Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Přetoky do sítě bez smlouvy

Autor: Petr Cafourek
Datum: 04.09.2019 14:56
uživatel: 112534

Dobrý den,
mám zprovozněnou fotovoltaiku 3,5kWp + 4,8kWh baterie a vyměněný elektroměr na 4Q.

Neohlídal jsem si včas změnu dodavatele – stávající dodavatel nevykupuje přebytky a kvůli výpovědní lhůtě při změně dodavatel budu mít smlouvu na výkup nejdříve v Prosinci.

Rád bych v měniči změnil nastavení z nulové povoleného přetoku na neomezený už teď, protože:

- Vysledoval jsem, že při zakázaném přetoku beru cca 30% energie ze sítě, přestože je elektrárna nevyužitá (měnič dorovnává spotřebu domu na nulu velmi pomalu). Když omezení vypnu, je to do 5%.
- Připadá mi to „ekologické“ – když bylo spotřebováno tolik energie na výrobu všech komponent elektrárny, je škoda, aby byla nevyužitá

Rád bych porozuměl následujícímu:
- Jaká je výše pokut, která hrozí. Nějakou tabulku jsem na internetu našel, ale způsob výpočtu nechápu
- Jaká je pravděpodobnost, že pokutu skutečně dostanu, stalo se o někomu? Můj distributor je ČEZ. Maximální denní přetok očekávám 10kWh.

Díky,

Petr Cafourek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš tom13.09.2019 14:25
Martin Kotelník08.09.2019 11:06
Petr Cafourek07.09.2019 21:11
Vítězslav Klozik07.09.2019 17:27
Martin Kotelník07.09.2019 13:20
Vítězslav Klozik06.09.2019 20:35
Martin Kotelník06.09.2019 19:59
Jan Jaroš06.09.2019 15:10
Petr Cafourek06.09.2019 14:13
Martin Kotelník06.09.2019 09:38
karak karak04.09.2019 22:26

Datum: 06.09.2019 20:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112045
reakce na ...
Jsou to tisíce za každou započatou Kwh, ani to nezkoušejte načerno, nebo vás sedřou z kůže...

Autor: Martin Kotelník
Datum: 07.09.2019 13:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
Nebojte se být konkrétnější, jaké jsou sazby, kdo na základě čeho? mně to teda fakt zajímalo.....
Nebo Franta v hospodě, říkal, že Pepa říkal?

Autor: Vítězslav Klozik
Datum: 07.09.2019 17:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112045
reakce na ...
Uz si nevzpomínám přesně, ale cca 1300 za 1kwh

Datum: 08.09.2019 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak takovou odpověď jsem docela čekal. Takže jsem si trochu pohledal a:
V cenovém rozhodnutí ERÚ 7/2018, bod 4.31. písmeno c) se píše, že pokuta je 1585Kč/kW/měsíc (pro fotovoltaiky). Tedy jedná se o překročení výkonu kW (nikoli práce kWh) v 1/4h. Vyhodnocuje se měsíčně.

Autor: Tomáš tom
Datum: 13.09.2019 14:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Přesně tak. Množství energie není nijak postihováno, klidně je možné za rok dodat i několik MWh, sankce je pouze za maximální 1/4 hodinový výkon v daném měsíci.

Autor: Jan Jaroš
Datum: 06.09.2019 15:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100421
reakce na ...
Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám novostavbu RD s FVE o výkonu 6,7 kWp na území JM, tedy mám smlouvu na dodávky od EON, PPP ze strany EON proběhlo a mám správný 4Q elektroměr. Ovšem co mi chybí je dořešit výkup. Můžete mi prosím polopaticky poradit co nejlépe dělat? S EON je problém? Mám v tom dost zmatek a dostat nějaké platné relevantní informace není pro mě snadné.

Výroba jde primárně do 3f bojleru. Ale přes léto momentálně spotřebuji jen tak půlku. Takže klidně 300 - 400 kWh měsíčně jde ven. Fakt je, že jak píšete, tak potřebuji řešit spíš období počátek dubna duben - konec září. Příští rok mám v plánu zařadit nějakou klimu, abych využil více výrobu. Ale přebytky budou i tak.

Datum: 06.09.2019 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No nejlépe uděláte, když se obrátíte na EON a požádáte je o rozšíření smlouvy o výkup a uvidíte co se bude dít.
EON bude chtít po Vás tzv. výrobní EAN a nebude problém se smlouvou na výkup, jenže kde ho vzít. U mikrozdroje Vám ČEZ Distribuce EAN nerozdělí, EON distributor možná ano, nemám vyzkoušeno.
Jak jsem psal níže, kolega v distribučním území ČEZ se smlouvou na odběr u EON musí od EONu odejít úplně, protože EON neumí udělat na jedno číslo EANu smluvu na nákup i prodej. Prostě na tuhle verzi nemají nastavený SAP.

Datum: 06.09.2019 09:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, předpokládám, že máte elektrárnu v režimu mikrozdroj a jste po PPP (máte 4q elektroměr) tedy povolený přetok do distribuční sítě a jste u ČEZ Distribuce.
1) neobracejte se na EON, zbytečné, nevykoupí Vás, budou po Vás chtít výrobní EAN a ten nemáte, protože máte tzv. kombinovaný EAN (rozuměj normální spotřební s příznakem výrobna). Naprosto čerstvá zkušenost, kolega je u EONu se spotřebou, chtěl jen změnit smlouvu i na výkup a nejde to, musí odejít z EONu úplně, ale až k 1.1.
2) na internetu jste patrně naše tabulku za nedovolenou dodávku do sítě distributora (je uveřejněná ve věstníku ERÚ), ale ta by se Vás týkala, pouze pokud si přihodíte pár panelů navíc a přešvihnete někdy v létě výkon přetoku do sítě než máte ve smlouvě o připojení (teď máte povolen přetok výkonu do sítě asi těch 3,5kW). Což Teď nehrozí.
3) Ve skutečnosti to teď funguje tak, že distributor si vzdáleným přístupem denně vyčte 4Q a hodnoty pošle do tabulky na OTE, z OTE ten přetok doběhne do nějaké excelové tabulky k Vašimu stávajcímu obchodníkovi a "rozhodíte mu odchylku" a za to by vás mohl obchodník nějak potrestat, nevím jak a netuším jak by vyčíslil tu titěrnou škodu. Ale nejspíš odtud by mohl vítr vát. Pokud obchodník nevykupuje, tak se buď s ním udělá dodatek na výkup za 0Kč, čímž získáte právní důvod dodávky do sítě, nebo neděláte vůbec nic a počkáte do prosince. Teď už stejně slunce zaleze, tak ten přetok nebude valný. Osobně u mně jsem taky takto přecházel asi 2 měsíce a svět se nezbořil. Jen mně můj obchodník pustil hned, protože mu v excelovské tabulce hrozně vadily ty mínusová čísla.

Datum: 06.09.2019 14:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
díky moc za reakci a vysvětlení.

Nastavil jsem to teď zatím na povolený přetok 300W, což doufám, že stávající obchodník nebude nijak hrotit. Někdy na konci Září bych to omezení přetoků vypnul úplně. Očekávám, že v té době stejně době přebytky nebudou a pokud by byly, nasměruju to stejně do topení. A tím, že se vypne to omezení, bude měnič rychle dorovnávat zatížení a nebude zbytečně brát energii ze sítě.

Datum: 07.09.2019 21:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Včera jsem to diskutoval s technikem z firmy, které mi elektrárnu instalovala. Prý to není třeba řešit a přetoky do sítě není třeba omezovat, pokuta nehrozí.

Autor: karak karak
Datum: 04.09.2019 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Zkuste kontaktovat Eon, ten uzavira smlouvu i jen na vykup (chteji alespon na 1/2 roku). Ted nabizi pouze 50Kc/MWh (nejedna se bohuzel o preklep), cena ale neni rozhodujici.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama