž, že to těleso komínu vytváří v horní části tepelný most. Stálo by za to, změřit vlhkost povrchu komínového tělesa. Připadá mi podle fotek rovněž provlhlé. Je to potřeba urychleně řešit, neboť to vypadá, že se pod stropem začíná chytat plíseň.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.01.2019 22:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mne to také připadá jako tepelné mosty plus zvýšená vlhkost. V té dolní části jsou fleky ve stejné výšce vlevo i vpravo. Tam může být skyta nějaká kotevní technika z ocelových součástí. Pod stropem bych to viděl na odvádění tepla z komínových tvárnic pod stropem tvárnicemi v nevytápěném prostoru. Tepelná vodivost betonových tvárnic je značná. Takže ta část na půdě by měla být velmi dobře zaizolovaná.

Autor: Jiří Terš
Datum: 16.01.2019 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Děkuji za názory.
Větráním jsem se také zabýval, snažíme se větrat 3* denně - ráno, po příchodu z práce a večer. Nakolik se nám to daří, těžko říci. Vlhkost se v podkroví drží okolo 70%, jak jsem říkal.
Myslím, že se tedy určitě budu zatím soustředit na zateplení komínu v půdní části, snad to pomůže.
Používat komín by bylo asi také řešení, avšak na pořádný krb prozatím nejsou finance a nějaká dočasná kamna se mi tam úplně shánět a instalovat nechce.
Ještě mi trochu vrtá hlavou, kde se ten teplý vlhký vzduch v komínu bere, když kouřovod i revizní dvířka mám ucpaná. Napadá mě, zda se nemůže vlhkost do komína dostávat právě přes odvod kondenzátu do kanalizace - myslím, že v kanalizaci bude určitě teplý vlhký vzduch a pravděpodobně při sprchování večer i spousta vodní páry, která by se teoreticky touto cestou mohla do komínu dostat.
...máte nějaké doporučení na provedení izolace na tom komíně? Čím například vatu ke komínu uchytit/lepit, jakou tloušťku? Lisované desky nebo běžnou "motanou"?

Autor: Jozef Homola
Datum: 16.01.2019 08:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Odvětrání kanalizace dokáže dělat "divy". Mne třeba zamrzne vyústění nad střechou. Jak stoupá vlhký vzduch, tak se prochlazuje a v trubce při přechodu střechou a nad už namrzá ve formě jinovatky až uzavře otvor. To ale se stane jen občas za velkých mrazů, Takže pokud nemáte sifónový uzávěr, tak tam skutečně proudí vlhký vzduch.
Nicméně si myslím, že u vás se jedná o povrchovou kondenzaci na omítce. Tam se totiž stýká vlhký a teplý vnitřní vzduch s chladným povrchem a tento vzduchu má mnohem vyšší absolutní vlhkost než nějaký chladný z kanálu.
Zajímalo by mne, zda jsou ty tvárnice komínu ztaženy k sobě ocelovými tyčemi?

Autor: Jiří Terš
Datum: 16.01.2019 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Já se domnívám, že jsou, ale bohužel na 100% to nevím. Mohu jen potvrdit, že 2 díly komína se k sobě montovaly závitovými ocelovými tyčemi - přikládám foto.
Ještě jsem pro zajímavost našel foto napojení na odpad z komína. V nejspodnější části komína ve tvárnici nějaký primitivní syfon ve formě takové harmonikové plastové hadice je, otázkou ale je, zda je funkční - domnívám se, že v syfonu asi nebude voda a tím pádem nebude asi moc funkční.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 16.01.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Nelepší jsou lisované fasádní desky a nalepit na cementové lepidlo ( běžné na polystyren, nebo obklady. případně přetáhnout a zpevnit perlinkou. To ve vašem případe bude možná zbytečné. Na ten odvod kondenzátu vytvořit z hadice nějaký sifon a pokud to nejde, tak prostě zazátkovat. Pokud tam ten sifon není, tak i při minimálním komínovém tahu způsobeném pouhým ohřátím komínu vnitřní teplotou domu, může k nasávání vlhkosti docházet.

Autor: Jiří Vrba
Datum: 15.01.2019 10:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129448
reakce na ...
Dobrý den, v praxi se vyskytují dvě nejčastější příčiny, obě souvisejí s kondenzací vlhkého vzduchu na chladném povrchu. To může být v kanálcích zadního odvětrání v prostoru nevytápěné půdy nebo nad střechou, ale pokud dobře chápu Váš příspěvek, vlhkost se sráží na vnějším povrchu komína v půdním prostoru. Tedy zřejmě příliš vysoká vlhkost vzduchu na půdě vlivem netěsné parozábrany v kombinaci se studeným povrchem komína. Proto se také, pokud komín prochází nevytápěným prostorem, vždy doporučuje provést jeho zateplení, stejně tak při vysoké části nad střechou. Já bych doporučil změřit vlhkost v půdním prostoru (jak již bylo popsáno výše), zkontroloval dle možností provedení a těsnost parozábrany a v každém případě provedl zateplení komína (po vyschnutí) minerální izolací.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.01.2019 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud není dokonale uzavřené ústí komínu, tak v něm probíhá výměna vzduchu. Je potřeba komín vysušit a to několika denním mírným profukováním teplým vzduchem, aby se komín ohřál a vlhkost se mohla odpařit. Pak komín ze všech stran téměř hermeticky uzavřít a to i případné kanály okolo izolace. To je zřejmě ta červená mřížka. Tam je nejspíš přístup vzduchu z domu, který vlivem ohřátí obsahuje větší vlhkost, která pak v mezivrstvě po ochlazení, především v půdním prostoru, kondenzuje. Odstranění této vlhkosti bude záležitost na delší dobu. Doufám, že pokud má komín odvětrávaci kanálky, tak že jsou u ustí komína pod krycí deskou odvětratelné.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.01.2019 08:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chtělo by to nějaké foto. Kondenzace může vznikat tak, že je vlhký vzduch z domu je vytlačován do komína a když přijde na chladnou část, tak zkondenzuje. Bylo by dobré taky zjisit jaká je vlhkost v nevytápěné půdě a zda je dobře větraná. Mohlo by se stát, že chladný vzduchu, který se propadá komínem dolů vychladí komín a něco by se mohlo na vlhké půdě srážet i zvenku ale málo pravděpodobné. Jedniná rada na začátek je zalepit něčím vstup zevnitř domu do komína (fólie a páska).
Další možný pokus by byl, kdyby na vstup komína byl umístěn miniaturní ventilátorek. Ten spolehlivě zabrání kondenzaci, protože se vzduch bude pohybovat (taky komín vyhřívat) a neude se v mezní přilehlé vrstvě prochlazovat až na rosný bod.

Autor: Jiří Terš
Datum: 15.01.2019 09:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za odpověď.
Fotky jsem právě přidal do vlákna - jsou z loňska, ale letos je to velmi podobné.
Vlhkost na půdě změřím. Domnívám se, že větraná je dostatečně - na obou štítových stěnách jsou větrací otvory, kterými zpravidla docela dost profukuje.
Vloni jsem měl zalepen (viz fotka) vstup k odvodu kondenzátu páskou, ale nepomohlo to. Můžu zkusit případně vzít nějakou pořádnou pásku a přelepit ještě jednou. Otvor do kouřovodu připravený pro krb z druhé strany mám teď ucpán smotanou minerální vatou - je to dobrý nápad, nebo blbost?
...není možné, že to celé vzniká v důsledku ucpání zadního odvětrání komína?

Jinak celkově koukám, že se stejný problém řeší zde:
https://forum.tzb-info.cz/140533-mokre-fleky-prosakovani

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.01.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zajímavý je ten flek mimo komín, pokud jsem pochopil snímek. Vedle dveří.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.01.2019 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Nikde není poznámka, jak je zajištěn komín v jeho ústí. Jestli je opatřen stříškou, nebo zakrytý úplně, nebo bez jakéhokoli zajištění proti dešti.
Dále by byl zajímavý údaj o teplotě a vlhkosti v bytě.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.01.2019 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Nikde není poznámka, jak je zajištěn komín v jeho ústí. Jestli je opatřen stříškou, nebo zakrytý úplně, nebo bez jakéhokoli zajištění proti dešti.
Dále by byl zajímavý údaj o teplotě a vlhkosti v bytě.

Autor: Jiří Terš
Datum: 15.01.2019 11:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Snímky nejsou úplně ideální, ale všechny fleky jsou na komíně, případně na předělu komínu a zdi. Na poslední fotce to může možná vypadat trochu jako optický klam.
Jinak například v přízemí se fleky vyskytují i symetricky po obou stranách komínu v identický výšce a klidně i nad sebou - myslím, že přibližně kopírují spoje tvárnic.

Komín je zakončen Meidengerovou hlavou. V přízemí domu je 21°C, v podkroví okolo 20°C. Vlhkost v podkroví je téměř konstantních 70%, v přízemí mohu ještě doměřit, ale domnívám se, že to bude podobné.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.01.2019 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Udělejte pokus na jednom fleku. Přetřít vodou s přídavkem sava a nechat osušit případně ofouknout nějakým fénem, co to udělá. Možná to zcela zmizí.

Autor: Jiří Terš
Datum: 15.01.2019 11:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129446
reakce na ...
Otírání vodou vidím celkem jako zbytečné - jde o jasnou vlhkost. Vyfoukáním fénem to asi možná dočasně zmizí, ale vzhledem k množství vlhkosti a skvrn se to objeví zcela jistě znovu, čili příčinu problému to domnívám se nevyřeší.

Pokusím se dodat večer informace o vlhkosti na půdě a hydroizolaci.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.01.2019 12:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Fotogalerie:
Bude potřeba vysušit prostory označených kanálků. V horní ochlazované části komínu dochází ke kondenzaci v těchto kanálcích a stékání dolů. Ve spojích s vyšší propustností pak vystupuje na povrch. Pokud jsou kanálky průchozí, mělo by to jít vysušit odvlhčeným teplým vzdechem přes mřížku. Jinak budete muset po delší dobu ohřívat celý komín. Topné těleso do komínu a svrchu nechat otvor jen několik cm2 pro pruběžné odvětrání.

zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama