Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

2 expanzní nádoby

Autor: Víťa Víťa
Datum: 17.04.2021 12:11
uživatel: 134526

Dobrý den všem.
Hledal jsem,ale nenašel......proto se ptám.
Do mého topného okruhu se musela domontovat ještě jedna expanzní nádoba.
Původně byla jen jedna o objemu 80L,ale to bylo málo,proto se montovala ještě jedna o stejném objemu....nyní tedy 160L.
Jsou napojené na stejné místo,kdy se trubka k původní expanzce řízla a pomocí Tkusu připojila druhá.

Chci se zeptat,jaké tlaky v obou expanzních nádobách???
Mám dát stejný tlak v obou a nebo dát třeba jednu na 1 bar a druhou třeba na 1,3 bar v prázdném a vypuštěném stavu??
Ted to mám na 1bar a 1.3bar......a topnou vodu dotlakovanou na 1.2 bar za studena
Jde mi o to,že mi začavo zase dost rachotit čerpadlo v kotlovém okruhu....kavitace.Pokuď Regomat plně otevře zpátečku do kotle....rachot mizí.
Expanze je napojená mezi kotel a kotlové čerpadlo na zpátečce.

Při použití 1 expanzní nádoby to nerachotilo skoro vůbec...ale tlak šel až na 2.2 Bar.
Kotel je ve sklepě a máme přízemí a první patro......voda s akumulací cca 1300L.
Nyní se tlak zvedne tak o 0.4 Bar...na 1.7 bar,což je již paráda.
Takže mi jde pouze o tlaky v obou expanzních nádobach(systému).....aby se to nehádalo...a omezila se kavitace.
Kotel ATMOS dc25 s nyní již jen na pelety.
Do domu je řízený 3 cestný ventil pomocí regulace a termostatu v bytě...vše ESBE.
Poradí někdo,jak na správné tlaky???Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Víťa Víťa19.04.2021 13:05
Josef Vavra17.04.2021 13:04
Jaroslav Dítě17.04.2021 12:55
Jan Milata17.04.2021 12:41
Jaroslav Dítě17.04.2021 12:32
Jaroslav Dítě17.04.2021 12:23

Datum: 19.04.2021 13:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134526
reakce na ...
Fotogalerie:
Ahojík.
Všem děkuji za rady a doporučení.
Takže obě expanzky natlakovány po vypuštění na 1Bar.(dle barometru na pneu)
Voda dopuštěná na 1.2Bar dle tlakoměru na kotli.Poté v expanzích 1.3Bar.
Po zahrátí na 79°C je tlak na kotli 1.7Bar a v expanzních nádobách je 1.8Bar.
Takže tlaky bych řekl,že OK......Díky.

Co se týče toho rachocení.
Po Velkém odvzdušnění celého domu a dopuštění systému se ozývalo jen nepatrně.
Nicméně po dalších zatopení(kotel zapaluje cca 3x denně) se to zase začíná ozývat.
Asi vzduch, ale je mi divné, že to nevyjde automatickým odvzdušňovákem v nejvyšším místě na akumulační nádrži.
Odvzdušňovák je funkční,povolený.
Voda s tou bublinou(asi) prolítne trubkou kde je odvzdušnění z akumulačky přímo do oběhového čerpadla a do baráku.Je to slyšet v trubkách.
Pokuď dám kotlové čerpadlo na nejnižší stupeň,rachotí to o dost méně.
To rachocení trvá asi 5-10 min od zapnutí kotlového čerpadla.Zapína automaticky po dosažení teploty kotle 75°C.Pak se to dost uklidní,ale občas jakoby ťukne.
Navíc žádnou gravitační zpětnou klapku,samotížný obchvat čerpadla a termostatický ventil nemám.
Pouze regomat s patronou na 65°C a čerpadlem UPM3 FLEX AS 25-70,3 cesták....nic navíc,zbytečného.
Pokuď hledám poslechem místo,nejvíce to rachotí v té trubce,co spojuje REGOMAT a vývod teplé vody z kotle.Ale uchem mi to připadá,že slyším bubliny.
Takže je možné,že je to zavzdušněné.
Kotelnu máme 1 sezonu,takže si myslím že je vše OK,plně funkční.
Zkusím dát kotlové čerpadlo naplno a nechám to pár dní,jestli ten vzduch z kotlového okruhu nevyjde.
Jen je divné,že se to neodvzdušní,ptoto jsem posledně zmínil tu kavitaci.
Díky Všem.

Autor: Josef Vavra
Datum: 17.04.2021 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Fotogalerie:
Pan Dítě to popisuje správně. Obě expanze na 1 bar při odpojení od vodního okruhu a vypuštění. Pak připojíte vodu a do expanze by mělo přitéct 8 litrů vody - tu musíte dopustit. Totéž pro druhou expanzi.
Funkčnost celého systému časem ověříte zahřátím např. na 70°C - tlak vyleze z 1,2 na 1,7 baru.
To rachocení je hodně divné. Tipuji zatím neodvzdušněno. Na kavitaci varem to nevypadá, protože čerpadlo větší podtlak než půl baru neudělá a i tak , při tlaku 0,5 baru, je teplota varu 110°C

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 17.04.2021 12:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ještě k tomu hluku. Jaké to je čerpadlo a na jaký výkon ho provozujete? Pak ještě k tomu tlaku. Tlak by měl být minimálně o 0,2bar vyšší, nežli je výška soustavy od bodu umístění tlakoměru. Nemyslím, že by se jednalo o kavitační hluk. Nemáte v spodní části okruhu umístěnou gravitační zpětnou klapku? Například samotížný obchvat čerpadla a termostatického ventilu?

Autor: Jan Milata
Datum: 17.04.2021 12:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127368
reakce na ...
Obe expanzky vypustit a natlakovat na 0,9-1b vodu dopustit na 1,2. Jak cerpadlo rachoti?

Datum: 17.04.2021 12:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro obě nádoby je lepší, když budou mít stejný tlak a to o ty 0,2 bary nižší, nežli je tlak v topení. V nádobě s vyšším tlakem se vám membrána dlouho a často opírá o stěny a může docházet k jejímu oděru a zlomu v místě silného zlomu. 0,1bar rozdílu vadit nebude, ale vždy bych zachoval o něco vyšší tlak v systému , než v prázdné expanzní nádobě.

Datum: 17.04.2021 12:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě obrázek:

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama