Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Protherm MiGo

Autor: Tomáš Bazalka
Datum: 16.02.2020 17:01
uživatel: 128942

Dobrý den,

mám el. kotel Protherm RAY 12KE a k němu zapojený termostat Protherm MiGo. Vyzkoušel jsem různě upravovat topnou křivku, přepnout mezi podlahovým topením a radiátory, ale nedostanu z kotle víc jak 34 °C. Máte někdo prosím zkušenosti s tímto termostatem? V čem může být problém?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
Datum: 13.10.2020 09:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128103
reakce na ...
Dobrý den

Já mám podobnou konfiguraci. 9KE s MiGo. Hraju si už měsíc s křivkama "čím vyšší hodnota, tím vyšší teplota otopné vody". To píšou v aplikaci, nicméně mám pocit, že to vůbec na změnu nereaguje.
Při venkovní teplotě 6°C mám v domě ca 21,5°C a přitom na termostatu mám nastavenou hodnotu 23°C .
Nereaguje ani na rychlou změnu na termostatu. Když jsem nastavil hodnoty na 30°C pořád topí do vody na 25-26°C.
Zkoušel jsem přepnout mezi radiátorem a podlahovým topením, ale taky jsem nezaznamenal rozdíl.
Podle mne, když mám kotel 9kW a v domě nastavím na termostatu, že chci topit do pokoje na 30, měl by sepnout na plných 9kW, aby dosáhl teploty co nejdříve.
Díky za radu

Autor: David Moravec
Datum: 13.10.2020 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133099
reakce na ...
Dle me musite vypnout polozku "predpoved pocasi" v menu ;)

Pomohlo?

Datum: 13.10.2020 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jakou krivku mate aktualne nastavenu?

Autor: Jiří Žádník
Datum: 14.10.2020 13:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Zkusil jsem i vypnout předpověď počasí, ale kotel si jede prakticky svoje topeníčko. Když je MiGo zapojené, objeví se na displeji symbol zapojení zařízení eBus a nejde regulovat na kotli, což je správně. Nicméně při manuální regulaci a nastavení teploty např. na 30°C ihned reaguje a začne topit třeba 4kW. Při připojení termostatu se tak neděje.

Křivky jsem zkoušel po dvou dnech. Začal jsem na 0.9 plochou a jel jsem až do 5. A nic

Jedině tu předpověď vypnout na den nebo dva? Třeba to Vaillantu trvá :-))
Škoda, stálo to peníze a ..

Autor: Pavel Wolf
Datum: 14.10.2020 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Osobně regulaci neznám, když vypnete předpověď počasí tak by měla být teplota regulována na základě venkovního čidla teploty. Je čidlo dobře zapojené, ukazuje aktuální venkovní teplotu? A nastavení sklonu křivky, tam záleží jestli topíte do podlahy nebo radiátorů a jaký máte dům, jak je zateplený. podle mne by jste se neměl dostat přes 2.

Datum: 14.10.2020 14:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mate to dobre pripojene ke kotli?

Ja jakmile zvednu po tel teplotu na 26'C ihned zacina reagovat..... a topi.

Mozna aplikaci nainstalovat znovu a nic tam nemenit a zkusit, jestli zlto pojede.
(Uprimne od toho termostatu jsem cekal take vic)
A DOST MI VADI, ZE NIKDO APLIKACI NEUPDATUJE A NEROZVIJI :/

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.10.2020 14:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zkuste se podívat na:
https://vytapeni.tzb-info.cz/121318-jak-nastavit-ekvitermni-regulaci-migo-od-znacky-protherm

Datum: 14.10.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam nic neni....

Datum: 14.10.2020 14:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kontaktujte Protherm ať Vám to vysvětlí.

Datum: 14.10.2020 14:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ja mam krivku 1,2 na podlahove topeni.

Zkuste dat take, nebo 1,6 a uvidite, ze otopna voda bude nad 30'C.

Ze zacatku jsem mel 0,4 krivku a nic....topilo to jak kdyz to netopilo :/

A s tim rychlym sepnutim -ANO mel by, ale muze na to mit vliv "predpoved pocasi" i kdyz minimalne tento tyden ne, kdyz venku ma byt max 10'C

Melo to nejaky efekt ta krivka?

David

Datum: 20.10.2020 07:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teď mam nastavenou křivku 1.2 do podlahového topeni. Jen okrajově. Na zapojení termostatu jsem volal i do Prothermu a zapojení je na svorky ebus správně. On kotel topí, ale prostě potřebuji víc. Dům mám postavený z cihel protherm 380mm a zateplený vatou 200mm. Kvůli dětem chci topit do podlahy na 27-28 °C. To mi udělá prostorově 23-23,5°C. Jen když to je pres MiGo. Tak topím na 26 a v místnostech mám 22-22,5.
Na dnešek zkusím křivku 1,4.
Dík za reakce.

Datum: 20.10.2020 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Změnou křivky na 1,4 změníte teplotu vody jen až se ochladí, naopak při teplotách kolem 10 st bude topit méně. Nedoporučuji měnit. To je ten reg. co bere informace o počasí na netu? To nemá venkovní čidlo? Ty informace o reg. na netu jsou k ničemu. U podlahového topení by změna teploty vody do podlahy neměla přesáhnou asi 10 st. to u křivky 1,4 bude asi více.

Datum: 20.10.2020 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, je to bez venkovního čidla .
Teď jsem nastavil 1.7 a uvidíme. Ještě je tam sekce vynutit vyrovnání teploty na termostatu. Tak jsem tam nastavil +1°C. Je to bez vysvětlivek. Termostat jsem teď dal do nejchladnější místnosti, jsem zvědavý, ja bude reagovat kotel. Vypadá to ale, že budu hledat na zimu jiné řešení než toto.

Datum: 20.10.2020 19:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den, z 1.4 jste sel na 1.7 ? Neni to moc?
Uvidite, co to ufedela.....
A jake reseni myslite? Podle me, zadne jine neni, vzdy termostat reaguje na pokles teploty s tim, ze Vy jen ovlivnite jak moc teplou vodu do podlahy pustite + jake prutoky ns jednotlivych okruzich nastavite.... - udajne max 1.5l/min a pak regulovat....

Co Vas napadlo jineho?

David

Datum: 21.10.2020 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Tak změnou křivky jsem nedosáhl vubec ničeho. Na termostatu stale nastaveno 23.5 reálné teploty v domě 22.5 a teplota otopné vody jede 25-26. Předpověď vypnuta.Tak už nevim. Křivku jsem vratil na default 0.9.
Kdyby vás neco napadlo.
Abych na zimu nemusel vyřadit regulaci a manuálně jet 24/7 na 27°C což mi da onech 23°C
Lehce jsem snížil průtok, ale je to prakticky to samé

Datum: 21.10.2020 09:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaký máte teplotní spád na PT?

Datum: 21.10.2020 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zak uz nevim....ale s tim rozdilem teploty o 1'C mam take....vetsinou se to za cca 2-3h srovna, nez podlaha najede...vcera se mi tteba nezapla vubec... ale pak k ranu to zacne jet a 25kw je v pr..... :/ tohle narazove topeni se mi nelibi...melo by si to prubezne pritapet

Datum: 21.10.2020 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co máte za typ kotle?

Datum: 21.10.2020 10:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Protherm 12ke xray tusim....

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.10.2020 10:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Je téměř jisté, že MiGo je to samé jako eRelax u Vaillanta. Pokud neudělali opravu, tak v této regulaci nejde nastavit posun křivky. U normálních regulátorů se nastavuje buď posun a sklon křivky nebo se nastavuje počáteční a koncový. Jenže u tohoto paskvilu se nastavuje jen sklon křivky a počáteční bod je zřejmě pevně na 20st nebo je určen nastavenou interní teplotou. To si vyzkoušejte. Pokud změníte interní teplotu, změní se oběhová teplota ? Normální ekvitermní regulátory, pokud je nastavený vliv prostoru korigují offset křivky podle rozdílu interní a nastavené teploty. Tento paskvil se tak nechová. Regulace eRelax nedělá žádnou korekci křivky a jen po dosažení nastavená interní teploty vypne kotel. Je to prostě kombinace očesaného ekvitermu + OnOff termostatu. Při současných kladných teplotách má externí teplota minimální vliv, protože se pohybujete na počátku ploché křivky. Teprve až se ochladí měla by se externí teplota projevovat na oběhové teplotě. Prostě pokud se nic nezměnilo, tak se tento regulátor pánům moc nepovedl a není moc vhodný pro regulaci podlahového topení.

Datum: 21.10.2020 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha...tak dekuji pane Svejdo za info...a muzete mi doporucit nejakeho vyrobce + typ zarizeni, ktery umi menit teplotu otopne vody pri dosazeni pozadovane teploty na termostatu, aby mi kotel nezapinal jen napr. V pondeli 8h rano po vyvetrani a pak v utery v 8h rano po vyvetrani..... ***nebo je to takto ekonomicky a funkcne v poradku ???***

Datum: 21.10.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dovolím si poznamenat, že vaše představy o regulaci podlahového topení jsou v podstatě nerealizovatelné.
Soustava se reguluje tak, že se do ní pouští jenom tolik tepelné energie kolik ztrácí a to rovnoměrně. Dům ztrácí rovnoměrně ve vleku s počasím. Nějaké vyvětrání nehraje v bilaci množství tepla v podstatě žádnou roli. Vzduch na kubík objemu má až 800x menší potřebu než kubík betonu. Nějaké programy a teplotní režimy o různé teplotě během dne jsou u podlahého topení "marná snaha".

Datum: 21.10.2020 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha....takze vyhodit termostat a na kotli nastavit konstantni teplotu?
Nebo proste dle pocasi regulovat pouze tepelnou krivku?

Nejak se v tom jiz beznadejne ztracim a nevim jakym smerem se vydat..... :/?!

Datum: 21.10.2020 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli je na kotli připojené venkovní čidlo tak klidně ekvitermem.

Datum: 21.10.2020 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi tam neni...ale mohlo by jit dokoupit...jen ven to mam cca 5m...

Nic jineho uz tedy za volbu LEPSIHO neni?

Datum: 21.10.2020 11:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplotní křivka je takový "převodník" mezi počasím venku a ztrátami nějakého domu. Protže domy jsou různé a mají různé ztráty, tak křivek moc. Vy si tu svou musíte najít. Jenomže "křiva" potřebuje vědět jak je venku podle nějaké převodní funkce tak aby mohla po kotli žádat určitou teplotu. Ten snímač je "ekviterm", který to měří a nějak hodnotí a nesmí nějak překotně reagovat ne nějaké krátkodobé výkyvy nebo poryy větru. On sice reaguje ale trochu to "vyhladí" a zprůměruje aby nědělal v regulaci "paniku".

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.10.2020 20:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Moravec, mohl by jste nějak souhrnně napsat jaké vlastně máte problémy ? Prošel jsem toto vlákna ale nějak se ztrácím. Vy máte radiátory a PT ? Zde: 28.09.2020 20:28 uvádíte, že máte radiátory a termostaty v každé místnosti ?
Tady 14.10.2020 14:20 zase píšete že máte podlahové topení. Tak do čeho vlastně topíte. Máte radiátory i PT a opravdu máte termostaty v každé místnosti a co vlastně řešíte?

Datum: 21.10.2020 21:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry vecer,
zrejme jste nepozorne cetl.
Ja vzdy uvadim:
Řadovy dvoupatrovy dum s podlahovym teplovodnim topenim v obou patrech (prizemi je bez termostatu na jednotlive okruhy a patre jsou pokojove termostaty v loznici a dvou pokojich) a cele vytapeni je ovladane pouze elektrokotlem Protherm 12 rayx k nemuz je pripojen termostat Protherm, ktery je prenosny a ovladany skrz aplikaci Migo.
1)Resim to, ze nevim na kolik mam nastavit prutoky, drzet se dle propoctu dodavatele?
2)Resim, ze nahore mam o 1'C chladneji nez dole...
3)Resim to, jak nastavit, aby kdyz se natapi podlaha, tak teplota vzdy vyleti tak +2'C nez je horni mez na termostatu
4)Resim to, ze mi kotel topi jen rano, kdyz vyvetram a ochladi se v mistnosti a pak zas vecer ci v zase druhy den rano - prijde mi, ze to neni moc ekonomicke, to takto nechat vychladavat...jestli neni lepsi nejak nastavit pritapeni po 2hod atd (prubezne)
5)Resim take to, jestli mam koupit jiny termostat....?!

Proste nastavit system tak a s nivim krom teploty na termostatu uz nehybat...jde to vubec?

Dekuji

Moravec

Datum: 21.10.2020 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsem Vám psal, že podle vašich představ podlahové topení regulovat nejde. Jakmile se řídí termostatem a topí přebytkem výkonu, tak vždy dojde k překmitu. Je to obdobné jak kdyby radiátorem v místnosti byla nádrž o objemu třeba 200 litrů, která by se nahřívala a po dosažení teploty vzduchu by to termosta vypnul. Voda která by tam byla je mnohem teplejší než vzduch a tak by teplota dále letěla nahoru. Když někdo má radiátory s větším obsahem vody tak může s úspěchem využívat PI regulace. To je termostat, který nečeká až teplota dosáhne žádané hodnoty ale "nemilosrdně" vypne dříve a předpokládá, že tam teplota doběhne. Zapíná v pravidelných cyklech a pouze volí délku kolik minut v té periodě to bude topit. Při každé další zapnuté periodě zjišťuje zda se k žádané hodnotě blíží nebo ne. Když je odchlyka mínus, tak něco málo přidá, když je odchylka do plusu ubere z času. Ovšem tento způsob pro podlahu nejde použít (běžný PI termostat), protože setrvačnost je obrovská. Chtělo by to nějaký speciál s jinou periodou.

Datum: 21.10.2020 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za osvetleni.

Posledni dotaz a nadeje.... v Migo je nastaveni "pokrocile", ktere kdyz jsem minulou zimu nastavil, tak kotel topil cca po 1,5h na 30min a pak se zase vypl....v pravidelnych cyklech nejakeho neznameho algoritmu, ktery si po 14dni udajne v zakladnim nastaveni zjistoval.....
Asi ani toto nelze byt verohodne, ze nedojde k pretopeni?

Jinak zkusim nastavit PT plus premistovat termostat....

Dekuji

DM

zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama