Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vlhkost ze spodu pojistné hydroizolační fólie

Autor: Roman Stehlik
Datum: 01.11.2020 21:22
uživatel: 133348


Dobrý den, rád bych věděl Váš názor na vlhkost v novostavbě RD. Skladba podkroví je následující sádrokartonové podhledy, parozábrana, OSB desky , 40cm vaty , pojistná hydroizolační fólie, tašky. Když jsem zateplit dům a doplnit vatu, tak se objevuje na pojistné folii voda resp. kapky vody. Myslím ze spodní strany fólie tj, i vata je logicky trochu vlhká. Co může být příčinou této vlhkosti ?? Díky za názor.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Rejthar03.01.2021 20:13
Jiří Kubíček02.11.2020 21:42
Roman Stehlik02.11.2020 09:45
Roman Stehlik02.11.2020 09:43
Jiří Kubíček01.11.2020 23:29
Mirek Svejda01.11.2020 22:28

Příspěvky
Autor: Tomáš Rejthar
Datum: 03.01.2021 20:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126444
reakce na ...
A tak to dopadne když vám radí odborníci. :D Pro všechny:

Podstřešní difuzní folie je přidělaná na krokve. Na krokve jsou přes difuzní folii přidělány kontralatě. kontralať a krokev většinou nedoléhají nebo časem mohu přestat doléhat (mokré konstrukční řezivo atd.). U rekonstrukcí jsou problémy nejčastější. Staré krovy moc rovné nejsou. (při použití příložek můžou být) a z toho důvodu není místo kde je hřebíkem/vrutem proražena difuzní folie nijak chráněno. To samé pokud jsou krokve do vrtule atd.Tomu dle technologických postupů zabrání těsnící páska mezi difuzní folii a kontralatí, ale většinou se nepoužívá. Za nutnost je považovaná pokud difuzní folie leží na záklopu, ale ani tam to není tak kritické pokud chybí. Pokud střecha je celkem rovná a nemá utopené krokve, tak kondenzát stéká plošně a porušená místa difuzní folie nemusí být kondenzátu vůbec vystavená. U střechy bez dřevěného záklopu, kde zateplení a difuzní folie jsou přímo v kontaktu máme jeden značný problém. Dokud není mezi krokve izolace namontovaná nic se neděje. Kondenzát nevniká do střešní konstrukce. Difuzní folie je neznatelně prohnutá a tím svádí kondenzát do středu mezi krokve. To je optimální toho se na záklopu dosáhnout nedá. Pak tam narvete minerální vatu a difuzní folie se vytlačí směrem ke střešní krytině a máme zaděláno na katastrofu. Kondenzát teče přes krokve do interieru. Provětrávací mezera má menší průřez a to taky nepomůže. Někdy to není poznat a to je nejhorší scénář. Nosná konstrukce střechy se rozpadne vlivem plísní hub atd. Použití těsnící pásky tento scénář minimalizuje, ale jedinou jistotou je nevytlačovat difuzní folii tepelným izolantem. Taková prkotina a je to na článek

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.11.2020 23:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, to hlavní už bylo uvedeno, měla by tam být pojistná kontaktní difúzní fólie, takže žádná nekontaktní nebo dokonce parotěsnící, dále by měla být mezi taškami a pojistnou fólií odvětrávaná mezera. Další věcí je to, že jestli vám kondenzuje vlhkost na spodní straně fólie, pak to jen svědčí o špatném provedení parozábrany, protože teoreticky by se tam žádná vlhkost dostávat neměla. Ještě předpokládám, že nemáte udělanou mezeru mezi vatou a fólií, ale až případně nad fólií.

Autor: Roman Stehlik
Datum: 02.11.2020 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133348
reakce na ...
Dekuji za reakci. Folie je difuzni. . Odvětrávaná mezera taky je, občas je trochu problem, jak je tam vata tak zveda difuzni folii a neni to udealni mezera. . Ano ani dle projektu neni mezera mezi vatou a folii, ale az nad folii. Je fakt kdybych tam misto 40cm dal pouze 35cm, tak by to nebylo primo na difuzni folii a asi by to pekne vetralo a bylo v pohode.Dekuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.11.2020 21:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jde ale taky o to, jestli tam máte difúzní fólie kontaktní nebo nekontaktní, měl byste uvést přesné typové označení, ale snad tam máte kontaktní. Právě že pod difúzní fólií by žádná odvětrávaná mezera být neměla, ale až nad ní, jak to máte vy. Předpokládejme tedy, že máte kontaktní fólii a nad ní odvětrávanou mezeru, pak by ale mělo být vše v pořádku a jestli není a ze spodní strany fólie vám kondenzuje vlhkost, pak máte problém s parozábranou, protože nefunguje, jak by měla. Může být špatně slepená nebo moc provrtaná a v místě vrutů neutěsněná, nebo špatně přilepená ke stěnám, případně nastala kombinace různých těchto faktorů. měl byste řešit příčinu a né důsledek, a příčinou je vnikající vlhkost do konstrukce, tedy něco špatného s parozábranou.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.11.2020 22:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Musí to být tak, že mezi folií a taškami je větrací mezera vytvořená pomocí kontralatí. Ta folie mezi izolací a taškami ale musí být kontaktní paropropustná folie. Jesli tam máte nějaký igelit, tak je to špatně.

Autor: Roman Stehlik
Datum: 02.11.2020 09:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133348
reakce na ...
ano kontralate tam jsou a je tam mezera. je to difuzni folie primo od Tondachu myslim . Ze spodu cerna, zvrchu cervena.

Toto je asi v poradku ,ale presto.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama