Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ukotvení k základové desce

Autor: Pavel Doležal
Datum: 29.04.2019 00:38
uživatel: 128868


Dobrý den,
chtěl bych požádat ostatní o názor - jedná se o klasickou rámovou dřevostavbu na betonové základové desce. Podle projektu by měla být deska zakončená hydroizolací, do té by se měli navrtat díry pro závitové tyče, kterými se ukotví spodní části stěn. Je to co jsem pochopil celkem běžný postup.
Dostal jsem ještě jiný návrh od pána, který nám bude dělat stavební dozor - radil vyhnout se vrtání do hydroizolace, jak už kvuli jejímu porušení, tak po závitových tyčích bude vzlínat vlhkost do dřevěné konstrukce. Vím, že ty prostupy v hydroizolaci se dají různě dotmelit, ale i přesto díky tomu, že jde o kov a bude studený, nějaká vlhkost po tom může vzlínat. Celkem v tom vidím logiku. Řešení by bylo udělat pouze slabou základovou desku, tu pokrýt hydroizolací a teprve na to vylít silnější desku a do té by se kotvil dům a neporušila by se tedy vrtáním hydroizolace. Tady by údajně mohlo být riziko, že ta spodní tenká deska pod hydroizolací může prasknout, pokud pod ní nebude dostatečně zhutněný podklad. A bude to o něco dražší řešení a je otázka, zda to má nebo nemá význam.
Jaký na to máte prosím názor nebo jak máte řešené stavby a jak se to chová po letech? Předem děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Doležal27.05.2019 16:57
Pavel Simek27.05.2019 16:48

Příspěvky
Autor: Pavel Simek
Datum: 27.05.2019 16:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
Pavle, asi takhle. Dvoustupňová základová deska, kterou jako TDI vídávám třeba u RD Rýmařov, Allstav apod. je samozřejmě ideální stav. Hydroizolace je schovaná pod vrchní deskou a šmitec. Problém je ale v ceně. Rozdíl mezi klasickou jednostupňovou deskou a dvoustupňovou nebude pár tisíc - prostě se základy prodraží.
A teď pojďme na ten základní problém a to je, že po závitovce u jednostupňové desky bude vzlínat vlhkost do základového prahu. Bylo by to zajímavé vědecké téma na zkoumání, ale zkusím to vzít trochu selským rozumem - představte si jakékoli garážové stání, pergolu či přístřešek, kde ze země kouká závitovka zakončená patkou, na které sedí nosný svislý sloup. Tady té vlhkosti po železe asi bude vzlínat daleko více než v desce a přesto můžete vidět po 20-30 letech, že spodky těchto trámů jsou OK.
Čili nebál bych se, ušetřené peníze oproti dvoustupňové desce bych radši investoval do něčeho smysluplnějšího.

Pavel Šimek
youtube kanál: Dřevostavby s Pavlem Šimkem

Autor: Pavel Doležal
Datum: 27.05.2019 16:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128868
reakce na ...
Díky moc za reakci, už jsem se rozhodl stejně jak píšete, akorát mě napadlo pro vyšší jistotu natřít trámky, které budou ležet na základové desce zespodu asfaltovou barvou a také tím asfaltem vylít prostupy pro závitovky v tom trámku. Pak už myslim to bude dost na jisto.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama