Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Prostorový inteligentní termostat

Autor: Zdenek Cc
Datum: 21.02.2019 16:25
uživatel: 129844


Prosím o radu ohledně inteligentího prostorového termostatu. Existuje nějaký, který umožňuje nastavovat teplotu nanejvýš po 0,2 °C a pracuje dostatečně přesně?
Mám jeden (po 0,5°C) už řadu let. Vyčerpal jsem spoustu možností nastavení konstat. PI regulaci i hysterezi. V záruční době byl u výrobce - údajně byl v pořádku. Nastavení zkoušel měnit i výrobce. Vše bez uspokojivého výsledku. Termostat jsem měl na zdi a zkoušel jsem ho umístit i volně do prostoru. Teplota v místnosti se mění ve velkém rozmezí, termostat ji neudrží. Od stavu subjektivně zima a dva svetry, po pocení v košili. Mám plynové ústřední topení na samotíž.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 71   starší >>
Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 25.02.2019 09:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Omlouvám se, že Vám vůbec něco radím ale poradím něco co ještě nikdo nenabízel a to "oklamání termostatu". Nefunguje to tak přesně jak mají uvedené v odkazu ale řeší to příliš setrvačné systémy s velkým překmitem ale nebude to v desetinách ale ve °C. Oni ohřejí aktuátor, který spíná a on vypne dříve a nečeká až co řekne teploměr vnitřního prostředí (předpokládá se, že to někam dopluje), to už by bylo pozdě. Ovšem jak tu skřínku "vytopíte" tím pomocným zdrojem, tak už je otázka jak tam bude teplota klesat. No určtě jinak než v místnosti nebo opožděne.
Můžu opět konstatovat, že termostay s desetinovým nastavením žádané hodnoty nejsou (není mne známo) a to proto, že o chování regulované soustavy rozhodují jiné "konstanty".
http://www.marinfo.cz/Files/HON-Honeywell/KATHON_x/HOME/w_T4360_T6360.pdf

Autor: Zdenek Cc
Datum: 25.02.2019 09:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Díky za tip, ale jak sám uvádíte, není to řešením mého problému. Chápu, že termostaty s desetinovým nastavením... na našem trhu třebas nejsou, ale zdůvodnění proč nejsou už nemohu akceptovat.
A znovu stále dokola. Ať rozhodují jakékoliv konstanty. Pokud se při ručním zapínání a vypínání kotle soustava chová jak potřebuji, není problém v soustavě.

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.02.2019 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Problém je v tom, že se zatím neprodává termostat, který by měl možnosti lidské hlavy. Připomenu úsměvou situaci u zkoušky z regulace, tedy za co se okamžitě vyhazovalo. Dotaz zněl: Pilot potáhne za knipl před sebou. Jaká to je veličina? V regulaci se rozlišuje několik veličin (poruchová, řídící, akční atd.). Student řekl "řídící" a byl okamžitě vyhozen. To pohnutí kormidlem někam je veličina akční. To už je důsledek toho co se odehrálo v mozku pilota. Tam vzniká "řídící veličina: Při teoriích regulace se vždy přizvukuje, že nejlepší ekviterm dělá člověk sám. Na něho ještě regulátory nemají. Tím odpvídám na to, že člověk to může ručně uregulovat lépe.

Autor: Zdenek Cc
Datum: 25.02.2019 09:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.03.2019 15:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pan Zdeněk. Nejste náhodou Zdenek Cerý z této diskuze ?
https://forum.tzb-info.cz/102207-pokojovy-termostat-honeywell-cm-27#text19
Pokud ano, tak to máte docela výdrž. Min 9 let řešíte tento problém a ještě Vám nedošlo, že hlavní příčinou je Vaše soustava. Znám samotížné soustavy, takže si umím představit, že Vám teplota lítá klidně o jednotky stupňů kolem požadované hodnoty a Vy přitom hledáte regulátor s 0.1C rozlišením pro zadávání požadované teploty.

Autor: metball iGIN
Datum: 01.03.2019 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave, tak to už je fakt síla ...

"... Ať rozhodují jakékoliv konstanty. Pokud se při ručním zapínání a vypínání kotle soustava chová jak potřebuji, není problém v soustavě. ..."

Oportunismus? Nesnáším jej, leč beru jej jako jednu ze strategií přežití. Byť zákonitě vede k masovým inhumacím.

BuranKeting? Cosi jako Prostituce Kubický_Kvadrát, ale nechť. Lepší než tlaky Se...e na Mozek. A MATRIARCHÁT už od Východu klepe na ... holt nerodily se holky!

Leč zacyklenost v době rychlého a pohodlného přístupu nejen k DATŮM, to se mi jeví PATOLOGICKÝM PŘÍZNAKEM velké části tohoto národa. Leč kdo by se zamýšlel nad faktem, že data nejsou informace ...

SFO

PS?
Jak se regulátor dozví, co chcete? Buďte si jist, že teplota suchého teploměru a následné dopravní zpoždění + tepelné kapacity "BYDLA" způsobí, že proces REGULACE BUDE SILNĚ NESTABILNÍ.

PPS:
Na samotížnou soustavu (cosi jako RUSLAN s BURANEM na hřbetě) bude krátká i samoučící se inteligentní regulace "konfekčního střihu".
Buranketing sice tvrdí, že umí zaletět s JumboJETem kopaný výkrut, ale zatím to nikdo nikde neviděl...

PPPS:
I "regulka prediktivka",
ať by byla MEGAvymazlená,
sebespolehlivější
a HYPERmazaná
NEBUDE SCHOPNA

SPLNIT KRITÉRIUM REGULACE

C I T U J I :
"... soustava chová jak potřebuji, není problém v soustavě."
Ano, je to jako s problematikou referend
(aplikovaných jinde, než v jejich pravlasti, Švýcarsku).
Když si odhlasujeme, že budeme opět IMPERIÁLNÍ MOCNOSTÍ,
tak proč nám všichni házejí klacky pod nohy
namísto toho,
aby NAŠE IMPÉRIUM UZNALI JAKO NEZVRATNÝ FAKT?

Nedáte VALIDNÍ PODKLADY (parametry),
neřeknete, co je MĚŘITELNÝM cílem
a pak MUDRUJETE.

iGoNY

Douška?
PT Tazateli,
vezměte BĚŽKY,
najděte zasněženou pláň tak 3km dlouhou,
mírně KONKÁVNÍ (abyste neměl žádný orientační bod před sebou a po stranách)
a zkuste jít

P O _ P Ř Í M C E .

A pak se podívejte ZPĚT, jaká BYLA kvalita Vaší Regulace.
A to jsem Vám "zbaběle už dopředu sdělil",
jaké je kritérium kvality regulačního procesu, podle kterého Vás budeme soudit!

Jj, to moderní zemědělec, GPS, GlonaSS, GaliLeo ...
Ale taky LASEREM zjistíte, že to traktor šněroval jak ...

>O]:-)

Autor: Zdenek Cc
Datum: 25.02.2019 08:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Díval jsem se na Emos T091. Pro mé potřeby nevyhovující. Vyhovoval by mi obdobný jaký mám (PT32), programovatelný v širokých mezích, s "předvídáním", pokud by správně fungoval a měl jemnější rozlišení nastavení požadované teploty. A pak bezdrátový přenos zapínání a vypínání kotle.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 25.02.2019 09:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nechápete základní problematiku regulace. Např. Váš popis manuální regulace. Cituji
"Sedíme v místnosti u stolu. Jakmile ucítíme, že je nám chladněji a teplota v místnosti poklesla, zapneme dálkově kotel. Jakmile ucítíme, že je tepleji a radiátory začaly hřát, dálkově kotel vypneme. Ano, radiátory se trošku ohřály a ještě trošku budou místnost vyhřívat i po vypnutí kotle. Teplota v místnosti se zvýší, ale jen trošičku. Pro nás bude pořád v příjemných mezích. Jakmile ucítíme, že je nám chladněji, cyklus zopakujeme. A znovu a znovu. Po celou dobu se nezmění nic jiného, co ovlivňuje teplotu v místnosti ani náš vjem tepla. Nezmění se naše aktivita, nezmění se proudění vzduchu, nezmění se ztráty, atd., atd. "

Za ustálených podmínek je Váš (a obecně všech lidí) vjem tepla určený střední hodnotou teploty vzduchu a teploty okolních předmětů. Tento součet je samozřejmě individuální a je zhruba 38C. To např. znamená, že pokud zatopíte do vymrzlého domu, musíte topít na výrazně vyšší teplotu, než pokud topíte ustálenou konstantní teplotou. Stačí, aby do oken začalo svítit slunce a aniž se změní teplota vzduchu, je tepelný vjem zase jinde. Jen tak mimochodem, to se Vám snažil vysvětlit p. Homola tím manekýnem.
Problém je v tom, že všechny regulátory vyhodnocují teplotu vzduchu v místě, kde je regulátor. Vy se ale řídíte i teplotou okolí.
Proto, pokud jste citlivý na změny teplot, je nejlepší ekvitermí regulátor, který zajistí prakticky konstantí tepelnou pohodu. Ten ale nefunguje s Vaší soustavou.
Můžete vyzkoušet přidat termohlavice. Jenže pro samotížnou soustavu to není žádná sláva.
Co se týká regulátorů, tak překmity budou menší s regulátory typu PID. To jsou regulátory z vyšší cenové hladiny, ale zde budete těžko hledat regulátor s rozlišením 0.1C. Vy si pletete pojem předvídání. U PT32 a prakticy všech podobných regulátorech je to jen o tom, že si regulátor ošahá soustavu a podle toho si zjistí, v jakém předstihu má zapnout nebo vypnout topení před naprogramovanou změnou. Tato funkce je v podstatě k ničemu. Vůbec to nesouvisí s dynamikou překmitů. Dynamiku překmitů zmenšuje právě složka D u regulací. Primitivní ekvivalent je také to přitápění co píše p Homola. Možná by stačilo, pokud by jste umístil termostat blíž k radiátoru, aby byl ovlivněn jeho sálající složkou.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 25.02.2019 10:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Oni se vás tady všichni snaží navést na správnou cestu, ale vy máte pokaždé odlišné požadavky.
Myslím že váš problém nebude v regulátoru, ale někde jinde - buď v jeho umístění nebo právě v aktivaci nějakých "inteligentních" funkcí.
Teď třeba zrovna požadujete nějaký regulátor s "předvídáním".
A přitom nejdříve jste psal že chcete regulátor, který by nahradil vaše ruční zapínání a vypínání kotle, když pocítíte chlad a nebo naopak teplo. A to vše s přesností absolutní teploty ( tedy ne změny teploty ) 0.1 st, kterou rozlišíte. Což mi nezbývá než vám věřit, už jsme tu měli i paní tak citlivou na elmg. záření, že se na týden roznemohla, když přes její tělo někdo na parkovišti odemknul klíčenkou auto, tak budiž.
Ale to jak vy řídíte kotel ručně, by na té židli zvládl i nejhloupější regulátor typu při teplotě nad nastavenou mez vypni, pod touto mezí zapni.
A nebo, sedíc na té židli, něco předvídáte, tak pak si zkuste definovat co a jak - u regulátoru vám to pak pravděpodobně vyřeší nastavení hystereze, protože jinak bude zbytečně často zapínat a vypínat.
Jinak asi všechny regulátory dokáží reagovat na změny teploty 0.1st, takže by pro ně teoreticky nebyl problém při nastavení např. na 20.5 st držet teplotu v rozmezí 20.4 - 20,6st.
To že nastavení požadované teploty, snad mimo nějaké laboratorní přístroje, je v krocích 0.5-1st je spíš z praktického hlediska.
Většina přístrojů se nastavuje tlačítky a je rozdíl, když chci změnit teplotu o 3 st. kliknout 30x nebo jen 6x.
A i docela drahé regulátory jako třeba NEST, mají nastavení jen po 1 st.
A přitom ten požadovaný krok 0.1st teoreticky přináší zpřesnění nastavení absolutní teploty jen o 0.2 st oproti regulátoru s krokem 0.5 st.
Nevěříte?
Tak když chcete nastavit teplotu např. 20,2 st a nastavíte 20st, máte chybu 0.2 st.
Když budete chtít 20.3 - nastavíte 20.5 a opět máte chybu jen 0.2 st.
A většina nás smrtelníku tohle fakt už nerozezná a myslím že i Vy jste psal v úvodním příspěvku něco o 0.2st.
A to Vás ani nechci děsit skutečností, že i docela přesná digitální čidla teploty mají výrobní toleranci naměřené teploty +-0.5st. oproti skutečnosti.
Ale zase změny teploty dokáží pak rozeznat s přesností na půl desetiny stupně.
Nejlepší pro posunutí dál by bylo, pokud dáte nějakému členu domácnosti teploměr a tužku aby vás sledoval při zapínání a vypínaní kotle a zapisoval teploty a případně i čas, kdy k tomu dochází.
Vy i my pak budeme vědět o vašich požadavcích víc a vy si ověříte vaši skutečnou citlivost na změnu teploty.
Může to být zajímavý program na některý ze zimních večerů.

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.02.2019 11:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
https://pure.tue.nl/ws/files/3089420/404776027440901.pdf

Doplním to co řekl pan Hluštík v několika poznámkách. Dnes posuzování tepelného komfortu je dosti vědecky propracované, viz odkaz. Je také známé mnoho typů manekýnů, kteří už hodnotí pocity téměř jako člověk (za tím účelem je některý typ i vyhříván jako pokožka člověka). Vyhodnocují nejen teplotu ale provádí bilaci výměny všeho druhu. Běžný uživatel si vůbec neuvědomí, že jeho pocity automaticky pramení nebo jsou ovlivněny z "poruch" vlhkosti teploty, proudění vzduchu metabolizmu (i věku) oblečení. Dnes pro nějaké hodnocení (například různých typů radiátorů nebo systémů topení) už se vůbec nepoužívá klasické měření teploty a téměř výhradně operativní teplota. Tam hraje roli vše od proudění, vlhka, vertikáního profilu, orientace a velikost oken mnoho dalších vlivů.
Něco pro doplnění představ.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 24.02.2019 20:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Já takový termostat mám postavený, mohu nastavovat po 0.1 ale kdybych se zbláznil a chtěl, tak, i po 0.0625 st.
Ale asi pro vás nebude dost inteligentní, protože tuhle jsem po něm chtěl spočítat diferenciální rovnici a on nic.
A na jednoduché otázky z historie dějin světa taky zarytě mlčí, tak s tou inteligencí na tom bude špatně.
Jenže dnes všechno musí být inteligentní, i obyčejný bazmek co při určité teplotě zapne a nebo vypne relé.

Autor: Zdeněk Mareš
Datum: 04.07.2019 17:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130506
reakce na ...
Dobrý den, prosím Vás četl jsem nějaké vaše články a došel jsem k závěru že jste znalí v oboru termostat prostorový.
Prosím o radu mám plynoví kotel Junkers cerapur comfort ještě mě chýbý termostat ale nevím jaký by byl vhodní chtěl bych bezdrátoví dobrý a né moc drahý můžete mě prosím poradit a popř.dát nějaký typ děkuji Zdeněk Mareš

Autor: Zdeněk Mareš
Datum: 04.07.2019 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130506
reakce na ...
Dobrý den, prosím Vás četl jsem nějaké vaše články a došel jsem k závěru že jste znalí v oboru termostat prostorový.
Prosím o radu mám plynoví kotel Junkers cerapur comfort ještě mě chýbý termostat ale nevím jaký by byl vhodní chtěl bych bezdrátoví dobrý a né moc drahý můžete mě prosím poradit a popř.dát nějaký typ děkuji Zdeněk Mareš

Autor: Josef Devátý
Datum: 08.07.2019 11:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Píšete: Mám plynovÝ kotel a ještě mNě chybÍ vhodnÝ bezdrátovÝ termostat. ZnalÝ tu není nikdo, protože nikdo ani netuší, jak termostat pracuje. Proto ani panu Zdeňkovi CC nemohli správně poradit.
Kupte si tedy cokoliv chcete a uznáte za vhodné. Může to být třeba https://termostaty.heureka.cz/salus-t105-prostorovy-termostat/specifikace/#section
s podrobným návodem
http://thermo-control.cz/wp-content/uploads/2018/03/N%C3%A1vod-T105RF.pdf
hystereze 0,4 K je zcela vyhovující. Rozhoduje především POLOHA termostatu. Na stole, ve výšce 1m, z čistě fyzikálních důvodů nedokáže fungovat. To byl také zásadní omyl pana Zdeňka CC(vyřešill jsem po telefonu). Kompletní vlákno pak najdete na adrese
http://petr.homolka1995.sweb.cz/TZB-Info%20archiv/termostat0319.htm
Pokud budete mít jakýkoliv problém, vysvětlím zdarma (hledat vavra kondenzace). S pozdravem Vávra, zde nuceně Devátý.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.02.2019 21:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jak už bylo konstatované, tak za výkyvy teploty nemůže termostat. Pokud Vám ukazuje na destiny °C, tak vidíte kdy kotel vypne a co se stane s teplotou v místnosti postupem času. Podobně při pokynu k topení uvididíte jak dalece ještě poklesne teplota než se začně teplota vzduchu zvedat.
Uvedu příklad. Když do těles půjde správná teplota vody, tak teplota nebude ani stoupat a ani klesat. Samozřejmě to je ideální rovnovážný stav a poměrně obtížně se dosahuje ale snažíme se tomu přiblížit. Zkrátka nesmíte topit velkým přebytkem výkonu, nesmíte mít moc vody v soustavě a musíte mít nastavenou hysterezi správné velikosti. Taktéž nemůžete hodnotit stabilitu při nevytopené místnosti s velmi nízkou teplotou zdí. To potom těžko teplota vzduchu roste po pokynu topit a neuvěřitelně rychle padá teplota vzduchu po vypnutí topení. Tepelná kapacita objemové jednotky vzduchu je až 1000 x menší než hmoty.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.02.2019 18:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podle mě za to nemůže termostat. Dejte vedle termostatu obyčejný teploměr. Sledujte rozdíly mezi nimi a dále sledujte, kdy termostat zapíná kotel.
1) co máte za kotel
2) jaké máte radiátory
3) zhruba jakou máte tepelnou ztrátu.
4) na jakou teplotu máte nastavený kotel

Autor: Zdenek Cc
Datum: 22.02.2019 07:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Zkusím odpovědět na oba předchozí příspěvky.
Pokud dá termostat pokyn k topení, kotel skutečně zapne.
Pokud dá termostat pokyn netopit, kotel skutečně vypne.
V místnosti se po dobu topného období topí a vše je důkladně zatepleno.
Výrobce "inteligentního" termostatu tvrdí, že termostat si zjistí tepelnou setrvačnost místnosti a podle toho "zapne s předstihem" a "vypne s předstihem".
Pokud si to hlídám sám a ručně prostřednictvím termostatu topení zapínám a vypínám, tak problém není. To je důkaz, že za to může termostat a nic jiného. Možná není správně navržen, nevím. Pak by ale výrobce měl psát, že pouze v některých případech termostat funguje správně a popsat v kterých.
Bohužel, nepodařilo se mi zjistit, který termostat dostupný na trhu by fungoval dostatečně přesně. Regulovat teplotu ručně místo termostatu přece není cílem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2019 07:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mohu vědět co to máte za termostat? Rád si přečtu návod. Zajímá mne jak si termostat zjistí "setrvačnost". Ona ta setrvačnost se skládá ze dvou veličin a to je hmota kolem a její vnitřní energie (teplota) a pak tepelné ztráty. Ty jsou ovšem odvislé od venkovní teploty a trochu od intenzity větrání. Tyto veličiny se mění a to ve velikém rozsahu.

Autor: Zdenek Cc
Datum: 22.02.2019 07:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Elektrobock PT30

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2019 08:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mám podobný PT 21 (bez PI regulace) už v provozu 18 let.Takže můžu hodnotit. Nicméně pokud můžete sdělte jakou máte nastavenou hysterezi spínání a kolik vám přibližně v nějakém období trvá topný cyklus (chod kotle) a kolik přestávka do dalšího sepnutí. Ono to něco napoví. Nebo kolik minut trvá nahřátí okruhu na modulační teplotu kotle.

Autor: Zdenek Cc
Datum: 22.02.2019 08:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Přikládám pár zápisků o změnách nastavení.

Autor: Josef Devátý
Datum: 22.02.2019 09:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Dobrý den! Podle návodu https://www.elektrobock.cz/pt30-navod/f64 na str. 7/12 proveďte nejprve reset celého programátoru a nechtějte po něm žádné změny. Tedy nastavte například trvale topit na 21°C.
Až se tento režim osvědčí a prokáže bezchybnost výrobku, můžeme hledat další případná vylepšení. Užitečných jich moc nebude, je to jen taková hračka pro dospělé. Osobně bych se zaměřil na správné a především ekonomické nastavení provozu otopné soustavy.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.02.2019 08:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nevím, zda Vám rozumím. Ta větička o setrvačnosti je o tom, že pokud např. požadujete noční pokles teploty, tak si regulátor časem zjistí s jakým předstihem má kotel vypnout, aby se čas shodoval s nastaveným časem. Jde Vám o to, že nesouhlasí čas poklesu nebo navýšení ? Pokud ano, tak si prostě upravte časový plán.
Já jsem Vás pochopil tak, že si nastavíte konstantní teplotu, ale ta periodicky kolísá kolem nastavené hodnoty. Je to tak ? Zde závisí na setrvačnosti celé soustavy. Proto jsem se Vás ptal na typ radiátorů, kotle atd. Problém je v tom, že samotížná soustava má netransparentní setrvačnost. Záleží na poměru teplot, hydraulických odporech atd.. Žádný prostorový regulátor s hysterézní regulací toto nezvládne. Trochu lepší chování bude mít PID regulátor. Složka D (derivační) zajišťuje to předvídání. Jenže to zase souvisí s typem kotle. Zatím podle toho, co uvádíte vidím v podstatě jedinou možnost. Předělejte to na nucený oběh.

Autor: Zdenek Cc
Datum: 22.02.2019 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Zkusím opět odpovědět na oba předchozí příspěvky.
Reset dělal výrobce v záruce i já dodatečně. Termostat nedrží teplotu na nastavené hodnotě. Má velký rozdíl mezi nastavenou teplotou a teplotou pro zapnutí a teplotou pro vypnutí. Pokud by tento rozdíl byl výrazně menší, byla by situace jiná. Situaci ještě zhoršuje možnost nastavení jen po 0,5°C. Pro tyto účely by měla být možnost daleko jemnějšího nastavení. A k tomu ještě zvyšování teploty vlivem teplých radiátorů po vypnutí.
Věta o setrvačnosti je věta výrobce, ne má. Nejde mi o čas poklesu ani navýšení. Jde o to, že při nastavené teplotě a vytopené místnosti vydá termostat příkaz k topení až mám na sobě zimou dva svetry. A po příkazu k vypnutí se potím i když jsem jen v košili.
Jestliže sám ručně přes termostat zapínám a vypínám kotel na základě subjektivního pocitu teploty tak , aby to bylo v pořádku, jsem přesvědčen, že totéž by měl zvládnout i "inteligentní" termostat. Pokud ne, tak je buď špatný kus nebo špatný projekt termostatu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2019 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ještě Vám můžu posat soustavu s cirkulačním čerpadlem jak se chová. Pokles teploty o 0,3°C zanamená, že kotel zapne. Za 8 až 10 minut jsou radiátory na žádané teplotě kotle 46°C a kotel ubere výkon z 10 kW na ccas 4-5 kW (už je únor a budu muset snížit tak na 44°C). Kotel jede asi 40 minut a vypne při zvýšení teploty o 0,3°C. Pak čeká až teplota na termostatu poklesne o 0,3°C. Po nočním útlumu o 1°C ráno běží kotel i několik hodin aby dosáhl teplota 22°C, když v noci byla 21,5°C. To záleží na počasí a tedy ztrátách zkrze zdi a větrání.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.02.2019 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
V případě použití hysterézního termostatu bude teplota v interiéru vždy kolísat. Jaký bude rozkmit určuje např okamžitý výkon kotle proti ztrátám. Osobně si myslím, že podle zmínky o samotížné soustavě máte prastarý atmosférický kotel s vysokým obsahem vody. Máte nastavenou zbytečně vysokou teplotu OV. Nízkou teplotu nemůžete nastavit, protože jednak Vám to nepovolí kotel a pak se zhorší funkce samotíže. Pak to tedy vypadá tak, že termostat zapálí kotel. Ten fedruje vysoký výkon do radiátorů. Jenže trvá dost dlouho, než se ohřeje voda v okruhu a než se rozpohybuje a dostane se do radiátorů. Po určité době dojde v prostoru k překročení nastavené teploty a kotel vypne. Jenže radiátory máte plné horké vody a v podstatě terpve začaly topit. Teplota se tedy bude zvyšovat. Postupně chladne voda v okruhu až poklesne teplota v interiéru pod nastavenou teplotu. Kotel zase zapne a to se periodicky opakuje. Je tedy vysoké časové zpoždění mezi zapnutím kotle až k prostorovému termostatu. Toto zpoždění můžete snížit jednak předěláním na nucený oběh a pokud to jde, snižte si teplotu oběhové vody na kotli.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Omlouvám se, že jsem přehlédl tu samotíž.
Zde opravdu nic nepomůže tedy žádná "inteligentní" regulace. Teploty jsou u vody vysoké, oběh zanedbatelný a v podstatě žádným "sebechytřejším" termostatem zde nic nezmůžeme. Spíše naopak, soustava se "rozkolísá".
Poznámka:
Mnozí Angličané tímto způsobem topí a mají k tomu jednoduchý program nebo časované zásuvky. Topí naplno a pak přestávky. Když nejsou doma netopí a před příchodem zatopí a po určitém čase vypnou. Je ale faktem, že u nich venkovní teploty zdaleka nekolísají v rozsahu jako u nás.

Autor: Zdenek Cc
Datum: 22.02.2019 13:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129844
reakce na ...
Pokusím se mou odpověď rozdělit do dvou celků.
1. Ať jsou vysvětlení "neúspěchu" jakékoliv, je skutečností, že při osobním vypínání a zapínání se soustava nerozkolísá a chová se tak jak potřebuji. Můj subjektivní pocit tepla je za ostatních konstantních podmínek odvozen od objektivní teploty v místnosti. Má reakce - jít a ručně zapnout nebo vypnout také. Pokud by termostat bylo možné nastavit dostatečně jemně a pokud by reagoval dostatečně přesně, tak by se celá soustava chovala stejně jako při ručním zapínání a vypínání. Vše by bylo v pořádku.
2. Vracím se k původní otázce. Můžete mi doporučit "inteligentní" termostat, s možností opravdu jemného nastavení a s dostatečnou přesností?

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2019 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Když nevíme podrobnosti o kotli a soustavě, tak se nedá nic konstatovat.
Přirovnám to jako snahu vážit na lékarnické váze ale pro manipulaci s miligramy mít k dispozici "lopatu".

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.02.2019 13:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Asi si nerozumíme. Odpovídá chování tomu co jsem Vám popsal ? Je problém v tom, že je velká diference kolísání teplot? Na to neodpovídáte. Stále nevíme v čem je vlastně problém. Vadí Vám, že kotel reguluje s chybou třeba 0.5C ? Neodpověděl jste na základní otázky. Např. jaký máte kotel. Stále předpokládám, že se jedná o nějaký starý typ, který má pouze OnOff regulaci, velký objem vody v systému a samotížná soustava. V tomto případě se můžete ručně naučit odhadovat předstih, kdy je kotel nutné vypnout/zapnout. Tuto funkci umí regulátory s algoritmem PID, ale já neznám žádný OnOff regulátor, který to umí nemluvě o tom, že to chcete doporučit pro neznámý kotel. Pokud je to tak jak jsem to popsal, přidejte do systému oběhové čerpadlo.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 71   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama