Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Potrubí rekuperace

Autor: Roman Roman
Datum: 07.05.2019 15:41
uživatel: 125335

Dobrý den, potřebuji se poradit, jaký druh potrubí rekuperačního potrubí zvolit. Jejich výhody a nevýhody. Děkuji za všechny reakce. Jedná se o RD 2x120m2 plochy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
Datum: 29.05.2019 16:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
Hranaté x Kruhové.

Na LuftFóru máte "geometrický regresní vztah".
Platí pro výpočet normované ztráty,
pro Re !!!ale furt platí klasika!!!.

Ovál, "šišoid", eliptický průřez je na tom lépe, než obdélník, ale jen nepatrně (jinak se generují víry, jinak vzniká mezní vrstva, ...)
ale pro praxi je důležité
že optimum

P Ř Í M É H O _ Š I Š O I D U

je v poměru 1 : 2.5 (max. rozprsk 2 až 3).

TOTO NEPLATÍ PRO ZMĚNU SMĚRU!
TAM JE TO "ŠUMÁK" tak do poměru 1:1.25.

POMĚREM míním dvě kolmé osy šišoidu.

SFO

PS:
Možná poznatek z praxe, kdy normotvůrci "vcelku neoprávněně" forzýrují nutnost rozvody čistit.

Proč? Přívody? Ne, jsouli pozinkované a filtry nemá pastóšník v jednotce jen pro to, aby byl vyhlášen nejlepším mykologem roku ...

PPS?
Odtahy? Obzvláště u lidí, co ví, že nejen designově ČISTÉ LOCHNY DO TRUBEK jsou to pravé ořechové?

PPPS:
Ano, poctivá digestoř, ta musí mít
odtah
ne čistitelný,
ale
V Y M Ě N I T E L N Ý !

CELÝ odtah, nemyslím tím filtr, přefuk do i jen O.2 m "vedle ležícího odtahu"...

Douška?
Zalít hranaté Zn plechové potrubí do podlahy je zcela OK.
Totéž s korugovaným oválem? Nic Moc, ale drahé materiály to dávají.
Ale to, co předvádějí nejen naše firmy v "dřevotřískách a jiných rychlokvaškách" za HADICOVÉ ORGIE na odtazích,
tak za to by se mělo inhumovat, aby se nám tu takovéto de'GENY nemohli dále šířiti!

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.05.2019 17:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Dal jsem před chvíli do vyhledávače KOMFLEX OVAL a už to goglovské číslo 174 odkazů bylo "varující".
Nicméně v Rakousku, Srbsku a Slovinsku se tvrdí něco jiného tedy ve smyslu ztrát na metr délky oválné hadice. Pro odtahované množství 55 m3 z grafu odečteme 8 Pa/m a proti tomu už nelze nic namítat. Otázka ale zůstavá nezodpovězena proč jinde je tatáž věc jinak než u nás. Jinak mají v katalogu alespoň uvedené ztráty každého prvku. Ty ostré koutové prvky se jen tak nevidí.

Autor: metball iGIN
Datum: 29.05.2019 17:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
:-)
ty Excelovský gráfky jsou/vidím jako shodné ...

SFO

PS?
https://de.wikipedia.org/wiki/Laufender_Meter

ať ušetřím zbytečnou práci ostatním.

Datum: 29.05.2019 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"... Ty ostré koutové prvky se jen tak nevidí. "

A pak se Ovce Obecná

D I V Í _ A J _ U Š I M A .

SFO

PS:
Fakt se musím smát, když vidím, kolik
VEPŘOVIN
(od vepř, tedy vykastrovaný kanec)
dokáže
HŇUPSTVÍ
(od hňup, vykastrovaný kozel)
vygenerovat jen proto,

aby se

B A CH Y Ň A _ (ne) N A Ž H R A L A
&
K O Z Y _ Z V O S T A L Y _ C E L Ý !

Datum: 29.05.2019 18:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zde je možné si prohlédnout a některé přechody jsou úžasné.
http://docplayer.net/32919531-Comfort-ventilation-system-komflex-oval-air-for-living.html

Datum: 29.05.2019 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Thumbs Up.

Jen doplním o dva CapTury :-)

Jsou především o Bordově ztrátě,
tedy té tlakové ztrátě, která je z definice spočitatelná.
Ze Zákona Zachování Energie. !Definitoricky čistá úvaha!

A světe div se,
zase si nejen v teorii, ale ani v praxi,
LINEARčici ani neškrtnou.

SFO

PS:
Ta šestiRaketnice pěkně "BorovoVodně" KOmbinuje i ztráty "ZaHnutím jak ANO, bude mu LÍP!"

PPS:
Krapítko Houston vidím v tom, kam si autoři představovali tuto SINGULÁRNÍ TLAKOVOU ZTRÁTU ZAPOČÍST.

PPPS:
Běžná praxe (důsledek teoretického poznání),
že musí být tato DISIPACE ENERGIE
"rozmáznuta po délce" navazujícího 1D potrubí. Třebas profláklých 5 průměrů "trouby"?

Z čehož třebas plyne, že "trouba ve prostřed TrojRaketnice" musí být brána efektivně o dva až tři metry delší, ty krajní tak o 3 až 5m :-)
Ale ono to ve finále záleží nejen na tom Bordovi, dále na triviální geometrické změně směru, dále na koeficientech kontrakce, pak taky ...
ale ve výsledku (iterativně) na tom, jak se vlastně ty HMOTNOSTNÍ "proudy" rozdělí.

Tož LINEARČÍKŮM ZM&R !

Douška?
Triviál Borda Loss?
Vyústění do CIMRY.
Veškerá ZBYTKOVÁ TLAKOVÁ energie se na nějakých 5xprůměrech vyústění změní na NULOVOU ENERGII KINETICKOU.

Proto třebas fachá talířové škrcení vzduchotechniky tak, jak má.
Ve zúžení se zvedne rychlost ... a zase to skončí NULOU měrné kinetické energie!
Když tam necháme volnou LOCHNU,
vytvoří se přirozená (nikoliv fiktivní!) směšovací dýza ...
a buďte si jisti, že jste dosáhli ABSOLUTNÍHO MINIMA miliWattové ztráty na vyústění s přesností tak 25% relativních vůči jakékoliv "silně vymazlené alternativě". Nasazením TALÍŘÁKU jste skokem na +300%?

Datum: 29.05.2019 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
I jinde se "baví" -DUCT MONSTER.

Autor: Roman Novák
Datum: 29.05.2019 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,
mě by docela zajímalo, jak něco takového vznikne. Je jasné že i průměrný kutil se základními znalostmi o vzduchotechnice nic takového nevypotí.
Na druhou stranu vídám v průmyslových halách různá zvěrstva evidentně páchaná bez základních propočtů.
To už se ale vzdalujeme od původního tématu.

Datum: 29.05.2019 22:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ave,
"... jak něco takového vznikne. ..."

Obvykle to začíná prostou

N E N A Ž H R A N O S T Í .

POkračuje tím, že to

N Ě M Á _ G U L E .

A nakonec to dovrší nabubřelá nevzdělavatelnost.
Nobilit, plebsu a dokonce i nevolníků a otroků :-)

SFO

PS:
Makať?
Hmmmm, ...

PPS:
NeŽharť?
Jak kdo!

PPPS:
Vydržať!
To už tu kdysi bylo, vypadlo to z úst jednoho člena Ústředního Výboru Kominustické Strany Československa ...

Douška?
Pohodlné sterotypy v jakékoliv entitě Humanoidů obvykle
anihiluje jen něco, čemu se říká BOJ O ZDROJE. Na život a na smrt.
A dokud budou Humanoidi řešit PíErKvadrátoviny, budou nám JakoKalyptičtí ZeměPlošští Jezdci čím dále tím blíže.
Jj, the Apocralypse ...

Datum: 29.05.2019 23:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
(p. Novák)

Tuto fotku mne zaslal jeden nešťastný uživatel žádající o radu. Vzduchotechniku realizovala firma. Nikoho by asi nenapadlo co kromě jiného se tam událo. Hromadila se tam v "kapsách" voda (kondenzát). Ono totiž jakmile přestane vzduchotechnika na nějaký čas jít, tak ten vlhký vzduch tam na 100% v zimě zkondenzuje a někam zateče, kde se následným chodem neodpaří a pořád jenom přibývá.

Datum: 29.05.2019 22:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednu z Praxe:
viděl jsem hodně Brutálně Zprasených
napojení rekuperaček na Exteriér
...
a JEDINOU VYMAZLENOU.
Autory byli otec (důchodce) a syn středního věku (i ten byl dosaženého vzdělání max. "obor s maturitou"...).

Sání i výfuk byly exrémně tiché (ve srovnání s "dráto-minerálem v lochovaným igelitu").

Proč?
Vše ze slušných lisovaných plechových tvarovek,
jako celek poctivě polepené 3cm minerálem
a celé ještě hermeticky zabalené v "alobalu".
Minimalistické trasování (starý pán naznačil, že se s tím nadřeli jako paka), tedy vše kompaktní (obtížně přístupné :-) ...), poctivě osazené servy (taky pod izolací) ...

SFO

PS?
Ještě to celý propatlat pěnou a pár vrstvami Jekoru do jediné "guče"
a tento detail by byl dokonalý.

PPS:
BohuŽEL, profesionální návrh interiérových rozvodů už měl spoustu Masařek...

PPPS:
Co jsem si zapamatova jako SUPER masařku?
V L-trati kolem obýváku
3 vyústění,
z toho to prostřední těsně za zlomem toho eLka.
Tak jsem to zkusil zaregulovat ne na "profláklý MAX",
ale na nějaký nejpravděpodobnější průtok -
- no, byla to hokna
téměř neřešitelná.
A dokud jsem si vše v klidu nenakreslil a nepromyslel,
i já sám "Velký Samozvanec" jsem váhal,
jestli jsem si nepohněval
nějakého
Ducha
VzDUCHAŘINY :-)

Inu, drtivou většinu GEOMETRICKÝCH PRASÁREN už nelze nijak kompenzovat a KOmpromis dosáhnete nanejvýš tak
"Víc Jak blbĚJŠÍ."

Douška?
Poctivá válcová SPIRAřina,
spíše v interiérových přívodních rozvodech "více košatá",
za jednotkou pořádný tlumič
a pak už NIC.

ProFajnšmekry snad jen tlumiče, vytvořené v kolenech.
Geniálně fungují na nízké frekvence i telefonii.

Košatost? Třeba souběh.
Nebo místo škrcení "gordický uzel", dvě 45°nebo dokonce 3x30°kolena ...
a hlavně nebrat ty Dráto-Minerály.

Přesněji: klidně je dávat, ale počíta tak s třetinovou "ventilační propustností" koncových větví - nebo s hnusným šelestem.
Na druhou stranu, "fšecky ty FlexoSILENTy" taky geniálně tlumí nízké frekvence - a to především tím, že je propustí do svého okolí!!!
Ale je fakt, že rourou už toho dál jde výrazně míň, to je BingHo-Bonusa, který se taky dá mazaně využít!

Autor: Josef Devátý
Datum: 29.05.2019 22:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Pokud ty captury platí, pak pod nimi linearčík vidí průřezy 0,75dm2 a na druhém 0,27 a 0,19 dm2
A to s přesností vyšší, než je odečítání nomogramů :-)

Datum: 29.05.2019 23:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ha, ha ha.

Linearčík PoPs..

SFO

PS:
Schválně, co tam znamenají ony PRŮTOKY?

PPS:
Proč je škála násobně rozdílná?

PPPS:
A co ty RURÁLNĚ-RUSTIKÁLNÍ NESMYSLY v tlakových ztrátách?

Douška?
Inu, komu se na baráku
VELMI VÝRAZNĚ
ohřívaj KŘIDLICE mezi 23:00 a 4:00
a pod nimi je ?!? změřená ?!?
LINEARČICKY
CHLADNĚJŠÍ
PROVĚTRÁVANÁ MEZERA,
tomu fakt není pomoci.

Takže?

N E Š K O D I T asi nedáme ...

tak

HH HH HH ___ UU UU UU ___ SSSS SSSS SSSS !! !! !!

Nebo jiná hádanka?
Temně Hučí ŘADA STROJŮ, ... do Noci, ...
...
Kdo Dal Ku.. do Vrtule,
Tomu Není POMOCI, ...
atd. atp.

?Hňup? ...

B U L Í K !!!

Datum: 29.05.2019 23:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Otázka tedy zní, k čemu jsou fyzikální zákony a zde dokonce pro Vás blízký výpočet Bordovy ztráty, když souvislosti stejně popíráte? Možná opravdu nefunguje jen ta matika a pak i klouzavý průměr je příliš vysoký level.
Na rozdíl od jiných netvrdíte nesmysly. Nepletete si zákony. opravdu nemám co vytknout. Zkuste tedy ve vašich úvahách vidět i tu matematiku. Vaše captury představují teoretické Bordovy ztráty výše napsaných rozměrů (proto i parabolické průběhy opravdu nejsou nelineární a dají se popsat vztahem včetně definičního oboru). Klidně k nim dodejte rozměry skutečné a porovnejte teorii s realitou. Správně tvrdíte, že realita může být vždy horší, než teorie. Zkuste tedy dotáhnout do konce, zda je to horší 1,02x nebo 3x. V tom prvém případě nemá význam diskutovat. Nezveličovat maličkosti a nezapomínat na zásadní vlivy. To je, oč tu běží. Uvítal bych porovnání teoretických výpočtů se změřenou realitou. Já to tak dělám, proto za výsledky ručím i finančně.

Datum: 30.05.2019 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Otázka tedy zní, k čemu jsou fyzikální zákony a zde dokonce pro Vás blízký výpočet Bordovy ztráty, ..."

K čemu jsou?

Abych mohl poukazovat na TRAPNOST LIDÍ PODOBNÉHO ZRNA JAKO JSTE VY.

O V E R S I M P L I F I C A T I O N

ve spojení s chorobně nadopovaným Egem je krapítko nebezpečná.

Obecně pro lidstvo,
pro lidi ve vědě, technice a technologiích pak obzvlášť.

https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/oversimplification

Datum: 30.05.2019 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dovolím si také dopnit nějakým poučením.

- již Bible praví abychom se měli na pozoru před falešními mesiáši
- odborník a výzkumník musí ustát názor jiného odborníka
- vývojář a výzkumník nemí být předem nadchnut geniálností myšlennky nebo díla před a v průběhu řešení (zaslepuje to oči)
- ve výzkumu platí, že i negativní výsledek je výsledek (někdy draze zaplacený) a má svoji hodnotu

Poznámka: Jednou jsem měl takového vedoucího odboru, který mne vyhrožoval potrestáním (odebrání roční odměny), když mne nachytá jak radím někomu, vedoucímu (v tomto případě konstručního oddělení). Na otázku, proč? O co oni jsou blbější o to jsme my chytřejší. Škoda, že nebyl přítomen když on radil mne.

Datum: 30.05.2019 19:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vytápění je jednoduchý obor, ale sám vidíte, že se neučí komplexně. Co Vás nenaučili, to teď doháníte. A já Vám fandím, i když navádění k cíli berete ve zlém. O Igorovi si to dohánění nemyslím, i když se tak chová (třeba s tím klouzavým průměrem). Porovnávání reality s matematickými modely není zjednodušování. Naopak je to cesta k ověření správnosti úvah.
Dodnes jsem si třeba myslel, že namotání podlahovky může zvýšit odpor o 30%. Vy uvádíte jen jednotky %. Proto to někdy ověřím.
Názor jiného odborníka rád ustojím a klidně za něj i rád zaplatím. Tak prokažte, že odborník jste. Většinou totiž opíšete nějakou reklamu a věříte jí. I s těmi chybami. A nejhorší je, že ty chyby i realizujete.
Učím se pořád. Teď třeba ta podmínka vlastní rezonance budovy nad 5 Hz ve stavební fyzice. Kdysi jsem vyhnal projektanta kvůli sněhové zátěži a naštěstí tak vyřešil i střešní rezonance. Nechat 6m dlouhou krokvičku 180x100 s oporami pouze na koncích by asi nebylo to pravé ořechové.
Nebojte se, že nemám špatné výsledky. Třeba větrání okny se opravdu neosvědčilo. Proti tomu podtlakové je několikanásobně účinnější. A to ověřuji i ve sklepě z 1.republiky. Pod betonovou šlupkou je písek, bez izolace.
Proto vidím, že ani ty teorie o difundování vlhkosti ze země asi nejsou tím nejsilnějším fungujícím zákonem.
Mnohem silnější je radiační ozáření podlahy stropem a podtlakové vysoušení. V létě to NEFUNGUJE, což potvrzujete vy sám (onehdá před pěti lety :-)))). U mě to celoroční bilance stihne srovnat.
Tak se na mě nezlobte. Není co řešit, je třeba lépe chápat.

Datum: 30.05.2019 20:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávro, Vy už jste se předvedl dosti a nebudu na to odkazovat ale dám Vám jako starší jednu dobrou radu. Pokud s něčím nebo s někým nesouhlasíte, tak řekněte rovnou slovy NESOUHLASÍM a arogantní urážky odložte stranou. To se až na výjimky nikdy nestalo. Vytrhávat věci z kontextu, to dokážete. Sázíte jako pomstu odkazy z minula, které s tématem nesouvisí. Příklad. Zde vzpomínáte jak 5-ti lety jsem ukázal flek na omítce a za 5 minut vyfotil jako odstraněný. To nebyla vlhkost, to byla změna barvy někdy před lety následkem nějaké kondenzace. A teď ty okrajové podmínky. Za zdí obýváku do výše 75 cm je "hlína", to proto, že dům je ve svahu ("kdo to má"). To je slabé místo i když je tam 5 cm EPS a nějaký betonperlit. U nás je v létě jiná vlhkost než v Praze a zcela jiné teploty mezi dnem a nocí. Takže barák s jinými neporovnatelný a tudíž nelze z toho vyvozovat obecné závěry pro všechny baráky. To jisté platí i pro vaši vilu. Co tam naměříte platí tam a jen při té vaší metodice a nemusí platit jinde i když budete tvrdit opak.

Poznámka:
S tou reklamou je to tak. Nemáte pravdu. Jsem asi ten poslední co věří reklamě. "Opisuji" ale nedokážete rozpoznat, že je to z výzkumů a testovacích laboratoří vyspělých států a technických univerzit. Nemůžu zato, že naše technické školy se tomu nevěnují. Zprávy, které mám k daným tématům čítají dohromady tisíce stran a od světově uznávaných odborníků.
Například:
Jonn Are Myhren, Dalarna University •
Sture Holmberg's research while affiliated with KTH Royal Institute of Technology
Professor. Sture. Holmberg. Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden Sustainable Energy Solutions and Indoor Climate Conditions in Buildings ...
Bjarne W. Olesen. Professor. DTU CIVIL ENGINEERING Department of Civil Engineering. Technical University of Denmark
Jarek Kurnitski
Tallinn University of Technology | TTU • Faculty of Civil Engineering
Stefan Karlsson
Man-Technology-Environment Research Centre • Dep. Sci. Technol., Örebro University

Datum: 31.05.2019 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
NESOUHLASÍM napsat nepomůže. To jsem poznal před pěti lety po prvních 14 dnech diskuze, kdy majitelka nechala rozřezat kotel a dokázala tak, že mám pravdu (na rozdíl od Vás jsem již věděl, jak kotel funguje).
Teď si pletete příčku s obvodovou zdí. Už to raději nebudu komentovat.
http://petr.homolka1995.sweb.cz/TZB-Info%20archiv/voda0718.htm#text36
Mám snížené přízemí, tedy stejnou situaci. Na rozdíl od Vás ale chápu zákony a umím větrat. Proto v tom sníženém přízemí mohu sušit i velké prádlo.
Smutným faktem je, že prádlo usušené v tom sklepě přes noc zůstane voňavé. Venku na šňůrách schne v topné sezóně pomaleji a chytí jakoby sirný zápach.
Stav ovzduší nezměním. Na druhou stranu se potvrzuje, že i pomalé podtlakové větrání skvěle funguje.
Proč, nevím. Třeba to nějak zdůvodníte. tentokrát se opravdu ptám, netuším.

Datum: 31.05.2019 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto čtou i jiní nezainterosovní a bylo by vhodné jim vysvětlit jak si pletu obvodovou zeď s příčkou.
Jsem rád, že na rozdíl ode mne už "víte" jak kotel funguje.
Mám platnou zkoušku z konstrukcí kotlů a státnici z termomechaniky a na toto téma jsem na web TZB už uveřejnil asi 500 fotek za 12 - 15 let. Všechny jsou uloženy v počítači a můžu dát seznam.

Datum: 31.05.2019 20:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Před 50 lety kondenzáky nebyly, v tom je zásadní problém. Vztah adiabatické teploty plamene / teploty spalin / okolí k účinnosti raději necháme spát, to je další pr*..

Datum: 31.05.2019 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Nenechám to tak.
Před padesáty lety byly premixové hořáky i Venturiho trubice a ty se musely dokonce vědět vypočítat.
Gas Blower Mixer taky už byl.
Přímo kondenzační kotle pro domácnost se v Evropě začaly šířit 1989 (Junkers).

EDIT kdyby to někoho zajímalo, tak seznam fotek, které se týkají problematiky kotlů asi z 5-ti podadresářů. Celkem adresářů všech fotek na TZB již uveřejněných a nějak vytvořených je 62 a může to být přes 5000 fotek. Kterákoliv je k dispozici.

Datum: 31.05.2019 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak si to aspoň přečtěte a netvrďte tazateli, že má kotel v pořádku, když já od první chvíle dokazuji, že je ucpaný. Jenže vy nevěříte, protože nevíte. A i když to tazatel rozřeže, nepochopíte. A proto se hádáme. Tečka.
Z toho důvodu mám v kotlích teploměry na spalinách jako monitoring, že nepotřebují 15 let údržbu.

Datum: 31.05.2019 22:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy si mne pletete se servisem kotlů. Servis kotlů nedělám a ani nebudu (ani sobě) k tomu jsou určené proškolené osoby. Kdo chce uplatnit záruku, tak servis si musí nechat dělat.

Datum: 01.06.2019 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
SOUHLASÍM Má to ale jeden háček. Servisák je výměnkář, který většinou netuší, co dělá. Tedy mění tak dlouho, až umře kotel nebo majitel finančním vyčerpáním.
Technik vývojář, znalec CHÁPE funkce jednotlivých dílů, umí popsat vlastnosti nových i předpokládané stárnutí a dokonce umí najít záměrně implementovaná kurvítka a nahradit je kvalitnějším řešením. Já to tak dělám. Proto NEJSEM servisák. Kurvítka jsem odstranil a i v nových výrobcích je snadno najdu v elektronice dle teplotních namáhání a znalostí kvalitních výrobců (výměna nekvalitních dílů předem za kvalitnější).
Záruka je v současném světě a rozložení cen zbytečná. Stejně je to navrženo tak, aby to odešlo měsíc po záruce :-)

Datum: 02.06.2019 09:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"... Servisák je výměnkář, který většinou netuší, co dělá. ..."

... NAROZDÍL OD PT VÁVRY,
který vždy ví na nejméně 166.6% ...
jak někoho "och..." :-)

SFO

PS:
Nebo pomluvit.

PPS:
Nebo navé!Z!t na nějaký blábol, který na první pohled dává 100.0% smysl ...

PPPS:
... a pak se ukáže HLOUBKA NonSensu.

Datum: 26.05.2019 23:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vávra opět Perlí :-)

Pohledejte na AirForu.

Dříve, než určitá Banda VyCh... podala na Neznámé Pachatele,
tak to tam bylo vícekráte poctivě analyzováno
(ne AnálLÍZOváno :-), jak si to vykládá spousta Bur-an der Moldau ...)

SFO

PS:
Linearčík prostě nepřestane škodit, ať to stojí, co stojí ...

Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.05.2019 22:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Při návrhu konstrukce domu zvažte, kudy potrubí povedete. Někdy je výhodnější zvolit dražší ploché potrubí, neboť ho můžete schovat do jedné konstrukce stropu, a to jak pro přízemí, tak i 1. nadzemní patro. Pod stropem pak nemusíte mít sadrokarton, abyste potrubí schoval. Lze to výhodně kombinovat i s konstrukcí podlahového vytápění pro 1. nadzemní patro. Tím ušetříte na výšce stěn domu, což více než vynahradí dražší potrubí. Profesionální potrubí bývá z venku korugované - vlnité, ale zevnitř je vždy hladké. Uvažte, že potrubí možná budete muset po několika letech, pro jistotu, vyčistit. Takže i na možnost čištění, třeba něčím jako je instalatérské péro s látkovou štětkou, pokud si nenajmete profi firmu s čisticím robotem, je žádoucí myslet.
Plastové potrubí by mělo být antistatické, aby nedrželo eventuální prach - i nejjemnějším filtrem něco může proniknout.
Potrubí by mělo být uloženo v mírném spádu, pro jistotu, kdyby v něm při nedostatečné izolaci zkondenzovala voda, tak aby v potrubí nevznikla "kalužinka". Význam izolace není jen v omezení úniku tepla!
A pozor na světlost - průřez potrubí a vyústek. Na tom se nevyplatí šetřit.

Datum: 25.05.2019 23:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Korugované potrubí uvnitř není hladké. Kdyby bylo hladké, tak by nešlo ohýbat. Kdo tomu nevěří ať si potrubí nařízne. Také má podstatně větší tlakovu ztrátu vůči hladkému (asi 3x).

Autor: Josef Hodboď
Datum: 26.05.2019 06:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Fotogalerie:
Ta potrubí, o kterých jsem psal, jsou profi, speciálně pro vzduchotechniku a jsou vícevrstvá. Základem konstrukce při výrobě je korugovaná trubka z mechanicky vhodně odolného, ale ohebného materiálu a uvnitř je materiál zpravidla i s antibakteriálními účinky, obsahuje stříbro, a vnitřní povrch je hladký. Nejde o korugovanou trubku - chráničku - určenou pro zcela jiné účely. Použít pro vzduchotechniku korugované potrubí bez vnitřní hladké výstelky je nejen problém potřeby zvýšení výkonu ventilátoru, ale i problém zdravotní, neboť v záhybech se mohou hromadit nečistoty, vlhkost, množit organismy. To určitě nikdo nechce.

zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama