Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

poradte prosim kamna do male prostory (izolovane jurty)

Autor: jakub Hanzl
Datum: 12.02.2019 17:19
uživatel: 129755

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravim velevazene forum (bez ironie),

procetl jsem dost z mistnich diskuzi o kamnech, presto nejsem uplne rozhodnut a/nebo jsem mohl neco zajimaveho prehlednout, proto si dovolim poprosit o pripadne postrehy/rady, ...

bydlim v Jurte, kt. ma prumer 8m (tj.50m2 podlaha), vyska valce 180cm plus nevim kolik presne kuzel, ted jsem to nejak zmeril/odhadnul - celkovy objem vnitrku = 127,6m3. Mam tu 3 otvory, dve jsou okna cca 100x170cm posledni= dvojkridle dvere maji 4 skla 35x70cm, vse izolacni dvojskla. Na vrcholku strechy je jeste kulate okno o prumeru 160cm, take dvojsklo.

izolovano je vsude stejne (vc. podlahy) - ovci vlnou tl. 10cm, coz dle metodiky vyrobce: pri stlaceni na 3cm udajne odpovida lambde 0,036. Coz, jestli se nepletu, vychazi podobne jako u obycejneho polystyrenu. Nechapu, co to je za zvlastni metodiku, ani jake parametry ma vlna nestlacena (nebo ne tolik, plachta/snih tlacit asi bude, lec v bocich minimalne,..).
V priloze je energo stitek, sice na jinou jurtu, ale mela by byt identickeho provedeni.
Samozrejme jeden z kamenu urazu je temer nulova akumulacni schopnost stavby. Vzhledem k omezene nosnosti podlazky (dvojity rost z kvh 80x100 krizem pres sebe na 14 zemnich vrutech) asi neni dobre reseni velka kachlova kamna. Uvazuju o castecne obestavbe kamen kamenem v ocelovem ramu, ale nevim, nakolik to je smysluplne, stejne to nemuze byt velka tonaz.

Komin je 3,5m nad vyusteni kamen, tusim prumer 130cm, dvojstenny nerez s izolaci, Bertrams Eko Peko 8.

aktualne tu topime kamnama Franco Belge Savoie
(https://www.kamnakrby-eshop.cz/cz-detail-966741-franco-belge-savoie-kamna-litinova.html)

Vedel jsem, ze jsou tezce prehnane, 8kw je dost, ale cekal jsem, ze bude protahovat a vubec, je to vlastne stan, tak jsem si rikal, ze prvni zimu nebude od veci zkusit zaprve neco silnejsiho, zadruhe uz jsem je mel z predchoziho bydleni.
Tim padem "velmi prekvapive" topime spise na uduseny vzduch a samozrejme to dechtuje komin a i tak je tepla prilis. Ted, kdyz neni tolik zima topim jen rano a vecer.

Zaprve mam pocit, ze komin by asi mohl byt delsi, ale spocitat to neumim.

Zadruhe bych rad kamna nahradil vhodnejsimi. Zatim topime ze 100procent lisovanymi drevenymi briketami, v budoucnu bude spise drevo, nebo kombinace dreva a briket.

Zatim beru v uvahu kamna:

1)klasicke Jotuly, 602 a to bud obycejne N GD, nebo CB.
zarazi me dvojnasobna cena, kdyz technicky o nic nejde, jen dalsi
vedeni vzduchu. Mam pocit, ze u vetsich kamen se aspon jotul u CB verzi namaha je zaizolovat vermiculitem, u 602 cb jsem ho na fotkach nevypatral (udajne po stranach jsou zdvojene vymenne litinove steny).
Takze celkove nevim, jeslti to CB v podani jotulu neni trosku lestenej pr..

Libi se mi na nich plotna (nakolik je lepsi vareni na plotne vs. primo na horni deste litinovych kamen?).

Dvirka jsou sympaticky mala, takze nebudou coudit dovnitr, nelibi se mi na nich mrizovani (slo by asi vyrezat) a regulace vzduchu na soupatko me moc nevoni, kolecko bude asi citlivejsi a hezci.
Potom bych radsi precejen mel popelnik, vim, ze se nevykydava casto, ale proc prasit lopatkou,nebo hrotit vysavac na popel,kdyz to jde civilizovaneji..

2) velmi podobne MORSO 2B CB STANDARD - ta by mi asi vyhovovala lip, ale nemaji zadni vyvod, coz je diskvalifikuje.

3) maly doutnik Nordpeis Orion CB krom obtizne sehnatelnosti sympaticky, ale mozna uz moc slaby... ....?

4) Vermont Castings Aspen CB, nebo Aspen II, nevim, cim se lisi I a II (horni plneni? nechapu k cemu).
nedocetl jsem se vice o "Termostatické kontrole proudění vzduchu". Tj. nejaky bimetal, co vrti se sekundarnim vzduchem? nebo ten je napevno a vrti to s primarem? Nenasel jsem moc referenci lidi. Neco napr. na Uk webech, ale zdalo se mi to irelevantni, lidi tam nahodile hanili i dobra kamna, takze nevim, nakolik se tomu da verit, spatne se daji provozovat libovolna kamna a dobra reference prostacka, ktery v provozu ruznych vyrobku nevidi rozdil...
Okno me zase trochu drazdi - jednak jeslti neni zbytecne velike (ochlazuje ohniste?), pripadne bych vyrezal ty mrize - asi jsem proti mrizim zaujat, ale proc je tam davat, kdyz u mnohem vetsi skla se obejdou bez nich. Zas bych asi musel vydrzet se zarukou.
No a mozna diskvalifikujici je pripoj kominu 153mm, ja mam podle vseho 130 a to by asi nedelalo dobrotu... .? 153 Predpokladam ze je vnejsi obvod vyusteni z kamen, a mozna by sla i trubka zevnitr, nebo redukce, ale nevim, jestli to je dobry napad, kdyz si vyrobce diktuje takhle siroky odtah ackoli dle KW by mel stacit i ten mensi, ne?

5) Jeste jsem uvazoval o Jotul F100 SE, ale oproti nim maji F602 plotynku, kterou vyuziju a mensi dvirka = mene coudu dovnitr.
krom patrni vice vermiculitu nevidim vyhody oproti F602.

6) ruzna dalsi Morso. 1010, 1412, 1442 (pripadne starsi 1430, 1410, ...) mam v jejich cislech binec, v zasade veverku, sovu, atd, kolem 5kw... ..? Bohuzel neprehlednost jeste zhorsuje, ze lidi co je hodnoti ta cisla casto taky michaji.
Nevim, jeslti maji Morso nejaky vyhody oproti konkurenci (u nekterych volitelna konvekce?), krom pecka designu a patrne i kvalitniho zpracovani. V zahranicnich forech jsem nasel opravdu hodne zminek i fotek propalenych ruznych malych Morso. Pricitam to spis spatne obsluze (za me uz hranicici s dusevni nezpusobilosti, chudaci kamna), ale bylo toho fakt hodne, i na ebayi je ke koupi dost vraku, tak jsem trochu zviklan, precejen jsou pomerne draha.

7) "prenosne kachlace", napriklad
ABX Florencie I, ABX IKARIA K1, obe 2,5-7kw.
pripadne jeste Euroteplo Ludwig X, 2-6kw.
U tech nevim, jake by byly vyhody oproti litinacum. Mozna lepsi konvekce? Je vubec pro me vyhodna, kdyz mam jednu kulatou mistnost? Mozna ze jo, ted kdyz mam zatopeno, a sahnu pod pohovku,tak je tam znatelne vetsi zima.
A jeslti to lepe akumuluje nez litina? Vzhledem ke stale relativne nizke vaze nepredpokladam zasadni rozdil.
Kachle samy o sobe mi esteticky nevadi, ale samotne plechove vlozky v kachlich mi prijdou vylozene hnusne. nechapu, proc to takhle vyrabi, hrat si s kachlema na retro a napalit tam ostrou kostku.... ?

8) neco, co jsem prehledl? :) obecne me moc esteticky nebavi, ani se mi do prostredi nehodi, unifikovane plechove krabice, nebo valce, ale snazim se nebyt dogmaticky a koukat i na ne.
napriklad me bavi LS Kamna Nemo, ale jsou mimo s cenou, velikosti i vykonem.
Pripadne maji nejaky smysl trubkova kamna stylu Bullerjan? (kanuk, sattan, ...) i male jsou asi velke a pochybuju o efektivite, cistote horeni i regulovatelnosti.
Takhle malo vykonna kamna se asi nevyrabi s katalyzatorem?

9) Jelikoz v lete je tu vedro, tak bych klidne mohl uvazovat i o nejakem tepelnem cerpadle, to by zaroven mohlo ve vedru priklímovávat, ale nechci hlavni topeni zavisle na elektrine a krom vyssi investice me uplne nelaka mit za jurtou klasickou "klímokrabici". kdyby to umeli kompaktnejsi / schovatelnejsi, a stacil mi maly vykon, tak bych o tom zauvazoval, protoze bych tim mohl temperovat stale a pritlacit na pilu s kamnama az za vetsi zimy.

Asi by mi hodne pomoh vypocet tepelne ztraty stavby, ale to na kolene asi uplne nescotnu... :-/

Co myslite?
Sakreau, nejak jsem se rozepsal. No, nemam rad, kdyz nekdo chce rady a nic si neprecte, tak aspon nejsem ten pripad... :)

Dekuji moc!
Zdravi
Jakub Hanzl

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Malík15.02.2019 00:33
Petr Malík15.02.2019 00:16
Ondra Brichta14.02.2019 21:22
jenda dibes14.02.2019 17:24
jakub Hanzl14.02.2019 13:05
Ondra Brichta13.02.2019 22:07
jenda dibes13.02.2019 20:21
Ondra Brichta13.02.2019 00:30
jakub Hanzl12.02.2019 21:01
jenda dibes12.02.2019 18:31
jakub Hanzl12.02.2019 18:05
jenda dibes12.02.2019 17:43

Datum: 15.02.2019 00:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím
Dle mně by váš problém docela jednoduše vyřešila záměna dřevěných briket za hn. uhelné, pokud to vaše kamna umožňují. Proč, v době topení necháte shořet např. deset kilo hn. uh. briket na žhavé, v této fázi nechcete-li již přikládat uzavřete přívod vzduchu do kamen = kamna budou hřát dlouho např. deset dvanáct hodin (dle množství žh. briket)a při úplně zavřeném vzduchu nebo přivřeném na naprosté minimum budou hřát mírně zkrátka udržovat příjemné teplo bez přetápění... a hlavně bez dehtování tj. komín se takto nezanáší, ještě lepší jsou klasická násypná kamna na uhlí, ale protože mluvit o těchto relativně levných jednoduchých účinných věcech je více než kacířství a tuhá fosilní paliva jsou dnes sprostým slovem nechte si tuto možnost až pokud by vás vše zklamalo, do doby než u nás tuhá fosilní paliva na pokyn Eu zlikvidují úplně je to zatím dobrá volba....(v aktivní fázi vyhřejí v pasivní stáložárné udržují)

Autor: Petr Malík
Datum: 15.02.2019 00:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
P.S.
A nejlepší možností asi ve vašem případě by byla násypná kamna na koks,(v tom případě užitá stáložárně) kontinuální nepřetržitý provoz, snadná regulace od prakticky nejnižších výkonů až po ty nejvyšší, bez dehtování no zkrátka podobně jakoby jste vytápěl elektřinou, akorát vzniká popel....a je třeba nějaké obsluhy ( 2x denně deset minut?)exhaláty skoro jako plyn, ale bez té skleníkové vodní páry, ale tohle spadá také do v budoucnu "zakázané kategorie" nebezpečných fosilních paliv...

Co mně napadá dál jsou kamna na pelety, pravda u nás dost drahé ale budete-li mít zdroj dřeva, mohlo by se prodat a měl by jste příspěvek na pelety, tam snad zatím zákaz nehrozí, sice to uznávají za "eko" no ale někde už jim "páchne" i dřevo....a unie by raději viděla k vaší jurtě plynové potrubí nebo silnější el. kabel který utáhne nějaký ten přímotop a ne kamna.

Autor: jenda dibes
Datum: 12.02.2019 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Podívejte se na plamen trenk
https://www.mountfield.cz/krbova-kamna-mountfield-trenk-cerna-2kam1118
Klidně bych šel i do dovre 300 . https://www.kamnadovre.cz/litinova-kamna-dovre-300cb
Takzvaně tyhle hluboká kamna odhořívají odpředu do zadu . Novější model má vermikulitové desky s cb pod deflektorem . Starší typ je občas na bazoši - ten má čistě jen litinové pláty a dvoustupnové spalování tak probíhá čistě před dvířky.
https://dum.bazos.cz/inzerat/100050533/Prodam-litinova-kamna-DOVRE-300.php Tady je sice s nástavci , ale jde sehnat i čistě bez .
Jinak jotul v modelu cb nepoužívá vermikulit , ale dává vatu (izolaci) mezi litinové pláty .
U těchle moderních kamen požívejte teploměr https://www.topenilevne.cz/magneticky-teplomer-kfenergy-p37249/
Často se dává na plotnu a tam by to nemělo přelézt přes těch 300 až 350°c .

Datum: 12.02.2019 18:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
DD,

na Trenk jsem na Vase doporuceni jinde uz taky koukal, ale co ty kilowatty? Nebo vychazite z toho, ze tj. nestejny vypocet jako u jotulu? Pokud bych veril udajum vyrobce (chorvati?), tak bych si vubec nepomohl od kamen, ktere mam.
Take asi nemaji CB, ani podobny predehraty druhy fuk..?

Dovre uz jsem okukoval ruzne, ale nejak nemuzu prekousnout jejich vzhled. na me prilis rozpustile-bukolicky-uchylne. nic ve zlem, jsem holt sviklej estet.

co ty Nordpeis Orion CB? mam je ted v nabidce za slusne penize...

Diky!

Datum: 12.02.2019 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak výkon je odvislý od množství paliva které určí výrobce při testu . Jotul , f602 , trenk, nebo morso 2b jsou si velikostně podobná kamna a zázraky ohledně výkonu se nekonají .
Takzvaně u takto malých kamen , kde budete mít spotřebu paliva 3 až 5m3 nebude mít cb spalování moc ekonomický smysl . Zjednodušeně řečeno zda protopíte o metr dřeva za sezonu mín se vám v ceně krbovek za desítky tisíc moc nezaplatí. Naopak tím , že u těch trenku , nebo jotulí f 602N je pouze vzduch zepředu , tak máte dlouho žhavé vzadu a mužete mít tak dlouhou dobu mezi přikládkou. U těch dovre 300 to beru tak , že tam jde spíše o praktická kamna , kdy takzvaně nebudete muset přikládat přes noc. To si musíte promyslet , zda u menších kamen jako ty jotule(málo paliva) , nebude takový konfort.
O těch nordpeis nemám žádné info.

Datum: 12.02.2019 21:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vetsinou se mi vzdy podarilo koupit kvalitni kamna (uz troje, pro ruzny rodin.prislusniky) za zlomek ceny puvodni, a jelikoz na nakup mam ted dost casu do pristi zimy, tak nepochybuju, ze neco dobreho potkam.
proto neresim na prvnim miste cenu.
asi v tom je trosku snobstvi, ale proste mam radsi vyrobek nepochybne kvalitni, od firmy, ktera to nejaky ten patek vyrabi a jeste vyrabet bude. Ne ze by nemohl zkrachovat kdokoli, ale kdyz koupim kamna od Jotulu, Dovre, Morso, atd. tak je u nich myslim vetsi sance, ze treba za 10-15 let jeste budou k sehnani nahradni dily.
s usetrenym metrem dreva - kdyz kamna koupim za podobne penize, jako ta levna hned zitra v obchode, tak jsem s tim usetrenym metrem v plusu, a navic jeste odpada logistika/manipulace/shaneni, rezani,stipani,skladani,suseni a opetovny noseni ke kamnum. :) a jelikoz mam malo mista a zatim jeste nepostaveny zadny pristresek na drevo, tak se to taky hodi.

co rikate na ty kachlace, zadne zkusenosti?

dekuju.

Autor: Ondra Brichta
Datum: 13.02.2019 00:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
na kachláče jste si odpověděl sám, kachle + hranatá vložka, to prostě k sobě nepasuje, pokud to nejsou moderní rovné kachle... ale obecně to je o hmotě, čím víc hmoty, tím delší doba akumulace a zabrždění okamžitého výkonu. Pokud ale máte malou nosnost podlahy, tak o nějaké funkční akumulaci nemá smysl mluvit, když to podlaha stejně nezvládne. Malinký Jotulky 602 by to mohly dát, šoupátka se nebojte, na první pohled má sice vůli, ale funguje velmi dobře a když je zavřené, tak tam vzduch skoro nejde a jen se to dusí a blbě hoří.

Jinak pokud byste dal i ten nejslabší vermikulit do Jotulek 602, tak už tam skoro nezbyde místo na dřevo, místa je málo a tím pádem byste ten vermikulit poměrně brzy zničil a za další, pro vás by se "zbytečně" zvýšila účinnost a vy chcete spíš kamna, co tolik nehřejou...

Varná plotýnka na litináčích má výhodu v tom, že dilatuje. Pokud dáte studenej hrnec na kamna, tak se lokálně chladí a můžou někde rupnout, zatímco plotýnka si dilatuje vesele i s hrncem na sobě.

Zkuste postavit "domeček" z obyčejných cihel (nebo ideálně šamotky, nebo magnezitky) kolem současných kamen, uvidíte, jak ta akumulace funguje a kolik toho podlaha unese...čím víc hmoty, tím lépe, protože jinak musíte pro delší vyhřívání dusit oheň a to není dobře.

Datum: 13.02.2019 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak pan Brichta dobře poradil s tou akumulací okolo krbovek . Sám jsem tam nacpal okolo nich cca 200 cihel.
Jinak měl jsem jak jotule f 602N s otočným kolem i přikoupená samostaně prosklená dvířka . S těmi jsem moc nebyl spokojen . On ten krok je cca 8mm a je to hodně hrubé oproti ovládání tím kolem. Výhodou je že tam je oplach skla. I když je zavřete uplně , tak to stále hoří jak jde vzduch po skle dolu .
Ohledně náhradních dílu , tak odcházejí boční výměnné pláty a také zadní stěna se propaluje . To bych řekl , že je na vině přední dvířka (vzduch) co jsou konstruované i na jotule f 118 . U zadní stěny tedy doporučují dát plech , aby tak byla chráněná. Je to asi i přetápěním kamen , kdy jedou takzvaně nakrev. Ale četl jsem i recenze ,kdy kamna slouží desítky let bez nejmenšího poškození , jen mění občas šnuru .
Ještě doplním , ohledně vaření mám tam ted jen horní litinový plát bez plotýnky a vařím na tom běžně vodu na čaj , kafe . Pak dám trojnožku , aby čaj jen byl přihřátý a nevařil . Nějak mě nikdy nenapadlo , že by mohl prasknout . Litinové pláty na kamnech na vaření jsou také plné.

Datum: 13.02.2019 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To propálení zadní stěny u 602 mi přijde při běžném používání trošku divné, protože z mé zkušenosti to vzadu hoří nejméně. Možná, když se posune horní deflektor dopředu, tak vzadu to může prohořívat přes vzniklou štěrbinu a pokud je větší přebytek vzduchu, tak by tam mohla vzniknout taková malá dohořívací komůrka se zajímavými teplotami...
Jinak litinové pláty na kamnech jsou sice plné, ale jsou úzké, dilatují každý podle své "chuti" . Ještě jedno použití má ten kulatý výřez, lze jej vyndat a místo něj dát litinové nádobí vhodného tvaru, které se tak přímo ohřívá.

Datum: 14.02.2019 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odpovim po kupe:

1) asi chapu funkci CB spatne. Ted mam silna kamna bez CB a dusim je ze dvou duvodu - topi moc (coz se snad spravi vymenou za slabsi) a jelikoz stavba neakumuluje, tak je nakladam na noc se stazenym vzduchem, abych aspon trochu absenci akumulace kompenzoval.
Momentalne mi kamna (samozrejme) dechtuji komin. Od novych s CB si slibuju, ze budou jednak diky predehratemu druhemu vzduchu horet cisteji i pridusena, druhak ze pres den budou mit vzhledem k nizsimu vykonu vzduch zaduseny mene, tj. do komina pujde tepla vice, tj bez dehtu. Dava tato uvaha smysl?
Pokud ano, tak tim padem kamna bez cb muj problem resi jen castecne.

2) vermiculit a jotuly - nevim, jestli jste konstrukter kamen, ani jake nejslabsi izolacni materialy se vyrabi, ale napr. Nordpeis Orion CB izolacni desky maji a to jsou jeste mensi, nez 602. Morso 2B jsou stejne velka a take maji desky.
Proc by se mela izolace brzo znicit?
Je potom k uvaze, jestli jotul 602 CB ma to CB stejne efektivni, jako jinak kamna s CB, kdyz nema dobre izolovane topeniste.
Jeste jsem slysel, ze 602 cb maji pod bocnimi plechy mineralni vatu, ale nejak se mi tomu nechce verit.

3) plotna na vareni - dilatace: souhlasim, tusil jsem to. Jenda Dibes-taly jsou uzke, vyprofilovane a hlavne volne lozene, ne sesroubovane a vykytovane. Taky na svych kamnech obcas prihreju vodu, ale bude to asi i o podminkach - hmote, teplote vody a rozjetosti kamen. snazil jsem se davat na kamna vodu kdyz jeste nebyla roztopena, aby deska nemela sok. Potom taky vyrobce kdyby napsal, ze muzete "plotynkovat" i bez plotynky, tak riskuje, ze treba na severu budou lidi ve velkym hrnci roztavat snih a kamna na max a to uz je trosku jine, nez prihrati "vlazne" vody na caj.

4) akumulace=hmota jasne, to jsem taky pobral, dotaz spis cilil na nekoho, kdo to uz zkousel a napr. dospel k tomu, ze prestoze vyskladal 2 tuny cihel, tak ze vysledek nebyl valny. to by pro me znamenalo, ze kdyz mam kapacitu dejme tomu pul tuny cihel, tak ze ani nema smysl se do toho poustet.
proto jsem si i ptal na kachlace - materialy maji ruzne akumulacni vlastnosti, tj. samozrejme cim tezsi, tim lepsi, ale predpokladam, ze to neni tak linearni: kilo hliny urcite akumuluje lip, nez kilo litiny, ktera ma snahu to spis rychle vyzarit do okoli.
a ze teda u stejne tezkych kamen z litiny, nebo kachli by ta akumulacni bilance mohla lip vychazet pro kachle... ?
Otazka byla po funkcni/zkusenostech, ne vzhledu, ten je samozrejme subjektivni, ac jsme se zrovna my dva shodli i na nem. Plus ze jsou hnusny ty, ktery jsem videl, jeste neznamena, ze treba nekdo nevyrabi i pekny... :)

Datum: 14.02.2019 17:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bod 1 - CB je marketingová značka . Takzvaně v 80 letech američani při ropné krizi topí hodně dřevem a výsledkem je špatné ovzduší . Jeden stát unie zavedl testy na ruzné rychlosti hoření . Předtím neměly asi nic , nepoužívají ani termín nominální výkon . Výkon kamen je tam odvozen od velikosti topeniště.
Tyto testy splní jen pouze kamna která používají katalizátor . Postupně je zavede federální vláda.
https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/10767-metodicky-pristup-k-testovani-krbovych-kamen-v-cr-a-v-zahranici-2-cast
Takové topeniště je hodně náročné na suché dřevo (aspon 20% vlhkost) , což je dosti neoblíbené a jsou stížnosti . Pomale se prosadí jednodušší technologie , kdy zateplíte topeniště , předehřejte sekundár pod deflektorem . Problém je že velká topeniště na tak pomalé rychlosti hoření tyto emise nesplní . Norma je tedy upravena tak , aby pokud nesplní nízkou rychlost , se testovalo na vyšší , ale výrobce musí zajistit tento minimální výkon . To je zajištěno jako oplach skla . I když tedy zavřete vzduch , tak kamna stále čistě hoří . Máme tedy dvě technologie , jedna s katalizátory a druhá bez které splní tyto emise . U nás se vžilo pod tyto topeniště bez kat. označení CB , ale je problém v tom , že nikdo neurčí co má splnovat :-) .Třeba dovre používá označení cb , ale jakou normu má splnit ? Na stránkách EPA není , možná severské normy ?
Zatímco jakékoliv topeniště s kat. hoří čistě od cca 3kw , tak nekatalická technologie je hodně závislá na konstrukci a tvaru topeniště a tomu pak odpovídají minimální rychlosti hoření - výkony.
K vaší doměnce , že pujde do komína více tepla a ten nebude zadehtovaný . Mě u modelu f 602cb šel do komína chladnější kouř. Kamna pomalu hoří a do komína stoupá pomaleji . Tedy mám chladnější spaliny s modelem cb než s modelem N . I když plotna byla žhavější u modelu cb . Je to prostě uplně jiné zvíře :-) . Naopak u modelu cb mě přišlo že byla kratší doba mezi přikládkou než když je přístup vzduchu zepředu . Vzadu mě bezproblému ted zbývá ráno žhavé .
Mám ted tyto kamna http://www.plamen.hr/manuals/upland.pdf
I když mají psaný nominál 8Kw , tak oproti jotulkám žádný rozdíl ve výkonu nevidím . Otočné kolo ve dvířkách je menší než u jotulí , proto jsem se domníval , že docházelo k přetápění kamen a propalování zadních stěn co se uvádělo na diskusích u f 602, když mají stejné dvířka s f 118 . Také proto doporučuji ten spalinový teploměr .
Bod 2 - Jotul používá vatu . Třeba zde je to viditelné
https://www.youtube.com/watch?v=HkMgm5145vI
Doplním opravu - na videu je sice označení N , ale je to model CB . Model N má obyčejné výměnné vnitřní pláty a deflektor , který normálně vyndáte bez rozdělání kamen.
Vermikulit se zničí , uplně jednoduše . Je křehký , měkký a když takzvaně do tak malého topeniště nemužete nacpat o fous větší poleno , tak něco povolí a to většinou vermikulit :-)
Bod 3 - Souhlasím s vámi . Já to prostě neřeším . Na plotnu dám konvici s vodou a za chvíli vaří . Když takzvaně vidím deflektor , který je z 1,5cm litiny , tak podobné to bude i na plotně . Někde jsem viděl video , kde plamen trenk má horní tál cca 2cm silný . Občas měřím infrateploměrem kamna a nejvyšší teplota není na plotně , ale na čelní straně nad přikládacími dvířky . Na plotně je třeba 280°c , ale nad dvířky je přes 350°c . Teploměr mám jen do 350°c a víc už mě ukáže error :-) Vzadu dole je teplota třeba jen 180°c.
Bod 4 - Záleží hodně na nosnosti podlahy . Asi nejlepší pokud tam chcete trvale bydlet , tak bych vyřezal podlahu cca 1*2metry . Udělal 4 patky do země , na to hurdisky. Na ně bych udělal ytong jako izolaci a pak betonovou mazaninu . Na to už si pak uděláte klidně ty dvě tuny akumulace (čedič , šamot atd) . Mužete si udělat třeba toto
https://www.youtube.com/watch?v=D3yExMcYYE8

Datum: 14.02.2019 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
..řešte hlavně udávaný výkon, na tak malém prostoru jsou různé CB systémy spíš na akademickou debatu, protože ten prostor vytopíte "jedním" polínkem.
Akumulace je fajn, ovšem ve Vašem případě by to musela být akumulace v podobě klasických stavěných kamen. Důvod je jednoduchý, všichni výrobci krbových kamen s nějakou akumulací (kámen, mastek, keramika...) mají konstrukci řešenou tak, že primárně kamna topí konvekčně (teplý vzduch), aby se uchladilo plechové topeniště. Takže než dostanete teplo do akumulace, už zase budete v trenýrkách.
Stejně by to dopadlo při obestavění litinových krbovek cihlama, teplý vzduch bude rychlejší a aby to fungovalo lépe, musel byste dát cihly natěsno ke kamnům, aby převládlo sálání do cihel nad konvekcí vzduchu..jenže tím se kamna částečně zaizolují, stoupne na nich teplota a půjdou brzy do háje...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.