překlad nosné zdi, otvor 4,5m

Rubriky:

Reklama
JM Jan Mareš @jan.mares094 před 5 týdny07.05.2024 15:06:02
překlad nosné zdi, otvor 4,5m

Dobrý den,
potřebuji udělat překlad nosné obvodové zdi garáže pro vjezd o světlé šíři 4,5m s uložením 0,5m na každé straně. Zeď je 30cm široká. Překlad bude rovnou pod železobetonovým věncem na němž pak bude štítová zeď o max. výšce cca 1m, o kterou bude podepřena vrcholová vaznice střechy. Udělal bych ten překlad z 2x IPE160 vedle sebe. Bude to stačit (popř. může stačit i menší?)? Je nějaký rozdíl, když by to bylo z I namísto IPE? Vylepším to, když prostor mezi těmi dvěma nosníky vyplním železobetonem?
Díky
Jan

Doplněno 2024-06-10:
Tak po řadě úvah tedy preferuji železobetonový překlad vyráběný přímo na stavbě a spojený s věncem. Inspirace ohledně výztuže vychází z překladů Porotherm KP XL, ale nehodlám použít prefabrikované dílce - počítám s kompletně litým překladem vč. věnce rovnou do dřevěného bednění. Výztuž originál v Porotherm KP XL je - viz obrázek. Pokud se tomu budu chtít maximálně přiblížit, ale s montáží na stavbě bez svařování - vyjde mi viz. varianta B. Ovšem jelikož nejsem omezen co do šířky prefabrikovanými "bočnicemi", nabízí se varianta A - viz obrázek. Ve variantě "A" mi tam vlastně chybí ty pruty pr. 8 vsazené uprostřed věnce - měl bych je někam doplnit? V obou případech počítám s třmínky pro věnec (černé) i pro překlad (červené) nějak prostřídanými.
Co Vy na to - která varianta je lepší? Či je vhodné ještě nějakou upravit?

Upraveno autorem před 5 dny
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

28 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.