Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Spotřeba plynu RD 48 MWh za 186 dní

Autor: Marek Hytha
Datum: 20.04.2021 19:36
uživatel: 134539

Dobrý den všem,
obracím se s prosbou o radu, v této oblasti jsem bohužel naprostý laik.

Jak již bylo psáno v úvodu, bydlím v cihlovém RD a nyní přišla faktura při změně dodavatele plynu s vyúčtováním, kde je spotřeba 48 MWh za 186 dní. Loňský rok jsme měli spotřebu 52MWh za celý rok a rok předtím 44 MWh.
Jedná se o třípodlažní RD, se dvěma byty. Vytápění je řešeno plynovým kondenzačním kotlem Gepard Condens 25 MKO, který je společný pro oba byty. V dolním bytě je kombinace podlahového vytápění a radiátorů, v horním bytě je pouze podlahové topení. Plocha dolního bytu je 76 m2, plocha horního bytu je 176m2. Kotel je zároveň používán pro ohřev teplé vody pro oba byty - bojler 200l.
Na plynu též vaříme.
Stropy vysoké 2,4M. Tlouštka zdí 50cm.
V dolním bytě žijí 3 osoby, v horním bytě též 3 osoby.
Před zimou jsme RD zateplili polystyrenem 12 CM.

Ovládání teploty v místnostech je řešeno termostatem v každé místnosti, teplota je nastavena na 22 stupňů.
Abych letos snížil spotřebu plynu, snažil jsem se nastavit i teplotu nahřívané vody přímo na kotli, kdy jsem podle teploty venku vždy teplotu ubral čí přidal, nikdy nepřekročila 40 stupňů.
Nyní jsem doinstaloval FVE aby přes léto kotel nemusel často spínat na ohřev vody,ale aby vodu ohřívala právě FVE.

Chtěl bych požádat o radu - je možné, že je kotel špatně nastaven a třeba zbytečně topí? Nebo jsou náklady na výše uvedené využití v pořádku?A nebylo by v mém případě lepší tepelné čerpadlo?

Předem všem děkuji za odpovědi,
M.Hytha

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola20.04.2021 22:45
Josef Vavra20.04.2021 22:31
Marek Hytha20.04.2021 22:07
Marek Hytha20.04.2021 21:58
Josef Vavra20.04.2021 21:39
Jozef Homola20.04.2021 20:55
Marek Hytha20.04.2021 20:37
Jozef Homola20.04.2021 20:22

Datum: 20.04.2021 21:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Fotogalerie:
Nebojte se, za chvilku z Vás bude profesionál. Na obrázku máte porovnání spotřeb pro 500 m.n.m. Odpovídá to domu s TZ 15 kW (U=500W/K).
Bohužel se situace postupně zhoršuje. Jako první tedy změřte množství kondenzátu a množství odebraného plynu. Ofoťte plynoměr dnes (datum, čas, stav) a zítra. Mezi tím nateče max 20 litrů kondenzátu.
Dále popíšeme rozměry domu a vypočteme TZ z materiálových vlastností.
Pokud bude souhlasit kondenzát i provozní testy, budeme hledat chyby v zateplení. Zatím se zdá, že se vliv téměř neprojevil( asi to snížení o 10%)
Tím, že nastavujete nízkou teplotu kotli rozhodně neprospíváte. To napravíme jako poslední krok dle odkazu
https://forum.tzb-info.cz/148649-jak-precizne-funguji-termohlavice
Když už nic jiného, tak alespoň správně nastavit otopnou soustavu.
Je to první odhad, můžete upřesňovat. Včetně faktur od - do.

Datum: 20.04.2021 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji pane Vávro, zkusím tedy vše proměřit. Jako typický panelákový obyvatel co se přestěhoval na vše přicházím až teď. Změřit množství kondenzátu mě nikdy nenapadlo, k čemu je to dobré?
Zatím jsem tedy pochopil, že teplotu na kotli bych měl nechat na konstantní teplotě(otázka je jak vysokou) a teplotu vody do podlahovky regulovat na směšovači, je to tak?

Autor: Josef Vavra
Datum: 20.04.2021 22:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Cílem je co nejchladnější zpátečka, co nejméně cyklování a současně nejvyšší komfort. Pak kotel pojede hodně let bez závad.
Kondenzát je prvotní důkaz, že ten kotel ještě nechce umřít. Čím víc ho máte, tím lépe se nastavení povedlo a tím máte levnější provoz. Co servis?
Roky se liší - viz výpočet. Já jej dělím na sezony ale není problém to předělat k danému datu fakturace.
Předběžně zhoršení o 10% je zarážející , většinou se vejdu do 3% odchylky. Stejně tak kdy jste zateploval. Ideální by bylo zavolat a vše během pár minut vysvětlit. Tel 608 507 514

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.04.2021 20:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Sdělte přibližně klimatickou oblast, případně jiné podrobnější informace jak je to s těmi jednotlivými termostaty, kdy obvykle začínnáte topnou sezónu a kdy končíte. Taktéž by pomohl odečet nebo údaj plynu za 24 hodin. Topit 40°C do podlahy je na pováženou.

Datum: 20.04.2021 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedná se o Západní Čechy, Karlovy Vary. Topit začíname když teplota spadne pod 8 stupnu, nyní podlahu stále natápíme, byt na 30 stupnu. Termostat je v každé místnosti, abychom mohli teplotu regulovat zvlášt,
Těch 40 stupnu je maximum, standart je cca 33..40 je v největších mrazech.
Denní odečet plynu nemám, změřím.

Datum: 20.04.2021 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/103-vypocet-denostupnu?stanice=1&action=1&otopne_obdobi=&start_day=01&start_month=01&start_year=2020&end_day=31&end_month=12&end_year=2020&ti=21.0&tem=13.0&chkbox_sumtbl=1&chkbox_deg=1&chkbox_dnu=1&chkbox_prumerne_teploty=1°_x=740°_y=270&otop_dny_x=740&otop_dny_y=270&prum_teploty_x=740&prum_teploty_y=270

Zde na odkaze se dá zjistit jak taková oblast je náročná na vytápění v tom kterém roce. Tam si zvolíte oblast, průměrnou vnitřní teplotu a vyhodí vám to denostupně. To je docela dobrý ukazatel "krutosti zimy".

Když jsem v roce 2020 1.1 až 31.12 zadal Prahu a Karlovarský kraj tak mne vyšlo toto
Praha - Karlov 3083 Ds (dlouhodobý průměr 3685 Ds), topných dnů 220 pro venkovní průměrnou 13°C (kdy se začne topit)
Cheb 3867 Ds (Normál 3685), topných dnů 251.
Z toho je vidět, že na oblasti záleží.
Jinak je dobré zjistit, zda ten kotel v určitém období divoce necykluje (často zapíná a vypíná), má totiž spodní výkon 6,3 kW a když nevhodně odstavují termostaty, tak na problém může být zadělané.

Datum: 20.04.2021 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji pane Homolo, z toho cyklování mám právě obavu, ale netuším jak bych mohl zjistit jak moc často zapíná. Jeden známý mi říkal, že mám kotel nechat topit klidně na větší teplotu, že pak se nebude tak spínat, ale mám obavu aby pak nežral ještě více..

Datum: 20.04.2021 22:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p. Marek Hytha

Kotel a jeho chod se dá ověřit jednoduše. U plynoměru sledujete jestli se točí bubínek s čísly. Tam se dá například zjistit velmi důležitý ukazatel a to spotřeba plynu za 60 sekund. Ta vypovídá jakým výkonem kotel topí. Pak se dá změřit kolik plynu spotřebovat za 1 hodinu. Zde pozor na jiné spotřebiče. Hodinu by se nemělo vařit ani ohřívat voda v bojleru. Pak je dobré znát ten údaj za 24 hodin, kdy jedou už všechny spotřebiče. Vy tam v příspěvku uvádíte dosti velkou podlahovou plochu s topením v podlaze. Zde by mne zajímalo kolik máte okruhů a jaká je síla izolace v podlaze. Jsou to důležité věci mající vliv na spotřebu. Jinak pro vaši hrubou představu. Kdyby kotel měl jet nejmenším možným výkonem 6,3 kW, tak za 24 hodin to může být i 16 m3 plynu a k tomu můžeme odhadem přidat cca 2,5 m3 plynu na TUV pro 6 osob a ještě vaření. Ono totiž podlahové topení vyžaduje obvykle topit kontinuálně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama