Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Těžká akumulační kamna na dřevo a PENB

Autor: Marek Frank
Datum: 22.11.2020 20:20
uživatel: 130194


Dobrý den!

Chtěl bych odborníky zde v tomto fóru požádat o radu: Jak se v rámci PENB započítává vytápění těžkými akumulačními kamny?

Těžkými, resp. polotěžkými akumulačními kamny myslím šamotové bezroštové topeniště (tzv. "biotopeniště" například) s návaznými šamotovými tahy a to celé opláštěno zděným pláštěm. Externí přívod spalovacího vzduchu (s klapkou), odtah do běžného komína. Jednorázovým spálením normové dávky paliva (např. 25 kg na dvě až tři přiložení) za dostatečného (tedy nijak neškrceného) přívodu vzduchu a za vysoké teploty (800-1000°C) se získá teplo, které se akumuluje do tělesa topeniště, do hmoty tahů a postupně se jejich vnějším povrchem předává přes vzduchovou mezeru plášti. Ten dodá druhou část zpomalení a rozložení v čase. Kamna se dimenzují tak, aby jedno takové zatopení (shoří za 1-2 hod) zajistilo teplotu vnějšího povrchu pláště kamen kolem 50-70°C po dobu 8-12 hodin. (Případně i podstatně déle -- dle venkovní teploty.) Vzduch z prostoru pod pláštěm se nikam nerozvádí, zůstává uzavřený v dutině. Po vyhoření dávky paliva se (ručně nebo automatem) uzavře klapka přívodního vzduchu, aby se topeniště neochlazovalo. Nelze nijak regulovat hoření, naopak je co nejintenzivnější.

Plášť kamen by v konkrétním případě měl zasahovat přes dvě patra do několika místností (ne do všech). Trochu nepřesně se tato podoba rozšířeného pláště kamen označuje jako hypokaust.


Konkrétní případ, který řeším, je:

- Dvoupodlažní RD s lehkých obvodovým pláštěm, ZP 120 m2, CP 190 m2, TZ cca 7 kW (prostup 4,3 kW, větrání 0,3/hod 2,7 kW -- počítáno zdejší kalkulačkou obálkovou metodou pro celý dům v celku). Dům na patkách nad terénem.

- Primárně RD vytápěn těmi akumulačními kamny (přímo budou sálat do cca 60 % obytných místností; přes otevřené dveře vyhřejí dalších tak 20 % plochy). Kamna budou dimenzována na celou výpočtovou TZ s periodou zatápění 12 hodin.

- Sekundární vytápění bude elektrické přímotopné (topné rohože pod dlažbou, ve stěnách).


PENB se momentálně počítá, ještě jej nemám... Ale předpokládám, že budu narážet na podíl "neobnovitelné" energie...

NECHCI umělé větrání. (Nepadá v úvahu, prosím, v diskusi je nezmiňujte jako variantu, ať se téma nerozbíhá do šířky. Děkuji!)

Jak se do PENB v takovémto případě započítávají takováto kamna? Doufám, že ne jen těmi 20-30 % jako k krbových vložek...

Je možné, aby to takto vyšlo, bez nutnosti doplňovat něco navíc? (Klimatizace s funkcí vytápění; FVE nebo solární ohřev TUV apod.)

-- Poradíte mi, prosím?

Děkuji! ;-)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Frank23.11.2020 18:39
Jiří Kubíček23.11.2020 17:19
Marek Frank23.11.2020 10:58
Andy Bonde23.11.2020 09:00

Příspěvky
Autor: Andy Bonde
Datum: 23.11.2020 09:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Dobrý den,
dle ČSN 730331 se lokální zdroj tepla s ručním přikládáním, bez výměníku a s akumulační hmotou zadává podíl max 35%.
Pak je uvedeno, že ostatní zdroje tepla se určují v závislosti na době provozu a výkonu jednotlivých zdrojů. Bude tedy asi na eng.specialistovi, aby jinou hodnotu podílu obhájil a podložil (výpočtem?) v případě kontroly státní energetické inspekce.

Autor: Marek Frank
Datum: 23.11.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130194
reakce na ...
Děkuji!

Měl jsem si to najít sám..., ale tu normu po ruce nemám. Díky! ;-)

A teď hypotetická otázka:
Jak by se řešil PENB, pokud by dům byl vytápěn POUZE takovými těžkými akumulačními kamny? Žádné jiné doplňkové vytápění. -- Jak se to řeší v takovém případě?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 23.11.2020 17:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, ty TZ větráním budou menší, měly by se počítat z vnitřního objemu vzduchu, takže celkové TZ budou někde kolem 6 kW, kdy většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen kolem 3 kW a v místnosti, kde budou akumulační kamna a blízkém okolí budou celkové TZ většinou třeba jen kolem 1 kW. Jaký výkon mají mít ty vaše akumulační kamna ? Nejdete náhodou s dělem na komára ? Jak budete řešit přetápění části domu, které jen tak nevyvětráte ? Jak budete řešit neustálé velké výkyvy teplot v domě a nerovnoměrné teploty v domě ? Nezasloužil by si takový dům spíše plně komfortní vytápění s rovnoměrnou a komfortní teplotou v domě bez neustálé práce kolem kamen, k tomu maximálně nějaké krbovky s malým výkonem pro radost ? Je to na vás, jsou to vaše priority a volba, ale tohle prostě nebude starý dům s velkými TZ. Jinak k té hypotetické otázce, dům jen s lokálním ručním topidlem bez výměníku by nemohl podle mne ani nikdo oficiálně naprojektovat, takže v PENB vždy musí být v takovém případě započítaný ještě nějaký další zdroj tepla.

Autor: Marek Frank
Datum: 23.11.2020 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130194
reakce na ...
Díky za odpověď!

TZ jsem počítal tou kalkulačkou tady na stránkách. Nejprve prostup z obálky, a pak větrání z vnitřního objemu. Nechtělo se mi to počítat detailněji (naposledy jsem to dělal před mnoha lety na škole...). To U je stejně iluze, realita je minimálně +/- 20 % u složitějšího sendviče a nehomogenních materiálů. Solární zisky nějak jednoduše započítat neumím, a ztráta větráním je také hodně teoretická.

A samozřejmě vím, že skutečná tepelná ztráta po většinu topné sezóny bude kolem poloviny té výpočtové na normový mráz...

Podobných realizací s těžkými nebo středně těžkými akumulačními kamny jako hlavním zdrojem tepla pro novostavbu (včetně lehkých dřevostaveb) je celá řada -- hlavně v Německu a Rakousku, ale už i u nás; nejde o žádný experiment. Vzhledem ktomu, že jde o relativně nízkopotenciální sálavé vytápění, tak to považuji naopak za velmi komfortní řešení.

A nevidím důvod, proč bych nemohl naprojektovat dům pro individuální bydlení jen s kamny na dřevo a bez dalšího zdroje vytápění. (Nebylo by to asi nejkomfortnější bydlení, ale pro někoho určitě zajímavé -- už jen z hlediska nezávislosti na technologiích.) Nenapadá mě žádná podmínka OTP ani jiného předpisu, která by to vylučovala... Proto můj dotaz na PENB v takovém případě (legislativu v této konkrétní oblasti neznám detailně a také se neustále mění -- samozřejmě "k lepšímu"...).

Ten dotaz jsem myslel vážně. Zajímá mě to.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama