Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

komín pod úrovní podlahy

Autor: lukas kakrda
Datum: 25.02.2020 11:44
uživatel: 132011


Zdravím vás.

V našem domě jsme frézovali a vložkovali původní komín a instalovali krbová kamna. Po vyfrézovaní celého komínu jsme v přízemí domu vysekali otvor pro zasazení dvířek pro výběr sazí. Nicméně velkým překvapením bylo to, že žádný prach ani suť z frézování se z tohoto otvoru nevysypala. Podle vyjádření kominíků vše napadalo ještě hlouběji (jejich odhadem zhruba 2m výšky suti a odštěpků). To by ovšem znamenalo, že pata komína je pořádný kus pod úrovní podlahy domu. To by nasvědčovalo tomu, že dům je podsklepený (o tom však my ani předchozí majitel nevíme).

Moje otázka tedy zní:
Je nějaký důvod, proč by naši předkové (dům je cca z roku 1920), stavěli komínový sopouch už pod úrovní podlahy, když by nebyl v domě sklep? Smysl mi to totiž nedává z praktického ani bezpečnostního hlediska. Ale stejně tak vím, že česká vynalézavost je ohromná.
Alternativně je nějaká neinvazivní metoda, jak odhalit tajné podsklepení domu? Vkrádá se totiž myšlenka, že dům podsklepený byl a stále je, pouze došlo k jeho zakrytí například v období války.

Budu vám nesmírně vděčný, pokud mi napíšete svůj názor nebo mě nasměrujete na někoho, kdo by mi poradil.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jan Leksa
Datum: 29.02.2020 09:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101713
reakce na ...
Kam šla suť, tam půjde i komínová kamera...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama