Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jedná se opravdu o nízkoenergetický dům ?

Autor: Jan Pešek
Datum: 06.03.2019 17:13
uživatel: 129354

Dobrý den,
Prosím jsem trochu zmatený neboť mne firma tvrdí že staví nízkoenergetické rodinné domy a v průkazu PENB mne vyšla měrná spotřeba tepla na vytápění dle TNI 73 0329, která je podstatná pro posuzování pasivního či nízkoenergetického standartu 69,4 kwh/m2 a rok. Nevím zda jsem to pochopil správně ale dočetl jsem se že nízkoenergetický rodinný dům má mít max 50kwh/m2 za rok.

Přitom celková tepelná ztráta domu je 3689 W kde 2774 W je ztráta prostupem a 915 W je ztráta větráním. Energie na vytápění je 10,2 MWH/rok. Topení je spočítáno že se bude topit elektrokotlem s nízkoteplotnímy radiátory a krbovými kamny. Obálka budovy je Uem w/ (m2. K) v C 0,27. Rodinný dům je velký 84 m2 .
Jak to tedy je jedná se opravdu o nízkoenergetický dům ?
Děkuji Pešek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Pešek08.03.2019 17:31
Jiří Kubíček07.03.2019 21:16
Jiří Kubíček07.03.2019 21:08
Jan Pešek07.03.2019 18:07
Jan Pešek07.03.2019 17:59
Ferdinand Dobrotivý07.03.2019 09:42
Jiří Kubíček07.03.2019 00:51

Datum: 07.03.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkiuji za odpověď
právě že těch 10 MWh ročně za vytápění se mi zdá dost, když jsem to psal té firmě tak mne napsali ať ty výpočty neberu vážně že realita může být jiná a že se jedná o NED.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.03.2019 21:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Tak NED to určitě není, to už jsme si vysvětlili, ale těch cca 10 MWh je přesně co, dodaná energie na vytápění nebo potřeba energie na vytápění ? Zde odkaz, kde je znázorněn rozdíl: https://www.tzb-info.cz/energeticka-narocnost-budov/9745-nove-pozadavky-na-hodnoceni-energeticke-narocnosti-budov-od-1-dubna-2013 , a dodaná energie je o něco větší. Konečná spotřeba topného zdroje ale může být úplně jiná, protože záleží na účinnosti nebo COP topného zdroje a něco taky pokryjí různé tepelné a solární zisky.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 07.03.2019 09:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Možná nemusíte až tak řešit, jestli dům odpovídá nějaké normě pro NED nebo ne. Spíš se zamyslete nad tou roční spotřebou 10MWh, jestli je pro vás přijatelné to zaplatit nebo ne. Pokud to považujete za dobrou hodnotu tak to berte ať už to odpovídá nějaké normě nebo ne.

Ale!

Mám plus mínus něco velikostně podobného. Topím jen elektřinou a celková spotřeba elektřiny za vše včetně ohřevu TUV, provozu čístírny a celé domácniosti je 6-8MWh ročně.

Datum: 07.03.2019 00:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pro posouzení, zda je dům NED, je potřeba znát měrnou potřebu tepla a čistou plochu vytápěné zóny. Zda je dům NED nebo PD se u měrné potřeby tepla vztahuje tedy k čisté podlahové ploše. V PENB je ale vše počítáno k energeticky vztažné ploše, tedy k ploše i s plochou pod příčkami a obvodovým zdivem vytápěné zóny. V dnešních PENB jsou veškeré měrné jednotky vztaženy k energeticky vztažné ploše a výstupem PENB je především dodaná energie, což je něco jiného než potřeba tepla a něco jiného než spotřeba tepla (vše má stejné jednotky). Nevím tedy odkud přesně jste z PENB vyčetl to číslo 69,4 kWh/m2/rok, o co se tedy vlastně jedná a k jaké ploše je to vztaženo, ale asi to nebude měrná potřeba tepla a pravděpodobně to nebude vztaženo k čisté ploše ale k energeticky vztažné ploše, takže ten údaj asi nebude vypovídat o tom, zda je to NED, tedy dům s měrnou potřebou tepla 50 kWh/m2/rok vztažené k čisté ploše vytápěné zóny.

Píšete TZ domu cca 3,7 kW a plochu 84 m2, předpokládám, že je to čistá vnitřní plocha vytápěné zóny. Neřeknu vám úplně přesný výpočet měrné potřeby tepla takového domu, ale orientačně to bude kolem 75 kWh/m2/rok, záleží taky, jak jsou započítány solární a tepelné zisky, které mají vliv na měrnou potřebu tepla, ale nemají vliv na TZ domu. Podle mne se jedná o úplně běžnou průměrnou až podprůměrnou novostavbu a jestli platí ta vnitřní plocha 84m2, tak se zcela určitě při takových TZ nejedná o NED. Dnes se mnoho firem a developerů ohání termínem "nízkoenergetický", ale je to pro ně jen takové líbivé obecné nic neříkající slovo a v naprosté většině případů tím není myšlen standard NED s měrnou potřebou tepla do 50 kWh/m2/rok.

Datum: 07.03.2019 18:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď
už se v tom PENB trochu vyznám ale tech 84 m2 byla užitková plocha neboť jsem tu objevil že energeticky vztažná plocha je 100 m2.

Ještě jsem tam špatně napsal měrná spotřeba tepla na vytápění mělo být měrná potřeba tepla na výtápění 69,4 kwh/m2.

Ještě bych měl otázku jestli tam mám nechat elektrkotel nebo tam dát plynový kondenzační kotel.

Datum: 07.03.2019 21:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to tak pak znamená, že měrnou potřebu tepla máte těch cca 70 kWh/m2/rok, což koresponduje s tím mým odhadem cca 75 kWh/m2/rok, ale záleží na tom jestli ten výpočet máte vztažné ploše nebo vnitřní ploše. Kdyby těch 69,4 kWh bylo vztaženo na energeticky vztažnou plochu, pak by to na vnitřní vycházelo cca 82 kWh. V žádném případě se ani u jedné z těch možností nejedná o NED. Co se týká toho, jestli plyn nebo elektrokotel, tak záleží na tom, zda je plyn už v domě, což v případě novostavby asi nebude a bude potřeba ho do domu ještě nějakou dálku dovést, v tom případě se plyn nevyplatí. Nechte si spočítat veškeré náklady na plynové vytápění a ohřev TV plynem - kotel, zásobník TV, dovedení plynu do domu, komín pro plynový kotel, veškerý instalační materiál až k dovedení k topné soustavě a cenu práce a budete minimálně na 100 tis. a možná i více. To už rovnou můžete pořídit nějaké TČ za rozumnou cenu, které od té ceny nebude daleko a máte levnější provoz a ještě nižší sazbu EE pro celou domácnost. Nedávno mi psal známý, co ho tohle vše v plynu u novostavby vyšlo na 140 tis. a nyní řeší problémy s cyklováním plynového kotle a kdyby vše mohl vrátit, šel by do TČ.

Jelikož ale vaše TZ jsou 3,7 kW, tak i levnější TČ bude mít problém s návratností a asi bych to řešil el. vytápěním (je jedno, zda přímotopy, olejové radiátory, el. podlahovka nebo teplovodní systém s elektrokotlem) a do největšího otevřeného prostoru v domě dal obyčejnou levnou klimatizaci za 25 tis., v létě bude chladit v zimě velkou část domu levně vytopí, zbytek se dotopí elektřinou, ohřev TV by se podle počtu osob v domě řešil buď el. bojlerem nebo bojlerem s vestavěným TČ (při vyřešení přepínání nasávání a vysávání vzduchu mezi exteriérem a interiérem), případně pomocí klimatizace napojené přes výměník na zásobník TV: https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era . Ono jde taky o to, že pouze s el. vytápěním byste neprošel výpočtem PENB a jeho limitem neobnovitelné primární energie.

Datum: 08.03.2019 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za odpověď.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.