Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Decentrální rekuperace - porovnání

Autor: Milos Kulaty
Datum: 17.03.2019 22:56
uživatel: 127914

Dobrý den,
budeme dělat zateplení starého přízemního domu s podkrovím. Před provedením zateplení bych rad vyřešil větrání. Přečetl jsem řadu zdejších i jiných diskusí a je mi jasné že nelze srovnávat centrální a decentrální rekuperaci. Kdybych dělal novostavbu nebo kdybych dělal vnitřní rekonstrukci šel bych určitě do centrální varianty. Nicméně to dělat nemohu. Vnitřek už máme hotový a bohužel rozkopat to nechceme.
Zkoušel jsem porovnávat tedy ty lokální/decentrální rekuperace. Mohl by někdo alespoň pomoci porovnat technologie?
1. Jsou tu dvojičky jednotek s keramickým výměníkem v trubce a otáčením směru větrání
2. Dále nástěnné jednotky s entalpickým výměníkem v místnosti - tj. zároveň nasává i vyfukuje
3. A pak i jednotky s protiproudým výměníkem v trubce - tj. zároveň nasává i vyfukuje

Zajímalo by mě zda to s těmi úžasnými cca 3W může opravdu nějakých 40m3 vzduchu vyměnit. Účinnost zpětného přebírání tepla je pro mě až na druhém místě - hlavní je pro mě to, aby to opravdu vyměnilo vzduch.

Předem díky za názory
Miloš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Drozd03.04.2019 21:21
metball iGIN03.04.2019 21:10
Jan Drozd03.04.2019 15:27

Datum: 03.04.2019 15:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130109
reakce na ...
Dobrý den,
jsem v úplně stejné situaci a rovněž by se mi hodil odborný názor a vysvětlení rozdílů mezi jednotlivými typy lokálních rekuperací.

Z již nastudovaných informací vím zatím toto:
ad 1) jedná se spíše o regenerační větrání (nikoliv rekuperační) - jaký je v tom rozdíl (resp. zda je to v něčem výhodnější nebo nevýhodnější vúči rekuperaci) jsem nikde nezjistil. Výhodou je, že jsou fuknční i v mrazu a nepotřebují předehřev.

ad2) entaplické výměníky umožňují rekuperovat i odváděnou vlhkost z obytného prostoru, tj. část vlhkosti je vrácena pomocí entalpie zpět do místnosti (vhodné pro domy s nízkou vzdušnou vhkostí, kde by tento problém rekuperace ještě prohloubila). Nevýhodou je, že pod bodem mrazu potřebují el. předehřev, což zvyšuje náklady na elektřinu, zároveň i s předehřevem jsou funknčí jen do -15 stupňů, pak se vypínají.

ad3) asi podobné jako ad2, ale s tím, že vlhkost je odváděna z domu (není rekuperován zpět) + nevýhody typu nutný předehřev v zimě.

4) ještě existují jednotky s křížovým výměníkem - pochopil jsem, že jsou podobné jako ad3) ale jedná se o starší technologii a dnes se již asi moc nedoporučuje (nižší účinnost).

Byl bych rád, kdyby někdo mohl v lokálních rekuperacích/regeneracích udělat trochu informační osvětu, jelikož na různýh webech jsou uváděny různé informace, a každý prodejce daného typu vyzdvihuje jen výhody.

Ideálně pokud by šlo porovnat výhody a nevýhody jednotlivých technologií a do jakého bydlení se hodí.

(prosím nesrovnávat s centrální rekuperací - ta je pro mně i pana Kulatého ze zjevných důvodů nereálná).

Předem děkuji.

Autor: metball iGIN
Datum: 03.04.2019 21:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
jukněte na LuftFórum,
bude to sice dál,
zato _ L E P Š Í _ cestou.

SFO

Autor: Jan Drozd
Datum: 03.04.2019 21:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130109
reakce na ...
Nemáte nějaký odkaz na konkrétní vlákno? Případně nějaké suma sumárum v odrážkách pro lajky?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.