Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

SKLADBA STĚNY PUR-PIR-FENOL

Autor: Rudolf Kropacek
Datum: 15.11.2019 14:15
uživatel: 114692

Dobrý den,

Budeme stavět rodinný dům – v nejbližších dnech se začne vypracovávat projekt. Bude to dřevostavba systémem – dřevěná konstrukce sestavená na základové desce a zateplení.
Řeším skladbu stěny. Chtěl bych využít té nejlepší dostupné izolace, protože pokud má něco opravdu smysl z pohledu dlouhodobých provozních nákladů, tak je to právě tepelná izolace stěn. V této fázi neřeším síly izolací, ty se doladí tak, aby součinitel prostupu tepla stěny byl cca 0,14 W/m2.K. (a méně).

Chtěl bych využít izolací – PUR, PIR a FENOLITICKÁ pěny :
Stěna : stříkaná PUR + fasáda desky z FENOLITICKÉ pěny
Podkroví : stříkaná PUR nebo PIR (nedaří se mi objevit dodavatele stříkané PIR pěny)

K tomu bych mě dvě otázky :
1. Je takováto skladba OK nebo „skrývá“ nějaká „technické/fyzikální nebezpečí“ ?
2. Jak tuto skladbu posoudit a dořešit z hlediska difuzního odporu ? Difuzní odpor souvisí i s typem použité PUR pěny. Tvrdá - difuzně uzavřená, měkká – difuzně otevřená. Preferuji spíše difuzně otevřené varianty i když tento parametr je pro mne v realitě trochu „nečitelný“.

Děkuji předem za komentáře.

RUDA

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Rudolf Kropacek06.12.2019 14:17
Filip Novák06.12.2019 10:20
Rudolf Kropacek28.11.2019 09:21
Marek Bednar28.11.2019 08:37
Rudolf Kropacek28.11.2019 07:26
Jiří Kubíček28.11.2019 01:11
Mirek Svejda27.11.2019 15:55
Rudolf Kropacek27.11.2019 14:46
Mirek Svejda27.11.2019 14:17
Rudolf Kropacek27.11.2019 14:00
Jiří Kubíček21.11.2019 15:58
Rudolf Kropacek21.11.2019 15:17
Jiří Kubíček21.11.2019 13:23
Rudolf Kropacek21.11.2019 07:26
Jiří Kubíček20.11.2019 20:36
Rudolf Kropacek20.11.2019 10:58
Rudolf Kropacek18.11.2019 18:29
Marek Bednar18.11.2019 17:27
Jiří Kubíček18.11.2019 15:30
Rudolf Kropacek18.11.2019 14:35
Jiří Kubíček18.11.2019 13:20
Rudolf Kropacek18.11.2019 08:12
Jiří Kubíček15.11.2019 18:11
Jozef Homola15.11.2019 16:07
Rudolf Kropacek15.11.2019 15:10
Rudolf Kropacek15.11.2019 15:10

Datum: 27.11.2019 14:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Plánuji skladbu stěny dřevostavby s cílem dostat se do pasivu.
Skladba stěny : PUR + fasádní minerál

Zabýval jsem se cenami, hlavně zjistit rozdíly mezi jednotlivými variantami, abych kvantifikoval pojem „dražší“.

Tvrdá pěna je při stejných izolačních parametrech cca 2x dražší než měkká.
Překvapilo mne, že fasádní minerál je celkem drahý – cca 3.000 Kč/m3.

Cca 170m2 stěn :
* Tvrdá PUR 90mm + minerál 150mm – 190.000Kč
* Měkká PUR 140mm + minerál 150mm – 120.000Kč
Rozdíl je na první pohled „nezanedbatelný“. Takže zvažuji ……

Tvrdá PUR mě láká, protože je „tvrdá“ a „parobrzdná“

Na části domu bude skoro plochá střecha, bude tam asfaltový šindel. Protože tam tím pádem nebude možná odvětrací mezera, zvažuji tam tvrdou PUR, abych se vyhnul problémům s vlhkostí v izolaci. Pořád nemám plnou důvěru v parobrzdné fólie z důvodů možných problémů či nedokonalostí při jejich instalaci.
Tam je rozdíl oproti „parobrzdná folie + vata“ opravdu drastický (3x dražší). Takže zvažuji dost …..

Třeba někomu tyto informace pomůžou nebo někdo přidá zajímavý komentář.

Díky

RUDA

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.11.2019 14:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud nemáte důvěru v parotěsky, tak použijte nějakou difuzně otevřenou konstrukci. Sám jste si ověřil, že PUR pěny jsou drahé. Žádné zlepšení izolačních vlastností to nepřinese a navíc si zhoršíte akustiku. Připadá mi, že se zbytečně snažíte za každou cenu použít PUR.

Datum: 27.11.2019 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě s vámi souhlasím.
Ano, snažím se použít PUR – ale určitě ne za každou cenu. Tu „akustickou slabinu“ vnímám.

V zásadě nemám ani tak problém se stěnami. Minerál zvenku je víceméně jasný (difuzně dost otevřený), takže by to mělo být z pohledu prostupu par OK. A tak izolace z interiéru bude kombinace ceny a pocitu (ano, pocitově se mi líbí PUR pěna).

Ale trochu mne trápí ty stropy (podkrovky). Vzhledem k té ploché střeše to bude difuzně uzavřené. A jak jsem se již zmínil, nevím, jak „dokonale“ ten strop difuzně z interiéru uzavřít. Resp. řešení parotěskou se mi pořád jeví rizikové. Na druhou stranu když pod střechu použiji pouze tvrdou PUR pěnu, tak to bude to nejdražší řešení (cca + 100.000Kč) a ta akustika ….

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.11.2019 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Psal jste o krytině asfaltový šindel. To zase já beru jako krátkodobé řešení vhodné na nějaké přístavky a ne na RD. To je samozřejmě Vaše volba. V tom případě bych použil klasicky větranou mezeru. Neboli krovy, difůzní folii, kontralatě pro vytvoření větrané mezery, celoplošný záklop z prken a na to krytinu. Podobně i stěny můžete udělat s provětrávanou mezerou.
Mě osobně připadá daleko ekologičtější a bezpečnější minerální izolace než PUR, neboli chemie.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.11.2019 01:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jaké by mělo být složení toho střešního pláště ? Bude ta střecha plochá nebo třeba jen mírně šikmá ? Na plochou střechu se zrovna moc asfaltový šindel nehodí, takové střechy se většinou řeší nějakým fatrafolem nebo něčím podobným a veškerá tepelná izolace se dělá až nad případnými dřevěnými konstrukcemi stropu na nějakém třeba bednění, na kterém je velice dobře provedena z horní strany bednění parotěsnící vrstva třeba ve formě hydroizolace. Kdyby to mělo být šikmé, tak to jde udělat s nějakou odvětrávanou mezerou.

Datum: 28.11.2019 07:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Kubíčku,

To je teď právě v řešení - přesně, jak píšete – buď mírně šikmá nebo plochá (fatrafol, zelené střecha ?).
Jde o část domu půdorysu 5x8m.

Já jsem pořád směřoval k té mírně šikmé variantě – a protože jsem chtěl stejnou střechu i na „normální“ části domu, tak to vedlo ke komplikovaným řešením. Teď jste mne natrknul k té ploché variantě, která mi i po diskuzích ohledně izolace dává smysl. Parotěsce/hydroizolaci na bednění bych byl ochotný věřit. Pohledám informace o skladbě plochých střech, včetně zelené střechy.

Díky !!!!!!!!!!!!!!

RUDA

Autor: Marek Bednar
Datum: 28.11.2019 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Puvodne jsem take uvazoval o rovne, ale nakonec vyhrala mirne sikma se sklonem 9 stupnu z falcovaneho plechu Ruukki Classic s vetsim presahem ze vsech stran, ktery bude lepe chranit drevenou fasadu a zaroven v lete stinit jizni stranu. Kamaradovi do ploche ze zacatku zatikalo z duvodu chybne provedeneho spoje. Falcovany plech je v tomhle smeru blbuvzdornejsi, protoze se plechy vyrabi na miru prez celou delku jedne strany strechy a napojuji se prez zamky u kterych jsou vruty chranene prave temito zamky. Jedina mista kde jsou viditelne vruty s gumo plastovou podlozkou, tak je hrebenac a pak mimo dum ukonceni strechy. Skladba strechy plech, plne bedneni, late (provetravana mezera), membranova folie, zaklop z desek, sedy polystyren mezi a pod tramy.

U plechu jsem vyhodnotil, ze bude praktictejsi s vetsi jistotou VS folie.

Datum: 28.11.2019 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Plech se mi také líbí. Ale nechci ho z důvodu hluku při dešti.

Autor: Filip Novák
Datum: 06.12.2019 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Hluk se dá řešit. Správná instalace omezí hlučnost. Existují výrobci, kteří vlepují nějakou tlumící protihlukovou vrstu proti dešti na spodní stranu krytiny. Pokud by jste šel do difúzně řešení konstrukce, tak se dá taky hodně odhlučnit. Bývalý spolužák má neuvěřitelně tiché podkroví. Složení. SDK - vata - OSB - vata - krytina. Ten OSB asi dost pomůže. Krytina - střešní trapéz, vypadá to moc hezky, ale je to o vkusu.

Datum: 06.12.2019 14:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, s tím souhlasím.

Já jsem měl spíše na mysli hluk venku. Když sedíte na terase nebo máte otevřené okno a prší, tak je to docela hluk. A to i u plechů, které mají speciální povrchovou úpravu, který by tento hluk měla mírnit.

Datum: 21.11.2019 15:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přemýšlím nad tím srovnáním difuzního odporu EPS a dřeva, zdá se mi to opravdu zajímavé.

A tak mne napadlo, proč se nedělá skladba stěny dřevostavby, z exteriéru :
* Difuzní omítka
* OSB
* Minerál mezi trámy
* EPS
* SDK

Řekl bych, že „opačně“ (minerál mezi trámy a EPS zvenku) se dělá běžně.

Datum: 21.11.2019 15:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jako difúzně otevřené bez parozábrany by to fungovalo jedině v případě, že by mezi hranoly byl EPS a z venkovní strany minerál, ale bu=d by ještě mezi minerál a EPS musely přijít dřevovláknité desky, aby měl minerál na čem držet, nebo by minerál musel přijít do roštu a pak přes něj pojistná difúzní fólie. Jenže toto se běžně nedělá, rovnou se používá minerál i mezi hranoly. V konstrukci se v rámci síly konstrukce mění teplota, tedy směrem ven klesá, a vy když dáte blíže k exteriéru EPS, tedy materiál s větším difúzním odporem, než má minerál, tak hrozí kondenzace vlhkosti mezi EPS a minerálem.

Datum: 20.11.2019 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U dřevostavby s trámovou konstrukcí je každých cca 60cm trám, hrubým odhadem 10% stěny je trám, tedy „čisté“ dřevo, což není úplně zanedbatelné.

S jakým materiálem má dřevo srovnatelný difuzní odpor (jaký má difuzní odpor) ?
Jakou roli hraje toto dřevo v otázce difuzní otevřenost/uzavřenosti stěny ?

Děkuji a zdravím

RUDA

Datum: 20.11.2019 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, difúzní odpor hranolů je relativně velký - kolem 150, kupodivu větší, než třeba EPS - kolem 50, a jen o něco menší než tvrdé PUR pěny - jestli si dobře pamatuji tak někde mezi 200-300, takže i hranoly lze brát jako parobrzdu.

Datum: 21.11.2019 07:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když tedy srovnám dřevěný srub z klád a dům čistě z EPS, tak dům z EPS je difuzně otevřenější - to mi přijde docela zajímavé. Tak, jak vnímám dřevo vers. EPS (laicky, obecně, pocitově.....) bych rozhodně řekl, že dřevěný srub dýchá a dům masivně zateplený EPS ne. Fakt zajímavé, aspoň teda pro mne.

S díky zdravím

RUDA

Datum: 21.11.2019 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ono taky záleží, jak a čím jsou zadělány a utěsněny mezery mezi hranoly případně kulatinami, ale být to jednolitá dřevěná stěna, tak má má celkově větší difúzní odpor, než EPS. Ono se u toho dřeva hodně jedná o to, zda tok difúze jde kolmo k vláknům dřeva nebo rovnoběžně s vlákny dřeva (zde je difúzní odpor pak podstatně menší), v naprosté většině případů je to však kolmo k vláknům, a tam je difúzní odpor světe div se větší, než u klasického EPS, a mnohem větší, než u jakéhokoli zdiva.

Datum: 18.11.2019 08:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den

Děkuji pánům Kubičkovi a Homolovi za zajímavé komentáře.

Ta fenolická pěna mě opravdu překvapila – koroze, speciální instrukce pro instalaci, někde se přestala používat,…. no tak, tudy moje volba nepovede.

Také je podnětná ta zmínka, že tepelně-izolační vlastnosti izolace klesají v čase (u PUR cca 15%). Pokud má tedy člověk tyto parametry jako prioritní asi je obecně dobré teoretické výpočty držet trochu nad očekávanou reálnou hodnotou.

A na akustiku by se taky zapomínat nemělo (jako já). Je to parametr důležitý pro komfort života.

K ceně ….. při stavbě domu jsem ochotný dát do tepelné izolace 50-100.000 Kč navíc (vždy je otázka, „navíc“ od čeho ?), ale důležité je, aby mi to dávalo ekonomický smysl.

Síla stěny není pro mne zásadní prioritou, jde spíše o příjemný bonus.

Ten hlavní důvod, proč chci použít stříkanou PUR pěnu je, že se mi líbí její kompaktnost – vystříká každou dutinu a nalepí se na dřevěnou kostru – výsledkem je „kompaktní budka“.

Z důvodů akustiky bych tedy na fasádu dal minerální vatu.

Je nějaký zásadní rozdíl dát pod fasádu polystyren nebo minerální vatu ? Je ten rozdíl pouze v tom, že vata je difuzně otevřená a polystyren zavřený ?

Takže :
1. Kostra dřevostavby
2. Z vnitřní strany stříkaná PUR
3. Z vnější strany minerální vata
Difuzně otevřená stěna.

Uvítám každý komentář.

Díky !

RUDA

Datum: 18.11.2019 13:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, co se týká toho rozdílu na fasádě mezi EPS a vatou, tak EPS je sice levnější, ale v kombinaci s PUR pěnou to nebude zrovna ideální z hlediska akustiky. Další věcí je difúzní uzavřenost nebo otevřenost konstrukce. Rozdíl je v tom, že přes difúzně uzavřenou konstrukci vám neprojde žádná vlhkost, protože na vnitřní straně konstrukce je parotěsnící vrstva, zpravidla parozábrana, a další vrstvy konstrukce už nemusí splňovat pravidlo, že difúzní faktor materiálů směrem do exteriéru postupně klesá. U difúzně otevřené konstrukce by měla být na vnitřní straně konstrukce nějaká parobrzdná vrstva a difúzní odpor materiálů směrem ven by měl klesat. Zpravidla dřevostavby s EPS na vnější straně konstrukce jsou koncipované jako difúzně uzavřené, tedy s parozábranou na vnitřní straně konstrukce, ale mohou být teoreticky i výjimky.

EPS má sice větší difúzní odpor, než minerál, a tedy difúze přes něj probíhá pomaleji a prošlé vlhkosti bude celoročně méně, ale není to "parozábrana". Lze však i s EPS udělat konstrukci difúzně otevřenou, např. tak, že směrem zevnitř bude skladba takováto: SDK, OSB desky s větším difúzním odporem jako parobrzda, EPS mezi hranoly, OSB desky obyčejné a menším difúzním odporem, EPS na fasádě. Nebo váš případ - zevnitř SDK neb Fermacell, následně tvrdá stříkaná PUR pěna s uzavřenou buněčnou strukturou mezi hranoly jako parobrzda, obyčejné OSB desky, EPS. Obojí by ale nebylo moc dobré po akustické stránce, v tom případě by dokonce šlo vynechat ty vnitřní OSB desky a jako parobrzda by sloužil EPS mezi hranoly, nebo by se dal mezi hranoly XPS. To jsou ale jen teoretické příklady, které se v praxi u RD asi nevyskytují právě především kvůli špatné akustice.

Jestli tedy toužíte po PUR pěně a zároveň chcete lepší akustiku, tedy s minerálem na fasádě, a chcete to mít difúzně otevřené, pak máte například tyto možnosti:

1) směrem zevnitř - SDK nebo Fermacell, OSB desky s větším difúzním odporem jako parobrzda, mezi hranoly měkká PUR pěna s malým difúzním odporem, opláštění pomocí dřevovláknitých desek, které mají malý difúzní odpor, minerální desky, difúzní stěrka a difúzní omítka

2) to samé, jen s tím rozdílem, že vynecháte dřevovláknité desky, uděláte rošt, do kterého se vloží minerál, následně přijde pojistná difúzní kontaktní fólie, další nízký rošt vymezující odvětrávanou mezeru, libovolné obložení - třeba palubky atd.

Obě tyto možnosti jsou klasické pro difúzně otevřené konstrukce, ale z důvody nižší ceny se dává minerál i mezi hranoly, můžete však použít i tu měkkou PUR pěnu, akorát ta má podobnou lambdu jako minerály, jen tvrdé a dražší pěny mají lepší lambdu, takže jich stačí menší síla.

3) SDK nebo Fermacell, tvrdá PUR pěna mezi hranoly - tato pěna má velký difúzní odpor, takže je zároveň i parobrzdou a nejsou potřeba zevnitř už OSB desky nebo nějaká parobrzdná fólie, následovaly by obyčejné OSB desky nebo dřevovláknité desky - zde je jedno, co zvolíte, protože díky tvrdé PUR pěně s velkým difúzním odporem můžete použít i OSB desky, které mají větší difúzní odpor než dřevovláknité, ale budou levnější a pevnější, na to pak minerální desky, difúzní stěrka a difúzní omítka

4) Jako před tím to samé, jen s tím roštem, pojistnou fólií, odvětrávanou mezerou a libovolným obkladem.

Tyto dvě možnosti jsou sice též difúzně otevřené, tedy bez parozábrany, ale jsou díky té tvrdé PUR pěně "difúzně uzavřenější", než první dvě možnosti, vlhkosti přes takovou stěnu projde za sezónu méně. Na druhou stranu bude ta konstrukce o něco užší díky vynechání vnitřních OSB desek a lepší lambdě tvrdé PUR pěny. Osobně bych ale vůbec neřešil, zda bude konstrukce difúzně otevřenější nebo uzavřenější, hlavně, že nebude úplně difúzně uzavřená, tedy s parozábranou a bude "blbovzdorná", co se případných problémů s kondenzací týká. Přes stěny vám celoročně prochází jen velmi malé procento celkové vnitřní vlhkosti.

Datum: 18.11.2019 14:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky pane Kubíčku !

Snad se nevyjadřuji jen za sebe, když “řeknu”, že mi vaše informace velmi pomohly utříbit názor. Kdyby každá diskuze byla taková ………

Jak jsem se zmínil v úvodu, je pro mne otázka difuzní otevřenosti/uzavřenosti trochu „nečitelná“. Princip chápu, i logiku při skládání stěny. Jenom nevím, jak moc se tím zabývat, jak moc to může být v praxi problém.

„Hra na jistotu“ mi přijde „měkká PUR + minerál“.

Na druhou strany se mi zdá zajímavý váš názor, že stěna „tvrdá PUR + minerál“ se dá v podstatě považovat za difuzně uzavřenější, ale neuzavřenou. Toto řešení by se mi asi líbilo nejvíce, protože bych tam dal pořádně té tvrdé PUR pěny a hotovo. Se souhlasem vnímám i vaší poznámku, že toto řešení je „blbuvzdorné“, kdy by vlastně nemělo dojít k porušení parobrzdy.

Takže se dovolím zeptat (ujistit) znovu – i všech ochotných přítomných : „tvrdá PUR pěna + minerál“ je OK ?

S díky zdravím

RUDA

Datum: 18.11.2019 15:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Difúzně uzavřená konstrukce je takové, kde je na vnitřní straně parotěsnící vrstva a zpravidla se nesmí do konstrukce dostat vlhkost, protože by tam zkondenzovala, jelikož difúzní vlastnosti dalších materiálů v konstrukce se už neřeší. Teoreticky můžete udělat konstrukci s parozábranou tak, že za parozábranu dáte materiály takové, které by splňovaly podmínky i pro difúzně otevřenou konstrukci a ničemu by to nevadilo, ale pak je zbytečně konstrukci difúzně uzavírat parozábranou a může se použít pouze parobrzda a nechat to difúzně otevřené. Každá dobře poskládaná difúzně otevřená konstrukce je tedy blbovzdorná, ale většinou dražší, než difúzně uzavřená, hlavně kvůli celkové ceně často difúzně uzavřené konstrukce vítězí a staví se takových domů hodně, osobně to nemám moc rád.

V případě kombinace měkké pěny + minerálu je důležité, aby byla dobře provedena parobrzda, buď ve formě OSB desek nebo parobrzdné fólie (existují i chytré fólie měnící difúzní odpor), zase vás to vyjde levněji, než s tvrdou PUR pěnou, se kterou ale už parobrzdu používat nemusíte, protože tato pěna sama o sobě plní funkci parobrzdy. Skladba stěny minerálu na fasádě s tvrdou PUR pěnou s uzavřenou buněčnou strukturou mezi hranoly je tedy naprosto v pořádku, jak z difúzního hlediska, tak z tepelně izolačního, a též akustického (chce to alespoň 10 cm minerálu, lépe 15 cm), jen z hlediska ceny to bude nejdražší varianta, proto to není moc běžné.

Autor: Marek Bednar
Datum: 18.11.2019 17:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Kouknete do technickeho listu mekkych pen. Ferove firmy tohle uvadi a tady je jeden dokaz pro otevrenou bunecnou strukturu s lambdou 0,037.
https://www.honter.cz/download/lightproducts_produkty_cs/1566816556_cs_exy-09-prohlaseni-o-vlastnostech-cz.pdf

Datum: 18.11.2019 18:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky pane Bednář. Ale můžete mne prosím nasměrovat na to, co je v tom Prohlášení to důležité. Nejsem si vůbec jistý, vlastně vůbec nevím .....

Díky

RUDA

Datum: 15.11.2019 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, konstrukci dřevostavby lze udělat jak difúzně otevřenou, tak difúzně uzavřenou, samozřejmě i s použitím PIR izolace nebo PIR desek, dokonce lze sehnat i PIR desky obalené ALU fólií, takže pak už není potřeba parozábrana, kdyby se jednalo o difúzně uzavřenou skladbu. Jenže jakákoli PIR izolace, obzvláště stříkaná, a úplně nejvíce tvrdá pěna s uzavřenou buněčnou strukturou jsou dost drahé a pokud nejste nějak limitován celkovou silou stěny a návrh může být libovolný, tak z cenové hlediska lze součinitel prostupu tepla kolem 0,15 dosáhnout i pomocí cenově příznivějších izolací. Různé PIR a PUR izolace navíc mají tu nevýhodu, že nemají zrovna dobré akustické vlastnosti, takže kdybych už chtěl nutně nějakou takovou izolaci použít do dřevostavby, určitě bych to kombinoval i s minerálem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.11.2019 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobře si prověřte co si na dům dáte a to z nezávislých testů.
Phenolická pěna je někde zakázaná.
PIR izolace mají tzv "AGEING", zhoršení izolačních vlastností do třech let, pak už je to stabilní.

Datum: 15.11.2019 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Oprava : FENOLICKÁ PĚNA

Datum: 15.11.2019 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Oprava : FENOLICKÁ PĚNA

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama