Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Decentrální rekuperace - porovnání

Autor: Milos Kulaty
Datum: 17.03.2019 22:56
uživatel: 127914

Dobrý den,
budeme dělat zateplení starého přízemního domu s podkrovím. Před provedením zateplení bych rad vyřešil větrání. Přečetl jsem řadu zdejších i jiných diskusí a je mi jasné že nelze srovnávat centrální a decentrální rekuperaci. Kdybych dělal novostavbu nebo kdybych dělal vnitřní rekonstrukci šel bych určitě do centrální varianty. Nicméně to dělat nemohu. Vnitřek už máme hotový a bohužel rozkopat to nechceme.
Zkoušel jsem porovnávat tedy ty lokální/decentrální rekuperace. Mohl by někdo alespoň pomoci porovnat technologie?
1. Jsou tu dvojičky jednotek s keramickým výměníkem v trubce a otáčením směru větrání
2. Dále nástěnné jednotky s entalpickým výměníkem v místnosti - tj. zároveň nasává i vyfukuje
3. A pak i jednotky s protiproudým výměníkem v trubce - tj. zároveň nasává i vyfukuje

Zajímalo by mě zda to s těmi úžasnými cca 3W může opravdu nějakých 40m3 vzduchu vyměnit. Účinnost zpětného přebírání tepla je pro mě až na druhém místě - hlavní je pro mě to, aby to opravdu vyměnilo vzduch.

Předem díky za názory
Miloš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Datum: 30.05.2019 14:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130109
reakce na ...
Narazil jsem na tento produkt:

https://prana-cz.com/products/prana-200c-erp/

Je to měděný výměník se zajímavými vlastnostmi, ale nikde jse nenašel nějaké reference takže očekávám, že to nebude tak úžasné, jak to vypadá.

Co myslíte? znáte někdo?

Autor: metball iGIN
Datum: 30.05.2019 22:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
zdá se, že jste si vybral Sojuznuju Raketnicu :-)

A to si fakt myslíte, že Vám tato sada Cu trubiček Nezamrzne?

Hmmm, odvážná MYŠLENKOVÁ konstrukce.

SFO

PS:
SemTamPšuk nezamrzá právě proto, že v rámci "otočení proudu vzduchu" zase rozmrzne :-)

PPS:
Ale ten (správně) nechcete ...

PPPS:
... a poctivou pasivku taky nechcete, byť ta se dá Navrhnout/Provozovat přesně tak, aby i bez jakéhokoliv

P L A C E N É H O _ P Ř E D E H Ř E V U

nezamrzla.

Tečka.

Douška?
Kdysi tu i onde PT Hrdinová bojovala jak Lvice za Genitální ShellInTube výměník a taky tvrdila, že nezamrzne ...
Jo a ne, přet krustu jíní a ledu toho tepla fakt moc neproleze...
a tak třebas Sovětčici
ve své MóóćKrát ShellInTube
udělali takovou geometrii,
kterou LED NEROZŠKUBE NA CIMPR-CAMPR ...
aspoň do vypršení záruční doby :-)

Autor: Jan Drozd
Datum: 30.05.2019 22:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No moc tomuto výrobku nevěřím, kor když to je nějaký ukrajinec..ale zajímaly mě názory...btw. nevím, jestli zamrzne, ale jestli ro má předehřev, tak by to mělo asi fungovat ne?

"PPPS:
... a poctivou pasivku taky nechcete, byť ta se dá Navrhnout/Provozovat přesně tak, aby i bez jakéhokoliv

P L A C E N É H O _ P Ř E D E H Ř E V U

nezamrzla. "

Pokud mi doporučíte vhodné řešení (s klady a zápory)...určitě budu rád a pouvažuju o tom...

Autor: Jozef Homola
Datum: 31.05.2019 10:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Moc odkazů na to google nevyhledá
https://www.google.cz/search?source=hp&ei=o0zwXPa-GLCVmwXlzr7oCA&q=recovery+unit+Prana+200C+ERP&oq=recovery+unit+Prana+200C+ERP&gs_l=psy-ab.12...1576.7683..10047...0.0..0.127.1270.12j3......0....1j2..gws-wiz.....0..0j0i131j0i10j0i22i30.8pAVJ4Yy-hw

Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.05.2019 23:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pokud chcete nejlepší, tak se dělají interiérový větrací jednotky s instalací do jedné místnosti - jen jedna díra skrz zeď, napojení na běžnou elektrickou zásuvku, které mohou větrat místnosti dvě, napojením potrubí na jednotku z boku. Používají klasický křížový výměník, jako ty velké - centrální, takže běží trvale beze změny směru proudění vzduchu. To, jestli ten výměník bude entalpický nebo ne, to asi nebude pro vaše rozhodnutí zásadní. Zásadní bude hluk, čili čím větší jmenovitý výkon zvolíte, tím menší bude váš potřebný výkon a nižší hluk. To předpokládá plynulou regulaci, nebo alespoň vícestupňovou. Možnost instalovat v obyváku, kde tichý hluk nevadí a potrubím do sousední ložnice.
Osobní zkušenost nemám, jen odvozuji z podkladů výrobců!

Datum: 30.05.2019 22:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
:-)
"... jen jedna díra skrz zeď, ..."

Neééé, že bych zrovna já byl NormoŽER,
ale u takto

T R A P N Ě _ M O T O R I Z O V A N Ý CH

DvojDírek v jedný LOCHNĚ do zdi

...
no,
máte vlastně udělanou
dvojitou
SMĚŠOVACÍ KOMORU
(jednu Ex- a druhou In- -TERIÉROVOU,
a ani jste nic nemuseli počítata, no neééé?

SFO

PS:
LEČ NORMOŽEŘI BUDOU řvát jak Tuři!

PPS:
A zrovna v těchto a podobných případech,
kdy ventilátor na výfuku nedokáže
NIKDY VYTVOŘIT "neviditelnou dýzu", které suše zabrání směšování ...

PPPS:
... budu s NormoŽERy souhlasit.
Ano, dvě ďurky které nejsou aspoň metr od sebe jsou nic, než směšovací komora.

Douška ke Komoře?
NEVIDITELNÁ!

A co OKO nevidí, srdce Nebolí.

Datum: 25.04.2019 09:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

znovu prosím, zda by někdo mohl reagovat a udělat tak trochu informační pořádek mezi lokálními rekuperačními jednotkami.

Předem děkuji.

Datum: 03.04.2019 15:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
jsem v úplně stejné situaci a rovněž by se mi hodil odborný názor a vysvětlení rozdílů mezi jednotlivými typy lokálních rekuperací.

Z již nastudovaných informací vím zatím toto:
ad 1) jedná se spíše o regenerační větrání (nikoliv rekuperační) - jaký je v tom rozdíl (resp. zda je to v něčem výhodnější nebo nevýhodnější vúči rekuperaci) jsem nikde nezjistil. Výhodou je, že jsou fuknční i v mrazu a nepotřebují předehřev.

ad2) entaplické výměníky umožňují rekuperovat i odváděnou vlhkost z obytného prostoru, tj. část vlhkosti je vrácena pomocí entalpie zpět do místnosti (vhodné pro domy s nízkou vzdušnou vhkostí, kde by tento problém rekuperace ještě prohloubila). Nevýhodou je, že pod bodem mrazu potřebují el. předehřev, což zvyšuje náklady na elektřinu, zároveň i s předehřevem jsou funknčí jen do -15 stupňů, pak se vypínají.

ad3) asi podobné jako ad2, ale s tím, že vlhkost je odváděna z domu (není rekuperován zpět) + nevýhody typu nutný předehřev v zimě.

4) ještě existují jednotky s křížovým výměníkem - pochopil jsem, že jsou podobné jako ad3) ale jedná se o starší technologii a dnes se již asi moc nedoporučuje (nižší účinnost).

Byl bych rád, kdyby někdo mohl v lokálních rekuperacích/regeneracích udělat trochu informační osvětu, jelikož na různýh webech jsou uváděny různé informace, a každý prodejce daného typu vyzdvihuje jen výhody.

Ideálně pokud by šlo porovnat výhody a nevýhody jednotlivých technologií a do jakého bydlení se hodí.

(prosím nesrovnávat s centrální rekuperací - ta je pro mně i pana Kulatého ze zjevných důvodů nereálná).

Předem děkuji.

Datum: 03.04.2019 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jukněte na LuftFórum,
bude to sice dál,
zato _ L E P Š Í _ cestou.

SFO

Datum: 03.04.2019 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemáte nějaký odkaz na konkrétní vlákno? Případně nějaké suma sumárum v odrážkách pro lajky?

Autor: Ota Kratky
Datum: 26.04.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115528
reakce na ...
Zdravím, nějak jsem Luft forum nenašel, ani strýcGoogle neporadil. PRosím o odkaz, díky.

Datum: 26.04.2019 09:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
airforum.cz
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=2019

Datum: 26.04.2019 11:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za odkazy, ale dané vlákno toho moc o výhodách nevýhodách jednotlivých typů rekuperací neříká. Navíc řeší jen systém "regenerační" (chvílí vzduch dovnitř, pak zas ven).

Obecně mám pocit, že ve většině diskuzí se řeší jen tento regenerační systém a vůbec se nehodnotí klasické lokální rekuperce do 1 místnosti (vzduch zároveň ven i dovnitř).

U tohoto systému bych předpokládal, že účinnost je (oproti systému regeneračnímu) stabilně konstatní. Nevýhodou ale bude nutný předehřev.

Má někdo s tímto systémem nebo obecně s rekuperací jakékoliv zkušenosti?

Datum: 26.04.2019 16:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"... a vůbec se nehodnotí klasické lokální rekuperce do 1 místnosti (vzduch zároveň ven i dovnitř). ..."

Ale jo, je toho tam spousta...
Já tomu říkal Slámky na Limču ... a různě jinak.
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=20&t=1674#p10571

Proč?

Je to Kravina Jak Noha.
Skorem stejná, jako (Cirkulační) Digestoř kterou nepohání aspoň 200W a nemůže FUNĚT do minimálního aerodynamického odporu.

SFO

PS:
Dvě díry do každý cimry FASÁDOU? Jste vkastníkem DOMU a víte co to znamená se Stavebním POvolením?

PPS:
Tak Aspoň JEDNA lochna?
Ještě větší průser, neb NormoŽEROVÉ na tuto věc vůbec nemysleli ...

PPPS:
Hmm, a co takhle KONDENZÁT?
PosC@Tých fasád už vídám čím dál tím víc... A TEDA PLESNIVÝCH, zarostlých "zeleniskem"...

iGoNY

Douška?
A ten kondenzát na fasádě je až to poslední.
To opakované mrznutí vody třebas v okolním CIHLOVZDUCHU...
Ale co, co oči nevidí, srdce nebolí.

A potom také jedna Drobnička:
ProbBůh, proč si Ovce Obecná
nedokáže spočíst NUTNÝ PŘÍKON ELEKTRICKÉ ENERGIE?
A namísto toho věří na PROROKY?
A JEJICH ZÁZRAKY 3W a žádný hluk?

Datum: 26.04.2019 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
(p. Drozd)
Něco z mého domu pro zamyšlení jak větrat hybridně. Rekuperaci nemám ani už mít nebudu. Ona ta entalpická účinnost je stejně prachmizerná.
Některé detaily větrání jsem několikrát upravoval ale vcelku mne to takto vyhovuje. U nás v horské oblasti nejsou takové problémy s přehříváním. V létě trochu zápasíme s vlhkostí nakolik večer už je vzduch 100% a také horký přes den v domě se schladí a vlhkost naroste. S tím ale nejde bez klimatizační jednotky nic dělat.

Datum: 30.05.2019 14:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
P. Homola..děkuji, ale na mně to je asi moc složité:-)
o entalpii mi nejde....potřebuju bez entalpického výměníku...jelikož se právě vlhkosti ve starším RD potřebuju zbavovat. Proto mi připadá pro naše účely nejvhodnější rovnotlaká lokální rekuperace s křížovým/deskovým výměníkem (např. https://www.storc.cz/produkty/vetrani/air-70/). akorát mě odrazuje nutnost předehřevu a s tím spojené vyšší provozní náklady (ale ty asi překousnu). Prioritou je zajistit výměnu vzduchu (tj. snížení CO2), snížení vlhkosti za co nejmenších tepelných ztrát.

Sem tam pšuky (regeneraci) jsem zavrhl kvůli nestabilní účinnosti, kdy deklarovaná účinnost je pouze na začátku 40s procesu, a postupem času klesá až k 0%...
Pokud máte jiné doporučení, sem s tím:-)

Datum: 30.05.2019 14:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednduché řešení na Váš problém neexistuje tedy ve smyslu větrat a ještě vysušovat. Má to mnoho okrajových podmínek aby to mohlo fungovat alespoň nejak.
Vysušovat jde účinně ale je potřeba k tomu energie a nějakou kondenzační sušičku vzduchu. Vysušovat v podhorské oblasti obkolesen zelení a na večer vlhkostí blížící se hodnotě 100% RH je téměř nemožné. Vůbe léto a starý barák je jeden velký problém. Vnikne horký a vlhký vzduch do baráku ať jakoliv, tak po mixu na nižší teplotu se jeho relativní vlhkost ještě zvýší. Sice tam bude o něco chladněji než v paneláku ale má to své ale. Entalpický výměník byl vymyšlen pro tropy aby právě snižoval vlhkost příchozího vzduchu. Pokud se tak neděje, tak po klimatizaci by jeho vlhkost byla ještě větší a kondenzace v každém studeném koutě. O komfortu vnitřního prostředí škoda mluvit. Vysoká vlhkost "dělá teplo ještě teplejší".

Datum: 30.05.2019 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci.

mě nejde o snižování vlhkosti v létě...ta není tak škodlivá, jelikož díky větší teplotě vzduchu se netvoří rosné body a nevzikají plísně..

Problém je spíše v zimě, kdy máme vnitřní vlhkost vysokou 60-65 %, zatímco venkovní vlhost studeného vzduchu je o dost nižší. Takže nyní to řešíme větráním okny, kdy nám třeba vlhkost spadne až na nějakých 45 %, ale po zavření okna opět narůstá až nad 60 %. Takhle si představuji, že by rekuperací bez entalpie, docházelo k dovodu vnitřního 65 %RH a přivodu čerstvého např. cca 40 % RH a tím by se podařilo vlhkost vzdchu v místnost snížit na nějakých standardních třeba 50-55 %, což je doporučovaná hodnota pro zdravé prostředí.

Druhá věc je CO2, kdy opět nějakými 2-3x větráními oknem za den člověk neudrží hodnoty CO2 pod doporučeou hodnotu 1000-1200ppm. O noci, kd CO2 stoupá ke 2000 až 3000 ppm nemluvě.

Kvalitu vzchuchu chci řešit zejména kvůli mým malým dětem (1 a 3 roky), které jsou poměrně často nemocné, ale i kdyby byly zdravé, tak to musí mít i tak přinos pro kvalitu pobytu v místnosti (zejm. v zimě, kdy bydlíme v oblasti Moravskoslezského kraje, kde je poměrně velký počet dní se zhoršenou kvalitou vzduchu (někdy bohužel nejde větrat 2-3 dny v kuse a to pak vlhost a zejména CO2 je na dost vysokých hodnotch, které určitě neopřispívají zdraví nás všech). Rekuperace by filtry mohla zajistit průběžný "čerstvý" vzduch.

Datum: 30.05.2019 15:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte vysokou míru vlhkosti v zimě, tak především se musí větrat.
Otázkou je jaké množství vlhkosti se vygeneruje ve vašem obydlí a to je potřeba vybilancovat.
Je to druh činnosti, počet osob, sušení prádla, množství květin, žehlení koupání, sprchování ale i vaření (bez odtahu).

Datum: 30.05.2019 19:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, souhlasím, musí se větrat..a každým větráním oknem v zimě jsu obrovské ztráty tepla....navíc nejsme schopni větrat každý den (v době inverzí) či jen 2x-3x denně což na udržení nízké vlhkosti nestačí.

Proto považuji (lokální) rekuperaci za řešení a vzhledem k tomu, že se jedná o starší RD, který už máme v jednom patře zrekonstruovaný a v druhém patře bydlí naší rodiče, kteří rekonstruovat nechtějí (pochopitelně), tak pro nás centrální rekuperace není vhodné a možné řešení a poohlížím se tedy po lokální jednotce (minimálně do ložnice, ideálně i do dětského pokoje a obývako-kuchyně).
Čekal jsem, že se zde dozvím nějaé rady a tipy na vhodné zařízení, ale zatím nikdo nic moc neporadil, resp. jen rady typu lokální jednokta nkdy, jedině cetrální (a to pro mně řešení z uvedench důvodů není).

PS: prádlo doma nesušíme (máme sušičku ve sklepě), digestoř z kuchyně z odtahem ven. květniy omezené množství. V koupelně okno, ale uvažuju o větráčku, který by byl asi vhodnější.)

Autor: Roman Novák
Datum: 30.05.2019 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,
řešení vždy nějaké existuje.
Je potřeba se oprostit od představy, že lokální rekuperace nějak šetří ve srovnání s větránín okny, nebo že dokáže provětrat místnosti dle potřeby. Zo nejen s ohledem na meteorologické podmínky. V tomto ohledu bude pravděpodobně účinnější i větrání okny.
Co je zřejmé, že nevětráte dosatečně ať už z normovaného pohledu výměny vzduchu či jen jen z pohledu odvodu vlhkosti.
Doplnit rozvody vzduchu v již zrekonstruovaných místnostech nemusí být tak dramatický zásah jak si představujete.
Stačí pohledat jiné možnosti řešení....

Datum: 30.05.2019 21:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci.
Na základě čeho soudíte, že lok. rekuperace nešetří nic oproti větrání okny? Z logiky věci by nějaká úspora měla být...ačkoliv určitě ne taková, jakou popisují prodejci....Co se týče úspory...tak to je pro mně marginální a nejméně důležitý přínos....prioritou je, zajistit kvalitní vzduch uvnitř domu - tj. nízkou hladinu CO2 a normálí úroveň vlhkosti (pod 60 %) v zimě (v létě větší vlhkost nevadí, navíc okna máme otevřené dost často).

Souhlasím, že nevětráme dostatečně (cca 2x-3x za den, v době inverzí nědy vůbec), ale to je asi problém většiny domácností. Častějšímu větrání brání jednak vysoké teplené úniky a tím i vysoká cena za vytápění, jednak díky tomu, že máme malé děti, opravdu nemůžeme mít doma každé dvě hodiny otevřené okna do kořán a větrat všechny mítnosti..

Tvrdíte, že rozvody vzduchu nejsou v rekonstruovaných místnostech problém - prosím pokud můžete poradit?
(sádrokartonové podhledy v celém již rekonstruovaném "bytě" si neumím představit - sice se jedná o "suchou práci" ale toho prachu při broušení spár apod...

Autor: Roman Novák
Datum: 31.05.2019 19:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Nejenže deklarovaná úspora většiny výrobců těch jednotek není reálná. Ale vstupuje do toho mnoho dalších vlivů jako třeba infiltrace. U těch decentrálních jednotek je situace mnohem horší z důvodu nekontrolovatelného prodění vzduchu mezi místnostmi, z přízemí do patra, z náporové strany směru větru na závětrnou.

Pokud by jste se rozhodl přece jen pro realizaci centrální větracího systému pak doplnit rozvody lze třeba zakrytím SDK v rozích (podhledové fabiony) Zaprášení se samozřejmě nevyhnete

Datum: 31.05.2019 22:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
(p. Novák)
To je ten správný výraz. Nekontrovatelné proudění a přímo zkrat.
Do obrázku jsem jim doplnil ty tlusté šipky. Je to světové unikum sát a vyfukovat vedle sebe. Přetlak a podtlak. Tak jak si to oni představují, tak to rozhodně nefunguje.

Autor: Josef Devátý
Datum: 01.06.2019 08:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
NESOUHLASÍM Pro ostatní: Kdyby to byla pravda, už by byl pan Homola dávno mrtvej. Stačí pochopit, jak funguje takové dýchání. Nepředpokládám, že je tu další nechápající, proto se zdržím výkladu.

Datum: 02.06.2019 09:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Huš LINEARČIKU,
PLKÁNÍM SE NIC ...

SFO

PS:
Schválně, jak funguje dýchání?

Autor: Josef Devátý
Datum: 31.05.2019 20:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Pane Drozde řešil jsem totéž, navíc i pro osoby s citlivějším zdravotním stavem. Jednoduše řečeno bez otevřeného okna se dusí. Zabralo podtlakové větrání. Tedy např. odtah do pootevřeného nepoužívaného krbu (mezera dvířek 5 mm), v jiných případech nově navrtaná díra do komínu průměr 30mm. Vždy komínový tah cca 6 Pa. Výpočtově dosaženo větrání cca 0,1 laminárním zaplavováním a do 14 dnů vyschly okna, zdi a náznaky plísní.
Kde hledat důvody? Zdá se, že větrání oknem moc nefunguje. Příchozí studený je stržen proudem vzduchu od radiátoru a nahoře hned odejde. Proto nevětráte. Potvrzuje to i případ https://forum.tzb-info.cz/137356-vytapeni-novym-kondenzacnim-kotlem
Díky koaxiálnímu komínu přišli o podtlakové větrání.
Já naopak kondenzační kotle používám s jednoduchým odkouřením jako vynikající odtah se silným motorem. V rezervě cca 50Pa.
Ještě padla otázka účinnosti. Běžně je i se špičkovým výměníkem pod 50%. Musíte počítat entalpie. Proto je celé to honění s rekuperacemi zbytečné a přinášející mnohé další problémy. Stačí pročíst kvalitní diskusní servery (sem bohužel skoro nikdo nechodí) a pochopíte, proč i s rekuperací tečou okna a plesniví půdní vlezy případně chčije ze stropu. Ale nemyslete si, že Vás odrazuji. Klidně si to vyzkoušejte sám. Pravdivé postřehy zde píše Metball. Pootevřené okno je také bez dýzy, proto nevětrá.

Datum: 02.06.2019 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"... Potvrzuje to i případ https://forum.tzb-info.cz/137356-vytapeni-novym-kondenzacnim-kotlem ..."

BohaPustá BuranKETONGOvá LEŽ.

SFO

Datum: 30.05.2019 21:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Drozd)

Dal jsem obrázek aby byla představa kolik může být otvorů do baráku aby se dalo větrat i bez oken. Přesto po ránu ve třech místnostech asi na 10 min. otevřu po jednom okně. Pak už celý den nic. Mám odzkoušené, že otvory do domu přichází vzduch samovolně a jinde odchází. Přesto vždy po koupeli nebo sprše se zapne na chvíli odtah. Tato funkce je nenahraditelná. Malé okno v koupelně nedokáže tak dobře větrat a může protlačit vlhkost dále do bytu. Jednoznačný tah a podtlak vykoná za chvíli hodně užitečné práce. Pro řešení vašeho domu by se po znalosti detailů dalo nalézt kompromisní řešení.
Taková poznámka k sušičce ve sklepě. Pokud není splep spojen s domem vnitřkem jako dveře schodiště, tak tam vlhký vzduch nepronikne, pokud je tak ano a to proto, že vlhký vzduch je lehčí než suchý sice nepatrně ale je. Je všeobecně známé, že ve více patrových domech plísně vznikají v horním nebo posledním patře významnější mírou při nedostatečném větrání.

Datum: 30.05.2019 21:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, s odtahem (ventilatorem) do koupelny, okno není ideální.
Jaké kompromisní řešení navrhujete? jsem schopny dodat potřebné informace:-)

V našem případě je právě vchod do sklepa z vnitřní chodby (přes dveře) nidméně chodba od obytné místnosti je rovněž odělena dveřmi. Ale asi máte pravdu, že nějakou vlhkost to může k nám ze sklepa přivádět - stím ale nic neuděláme. Jak jsem již říkal, jedním z důvodů úvahy o rekuperaci je snížení vlhkost.

možná jsem dříve zapomněl napsat, že v létě chystáme zateplení fasády, střechy a stropu sklepa...takže se obávám, že vlhkost bude v zimě ještě větší než doposud...takže rekuperace (či obdobné řešení) je pro nás opravdu podstatná záležitost

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.