Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Řízení teploty v místnostech - kotel na tuhá paliva

Autor: Luboš Pokorný
Datum: 23.04.2019 08:54
uživatel: 130192

Dobrý den,

provádíme rekonstrukci RD a chtěl bych poprosit zkušenější o radu ohledně regulace vytápění. Plánujeme instalaci automatického kotle na biomasu (peletky). Dále jsem měl v plánu osadit radiátory (teplovodní radiátory všude klasické, ne v podlaze,...) termostatickými programovatelnými hlavicemi (propojenými radiovými vlnami s jednou řídící jednotkou, která komunikuje pouze s hlavicemi, nikoli s kotlem).

No a tím jsem si myslel, že by mohla být regulace na požadované různé teploty v místnostech v různých časech zajištěna. Tedy hlavicemi a automatickým kotlem, který by se například při zavření všech hlavic měl sám také uzavřít a být pouze v "pohotovostním" režimu (?)
Pozn.: Na nastavení správné teploty jsme poměrně citliví.

Není mi moc jasný význam ekvitermní regulace, ani termostatu. Krom toho, že termostat měří teplotu skutečnou v místnosti v dostatečné vzdalenosti od topení. Ale účel jeho použití, kdy má regulovat výkon kotle, a zároveň je pouze v jedné referenční místnosti, mi spolu s užitím hlavic není jasný. Rovněž zmíněná ekvitermní regulace - přeci v místnostech se samozřejmě odráží venkovní teplota, ale pakliže mám hlavici nastavenou na 20 stupňů, tak při případném poklesu (navíc ne skokovém) teploty v místnosti zareaguje větším otevřením ventilu, tedy dané topení odebere více, na což by měl zareagovat rovněž i kotel automatický automaticky, ne?

Děkuji Vám za cenné rady.

Luboš Pokorný

PS: kotlem plánuji ohřívat i bojler, ale to snad nemá pro vytápěcí okruh vliv :).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Luboš Pokorný24.04.2019 18:22
Mirek Svejda24.04.2019 10:25
Instalaterství Žalud24.04.2019 08:50
Jozef Homola23.04.2019 23:51
Luboš Pokorný23.04.2019 22:25
Mirek Svejda23.04.2019 21:45
Jozef Homola23.04.2019 21:27
Luboš Pokorný23.04.2019 21:06
Mirek Svejda23.04.2019 13:15
Instalaterství Žalud23.04.2019 11:10
Jozef Homola23.04.2019 10:22

Datum: 23.04.2019 10:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nejdříve by bylo dobré se "odrazit" od konkrétního kotle (přesné označení, typ výkon).
Potom do toho vstupují tepelné ztráty soustavy tedy domu (resp. každé místnosti), pak výpočtová teplota nátokové vody do radiátorů (od toho a od TZ závisí velikost radiátoru).
To musí být v nějaké rovnováze. Teplo které kotel vyrobí, musí soustava za všech okolností odebrat. Jinak to nefunguje dobře a ekonomicky.
Poznámka: Zvýšením průtoku vody radiátorem (nad normál) nelze významně měnit výkon tělesa. Významně lze měnit teplotou nátokové vody.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 23.04.2019 11:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Spočítat TZ domu a jednotlivých místností a dle tohoto výpočtu dát jednotlivé radiátory, pak budou stačit termohlavice pouze tam, co požaduji nižší teplotu. Vyrovnávací aku rovnou i s přípravou TUV a na výstupu termoventil,abych byl schopen řídit teplotu vody vstupující do systému. Než peletky je z hlediska předělání topného systému lepší, jak na provoz i finančně TČ.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.04.2019 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Aktuální tepelná ztráta je určena rozdílem venkovní a interní teploty. Naopak výkon radiátorů je určen rozdílem interní teploty a teploty oběhové vody. Ekviterm proto podle venkovní teploty řídí teplotu oběhové vody. Neřídí výkon kotle, ten se regulací v kotli řídí tak, aby byla na výstupu požadovaná teplota. Ekviterm umí při správném nastavení udržovat interní teplotu bez vlivu externích teplot. Nemá ale informaci o interní teplotě, takže neumí korigovat různé tepelné zisky třeba od sluníčka, trouby apod. Proto se do místností, kde jsou největší externí zisky montují termohlavice.
Regulace prostorovým termostatem je samozřejmě poněkud problematická hlavně při nevhodném umístění termostatu. Pokud si ho dáte např do obýváku kde se topí krbem. Tak po zatopení se vypne topení pro celý dům.
Regulace pomocí elektronických hlavic je pěkná hračka, ale poměrně vysoká cena. Samozřejmě neplatí slibované úspory. Problém je, že zdroj tepla musí umět řídít výkon v celém rozsahu 0 až 100 %. Pokud mezi kotel a topení dáte AN, jak Vám např. doporučuje pan Žalud, pak je to OK. Bez ní s tím bude mít peletkový kotel problémy.

Datum: 23.04.2019 21:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za komentáře. Akumulační nádrž navrhujete tedy jako řešení k hlavicím. Můžete mi ještě prosím odůvodnit volbu nádrže? Jeji roli rozumím u klasických kotlů, či u elektrokotle s noční sazbou elektřiny, ale u automatického kotle na tuhá paliva mi její účel uniká. Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.04.2019 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Volbu nádrže doporučují sami výrobci těchto kotlů. Bylo by naivní domnívat se, že lze sladit celoročně výkon kotle s potřebou tepla v daném období a ještě když do toho procesu topení "rušivě" zasahují ventily, které místo eliminace tepelných zisků mají vlastně řídit teplotu místnosti a tvrdě odstavovat zdroj.
Pro úvahy stačí vybilancovat minimální výkon kotle do 50% uzavřených topných těles v jarním období. Tedy výkony a průtoky.

Datum: 23.04.2019 21:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já se Vám snažím vysvětlit základní pojmy. Kromě topení potřebujete i ohřev TUV. To, co Vám navrhuje pan Žalud je taková šikovná kombinace. Mezi kotel a topení umístíte menší AN. Pro peletkový kotel stačí 300l. Vnořeným výměníkem se zde ohřívá TUV. Mezi AN a topení dáte směšovací ventil a čerpadlo. AN zde funguje jako zdroj tepla, který nemá problémy s minimálním odběrem tepla. Pro kotel na peletky je výhodou, že kotel pracuje v optimálním režimu s maximální účinností. Jinak nevím zda si rozumíme. Nikdo z nás Vám neradí elektronické hlavica, ale obyčejné termohlavice.

Datum: 23.04.2019 22:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Asi rozumíme. Nicméně ještě bych s Vámi rád zkonzultoval následující: plánuji fungovat v takových dvou až třech teplotních režimech- modelově např.: půl dne (co budeme v práci) nějaké teploty, chvíli před návratem zvýšení některých pokojových teplot, na spaní zase jiné. Proto jsem si myslel, ze by se ony "chytré" hlavice mohly hodit. A rovněž jsem si myslel, že automat. kotli ani tolik nevadí "přiškrcení se" a setrvávat v době minimálního odběru v pohotovostním režimu. Pak mi právě význam nádrže unikal. Ale nechám si, a jsem za to vděčný, poradit. Předpokládám, že by celá Vámi navrhovaná soustava tedy fungovala tak, že v momentě, kdy by došlo k naplnění AN teplou vodou, by kotel zcela přestal vytápět do doby, než by se většina zásob vyčerpala.

Myslel jsem, že kouzlo automatů totiž spočívá především v tom, že frčí nonstop.

Ještě jednou děkuji.

L. Pokorný

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.04.2019 23:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.atmos.eu/instalace-kotlu/dalsi-doporucena-zapojeni/
Doporučuji se předem hlouběji seznámit s možnostmi provozu těchto kotlů.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 24.04.2019 08:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Nejprve bych udělal kroky co jsem psal výše a to je TZ domu a jednotlivých místností, k tomu potřebný výkon kotle a vyrovnávací aku nejlépe typ LMT s průtokovým výměníkem TUV- máte komplet kotelnu. Vyrovnávačka stačí kolem 500l a s principu vyrovnává potřeby topného systému a zdroje a to tak, že peltkový kotel nemusí, tak často zapalovat a vedlejší efekt aku je TUV a hydraulické odděllení zdroje od topného systému -na výstup termoventil VTA 322,522. Pokud je to dům s akumulační hmotou hýbání s vnitřními teplotami nepřinese úsporu, ale většinou spíše teplotní diskomfort a zvýšené topné náklady. Dle mně a je to vyzkoušené na mnoha domech stálá teplota co Vám vyhovuje a v ložnici na noc stáhnout hlavici, pokud to není dřevák bez akumulace .

Datum: 24.04.2019 10:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen pro doplnění. Peletkový kotel nepadá do útlumu, ale zhasíná a po obnovení požadavku na topení se automaticky zapaluje. Potřebujete minimalizovat počet zapálení. Podle TZ se volí velikost AN. Pro méně výkonný kotel stačí 300l a pro vyšší výkony 500l. Větší nemá moc význam.
Kotel sice má regulaci výkonu, ale jen v rozsahu cca 30 až 100%. AN Vám v podstatě zajistí rozsah 0 až 100% bez zbytečného trápení kotle.
Na výstup se dává buď termovenil jak píše pan Žalud nebo trojcestný ventil se servem + elektronický ekvitermní regulátor. Dost často to umí rovnou regulace kotle. V tomto případě si můžete nastavovat i ty noční útlumy.

Datum: 24.04.2019 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc Vám obéma děkuji za konkrétní rady. Provedu/ budu požadovat tak, jak píšete. Děkuju.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama