Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Centrální podtlakové odvětrávání v panelovém domě

Autor: Anna Tomášková
Datum: 17.07.2020 15:30
uživatel: 132785

Dobrý den,
prosím o informaci, jakým způsobem lze odstranit nadměrnou hlučnost v bytě, zejména v kuchyni při spuštění centrálního odvětrávání. Jedná se o velmi nepříjemný zvuk, trvající někdy nepřetržitě i celé hodiny. V ostatních bytech ve vyšších patrech mají sousedé patrně tzv. klapky, větrají tedy jen v případě vlastní potřeby. Při přestavbě bytového jádra v mém bytě - zvýšené přízemí - provádějící firma ponechala odvětrávání v původním stavu, tedy bez klapek.
Navíc na spodní straně odvětrávací roury chybí uzávěr, jak jsem nedávno zjistila, takže vzduch je odsáván z celé stoupačky a po sejmutí dvířek do stoupačky i z celého mého bytu. Dveře na toaletu se pak nedají pro sání vzduchu téměř otevřít. Hluk z ventilace v té chvíli zmizí.
Zajímalo by mě, zda je SBD povinno tuto závadu na vzduchotechnice domu odstranit a jakým způsobem. Byt je v družstevním vlastnictví.
Pokud mám řešit problém sama, na koho se mám obrátit?
Děkuji
A. Tomášková

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola29.08.2020 21:41
Anna Tomášková29.08.2020 21:15
Josef Hodboď29.08.2020 09:13
Anna Tomášková28.08.2020 21:13
Josef Hodboď27.08.2020 23:42

Datum: 27.08.2020 23:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Měla jste popisovaný problém před přestavbou nebo vznikl až po přestavbě?

Datum: 28.08.2020 21:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci.
Před přestavbou jádra bylo odsávání v kuchyni nefunkční (nad sporákem byl otvor ucpaný nějakým hadrem, zřejmě celé roky), takže hlučnost nulová.
Dveře od toalety se daly bez problémů otevřít i když byly otevřeny dvířka do stoupačky. Žádné sání vzduchu z předsíně.
Teď odsávání v kuchyni funguje, bohužel s nadměrným hlukem. Aby to nebylo tak jednoduché, hluk se neozývá ze zakončení otvoru nad sporákem, ale v celém prostoru.
SBD to přes moje urgence neřeší, firma, která přestavovala jádro se přes mnoho slibů nedostavila.
Děkuji za radu.
A. Tomášková

Autor: Josef Hodboď
Datum: 29.08.2020 09:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Vycházím z toho, že v domě zřejmě funguje centrální odvětrání toalet a kuchyní.
1) Předpokládám, že dveře na toaletu se otevírají ven. Cetrální odvod vzduchu je zřejmě trvale v provozu, takže na toaletě vzniká podtlak. I když je mírný, tak vzhledem k ploše dveří vyvolává dost velkou sílu a dveře se vám těžko otevírají. Tento stav mohl vzniknout tím, že při přestavbě byly instalovány nové dveře s dokonalým těsněním mezi dveřmi a jejich zárubní, zatímco u starších dveří těsnění nebylo a tak do toalety byl nasáván vzduch skrz škvíry z chodby a tím se snižoval tlak působící na dveře. Řešením by mohlo být odstranění těsnění dveří, aby škvíry byly opět netěsné. Netuším, jaký výkon ten odvod vzduchu má, ale je zde určité nebezpečí vzniku "šustění", jak bude vzduch procházet štěrbinami po odstranění těsnění. Pak by to chtělo doplnit i zmenšení otvoru, kterým je vzduch do společného domovního systému z toalety odváděn.

2) V kuchyni by mohla pomoci instalalace vhodného uzávěru potrubí, které odvádí vzduch do společného odsávání. Tak, abyste si toto odvětrávání mohla otevírat, zavírat podle potřeby. Asi tak, jako se zapíná a vypíná kuchyňská digestoř. Ovšem problémem může být např. plynový sporák aj. který vyžaduje stanovený přívod a odvod vzduchu. Provedení opatření bych raději svěřil odborné firmě, aby vám zaručila funkčnost, ale i bezpečnost provozu s ohledem nejen na hluk, ale i vaše zdraví. I toto by mělo být ve smlouvě s firmou.

Datum: 29.08.2020 21:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Já bych ale potřebovala vědět, jestli je příčinou nadměrného hluku chybějící dolní uzávěr větracího potrubí. Zda upadl z potrubí během přestavby jádra, to už asi nevypátrám. Dělník, který přestavbu prováděl je nedostupný, jako celá firma. SBD to vidí jako velký problém, ke spodní části větracího potrubí se nelze dostat bez bourání jádra v mém bytě.
Instalace uzávěru by vyřešila nadměrné odsávání vzduchu z prostoru kolem větracího potrubí a také z toalety, a věřím, že i hluk.
A. Tomášková

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.08.2020 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
V paneláku postaveném v roce cca 1980 jsem bydlel v přízemí a u mne končilo svislé plechové větrací potrubí o rozměru cca 30x30 cm. Dno bylo uzavřené a nahlížel jsem tam přes otvor , kterým byla připojena koupelna nebo digestorový sběrač. Důvod nahlížení byl, že občas se stalo, že tam něco "kleplo". To co tam kleplo, tak byl plást špíny, který se odlepil o několik pater výše (celkem 4 podlaží). Odtah motorický (ale i samočinný) se spínal knoflíkem a ventilátor byl na střeše (věčně to nefungovalo). Spustit ventilaci mohl kdokoliv ale fungovalo to časově omezeně. Tento systém větrání byl poplatný absolutně netěsným oknům, dveřím a dvěma otvorům na fasádu ve spížní skříni. I na tu dobu to bylo větrání nevyhovující, kde se mastnota a prach usazoval v plechovém potrubí, které nikdo nikdy nečistil. Už tam 20 let nebydlím a tak nemohu podat nějakou správu o tom jak je to předělané nebo ne. Ovšem bloky byly kompletně zatepleny, rekonstruován topný systém a dodělaná střecha.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama