Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zateplení podkroví

Autor: Petr Schneider
Datum: 02.09.2020 10:07
uživatel: 122715

Dobrý den,
řeším dilema kolik dát izolace pod krokve a kolik do stropu. Krokve jsou 120mm, tam příjde Isover Unirol Profi 120mm, ale kolik dát pod ně? Pod krokve chci dát opět Isover Unirol Profi, ale nevím kolik je vhodné? Chci aby to bylo nízkoenergetické. Jednoduše řečeno, aby tam v zimě nebyla zima a v létě vedro. Jako parozabranu bych použil bublinkovou s AL vrstvou, kde dodržím 30mm mezeru a zaklopim SDK.
V podkroví jsou na jedné straně 3 střešní okna a na protější straně 2 střešní okna Velux s trojskly. Jde mi o to, že když dám moc izolace pod krokve, tak ty okna budou moc utopené.

A ohledně stropu:

Kleštiny jsou 160mm, takže mezi bych dal opět Isover Unirol Profi 160mm a pod bych dal zase Isover Unirol Profi 200mm. Potom 30mm mezera, bublinková parozabrana s AL vrstvou a SDK. Nejsem si ale jist, zda je celkem 360mm do stropu dostačující, anebo mám ještě přidat nad kleštiny Isover UNI v nějaké tloušťce např. 100mm nebo 160mm? Nad stropem je ještě půda, která je ne zateplená a strop podkroví potřebuji pochůzí. Nechci jít nejlevnější variantou a za pár let si říct, že jsem ušetřil kde jsem neměl.

Děkuji mockrát za názory.
Přeji hezký den
S pozdravem
Schneider

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček04.09.2020 14:27
Petr Schneider04.09.2020 07:34
Jiří Kubíček02.09.2020 20:11
Petr Schneider02.09.2020 17:32
Jiří Kubíček02.09.2020 10:43

Datum: 04.09.2020 07:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě by mě zajímalo, když mezi krokve dám 120mm izolace a pod krokve bych dal třeba 160mm, pak 30mm mezera a parozábrana, je to technicky správně? Nebo musí být vždy větší 1.vrstva izolace mezi krokvemi a pod menší? Jde mi o to, kde dojde ke kondenzovani vody? Děkuji.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.09.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, instalační mezera by měla být mezi parozábranou a podhledem, dělat mezeru mezi izolací a parozábranou nedává žádný smysl a taková mezera nemá žádný význam. Když bude mezera mezi parozábranou a podhledem, vytvoříte tak místo pro kabely atd. a parozábrana nebude tolik narušená vruty. Navíc když bude použita reflexní parotěsnící vrstva s ALU vrstvou, tak díky té mezeře bude fungovat i reflexe tepla, která ale zpravidla u klasických parozábran nahrazuje asi 1-2 cm izolace. Můžete proto dát teoreticky izolaci i do mezery mezi parozábranu a podhled, jen se musí dodržet pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/4 síly izolace nad parozábranou, což vy splňujete bez problémů. Jestli máte více izolace pod krokvemi nebo mezi krokvemi je úplně jednou, stejně je pod tím vším parotěsnící vrstva, takže by k žádné kondenzaci nikde docházet nemělo a kdyby se už vlhkost do konstrukce dostala, tak ta zpravidla kondenzuje nejvíce na rozhraní tepelné izolace a další vnější vrstvy.

Datum: 02.09.2020 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, je docela úsměvné řešit dotaz, zda stačí do stropu 36 cm izolace a to ještě o lambdě 0,033. To je jako kdybyste tam měl přes 40 cm izolace o běžné lambdě a takovou sílu izolace dnes moc lidí ani nepoužívá, ona hlavně už další síla navíc prakticky postrádá smysl, jedině, že byste řešil každý watt tepelných ztrát pro splnění třeba nějakých standardů nebo dotačních podmínek. Z praktického hlediska je to podle mne na hranici smysluplnosti, ale je to jen na vás, zda si tam ještě něco přidáte. Pod ty krokve bych to viděl ještě maximálně na nějakých cca 20 cm.

Autor: Petr Schneider
Datum: 02.09.2020 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíček, děkuji za reakci. Dotace ani každý watt neřeším. Jen si nechci za pár let vyčítat, že jsem té izolace raději nedal více. Nad kleštiny ještě popřemýšlím, zda tam tedy něco dám. Jde mi ale hlavně o to, kolik cm izolace bude vhodné pod ty krokve, aby ty okna nebyly moc utopené. Nebo jakou vhodnější izolaci při menší tloušťce použít? Děkuji.

Datum: 02.09.2020 20:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete použít třeba PIR desky s lambdou někde kolem 0,022-24, dělají se i PIR desky s integrovanou a parotěsnou ALU fólií, takže už nemusíte řešit parozábranu. Stačila by vám deska o síla třeba kolem 12 - 15 cm.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama