Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

zateplení garsonek na půdě

Autor: Jakub Červenka
Datum: 03.10.2019 16:00
uživatel: 124313

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den,
žádám o radu k následujícímu projektu.
Našim cílem je zateplit dvě garsonky, které ční v půdních prostorech a to z vnitřní strany a jejich strop. Strop bude nepochozí, pouze v jednom místě bude obslužná lávka k okýnku pro kominíka. Na stěně jsou vedeny elektrorozvody a svody z antény včetně skříně (foto 1). Je nutné tuto instalaci vyvést nad izolaci nebo se rozvody mohou utopit v ní? Vnitřní stěnu navíc ve 4 místech předělují komíny (foto 2-4). Stěny mají tloušťku 500mm v místech komínů a 300 mm mezi nimi. Strop tvoří seshora: cementový potěr s polystyrenovým nátěrem 30mm, perlitobetonová vrstva 50mm, škvárový zásyp 80mm, fibrex s asfaltovou lepenkou, hurdisky 120mm. Jaký byste mi doporučili druh izolace a její tloušťku? Může se vůbec použít polystyren? Nejekonomičtěji se mi jeví varianta použít na stropy garsonek polystyren a vatu na vnitřní stěnu a okolo komínu vytvořit bezpečnostní pruh i na střeše třeba těch 900mm.
Firma mi navrhovala na stěnu vatu zapravenou lepidlem s perlinkou, elektroinstalaci chtěji utopit a na strop použít folií s volně loženou vatou, která by byla opět překryta seshora folií kvůli prašnosti na půdě.

Podotýkám, že se jedná o 4. podlažní stavbu, která dle ČSN 73 0810:2016 spadá mezi budovy s požární výškou 12,0 < h ≤ 22,5 m. Nikde jsem se nedočetl jak je v tomto případě řešena střecha. Může se vůbec použít polystyren v těchto půdních prostorech? V článcích o požární bezpečnosti při izolování jsem našel informace pouze k fasádě.

Druhou část půdy, která je využívána k věšení prádla, jsem zateplil svépomocí polystyrenem o tloušťce 20 cm s pochozí vrstvou z OSB.

Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček17.10.2019 19:09
Jakub Červenka17.10.2019 18:05
Jakub Červenka14.10.2019 10:47
Jiří Kubíček03.10.2019 23:10
Jakub Červenka03.10.2019 22:06
Jiří Kubíček03.10.2019 20:55
Jakub Červenka03.10.2019 20:24
Jiří Kubíček03.10.2019 19:37

Datum: 03.10.2019 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nevím, zda jsem to dobře pochopil, stěny doopravdy chcete zateplovat zevnitř, tedy uvnitř ve vytápěné části garsonek ? Ty rozvody ale vypadají, že jsou z venkovní strany, navíc vnitřní zateplením byste zmenšil vnitřní prostor a muselo by se to udělat tak, aby mezi izolací a stěnou nedocházelo ke kondenzaci, což určitě nelze pomocí minerálu se stěrkou a perlinkou.

Datum: 03.10.2019 20:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

zateplovat se bude určitě zvenčí.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 03.10.2019 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předpokládal jsem, že to tak bude. Jak u stropu tak u stěny máte nepřeberné množství možností, čím zateplit. Taky záleží na tom, zda třeba nechcete vylepšit i akustické vlastnosti všech těch konstrukcí. Z hlediska izolačních vlastností je celkem jedno, zda to bude EPS nebo minerál, z hlediska akustiky a protipožárních vlastností je lepší minerál, ale je samozřejmě dražší a je na něj potřeba dát dražší difu stěrku a difu omítku. Každopádně co se týká stěn můžete zateplit jak pomocí EPS, tak pomocí minerálních desek. A jestli různé ty rozvodné skříně vysunete ven, je jen na vašem rozhodnutí, když je necháte na svém místě, budou tvořit tepelné mosty. U zateplení stropu s nepochozí půdou, jen lávkou v nějaké výšce nad izolací, bych to řešil tím nejjednodušším způsobem, a to zateplením pomocí skelné vaty v rolích, která by se tam jen rozbalila (celkem třeba kolem 30 cm), ale klidně tam můžete dát i EPS, opět je to na vašem rozhodnutí. Parozábrana u nepochozí půdy není ani potřeba, jen by měl být půdní prostor alespoň trochu odvětrán. EPS bych akorát vůbec jak na stěnách tak na stropě nepoužíval v okolí komína.

Datum: 03.10.2019 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za odpověď,

akustické vlastnosti vůbec neřeším, je to nejvyšší patro domu a půda je využívaná minimálně.

Ještě bych se Vás chtěl zeptat na zvolené tloušťky izolace.

Na strop uvádíte 30 cm. tzn. že by byla volně ložená vata přeskládána ve dvou vrstvách (např. křižmo)? co jsem se díval dělají se jen do 200 mm tloušťky. např ISOVER DOMO PLUS, DEK WOOL.
Půda větrána je.

Lze a je vhodné nějak vatu ochránit před působením především prachu? Nebude to kondenzovat pokud by byla nějaká folie na vatě? V tom případě bych to raději nechal ať se na vatu práší.

Co se týče stěny, podíl rozměrů všech komínů v boční stěně je poměrně velký 9,2 m z 15,8 m délky stěny. Jakou byste doporučil tloušťku izolace stěny s tloušťkou 300mm mimo komíny a 500mm v místech z komíny? (Viz tech. dokumentace)

Odskoky v šířce stěny jsou oproti dokumentaci provedeny do půdního prostoru o cca 16cm nabízí se tedy navýšení tloušťky izolace v místech kde je stěna široká jen 300mm, aby výsledná izolační stěna neměla rohy, ale byla zarovnaná. Lze fasádní izolaci nalepit ve dvou vrstvách, aby bylo vyrovnání dosaženo? Firma nechtěla provádět ani kotvení pouze nalepit, odůvodnili to tvrzením, že je vše pod střechou, nemá to kam spadnout.

Z ekonomického hlediska si pohrávám s myšlenkou, že bych využil vatu v místech komínů na obou stranách (žlutá linka) a střed kde je již domovní chodba by byl z EPS (modrá linka). Je nějaká norma kolik by vaty mělo okolo komínů přesahovat, než můžu dále pokračovat v EPS?

Děkuji

Datum: 03.10.2019 23:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, na strop můžete dát dvě vrstvy křížem přes sebe, nebo podélně s překrytím spár. Na vatu sice můžete dát kontaktní difúzní fólii jako ochranu, ale pak by bylo lepší dát pod vatu ještě parozábranu, nebo to nechtě bez kontaktní fólie, prach ničemu nevadí. Na ty stěny bych dal všude minimálně 10 cm izolace, ale lépe 15 cm izolace. Jestli někde dáte více izolace, abyste zrušil odskoky a měl to v rovině, nebo zda odskoky zachováte, je jen na vaší volbě, obojí je možné, ale zase je podle mne nesmysl aby někde bylo třeba 10 cm izolace a jinde 25 cm kvůli srovnání stěny. Ve dvou vrstvách izolaci klidně dát můžete, stejně byste to měl ještě kotvit. Izolace sice nemá kam spadnout, ale může spadnou ze stěny, když např. bude špatně držet omítka, osobně bych to všude kotvil. Přesná pravidla ETICS nastudované nemám a jestli tam něco vůbec o přesahu kolem komínu je, takže klidně kombinaci udělat můžete, ty přesahy od komínu bych volil nějak rozumně, kolem těch 30 - 50 cm.

Datum: 14.10.2019 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za odpovědi!

Datum: 17.10.2019 18:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Firma mi radí abych raději na strop nechal položit EPS 2 x 10cm do kříže. Což jsem použil taky na podlaze v jiném místě, ale tam byla stěrka a podlaha byla vyrovnaná. V části kterou chceme zateplovat nyní je nahoře perlitový potěr s polystyrenovým nátěrem 30mm a je to takové "našpricané". V zásadě nemám problém ani s tímto řešením, vzduchové mezery pod EPS by neměly vadit, nebo se mýlím? Ale bojím se aby EPS desky mezi sebou na tomto povrchu doléhaly(chtěji vyfoukat pěnou). Bude EPS degradovat, pokud bude na té půdě nezakrytý, nebo by bylo nutné to ještě nějak ošetřit? Např. přetřít lepidlem? Záklop z OSB v celé ploše dělat nechci, protože se leze na půdu 2x ročně. Stačí mi jen lávky. Střecha není v nejlepší kondici a do cca 10 let se bude měnit, v tom případě bude nutný pohyb v půdních protorech a nedovedu si představit pohyb po volně ložené vatě. Děkuji za odpověď.

Datum: 17.10.2019 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, nevím, co to znamená našpricané a nevím co myslíte vzduchovou mezerou pod EPS. Každopádně, jestli to není rovné a hrozí nějaké mezery mezi EPS a podkladem nebo jednotlivými deskami EPS, měl byste to nejdříve vyrovnat nebo použít vatu v rolích. Jinak když na EPS nebude svítit slunce, tak degradovat nebude. Kdybyste použil vatu, tak případná lávka by musela být na nějakých stojkách a nejlépe kus nad vatou.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama