Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výpočet TZ dřevostavby

Autor: Jan Kryštof
Datum: 09.05.2020 14:01
uživatel: 132095

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den všem. V současnosti řeším projekt dřevostavby a pro vytápění ( TČ vzduch-voda + teplovodní podlahové vytápění) bych potřeboval znát tepelné ztráty domu (PENB ještě není vyhotovený).
Byl by zde někdo ochotný a TZ vypočítal?

Dům bude v lokalitě Lipník nad Bečvou, vytápěn bude TČ vzduch-voda, teplovodní podlahové topení, TUV rovněž ohřívána tímto TČ, počet osob 3, ostatní údaje v přiloženém půdorysu a řezu, okna trojskla. Pokud by nějaké údaje ještě chyběly, pokusím se dodat. Komín v konečném řešení pravděpodobně nebude.
Za případný výpočet dekuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip13.05.2020 08:17
Pavel ŽaludCTP10.05.2020 16:40
Josef Vavra10.05.2020 16:37
Jan Kryštof10.05.2020 16:36
Jiří Kubíček10.05.2020 16:00
Jan Kryštof10.05.2020 15:26
Jiří Kubíček10.05.2020 13:01
Jan Kryštof09.05.2020 19:16
Jiří Kubíček09.05.2020 18:28
Josef Vavra09.05.2020 16:27
Jan Kryštof09.05.2020 15:59
Josef Vavra09.05.2020 15:42
Jan Kryštof09.05.2020 15:00
Josef Vavra09.05.2020 14:51
Jan Kryštof09.05.2020 14:36
Josef Vavra09.05.2020 14:24

Datum: 13.05.2020 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. Mám chatu - dřevostavbu. TZ cca 3 kW. Topím hlavně klimatizací a malými krbovými kamny. Nicméně, půdorys chaty je menší ( 6,3 x 9,6 ) a tudíž distribuce teplého vzduchu je celkem vyhovující. U Vás by se zřejmě musela udělat nějaká distribuční soustava s ventilátorem. Nevím, proč se bráníte klimatizaci. Není nic lepšího, než si v největším parnu snížit teplotu na přijatelnou hodnotu. A u klimatizace mám prokázáno, že se chlad do všech místností dostane násobně lépe, než teplo. Zde je potřeba zdůraznit, že dřevostavba jako taková, je nejméně odolná proti teplotním šokům ( malá teplená kapacita ). Toto má ale jednu výhodu, že ji rychle vytopíte a naopak rychle vychladíte. K izolaci stropu mám připomínku - 28 cm sice vyhovuje z hlediska TZ v zimě, ale je to nedostatečné v létě, kdy na půdě budete teplota vzduchu 60 a více stupňů. Zde určitě dejte 40 cm. Nákladově je to nic a výsledný efekt přehřívání se podstatně sníží. Co se týká topení, tak bych se těžko rozhodoval, protože děda má v baráku podlahovku, v druhém baráku radiátory a plynový kotel, já mám v baráku původně přímotopy a nyní topím převážně klimatizací a děda v druhém bytě to samé.
Nicméně, všude je teplá voda zajištěna samostatným el. bojlerem, protože netopit a ještě nemít teplou vodu by se mě nelíbilo. Čili, všechno má nějaké výhody a nějaké nevýhody a každý se musí rozhodnout sám za sebe, neboť pouze jedno nejlepší řešení neexistuje.
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.05.2020 18:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý dem, jestli chcete vědět ty TZ přesněji, je potřeba doplnit složení podlahy, resp. kolik izolace a jaké bude v podlaze a složení stropu, hlavně sílu a druh izolace. Dále ještě uveďte, zda budete mít rekuperaci ?

Datum: 09.05.2020 19:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den pane Kubíček, rekuperaci mít nebudeme. Jestli Vám pomůže řez domem, z toho to asi vyčtete.

Datum: 10.05.2020 13:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jste na rozhraní mírného a středního klimatického pásma, počítal jsem s venkovní výpočtovou teplotou -13°C a průměrnou vnitřní 21°C. Při vnitřním objemu vzduchu 237 m3 a průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vám vycházejí TZ větráním bez rekuperace cca 0,9 kW. Měrné TZ prostupem mi u vás vyšly 73,8 W/K a tedy TZ prostupem 2,5 kW, celkové TZ pak cca 3,4 kW. V případě pořízení rekuperace byste se reálně vešel do 3 kW. Domek je relativně malý s velkým otevřeným prostorem a o malých TZ. Zpravidla doporučuji nějaké TČ za rozumnou cenu. Nevím, jestli už máte nabídky nějakých TČ a za jakou cenu, ale při vašich TZ by muselo být za hodně dobrou cenu, aby to mělo nějakou rozumnou návratnost. Osobně bych ale u vás vybíral mezi dvěma možnostmi:
1) Nejít cestou dotace, pořídit do největšího otevřeného prostoru obyčejnou levnou klimatizaci do cca 25 tis. Kč, v tomto prostoru se bude stejně trávit nejvíce času, v zimě to tím levně vytopíte a ještě s tím v létě můžete chladit. Je to v principu TČ vzduch/vzduch a bude mít rychlou návratnost. Část domu, kam se teplo z klimatizace nedostane nebo se dostane jen částečně, dotopíte úplně obyčejnými levnými přímotopy nebo olejovými radiátory, případně el. podlahovkou, kdybyste chtěl. Ohřev TUV při 3 osobách stačí řešit el. bojlerem, nebo můžete hned nebo časem pořídit bojler s vestavěným TČ.
2) Jít cestou dotace v programu NZÚ, kde byste minimálně splnil podmínky oblasti B0: https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/ , ale znamená to dvě věci, jednak pořídit rekuperaci, stačila by vám jakákoli pasivní, a splnit přísnější limity neobnovitelné primární energie, což by znamenalo teplovodní podlahovku a jakékoli tepelné čerpadlo. V oblasti B0 ta dotace celkově dělá 185 tis. Kč a minimálně by vám zaplatila to tepelné čerpadlo.
Kdybyste byl fanda do dřeva a náhodou chtěl nějaký krb, tak jedině něco levného bez výměníku, pro radost a s hodně malým výkonem, max. 3-4 kW.

Datum: 10.05.2020 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku. Nejprve Vám moc děkuji za výpočet. Docela jste mi nasadil brouka do hlavy, už jsem by rozhodnutý pro TČ vzduch-voda pro vytápění i ohřev vody a ten výpočet jsem potřeboval, abych si ujasnil jak výkonné TČ poptávat. Zda 4, nebo 6 kW. Uvažoval jsem asi takhle: jeden systém na vše (topení, TUV a v případě potřeby v létě i chlazení do podlahovky),nechceme ani komín ani klimatizaci. Celkem komfortní ovládán(vychytáte průtoky do jednotlivých místností). Do realizace domu mám celkem ještě dost času, cca 6 měsíců, takže do té doby bych snad něco za dobrou cenu sehnal. Split provedení, s vnitřní jednotkou, která má v sobě zásobník TUV ("lednička"), z důvodu menšího prostoru v tech. místnosti. Je mi jasné, že návratnost není ideální (počáteční investice), spíše jde o celkový komfort obsluhy a nízké provozní náklady.

Ta varianta s TČ vzduch-vzduch a přímotopy, nebo el. podlahovka, to asi ne. Podívám se na tu zelenou úsporám, co vše by to obnášelo. Příznám se, že s rekuperací nenám žádné zkušenosti, ani znalosti.

Moc děkuji za Vaše názory.

Datum: 10.05.2020 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdybyste nakonec volil to TČ vzduch/voda, tak při vašich TZ určitě s inverterem (bez inverteru by to pravděpodobně vyžadovalo taktovací nádrž) a vůbec bych se neobával nominálního výkonu 6 kW, budete mít pozdější bod bivalence a spíš to téměř poběží v monovalentním provozu. Abych pravdu řekl, ani nevím, zda se "jen" 4 kW TČ vyrábějí, a jestli ano, moc velký výběr jich na trhu nebude, a je dost pravděpodobné, že ve stejné produktové řadě od stejné výrobce bude mít ten případný 4 kW inverter stejný spodní výkon jako 6 kW nebo 8 kW a cena bude skoro stejná.

Datum: 10.05.2020 16:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumím. Když tak tady pak napíšu jak jsem se rozhodl, popřípadě jaké nabídky na TČ jsem dostal. Ať je nějaká zpětná vazba.

Autor: Josef Vavra
Datum: 10.05.2020 16:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Z analýzy teplotního chování budoucího domu vidíte, že se podlaha chová jako obrovská akumulační nádrž a že z tohoto důvodu další nádrž nepotřebujete. Každopádně máte dostatek času pochopit všechny souvislosti a správně si vybrat. Jste v situaci, kdy technicky můžete použít v podstatě cokoliv a zbývá jen "finančně" nenaletět. 6kW TČ dodá v těch největších mrazech nějaké 4 kW, proto zadávám do výkonu 4 kW. Logicky si můžete ověřit i jiné venkovní teploty.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 10.05.2020 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...

Využít zelenou úsporám a dát rekuperaci v případě aktivní rekuperace máte zajišťeno i topení a letní chlazení.
https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-zdroje-energie/
U TČ s požadavkem na Ledničku- (se dostáváte na vysoké počáteční výdaje na zdroj tepla), mohu dopručit LINX 6kW https://www.kovarson.cz/cs/lynx-6-13-kw-split-c51/tepelne-cerpadlo-lynx-t-250-l-6-9-11-13-kw-split-p84

Datum: 09.05.2020 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji pane Vávra. I když se jedná jen o odhad, počítal jsem o něco větší vzhledem k ne úplně ideálnímu usazení domu na pozemek vzhledem k světovým stranám.

Datum: 09.05.2020 14:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete si s tím hrát jak chcete. Tloušťka izolace podlah, nášlapné vrstvy, velikost oken. Jsou to TZ dobře zhotovené stavby (přidat cca 5% na tep. mosty). Naopak sluneční zisky mohou celkovou potřebu výrazně snížit. Ve Vašem případě o moc nejde. Vytápění bude levné díky TČ.

Datum: 09.05.2020 15:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě dotaz k výkonu TČ, počítám s split verzí TČ ( vzhledem k menšímu prostoru v tech. místnosti ve variantě " lednička") a výkonem tedy 6 kw? . Konkrétní značku ještě nemám zvolenou.

Datum: 09.05.2020 15:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Počítám s výkonem 4 kW (pole C13) a náběh dostatečný. Zvolte si co chcete.

Datum: 09.05.2020 15:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok. Děkuji za Váš názor

Datum: 09.05.2020 16:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
4kW dodá cokoliv. Spíš rozhodne, kterého šoupače krabic upřednostníte. Začít můžete od https://www.dilynakotle.cz/mango-tepelne-cerpadlo-vzduch-voda-7kw_z13009/
A pokračovat libovolně vysoko. Sloužit budou všechny bez ohledu na cenu. Tepelnou kapacitu podlahy k provozu máte.

Datum: 09.05.2020 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Předběžně vycházejí s větráním 0,3 kolem 3 kW (20 / -12 ) Upravovat / doplňovat můžete co chcete. Je to jen odhad. 160 mm minerál + 100 mm fas. polystyren.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama