Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

krbová kamna s výměníkem Olymberyl

Autor: REINHOLD MAYER
Datum: 17.03.2020 10:01
uživatel: 116045

Fotogalerie:

Mám velikou prosbu jestli mě může někdo vysvětlit postup topení v krbových kamnech Olymberyl s výměníkem. Jsem sama takže nikdo mě neřekne jak se topí.Kdy mám mít otevřené hořejší průduchy a dolejší kolečko a ještě postranně přísun vzduchu. Mám to zapojené na radiátory ale pořád topím na plno abych trochu je měla teplé.
Prosím kdo by mě poslal přesný popis kdy a co mám mít otevřeno aby kamna topila.
děkuji za odpovědi a omlouvám se klára

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Wolf18.03.2020 14:13
Mirek Svejda18.03.2020 13:59
Petr Malík17.03.2020 20:07
Petr Malík17.03.2020 19:47

Datum: 17.03.2020 20:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
P.S. Tedy primárním vzduchem je to spodní kolečko, a sekundárním to horní šoupě. Primár je více méně na rozhoření ale postupně pokud kamna neuhasnou se může až i uzavřít k provozu stačí jen ten sekundární vzduch. (viz. výše první příspěvek postupné ubírání vzduchu na primáru tom spodním kolečku tedy)
Pak mně ještě napadlo, to že kamna nestačí může být způsobeno i zavzdušněnými radiátory, což není těžké napravit, pokud by tomu tak bylo zkuste se obrátit např. na souseda , jakéhokoliv chlapa co s tím má trochu zkušenosti.
Další věcí, otázka jestli je systém správně nadimenzován, tj. zda-li nejsou na kamna napojeny i radiátory co již kamna "neutáhnou", v tom případě by bylo možné zkusit přivřít ten nebo ty radiátory příp. zavřít, jejichž teplo nevyužijete. (místnosti kde převážně nejste)
Pokud topíte jen dřevem a výkon se zdá nedostatečný, můžete zkusit použít i hnědouhelné brikety. S těmi se pracuje tak, že je přiložíte do rozhořelých kamen ke dřevu, několik kousků a postupně jak se rozhořívají ubíráte primární vzduch podobně jako je tomu u dřeva, prostě nastavíte jen tolik na primárním vzduchu (spodním kolečku) aby kamna plynule stále hořela ale nehasla, chcete-li z již vyhořelých ale stále ještě žhavých briket dostat vyšší výkon, tak ve stáložárné fázi kdy kamna již nehoří plamenem ale jen červeně žhnou, přidejte primární vzduch, v této fázi pak můžete sekundární vzduch úplně uzavřít neboť palivo již přikládat nebudete, již vložené je odhořelé a pouze žhne, v této fázi přidáním primárního vzduchu zvýšíte žhnutí = žhavení = okamžité teplo. Pokud naopak chcete v přikládání pokračovat, je k rozhoření mimo zvýšeného přívodu primárního vzduchu nutno přidat (otevřít) i vzduch sekundární. (roztopení jak jsem psal v prvním příspěvku)

Autor: Petr Malík
Datum: 17.03.2020 19:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím paní Kláro

Tak snad jen obecně, pokud jste úplný začátečník, jinak asi moc nepomohu. Zkrátka a jednoduše, při roztápění necháte oba vzduchy tj. horní sekundár i spodní primár na max. otevřeny, pokud se kamna nechtějí rozhořet, pak sekundár (horní vzduch do plamenů) na čas zavřete a nechte naplno pouze primár tj. spodní vzudch, po rozhoření hned horní tj. sekundární vzduch otevřete. Jakmile se kamna řádně rozhoří, tak postupně ubírejte primární spodní vzduch tak, aby kamna plynule hořela ale nehasla ale ani aby nehořela prudce, přičemž ten horní sekundární vzduch nechte otevřen. Postupně s delší dobou hoření se potřeba primárního vzduchu bude snižovat, čili jděte až na možné minimum, přičemž pak můžete i o něco přivřít horní sekundární vzduch, ale vždy tak aby byl vždy o něco více otevřen než je ten spodní primární vzduch, tj. podstatou je aby sekundární horní vzduch dokázal účinně dopalovat plyny vznikající v topeništi. Tímto postupem postupného přivření vzduchů viz. výše se docílí toho, že v kamnech není příliš velký "průvan" který by z kamen teplo odtahoval do komína a to pak jde více do vytápěného prostoru, v případě ovšem kamen s výměníkem je možné, že toto teplo nebude stačit a bude nutno topit intenzivněji, což znamená přidat více vzduchu primárního v poměru k tomu i sekundárního a častěji přikládat drobnější dřevo. Nejdříve bych ale zkusil ten postup který jsem uvedl ze začátku. Jinak kamna s výměníkem nevlastním jen klasická kamna takže se omlouvám za nedostatečný a jednoduchý popis, ale pokud jste úplný začátečník, pak můžete zkusit.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 18.03.2020 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nevím přesně o jaká kamna se jedná. Udávaný výkon co jsem našel je 8kW a polovina jde do vody. Je potřeba si ale uvědomit, že do vody to topí prakticky jen pokud kamna jedou na plný výkon. V tom případě tedy jde do vody cca 4kW výkonu. Takže záleží na tom, jak je jednak udělaný rozvod, zda je tam směšovací ventil a oběhové čerpadlo, zda je systém v pořádku a jaké jsou tepelné ztráty vytápěných místností.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 18.03.2020 14:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Paní asi na plný výkon netopí protože by měla v místnosti veliké teplo, problém může být i velký obsah vody a možná že má představu že ji to utáhne nějaké veliké radiátory.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama