Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ohřev vody v koupelně a kuchyni

Autor: Jakub Petráš
Datum: 30.12.2019 19:48
uživatel: 128376

Dobrý den,

chci poprosit o radu, názor.

Pomalu dokončuji rekonstrukci cihlového, rodinného domu, ale pořád jsem nějak na pochybách, co se týče ohřevu vody.

Ústředni topení je na plyn, ale podsklepena je jen kuchyně a právě tam se nachází kotel. Od tohoto místa je koupelna vzdálená necelých 13 metrů a baterie v kuchyni je od kotelny vzdálená přibližně 5 metrů.

Z těchto důvodů mám zatím v plánu dvě tělesa pro ohřev vody elektřinou - jedno v sklepě přímo pod baterií v kuchyni a druhé umístněno v koupelně, neb se bojíím tepelné stráty na velkou vzdálenost. Je toto řešení dobré nebo špatné? Byli mi navrhnuto, abych ohříval vodu v koupelně a kuchyni jen jedním bojler a připojil třetí trubku s cirkulací teplé vody za pomocci čerpadla.

Co se týče ohřevu vody na plyn, tak se nějak bojím investice, jelikož bych rád v budoucnu topil dřevem, tedy kotlem na tuhé palivo, pro které jsou myslím vhodnejší nynejší, původní rozvody topení a litinové, velkobjemové radiátory.

Pokud by byli třeba další informace, rád je zdělím.

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Stanislav Vinklárek02.01.2020 06:46
Filip Filip31.12.2019 18:33

Datum: 02.01.2020 06:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Ty 2 el. ohřívače jsou poměrně levné, ale když výhledově chcete ohřívat tuv dřevem, tak je logické koupit JEN nový bojler - obouživelný - tedy na el. a "dřevo".

A kdyby se přece jen ukázalo že do kuchyně teče voda "dlouho" tak vodu od bojleru budete brát jako předehřev k malému ohřívači v kuchyni.

V podstatě mám také rozsáhlý a členitý barák ... v současnosti používám jeden původně el. 80l. bojler jako bojler pro ohřev tuv od automatu na uhlí a mimo topnou sezonu mám 20l. bojler jako sprchový a pro novou kuch. linku která bude hned za zdí.

Ale finálním řešením u mě je 200l. bojler s 2 hady.

ps: ohřev tuv plynem jsme nikdy doma neměli, i když plynové trubky máme nataženy do 3 koupelen ...

Autor: Filip Filip
Datum: 31.12.2019 18:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. VODA - to je problém již dneska a do budoucna to bude příčina válek a migrace celých národů. Cena vody poroste a bude zpoplatněna i voda z vlastních zdrojů. Proto je nutné na to myslet i dnes a udělat systém, kde bude voda efektivně využita. Nejkratší možné přípojky ke kohoutkům, aby teplá vody tekla hned a nemusel se zbytečně vypustit kýbl vody do odpadu. Elektrický bojler ( zásobník na 100 - 160 litrů podle počtu osob ) přímo v koupelně a v kuchyňské lince bojler 10 l pod dřezem.
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama