Tepelné čerpadlo - topný okruh - něco se změnilo

Rubriky:

Reklama
DN Dominik Nikodím @dominik.nikodim před 3 měsíci01.02.2024 15:37:25
Tepelné čerpadlo - topný okruh - něco se změnilo

Dobrý den,

chtěl bych někoho zde poprosit o radu, či nápad jak řešit situaci v mém domě.

Vytápím dřevo zplynovacím kotlem a nebo tepelným čerpadlem. Čerpadlo jsem pořídil tři roky zpět a letos se v souvislosti s topením pomocí čerpadla začal objevovat problém. Jako přílohu přikládám schéma zapojení topné soustavy.

Systém se tedy skládá z:
Tepelného čerpadla s vlastním oběhovým čerpadlem
expanzní nádoby
kotle
Akumulační nádoby na 1000L
radiátorů
čerpadla na vratce u kotle
čerpadla pro vnitřní topný okruh radiátorů
V systému je dále:
trojcestný ventil 1, který manuálně přepínám podle toho, zdali topím v kotli a nebo čerpadlem
trojcestný ventil T2 - který je směšovací na 60 stupňů jako ochrana kotle
trojcestný ventil 3 - který je řízen elektronikou a určuje zda-li teplo jde do radiátorů a nebo do akumulační nádrže. Případně do obojího. ( pravděpodobně )

Asi by bylo důležité uvést, že problém nastal až v letošní sezóně. 2 roky jsem s čerpadlem topil bez problémů.

K samotnému problému. Na čerpadle mám nastaveno na výstupu 55 stupňů. Na displeji čerpadla vidím, že výstup z čerpadla má opravdu tuto teplotu a zároveň si potvrzuji tím, že osahávám trubky.

Z nějakého důvodu, se mi do radiátorů nedostává z čerpadla nikdy větší teplota jak 40 stupňů. ( V případě, že topím kotlem, tak tento problém nenastává a to co je na výstupu z kotle - například 70 stupňů, tak to jde i do radiátorů ).

Samozřejmě moje podezření padlo na elektronické řízení trojcestného ventilu t3. ALE, mám možnost ten ventil ovládat manuálně a i přesto, když ho dám do polohy naplno do okruhu radiátorů, tak jsem opět maximálně na 40 stupních. Tím jsem vyloučil, že se jedná o problém s řízením.

Následně jsem samozřejmě kontroloval tlaky v soustavě a expanzní nádobě. Také jsem vyčistil před čerpadly taková ta sítka.

Takže nevím. Nevím proč to najednou funguje tak špatně. Nic se v systému neměnilo cíleně. Jedině se mohlo změnit něco samovolně.

Musím se přiznat, že tomu rozumím jako koza petrželi a tak možná přehlížím nějakou banalitu. Zkuste mi prosím poradit.

Pokud jdu pohmatem po trubkách, tak se mi zdá, že jsou horké horké až do místa, které jsem v obrázku označil jako X.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

36 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.