Protherm - automaticky vyber vykurovaej krivky (ekvitermika)

Rubriky:

Reklama
MP Milan Pačmaga @milan.pacmaga před 2 roky30.12.2021 17:11:29
Protherm - automaticky vyber vykurovaej krivky (ekvitermika)

Dobry den,

Uz niekoko rokov chodievam na TZB forum "po rozumy" lebo moja skusenost s "majstrami" v mojom okoli je negativna.

Na uvod mám potrebu napisat pribeh, aby ste pochopili situaciu:
Kupili sme starsi dom (kolaudacia v 1991), kocka, dve nadzemne podlazia, cely podpivniceny, postaveny z kvadry (sivomodra kvadra), okna vymenené za plastove, strecha plocha, zateplena, dom nie je zatepleny, vykurovany je radiatormi. Radiatory su liatinove Viadrus Karol, 500/110, tepelny vykon na jeden clanok je 73W pri tepelnom spade 75/65 -izbova teplota 22°C (udaje su opisane z "tecnickych detailov radiatorov Viadrus). V celom dome je dokopy 218 clánkov, t.j. 16,35kW (bez pivnice).

Rozhodol som sa vymenit stary kotol destila DPL25 a 160litrovy bivalentny bojler za kondenzacny kotol Protherm GEPARD CONDENS 25 MKO + termostat Protherm THERMOLINK P + vonkajsi snimac teploty pre ekvitermiku s ucelom znizenia nakladov na vykurovanie.

Kotol som si namontoval, pozapajal, napustil vodou a zavolal som plynára/kurenara, aby to skontroloval a sputil (uplatnenie zaruky). Spustil ho tak, ze ho zapol do zasuvky. Kotol sa zapol a rozbehol, po chvilke uz kuril. Kurenar este na izbovom termostate nastavil 26°C a cakali sme asi 30 min co sa bude diat. Potom stiahol teplotu na 22°C, vypisal mi dokumenty a to bolo z jeho strany vsetko. Pytal som sa, ci netreba nejak nastavit kotol, cerpadlo alebo ekvitermiku, tak ma odbil, ze som zbytocne kupoval/montoval vonkajsi snimac teploty, lebo "to je somarina a nefunguje to". Vyzobral som od neho este servisne kody na kotol a termostat (on v servisnom menu nerobil nic), lebo som sa obaval ze kotol v mrazoch mozno nebude stihat kurit, ak ma nastavenu max. teplotu vykurovacej vody na 60°C (bolo to uvedene v navode od kotla). Tolko k spusteniu.

Po spusteni:
V izbovom termostate zapol automaticky vyber vykurovacej krivky - ekvitermika ( v termostate sa to vola "Automaticky rezim"). Termostat si vybral krivku 2.0 a teplota topnej vody nevysla nikdy nad 60°C. V priebehu tyzdnov sa pomalicky znizovala krivka na 1.3 - to bolo par dni pred vianocami. Pocas sviatkov me odcestovali a tak som na termostate zapol rezim "Dovolenka" na 15°C. Po navrate domov, kotol ohrieval topnu vodu na 73°C a termostat si prepol vykurovaciu krivku na 2.1. Vypol som teda "Automaticky vyber vykurovacej krivky" a nastavil hodnotu vykurovacej krivky rucne na 1.3. Vonkajsia teplota pred sviatkami a aj teraz je -1°C az +2°C, takze ziadne extremy, ktore by sposobovali to, ze vykurovacia krivka prepla z 1.3 na 2.1

Problem:
Ak zapnem znova automaticky vyber vykurovacej krivky, tak sa zase dostavam na 2.0., takze kotol bude zbytocne ohrievat vykurovaciu vodu na vyssiu tepotu. Rucne to sice mozem nechat na 1.3, ale potom v prechodnom obdobi bude vykurovat zbytocne vysokou teplotou.

Moja otazka:
Zatial som nezasahoval do servisneho menu kotla. Je mozne zmenit v servisnom menu kotla nastavenie tak, aby po zapnuti automatickeho vyberu vykurovaej krivky na termostate, bola zakladna hodnota 1.3? Termostat si uz potom v rezime Automatickeho vyberu moze pridavat a uberat krivku podla vonkajsej teploty.

ďakujem.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

5 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.