Vylepšení otopné soustavy

Rubriky:

Reklama
MK Matěj Kurka @matej.kurka před 4 měsíci18.01.2024 17:26:44
Vylepšení otopné soustavy

Zdravím, potřebuji se trochu poradit.
Mám RD s TZ asi 3kW, TČ vzduch voda s aku-nádrží 300L. V nádrži mám hada pro solární ohřev vody a taky el.patronu 4,5kW. Voda v bojleru(160L) je předehřívaná druhým hadem v akunádrži. Krbové kamna s velmi malým výkonem(už nevím kolik) využívané při mrazech od -5°C.
Otopná voda dle venkovní teploty mezi 28-34°C(toto jsou cílové teploty).
Doma máme 23-24°C.

Spotřeba el. na vytápění za rok jsou 3MWh.

Před 10ti roky, kdy jsme stavěli, se soláry a FVE pro nás nevyplatili, neb el.stala 1kč/kwh...

Chtěl bych dát na střechu buď FVE ,nebo solár, popř.kombinaci obojího.

S výkupy moc nepočítám. Mělo by to být spíš na vytápění.

Napadly mě tyto kombinace. Když dám pár panelů FVE bez střídače a měniče přímo do aku-nádoby a bojleru(možnost automatického přepínání?). Když se nahřeje, termostat panely odpojí. Panely se trochu dají využívat i v zimě.

Dále: Solární kolektory napojené na hada v aku-nádrži. Nějaké vakuové? Kdysi mi bylo na Thermě řečeno, že vakuové nejsou náchylné na přehřátí, jako běžné panely. Ale vůbec se v tom nevyznám. Počítám s tím, že bych je asi neměl na střeše domu, ale asi na šopě, nebo někde, kde by nebyl problém je zastínit. No a taky mi na Thermě řekli, že ty vakuové kolektory dávají třeba 20°C i při nějakém mrazu a taky i když je slunce za lehčími mraky.

Chtěl bych to nadimenzovat tak, abych mohl nahradit TČ aspoň do těch -5°C - je to zatím takový nástřel. Pod touto teplotou bych topil v KK dřevem.
A pokud by nebylo počasí ani na FVE, ani na solary, nakopnul bych TČ.

Zní to jako pejsek a kočička dělali dort. Vím :D .

Máte nějaký nápad, připomínky...?

Chtěl bych se nejprve poradit tady, než oslovím firmu. Abych měl představu co chtít.


děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

22 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.