Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Přetoky do sítě bez smlouvy

Autor: Petr Cafourek
Datum: 04.09.2019 14:56
uživatel: 112534


Dobrý den,
mám zprovozněnou fotovoltaiku 3,5kWp + 4,8kWh baterie a vyměněný elektroměr na 4Q.

Neohlídal jsem si včas změnu dodavatele – stávající dodavatel nevykupuje přebytky a kvůli výpovědní lhůtě při změně dodavatel budu mít smlouvu na výkup nejdříve v Prosinci.

Rád bych v měniči změnil nastavení z nulové povoleného přetoku na neomezený už teď, protože:

- Vysledoval jsem, že při zakázaném přetoku beru cca 30% energie ze sítě, přestože je elektrárna nevyužitá (měnič dorovnává spotřebu domu na nulu velmi pomalu). Když omezení vypnu, je to do 5%.
- Připadá mi to „ekologické“ – když bylo spotřebováno tolik energie na výrobu všech komponent elektrárny, je škoda, aby byla nevyužitá


Rád bych porozuměl následujícímu:
- Jaká je výše pokut, která hrozí. Nějakou tabulku jsem na internetu našel, ale způsob výpočtu nechápu
- Jaká je pravděpodobnost, že pokutu skutečně dostanu, stalo se o někomu? Můj distributor je ČEZ. Maximální denní přetok očekávám 10kWh.

Díky,

Petr Cafourek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 129   starší >>
Příspěvky
Autor: Michal Malina
Datum: 25.05.2020 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132552
reakce na ...
Dobrý den,

prošel jsem zde diskuzi, ale nenalezl jsem nikde odpověď na otázky pana Cafourka, opravdu na to nikdo neodpověděl?

Autor: Petr Grohmann
Datum: 25.05.2020 14:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
Odpoved je v prispevcich. Dodavatel elektriny je ze zakona povinen vykoupit prebytky. Pokuty udeluje vlastnik rozvodne site ( Cez, Eon atd)
dodavateli a ten ji posila vyrobne. Nikde neni uvedena tolerance. Panely maji +5%, takze cokoliv navic je nedodrzeni vykonu. Opet to nikde ve smlouve neni osetreno jmenovite.

Autor: Michal Malina
Datum: 25.05.2020 14:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132552
reakce na ...
Otázky jsou:
-Jaká je výše pokut, která hrozí?
- Jaká je pravděpodobnost, že pokutu skutečně dostanu, stalo se o někomu?

Autor: Petr Cafourek
Datum: 25.05.2020 14:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112534
reakce na ...
Dobrý den,

"Jaká je pravděpodobnost, že pokutu skutečně dostanu, stalo se o někomu?"
"Jaká je výše pokut, která hrozí?"

Pokuty nehrozí(dodávka energie do sítě). Mám to potvrzené i od firmy, co mi elektrárnu realizovala. (osobně vidím smysl to takto mít jen nezbytnou dobu a jinak si smlouvu udělat a těch pár korun z toho vytěžit)

Za co chodí pokuty je aktuální překročení rezervovaného výkonu (např. mám ve smlouvě 3kW a v nějaký okamžik posílám do sítě 4kW, byť to neudělá v součtu ani 1kWh)

Třeba mě někdo doplní, nejsem expert v oboru. Celou tuto diskuzi lepší nečíst, je tam dost zavádějících informací, akorát si v tom uděláte guláš

Autor: Michal Malina
Datum: 25.05.2020 15:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132552
reakce na ...
Díky, diskuze je opravdu dost děsná :-)

Autor: Petr Zíka
Datum: 25.05.2020 17:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Jestli se nepletu, tak překročení rezervovaného výkonu se měří v kW jako čtvrthodinové maximum. Prostě elektroměr měří čtvrthodinu a nasčítá přetok. Třeba 2kW může být 2kW/15min, nebo 6kW/5min+0kW/10min, nebo 30kW/jedna minuta+0kW/14min. Kdy začíná měřící interval je na libovůli elektroměru. Skončí 15min měřící interval a hned začíná nový, měří pořád dokolečka. Na konci měřícího intervalu se podívá do registru a když je v něm menší hodnota, než naměřil, uloží do registru tu naměřenou hodnotu. Jednou za rok tu hodnotu při odečtu vyčtou, vynulují a pošlou fakturu za překročení. Zda se měří přetok celkově za všechny tři fáze, nebo v každé fázi jednotlivě netuším, ale věřím tomu, že se bere horší (vyšší) hodnota. Takže pokud je přetok v jedné fázi a v ostatních odběr, bere se ta jedna fáze. Je-li přetok současně ve více fázích, sčítá se. Pokud se mýlím, opravte mne.

Autor: Petr Grohmann
Datum: 25.05.2020 18:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
O přetoky do sítě se nejedná. Jde o povolený výkon solární elektrárny. Pokud doma budu mít vše vypnuté, veškerý výkon teče do rozvodné sítě a tento výkon nesmí být vyšší než je schválený výkon. Např. 2,6 kWp. Jenže nic není akorát a panely mají asi o 5% vyšší výkon. Pokud se povede přesné nastavení na slunce, není příliš teplo ani zima a slunce má velkou svítivost, výkon překročí jmenovitý výkon. Na chvíli. Mě 2600 vyskočilo na 2740 Wp. Měl jsem ale domovní odběr do bojleru, tak mi generovaný výkon zůstal doma. Ověřoval jsem to u dodavatele a neměl jsem žádný den překročeno, i když střídač vykazoval mírné překročení. Vyúčtování chodí každý měsíc, nikoli 1x ročně v případě, že sepíšete smlouvu o výkupu přebytků. Za rok mi smlouva končí a už žádnou sepisovat nebudu. Vše spotřebuji a nikomu nic nedám. To se pak za prodej platí 30 hal. za 1 kWh a výkup je kolem 40 hal. !!!

Autor: Stanislav Lúčan
Datum: 25.05.2020 18:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131988
reakce na ...
Já jen ve střídači nastavil max přetoky a je to, ven víc jak 4,5 nepůjde.

Autor: Petr Grohmann
Datum: 25.05.2020 18:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
Já zase max. generovaný výkon na 62 % jmenovitého výkonu ze 4200Wp.

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 25.05.2020 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Jsou dva druhy "zločinů".
1) překročení rezervovaného výkonu
2) nemáte odběratele na výkup

Já jsem dostal pokutu za ten první zločin, tam je jistota 100% protože to dělá automat podle dat načtených z elektroměru.
Sazba je 1585 + DPH za kW.
Na ten druhý zločin se zeptejte svého dodavatele jestli za vás přebírá odpovědnost za odchylku. Pokud ano je vše v pořádku, můžete mu to darovat nebo si domluvit cenu. Když řekne, že výkup neprovádí tak si můžete najít na výkup jiného ale ten vám dá většinou poloviční cenu než těm co od něho i odebírají.

Autor: Stanislav Lúčan
Datum: 25.05.2020 16:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131988
reakce na ...
Já myslím že pokuta je pouze za to první, překročení výkonu.
Na výkup nemusí být sjednána smlouva.
Pokud není, je vše dar společnosti, u které beru elektřinu.
Musí mě připojit, ale nemusí vykupovat, je to jejich věc.
Jen musí vědět, že mám FTV, ale to vidí, když mám 4Q elektroměr.
Standa

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 25.05.2020 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
To právě nevím jistě. V případě odběru přebírá obchodník odpovědnost za odchylku za svoje zákazníky, to je dané zákonem. Ale nemusí vůbec vykupovat. Já jsem byl dříve u MND a když jsem plánoval FVE tak jsem jim volal jestli provádí výkup. Říkali, že ne. Tak jsem dal výpověď. Přemlouvali, slibovali lepší cenu. Ale výkup zařídit nedokázali.
V síti by neměla poletovat elektřina co nikomu nepatří. To si hlídá OTE. Ale jestli někdo dostal pokutu nevím.
Obchodníci na velkoobchodním trhu dostávají strašné pokuty za odchylku, své zákazníky toho zbavují ale za to jim platíme.

Autor: Petr Grohmann
Datum: 25.05.2020 17:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
§ 7

Práva a povinnosti subjektů na trhu s elektřinou z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla
(1) Provozovatel přenosové soustavy nebo provozovatel distribuční soustavy je povinen na svém licencí vymezeném území přednostně připojit k přenosové soustavě nebo k distribuční soustavě výrobnu elektřiny z podporovaného zdroje za účelem přenosu elektřiny nebo distribuce elektřiny, pokud o to výrobce požádá a splňuje podmínky připojení stanovené jiným právním předpisem9), s výjimkou případu prokazatelného nedostatku kapacity zařízení pro přenos nebo distribuci nebo při ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy.

(2) Provozovatel přenosové soustavy nebo provozovatel distribuční soustavy je povinen na vyžádání výrobce, jehož výrobna elektřiny z podporovaného zdroje má být připojena k distribuční soustavě nebo k přenosové soustavě, poskytnout informace nezbytné pro připojení, odhad nákladů souvisejících s připojením, lhůty pro přijetí a vyřízení žádosti o připojení a odhad doby nezbytné pro provedení připojení.

(3) Právo na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů nebo vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (dále jen „podpora elektřiny“) podle tohoto zákona se vztahuje pouze na držitele licence na výrobu elektřiny, který vyrábí elektřinu z podporovaných zdrojů. U výroben elektřiny využívajících obnovitelné zdroje trvá právo na podporu elektřiny po dobu životnosti výrobny elektřiny stanovené prováděcím právním předpisem ve znění účinném ke dni uvedení výrobny do provozu. Způsob a postup uvedení výrobny elektřiny do provozu stanoví prováděcí právní předpis.

Dále zákon 458/20000 Sb
kde je jasně napsáno , že
§ 23

Výrobce elektřiny
(1) Výrobce elektřiny má právo

a) připojit své zařízení k elektrizační soustavě, pokud splňuje podmínky připojení k přenosové soustavě nebo k distribučním soustavám a obchodní podmínky stanovené Pravidly provozování přenosové soustavy nebo Pravidly provozování distribuční soustavy,

b) dodávat elektřinu vyrobenou v jím provozované výrobně elektřiny ostatním účastníkům trhu s elektřinou nebo do jiných států prostřednictvím přenosové soustavy nebo distribuční soustavy, nebo přímým vedením,

c) dodávat elektřinu vyrobenou ve vlastní výrobně elektřiny pro vlastní potřebu a pro potřebu ovládaných společností, pokud mu to podmínky provozování přenosové soustavy a distribučních soustav umožňují,

d) nabízet a poskytovat podpůrné služby k zajištění provozu elektrizační soustavy za podmínek stanovených Pravidly provozování přenosové soustavy nebo Pravidly provozování distribuční soustavy,

e) omezit, přerušit nebo ukončit dodávku elektřiny svým zákazníkům při neoprávněném odběru elektřiny,

f) nakupovat elektřinu pro technologickou vlastní spotřebu své výrobny elektřiny.

(2) Výrobce elektřiny je povinen

a) na své náklady zajistit připojení svého zařízení k přenosové soustavě nebo k distribuční soustavě,

b) umožnit a uhradit instalaci měřicího zařízení provozovateli přenosové soustavy nebo provozovateli distribuční soustavy, ke které je výrobna elektřiny připojena...

Povinný výkup např. Eon uvádí takto:
https://www.eon.cz/spoluprace-s-vyrobci-elektriny-vykup-elektriny-z-obnovitelnych-zdroju/vykup-elektriny/formy-podpory/-a3379--1RB7LDGS/povinny-vykup

Autor: Martin Kotelník
Datum: 25.05.2020 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
Pro pana Malinu...lituji Vás, pokud se v této diskuzi chcete vyznat, nevyznáte, zpětně jsem zjistil, že na vysvětlování správných pojmů jsem vynaložil více energie než odpovídá zdravému rozumu.
Nejpřesnější odpověď poskytl pan Šperlín, jen doplním, že ad bod 1) je ten výkon měřen v 1/4h (tedy musí trvat celých 1/4h, nikoli jen nějaká špička) a pak se toto vyhodnocuje měsíčně, takže můžete tu pokutu dostat max. 12x za rok. Chtěl jsem tím říct, že je jedno kolikrát to přešvihnete v měsíci, prostě se vezme největší hodnota.
Ad 2.... tam je to na obchodníkovi, co udělá s tím přetokem. Třeba mně okamžitě pustil, nechtěl vykupovat, prostě mu ty záporné hodnoty z OTE dělaly nepořádek v excelu :-). Ale za tu dobu co jsem tam byl, mi pokutu žádnou nevyměřil. Ono se jedná v globálu o velmi malá čísla, takže by se špatně vyčíslovala škoda, ale když se chce, všechno jde.

Autor: Tomáš tom
Datum: 27.05.2020 13:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
zločin č.2 je popsán zde:
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/regulator-chysta-zatah-na-male-solarniky-1334273
Pokud máte obchodníka který je ochoten převzít zodpovědnost za tržní odchylku, tak nic nehrozí. Pokud ne, tak si musíte najít jiného obchodníka. To že mu dáváte elektřinu zadarmo nebo ne, nehraje roli.
Jak dopadlo to šetření od ERÚ se mi už nikde nepodařilo najít.

Autor: Jiří Veselý
Datum: 27.05.2020 16:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131948
reakce na ...
trochu mimo téma ale souvisí to s problematikou - v článku se totiž mimo jiné zmiňuje podmínka dotace - 70% vyrobené el.energie musí být spotřebováno v místě výroby - mám obavu že s běžným nastavením tak jak nám dodavatel systémy nastavil, se podmínka dotace splnit nedá. Já si to nechal přenastavit ale dodavatel se divil, že podobný požadavek ještě nezaznamenal... Tak jak sleduji diskuzi o výkupu a přetocích do sítě, nejsem si jistý jestli jsem udělal dobře. Řešili jste to někdo?

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 27.05.2020 18:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
To by lidi se symetrickými měniči a "českým" způsobem měření splnit nemohli. Ale buďte v klidu to se používá jen při schvalování projektu aby si někdo nepostavil FVE nepřiměřeně velkou. Potom už to nikdo nekontroluje ani to nejde. Elektroměr skutečnou spotřebu domu neukáže to by museli mít přístup k vaší aplikaci. Naopak, úmyslné omezování dodávky může být důvod k vypovězení smlouvy s obchodníkem.

Autor: Tomáš tom
Datum: 28.05.2020 12:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Mám informace že těch 30 procent se kontrolovat bude a plně při tom využijí toho měřícího podvodu a tak na něj navážou další podvod - dotační. Podobně jako ten předchozí:
https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/1203/vlada-ma-genialni-plan-podnikejtebez-zisku-pise-solarni-firma/

Autor: Martin Kotelník
Datum: 28.05.2020 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
Jsem nahlédl do článku a vyhrkly mi slzy...
Ta první: když si pisatel plete IRR s úrokem v bance.
a ta druhá a další: jako v pohádce o chudém zemědělci, co bez dotací zahyne hladem a žízní, a pak jak dojdou dotace, tak je šupne na střechu, bo co by s něma jinak dělal.
Nikom nic nezávidím, dotovanou elektrárnu mohl mít kde kdo.

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 28.05.2020 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Tak chytré ty šizoměry zase nejsou, musely by mít další měřící port. Ale já s těmi 30 procenty problém nemám, mohu to stáhnout i na nulu. Ostatním doporučuji ohřívat vodu v potoce, aspoň ryby budou mít radost. Samozřejmě ohřívat třífázově nejlépe s asymetrickým inteligentním regulátorem. :-)

Autor: Tomáš tom
Datum: 29.05.2020 06:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Šizoměry posílají data distributorovi a ten to předává OTE, další porty netřeba, stačí stáhnout historii z OTE.

Autor: Jiří Veselý
Datum: 29.05.2020 08:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131948
reakce na ...
chcete tím říct že elektromer zaznamenává kolik jsem vyrobil a sám spotřeboval? To se mi nějak nezdá....

Autor: Petr Grohmann
Datum: 29.05.2020 08:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
Ano, preskakuji postupne parametry. 1.8.0 je spotreba, 1.8.0.1 je minuly mesic, 2.8.0 je vyroba, pak vyroba minuly mesic.

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 29.05.2020 08:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Nemůže. Ze spotřeby a dodávky do sítě nejde zjistit co vyrobily panely. To by musel mít kontrolní orgán přístup na servery všech výrobců. U mě by měli problém, server nepoužívám.

Autor: Petr Grohmann
Datum: 29.05.2020 09:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
Podivejte se na elektomer. Tam namahave to neni. Pokud tedy mate elektromer pro solarni elektrarnu! Pro paradu tam ty parametry nenaskakuji.

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 29.05.2020 09:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Ne, to opravdu není namáhavé. Jenomže ta podmínka dotace 70/30 není poměr odebrané a dodané energie ze sítě. Je to poměr mnou vyrobené a prodané. Takže 70% mnou vyrobené musím sám spotřebovat. A elektroměr nemá potuchy kolik jsem vyrobil a spotřeboval to přes něj jaksi nejde.
RCT aplikace to ukazuje přímo jako "Self consum". Loni jsem měl 72% a to nemám boiler a topím plynem.

Autor: Jiří Veselý
Datum: 29.05.2020 10:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131948
reakce na ...
myslím že je to tak jak píšete, 2.80 na elektromeru je dodávka do sítě a ne výroba jak píše p.Grohmann. Aby elektromer registroval výrobu, musel by mít nějakou další skrytou funkci

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 29.05.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Ani funkce by mu nepomohla. Musel by mít další tři měřící transformátory umístěné na přívodu do domu mimo měnič. Nebo opačně hned za měničem a vypočítávat rozdíl. Toto se prostě musí měřit na dvou místech. RCT to dělá tak, že má měřící transformátory za elektroměrem a druhé má přímo v sobě. Rozdíl těchto proudů je spotřeba domu.

Autor: Petr Grohmann
Datum: 29.05.2020 12:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
Je pravda, ze takove pitvani neresim. Denni vykon je na stridaci nebo aplikaci, navic mi to Semsportal.com posila kazdy den a dalsi udaje jsou na elektomeru. Pokud mam doma vse vypnute, vse jde do site. No fajn.
Mozna se ukaze, ze zrizeni solaru byla pitomost. Jak se tady zatezujete zalezitostmi, ktere nezmenite, tak nevim. Kazdy pise neco jineho, S Power take, pak ERU zacina napadat dodavky do site a takove diskuze jsou ztrata casu.

Autor: Tomáš tom
Datum: 29.05.2020 13:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Jenže oni skutečnou výrobu nepotřebují, tu si vezmou jako průměr z energetického posudku. Jim stačí pouze dodávka do sítě a tu jim dá třeba OTE nebo distributor.

zobrazuji 1 - 30 z 129   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama