Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Systém USA dřevostavby

Autor: Jan Strnad
Datum: 01.07.2019 09:37
uživatel: 121495


Zdravím, nevíte někdo jaký stylem stavějí v usa např. tyto dřevostavby (viz videa níže)?

Pokud se podívám na nějaké info o dřevostavbách z usa nebo kanady, je to často takto: sádrokarton přímo na konstrukci, izolace bez parozábrany nebo jenom nějaká folie přímo z výroby na izolaci, z venku osb nebo překližka, přímo na osb folie, a rovnou na folii obklad.

Na prvním videu chlap vůbec nedává parozábranu a z venku dává obklad bez roštu. Takových videí je na netu spousta, takže má někdo nějaké vysvětlení? Je toho fakt hodně, ale najít o tom nic nemůžu. Snad to tam všichni nedělaj blbě :D?

https://m.youtube.com/watch?v=XkjBYgLtqaQ&list=LL2pXXRppO5aUTf92_3KT9Iw&index=5&t=0s

https://m.youtube.com/watch?v=9md3fIfMWiQ&list=LL2pXXRppO5aUTf92_3KT9Iw&index=4&t=1s

https://m.youtube.com/watch?v=C3iI6S7TuCA&list=LL2pXXRppO5aUTf92_3KT9Iw&index=3&t=287s

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jenda dibes27.07.2019 17:29
Pavel Simek25.07.2019 22:34
jenda dibes02.07.2019 18:19
Jan Strnad02.07.2019 07:16
jenda dibes01.07.2019 19:43
Jiří Kubíček01.07.2019 15:33
Jozef Homola01.07.2019 12:59
Jiří Kubíček01.07.2019 11:11

Příspěvky
Autor: Pavel Simek
Datum: 25.07.2019 22:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
Víte Honzo, nemějte z toho těžkou hlavu. Je to o rozdílu kultur, přístupu ke práci a k detailům.
Tepelné izolace (pasivita), vzduchotěsnost - to jsou věci, které amíci donedávna vůbec neřešili. Naopak my tady v Evropě jsme zase 100 let za opicema v pohledu na efektivitu práce- nářadí a pracovní postupy. Podívejte se třeba na amerického sádrokartonáře a srovnejte s evropským přístupem. Proto mě na dozorech na dřevostavbách vždycky spadne pusa, když vidím řemeslníka u nás třeba s se swanson speed square nebo lešením tohoto typu: https://www.ehomes.cz/images/leseni/big/8.jpg

Krásně naopak v následujících videích můžete zase vidět údiv Matta (https://youtu.be/3MBMHAOTt04), když se dostane do Švýcar a diví se třeba otevírání našich balkonovek nebo proč zaklápíme framing zevnitř:-)
A o tom to prostě je, technologicky evropa vede, systémem práce ztrácíme.

Dřevostavbám zdar, Pavel Šimek , https://www.youtube.com/user/nezavislydozor

Autor: jenda dibes
Datum: 27.07.2019 17:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Hezky napsáno .
Ještě bych uvedl jeden aspekt , a to jsou ceny energii . Jak říkal kamarád co se vrátil z ameriky , když si vyděláte za 4 h na měsíc topení , tak asi nebudete investovat do velkého zateplování . Ale spíše jen standart na tepelnou pohodu . Zároveň tím že tam nebydlí na jednom místě celý život (jako mladý třeba v centru , pak s rodinou na předměstí a na duchod si koupíte dum na floridě) , tak se bere nemovitost jako užitková věc a nebudete cpát peníze někam kde je návratnost mnoho desítek let.

Autor: Jan Strnad
Datum: 02.07.2019 07:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121495
reakce na ...
Je ale zajímavý, proč nehledě na podnebí, nedají např. tu osb desku s parozábranou zevnitř a zvenku nedají jen ten obklad přes difúzní folii. Bylo by to pak částečeně difuzně otevřené. Takhle to osbčkem z venku uzavřou, vždyť i na těch videích byl sníh, takže tam nějaká zima aspoň chvíli bude, ale asi tam tu vlhkost zase tolik neřešej. I když se koukám na fotky z kanady, je to často stejný. Třeba na aljašce jsem našel REMOTE WALL, což zase daj parozábranu zvenku konstrukce a na tu parozábranu dávaj polystyren, to už teda dává větší smysl. No zajímavý jak tady se staví třeba i bez osb se sádrovláknem, nebo různý dif. otevřený skladby, dřevovlákno atd... tam je to dalo by se říct pořád stejná konstrukce, nebo aspoň to, co je běžně dostupný na internetu.

Autor: jenda dibes
Datum: 02.07.2019 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Podle mého laického názoru je to prostě systém vvvoje. Každý se snaží to nějak vylepšit (přišli jsme na užásnou technologii) . Používají ruzné materiály , kombinují je atd. Prostě vývoj jde dopředu a každý to pak zveličuje jako technologický pokrok . Pak mužete tvrdit , že máte výrobek s vysokou přidanou hodnotou a zvednout cenu . Čím vyšší cena , tím mužete mít větší marži a takzvaně za málo práce hodně peněz (výrobce) . Naopak pro spotřebitele je to dražší , ale muže se pyšnit co zvláštního si pořizuje :-)
To je krásný příklad u nás kdy dřevostavby stojí stejně jako zděné . V americe je prostě dřevostavba logicky brána jako levnější o cca 30% .
Moje zkušenost je taková , že se s fošnami perfektně pracuje . Je to čisté, nenadřete se (lehké do ruky) . Práce užasně přibývá a vše je perfektně rovné a kolmé. Velice mě to bavilo a dnes bych zděnou už rozhodně nestavěl (jedině nechal si postavit)

Autor: jenda dibes
Datum: 01.07.2019 19:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Trošku odbočím.
Před cca 20 lety jsem četl knihu , kde se uvádělo , že američané kupují domy za cca 3 roční platy. Nedávno na idnes jsem četl to stejné - pořizují si domy za tři roční platy o pruměrné velikosti 220m2.
Postavil jsem jak zděnou tak i dřevostavbu two by four. Zajímal jsem se tedy o tuto technologii a dlouho jsem šmejdil v knihách a na internetu (am. diskuse) . Jejich pojetí vychází z jejich daňovéo systému . Kdy daně z převodu jsou nulové nebo minimální (stát od státu) . Nejste tedy sankcionován za stěhování a běžně jsem tam četl , že mají třetí dum nebo pátý atd. Dalším vlivem je decentralizace daní . Obce mají hlavní zdroj příjmu dan z nemovitostí (max.3%) . Stát má dan z obratu a unie zbytek.
Při každých volbách tedy hlasujete o výši daně. U obcí muže zastupitelstvo tedy bud zvednout sazbu (politická sebevražda) nebo rozvíjet obec - výstavba - budoucí danový výnos.
Na jednu stranu tedy lidé nechtějí hromadit nemovitosti bez využití ( co z pozemky , když z nich nemám výnos a musím jen platit) . Daně tedy pusobí jako záporné uroky a jsou tam tedy oblasti které jsou nevyužité a mužete je levně získat (a platit) . To zpusobuje takzvaně převis nabídky. Mužete tedy levně stavět velké stavby . Nízká dan z obratu - postavíte levně, levné energie , nulová dan na vodu atd., a záleží jaké jsou místní daně a tedy drahé vlastnění.
Logicky tak lidé stavějí levné velké domy a to je tam standart . Čel jsem třeba : Jsme chudí - máme dum 300m3, v patře je ložnice o 80m2 - čím ji máme vytápět ?(hlavní topení bylo v přízemí krbovkama)
Jinak co se týče konstrukce je to velmi ruzné . Záleží zda jste na floridě , na aljašce nebo v poušti na středozápadě.
Tam záleží na místních uřadech (inspektorech) jaké mají normy. Třeba v kalifornii se mohou stavět dřevostavby pouze zavětrované osb deskami - a to z duvodu zemětřesení. Já jsem stavěl klasicky jen vyztuženým uhlopříčně vloženým prknem do sbitého panelu( a to mám běžně v zimě 30cm sněhu na střeše a sadroše jsou bezproblému) . Co na diskusích doporučovaly tak byla skladba zvenku : peření (obklad) , paropropustná folie, trámky s izolací , parotěs , trámky s instalační mezerou a sádroš. Když se podíváte do našich starších knih o zateplování tak je to v principu stará skladba s klesajícím difusním odporem směrem do exteriéru.
Protože je tam zvenku paropropustná folie , nevadí tam tedy probitá folie venkovním obkladem. Velikost izolace je tam cca 15 až 20cm . Víc tam ani nedávají z duvodu levných energií. Jak mě řekl kamarád . Za 4 hodiny si tam vydělal na měsíc topení elektřinou. Ale jsou tam velké rozdíly v platech.
Na tom prvním videu jsem ještě neviděl , že by dělal vnitřní sádroše a tedy nemohu kritizovat skladbu. Co je ale zásadní chyba , je že dřevostavby by měly být zásadně na soklu aspon 30cm (odstřik vody - vlhkost)

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.07.2019 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, tak z difúzního hlediska to určitě není dobré řešení, ale dost taky záleží na tom, v jakém klimatickém pásmu ten dům stojí, jak velké a jak dlouhé tam jsou mrazy. Každý dům se posuzuje podle okrajových podmínek a jak dlouho v roce tyto okrajové podmínky nebo podmínky podobné trvají.

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.07.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Přesně tak, záleží na klimatickém pásmu a ještě takové maličkosti jako je infiltrace stavby jako celek. Obvykle dříve u těchto staveb o nějakou velkou těsnost se nejednalo.
Znám z vyprávění jednoho z rodiny, který pomáhal stavět dřevostavbu otci emigrantu ve státě Oregon. Popisoval to takto (měl i obrázky).
Doveze se to jako "skládačka". Všechno je nařezané na rozměry, vyvrtané nebo předvrtané. Postaví se "FRAME" (hranoly a fošně), tedy sešroubuje. Pak se šroubují panely tedy plásty (nevelkého rozměru) asi něčeho jako OSB nebo podobné a mezi to se cpou rohože vaty. Pak se šroubují pohledové panely vnitřní a vnější. Zkrátka k práci se potřebuje několik elektrických šroubováků a nafukovací bazén na dvoře (asi tam bylo horko). Nějaké parozábrany se tam nedávaly a stejně by byly provrtané jak řešeto.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.07.2019 15:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, podle mne ta vata u takových staveb má spíše akustickou funkci než tepelně izolační, i když i ta se do jisté míry uplatní. V různých oblastech USA se bude složení těch konstrukcí dřevostaveb trochu lišit, budou i oblasti kde se to podle mne bez parozábrany neobejde.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama