Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

difúzně otevřené + uzavřené stěny v jednom domě

Autor: Lukas Voboril
Datum: 29.02.2020 14:49
uživatel: 129460


Dobrý den,

1) je možné v rámci jednoho domu zkombinovat difúzně otevřenou konstrukci s difúzně uzavřenou?

Asi každého napadne - proč by to někdo dělal? ... diúzně otevřená dřevostavba RD - od podkrovního domu s valbovou střechou jsme se při navrhování dostali k dvoupatrovému domu s pultovou střechou s minimálním spádem, kde část stropu přízemí (dříve nevyužitelná plocha podkroví) bude sloužit jako pochozí terasa.

A jak jsem se zde všude dočetl - pokud chci udělat střechu jako pochozí, musí být difúzně uzavřená, a pokud nechci spoléhat na 100% fci parozábrany, tak navíc ještě i odvětrávaná.

Tedy rád bych zůstal u difúzně otevřených stěn v kombinaci s (bohužel) uzavřenou střechou.
Ale nevím, jestli to nebude problém, protože koncentrace nasyceného vzduchu bude logicky nejvyšší právě pod střechou, takže zátěž parou na difúzně otevřené stěny by mohla být výrazně vyšší, než když je dům kompletně otevřený (většina odchází stropem) nebo kompletně uzavřený (vše odchází větráním).

Doplňující dotazy:
2) opravdu neexistuje možnost jak ji udělat difúzně otevřenou?
3) jaká je dle vás nejvhodnější skladba takové střechy? (finance nejsou nekonečný, ale s ohledem na opakovaně zmiňované riziko zatékání, jde o konstrukci, kde se šetřit nevyplatí)
4) má na optimální skladbu střechy vliv výběr finální vrstvy (i.e. dlaždice / dřevo / zelená střecha / jiný materiál)? ... nebo to roli nehraje a je třeba s ním uvažovat jen s ohledem na dimenzovaní nosných trámů?

5) čistě orientačně bylo by správně např. toto? (i->e):
SDK,
nosná konstrukce SDK s instalační mezerou pro VZT apod.,
parozábrana,
OSB,
nosné trámy vyplněné EPS a utěsněné PUR pěnou,
minerální vata,
hydroizolační folie,
odvětrávaná mezera
vhodná voděizolační vrstva (plech, pvc,... ???)
finální pochozí vrstva

- parozábranu bych rád nalepil na OSB - minimální šance na technicky špatné provedení, žádná šance na poškození probití hřebíky firmou, snadná možnost vizuální kontroly provedení správného provedení (SDK konstrukci bych si už instaloval sám, takže bych si ohlídal, abych parozábranu nepoškodil)
- mezi trámy mi přijde lepší EPS než MV - mám vnitřní pocit že jeho nařezání na vhodné rozměry stejně jako utěsnění pěnou je snadnější než v případě MV)
- MV by byla o tloušťce takové, aby bylo dosaženo zvukového útlumu a zároveň plánovaného U celé konstrukce
- JAK ale vytvořit odvětrávanou mezeru??? Pokud bych na trámy udělal dřevěné stojky pro latě a MV by byla v jejich místech přerušena, zůstanou mi stále v místě těchto stojek tepelné mosty, ale jiné řešení mě nenapadá
- ČÍM ideálně takovou střechu zakrýt, aby nezatekla hned při prvním dešti??? (asfalt má kratší životnost, na plech se obávám že by se obtížně instalovala pochozí vrstva,... atd.)

Předem díky za všechny rady a nápady!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček05.03.2020 21:10
Lukas Voboril05.03.2020 19:10

Příspěvky
Autor: Lukas Voboril
Datum: 05.03.2020 19:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129460
reakce na ...
nikdo nevíte?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.03.2020 21:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, je to spíše otázka pro projektanta, který se zabývá dřevostavbami a kombinací difúzně uzavřených a otevřených konstrukcí a prakticky rovných střech, což není úplně běžná záležitost. Můj názor je takový, že kombinace difúzně otevřeného obvodového pláště domu a difúzně uzavřeného stropu bych se nějak neobával. Tím, že je ta střecha rovná nebo má jen minimální spád a pochozí terasu je jasně dáno, že musí být difúzně uzavřená. I když bude vybudovaná "odvětrávaná" mezera, tak to odvětrání u rovné střechy nebo jen s malým spádem nemůže nikdy fungovat dobře, je to spíše jen o pocitu, že tam nějaké odvětrání je. Osobně bych to možná udělal i bez odvětrání, to znamená s pevným podkladem a velice dobře provedenou hydroizolací na tomto podkladu, nad kterou už pak bude tepelná izolace a další vrstvy, kdy nad izolací může být nějaký fatrafol atd., možností složení střechy a terasy i bez odvětrávané mezery je více.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama