Zapojení AKU do otopné soustavy

Rubriky:

Reklama
MF Martin Filipczyk @martin.filipczyk před 7 měsíci06.10.2023 07:15:29
Zapojení AKU do otopné soustavy

Dobrý den,

prosím zdejší odborníky o názor na stávající zapojení 1000l AKU do otopné soustavy, které má kamarád na chatě. Jako laik to nedokáži posoudit.
Kotel je na dřevo, zplyňovací, nastavená výstupní teplota je 75°C
3-cestný ventil má ovládaný prostorovým termostatem

Problémy tohoto řešení jsou následující:
- je to chata. Potřebuje, aby po příjezdu měl co nejdříve teplo, aby nejdříve teplá voda šla do radiátorů. Stávající řešení mu nejdřív vytápí AKU a po cca 4-6h
mu teprve jde vlažná voda do radiátorů.
- 2x se mu stalo, že mu z AKU v noci vytekla přes pojistný ventil teplá voda
- měl na místě už 3 topenáře. Jediným řešením bylo, že mu namontovali kohout na přívod teplé vody do AKU. Čili ten má trvale zavřený, aby teplá voda
šla hned do radiátorů a ne do AKU Trvale zavřený, protože má obavu, že mu teplá voda zase vyteče z AKU. Když měl ventil otevřený, slyšel v radiátorech zvuky, bublání
- pokud má zapojenou AKU přes kohout do systému, tak mu na chvíli jde do systému teplá voda a pak hned chladná

Jako laikovi se mi zdá zapojení v pořádku. Bypass s manometrem, kde kotlové čerpadlo udržuje zpátečku teplou, proti nízkoteplotní korozi.
Nezdá se mi akorát místo napojení zpátečky AKU, jestli by neměla být nad zpátečkou ze systému, protože to podle mne způsobuje,
že mu jde do systému na chvíli teplá voda a pak chladná, protože v tom okamžiku čerpadlo točí jen vodu v systému a ne teplejší z AKU nebo kotle.

Dokážete mi poradit?
Vždy jsem myslel, že AKU se nahřívá v době, kdy otopný systém vytopí místnosti, prostorový termostat vypne čerpadlo a pak kotel vytápí AKU a při opětovním
zapnutí čerpadla prostorovým termostatem se bere teplá voda primárně z AKU a ne z kotle, který může tak být delší dobu v útlumu.

Zapojení jsem kontroloval podle přiloženého schématu a zdá se mi, že systém má zapojený správně.

Děkuji.

Upraveno autorem před 7 měsíci
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

16 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.