Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výroba pelet doma

Autor: Libor Zavi
Datum: 01.03.2014 15:42
uživatel: 101344

Zdravím všechny peleťáky.
Chtěl bych se podělit se svými zkušenostmi s výrobou pelet doma. Chtěl bych to tomuto výbornému serveru nějak vrátit, když já jsem potřeboval TZB info a jeho diskuze mě hodně pomohla.
Je to zhruba rok co sem se rozhodl, že si budu vyrábět pelety sám. Dohnala mě k tomu cena pelet.
Opravdu kvalitní pelety stojí 6,-Kč. Levnější pelety co sem zkoušel stojí za prd. Buď je tam hodně kůry a proto blbě hoří nebo se spékají. Zkrátka oničem.
Po roce zkušeností s výrobou pelet musím přiznat, že vyrábět pelety není vůbec ale vůbec žádná sranda.
Zakoupil jsem lis u firmy Ball Brno sídlící v Hodoníně. Koupil jsem ten nejmenší lis, který používá pro vlastní výrobu
I majitel této firmy. Tuto firmu můžu jenom doporučit. Veškerá domluva a ochota při zaškolení, bez problému.
Koupil jsem si jen lisovací tělo stroje s 8mm oboustrannou lisovací matricí. Zbytek si dodělal sám. K tělu sem připasoval převodovku s poměrem otáček 1-1O do pomala a elektromotor 5,5kW 1440 otáček. Zkoušel jsem i motor 3kW, ale na tento lis je opravdu nedostačující.
Pro samotnou výrobu je potřeba si zajistit dostatek materiálu. A s tím je docela problém, protože všechny stolárny svůj odpad již prodávají velkým výrobcům briket a pelet. Tudíž je moc drahý. Já beru odpad ze stolárny od kamaráda. Jedná se o piliny a hobliny převážně bohužel z tvrdého dřeva. Čím tvrdší dřevo, tím hůř se pelety dělají, jestli vůbec. Pokud moc převažují hobliny nad pilinama je nutno materiál před lisováním pošrotovat. Jinak vydatnost při lisování je opravdu malá. Já šrotuju na starém šroťáku z 80 let ve kterém mám 8mm síto, ke kterému jsem připojil stolařské odsávání a nemůžu si to vynachválit. Minimální prašnost a obsluha. Na vstup do šrotáku jsem namontoval hadici a hobliny jednoduše nasávám z bigbagu a na výstupu ze šrotáku je napojeno odsávání.
Takto pošrotovaný materiál z tvrdého dřeva se opravdu nedá samotný lisovat. Materiál je moc suchý a hodně tvrdý. Proto ho musím mixovat v poměru asi 1 ku 1 s mokrýma a měkkýma pilinama od kamaráda z katru. Ten poměr se musí ovšem opravovat podle potřeby. Ale v zásadě platí čím víc měkkých pilin z katru přidám tím větší je výtěžnost při lisování. Někdy používám pro zvlhčení i ruční rosič s kapacitou 8litrů. Někdy je potřeba hodně vody. Ten poměr se mě za tu dobu opravdu nepodařilo vyladit na 100%. Nevím čím to je, ale pokaždé je to jiné. Dost důležitý materiál pro výrobu je i pšenice. Já ji přidávám během lisování malou hrst nasypu přímo na lisovací kola a potom to teprve začne padat z lisu. Nesmí se to ovšem přehánět, protože v se to na retortě v kotlu pak spéká.
Kdybych toto všechno věděl předem tak se do toho zcela určitě nedávám. Ale dal jsem se na vojnu musím bojovat. Jedna věc je i to že výrobci lisů strojů uvádějí množství pelet vyrobených za hodinu, ale realita je opravdu někde jinde. Při mnou používaných materiálech je výtěžnost někde kolem 30kg za hodinu a to maximálně. Docela dost nadějí na lepší zítřky vkládám do nového materiálu, který hodlám lisovat. Chci lisovat odpad z místní sušárny a skladu obilí. U nás se tomu říká plevy. Nejdřív je zkusím slisovat a potom spálit v mém kotli Benekov R25. Pokud budou výsledky lepší než u dřevěných pelet tak potom není co řešit. Na to si budu ale muset počkat do června. Pak bych dal vědět.
A teď to nejdůležitější a to jsou náklady na kilo mnou vyrobených peletek. Zatím jsem to nepočítal přesně, za eletřinu je to zhruba 3000,-Kč za piliny z katru cca1000,-Kč a nějaká ta lahvinka domácí pálenky za piliny od kamaráda ze stolárny. Vyrobím za rok cca 4 tuny pelet. Vychází to cca 1,-kč za kilo pelet. Nepočítám svou vlastní práci. Návratnost celé akce při započítání koupě lisu, motoru, převodovky, šrotáku, odsávání, třídičky pelet a různých maziv a jiných věcí vidím na 2 až 3 roky. Připomínám nepočítám moji vlastní práci, hodně jsem si toho udělal sám(dokončení lisu, úprava šrotáku a odsávání, výroba třídičky atd).
Pokud se chce někdo na něco konkrétního zeptat tak není problém. Velmi rád odpovím. Zatím všechny zdravím.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marcel Seibert23.01.2019 11:04
Marek Abraham10.01.2019 21:48
Trojan Daniel04.02.2018 13:02
Trojan Daniel04.02.2018 12:57
Martin Valák03.04.2017 16:14
Vaclav Kux27.03.2017 08:53
Tomáš Hakl20.10.2016 16:39
Libor Zavi06.04.2016 09:49
Marek Dubrma25.01.2016 22:14
Josef Musil06.02.2015 07:59
Josef Zapletal06.02.2015 00:09
Josef Musil30.09.2014 13:12
Aleš Kusý29.09.2014 19:48
Marek Wrona05.04.2014 23:45

Datum: 10.01.2019 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129417
reakce na ...
Dobrý večer, je možné se vás zeptat na domací výrobu peletek. Mám doma truhlářskou dílnu a hoodně, převážně, hoblin než pilin. Děkuji za jakékoliv info a pomoc.

s podravem a díky Abraham Marek

Autor: Marcel Seibert
Datum: 23.01.2019 11:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102503
reakce na ...
Vážený pane Abrahame,máte.li pilin a hoblin "opravdu hodně",je dobré specifikovat kolik to je.1m3 suchých pilin váží cca 130kg = 130kg pelet.Pro rod.domek potřebujete 5-6t pelet což odpovídá množství asi 40m3piln.Předpokládám piliny suché.Rozhodnete-li se počítejte s investicí do lisu drtiče,dopravníků.Možnosti jsou různé. Pokud budete mít zájem o konzultaci zavolejte na tel. 774136346. Zdravím Seibert

Autor: Martin Valák
Datum: 03.04.2017 16:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125004
reakce na ...
to me nenapadlo si je dělat sám. Já je vždycky kupoval

Autor: Vaclav Kux
Datum: 27.03.2017 08:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124964
reakce na ...
Dobrý den, uvažuji též o lisování peletek z biomasy, můj záměr je prostý. Smícháním podílu dřevní hmoty (% ligninu) a odpadu z údržby zeleně, sena, slámy. K tomuto účelu jsem vyvinul dvoustupňový systém lisování, ale mám pochyby jaký úhel a tvar otvoru zhotovit v matrici. Prozatím uvažuji s otvorem kruhového průřezu s vrcholovým úhlem 12st. a vstupním pr 21,5mm výstupním otvorem 5,8mm V prvním stupni. Druhý stupeň 16/5,8. Drsnost povrchu cca 0,4Ra

Existuje pro stanovení tvaru otvoru nějaký vzorec?

Stroj prozatím na trhu neexistuje jedná se o prototyp.

Problém s dodávku pilin pro lisování bude v budoucnu ještě hlubší. Automatů s možností uhlí/pelety/apod. rapidně přibývá
poptávka , cena uhlí / peletky je otázka času.

(Systém zadotovat a potom osladit viz. plyn, elektro apod.)

Přitom řízené spalování uhlí mi připadá nejvýhodnější. (Stale je poměr výkon / množství nejoptimálnější. Jenom najít efektivní způsob jak pochytat prachové částice, síru.)

K cenové bilanci:
Pokud jste se někdo dostal k 1,5 Kč / Kg vč. vstupů je to důvod ke gratulaci.
(Uvažujete také s amortizací opotřebitelných dílů?)
Mi stále vychází odhad někde mezi 2,5 Kč - 3 Kč

PS:

Vážení tenhle boj nelze nikdy vyhrát, důležité je se nevzdat.

Autor: Marek Dubrma
Datum: 25.01.2016 22:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121737
reakce na ...
Dobrý den,
chtěl bych se s odstupem času zeptat, jak jste na tom s peletkovaním? Vylepšil jste vaši metodu tak, aby jste byl schopen pohodlně vyrábět peletky, nebo jste výroby ponechal?

Díky za odpověď!

Autor: Libor Zavi
Datum: 06.04.2016 09:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101344
reakce na ...
Dobrý den, výroby jsem již zanechal. Všechno to krachlo bohužel na dodávce suchých pilin od mého kamaráda ze stolárny. On stolárnu skoro uplně zastavil a já už nenašel dalšího dodavatele suchých pilin za rozumnou cenu. Všichni chcou za piliny hodně peněz. Všechno jsem spočítal a při mé roční spotřebě 2300kg pelet za sezonu se to už moc nevyplatí. Pelety kupuju za 4,5Kč. Peletační linku sem prodal a to je asi tak všecko.

Autor: Tomáš Hakl
Datum: 20.10.2016 16:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123614
reakce na ...
Dobrý den p. Zavi,

tato problematika a Vaše zkušenosti by mě velmi zajímala. Je možné na Vás získat nějaké spojení?

Děkuji

Autor: Trojan Daniel
Datum: 04.02.2018 12:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127120
reakce na ...
neviem ako kolega pokracuje z peletovanim, ale ja som si zyrobil pepetovaciu linku doma . Lis na pelety je tovarensky, matrica 8 a 6 mm priemer matrice je 200 mm , vykon peletiek lisu z derva je cca 200-250 kg/ hod.
posielm link na moju linku
https://www.youtube.com/watch?v=xOlfFaqDH-s

Autor: Josef Zapletal
Datum: 06.02.2015 00:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Je to velmi zajímavé. Většina lidí má zájem topit levně a pokud možno bez práce. Upřímně řečeno pelety nejsou podle mého názoru dobrá volba , kotel stojí 60k nebo ještě více a vlastní topivo je také drahé. Pokud je majitel šikovný jako pan Zavi , tak topí levněji. Na druhou stranu je třeba se na to dívat i na alternativy. Automat na uhlí je provozně mnohem levnější než automat na pelety, který má navíc i velkou spotřebu el. energie. Pokud vezmu investiční náročnost automatu na pelety , vlastního lisu , pak je cena okolo 100 000 kč za tuhle cenu , ale lze už dnes pořídit 10 kW tepelné čerpadlo , které topí samo levně a bez práce. bez nutnosti něco skladovat a vyrábět. Mít revize na kotel atd. Ne každý může topit tepleným čerpadlem, ale když už mám 100 000 a mám je vydat za topení pak proč se ještě trápit s výrobou pelet. A pokud je někdo kutil, pak tady je na diskusi představena úprava klimatizace na tepelné čerpadlo s náklady na materiál někde okolo 35 000 kč - má 5kW a když to vezmete za 22 hodin denně nahradí 11kW kotel , který je v provozu 10 hodin denně. Pro někoho kdo třeba topí v klasickém kotli což je otročina mít topení provozně cca za cenu uhlí a bez práce září - listopad , březen, duben a ostatní měsíce občas večer zatopit , když to nestíhá a ráno nestáváte do zimy protože to samo naběhne , podle mě je to lepší a levnější volba - pro kutily. Tím nechci nijak snižovat autora příspěvku a jeho um , který předvedl při výrobě pelet.

Autor: Josef Musil
Datum: 06.02.2015 07:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Pane Zapletal, nevím, kde jste přišel na to, že má automat velkou spotřebu elektřiny. Uhelný automat má spotřebu elektřiny mnohem větší. Nutnost obsluhy u peletového kotle je minimální cca 10x nižší. K peletovému kotli chodíte jednou týdně a pokud máte větší zásobník na pelety, tak ani to ne. Uhelný automat je při nasypávání a vybírání popela značně prašný ať děláte co chcete. Exhalace z pelet jsou minimální oproti uhelnému. To, že uhelný kotel nekouří, neznamená, že exhalace jsou dobré.

Autor: Trojan Daniel
Datum: 04.02.2018 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127120
reakce na ...
https://www.youtube.com/watch?v=xOlfFaqDH-s

Autor: Josef Musil
Datum: 30.09.2014 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Když to tak počítám, tak Vaše náklady na materiál a odpisy činí 1,- Kč na kilo pelet. Pokud byste ale připočítal náklady na práci a jak zmiňujete, že vyrobíte 30 kg pelet za hodinu, tak je to hodně drahé. Při běžné hodinové sazbě 150,- Kč/hod vychází mzda na kilo pelet na 5,- Kč.
Takže pokud máte v zaměstnání více než 150,-Kč/hod, tak se Vám vyplatí pelety kupovat už hotové.

Autor: Aleš Kusý
Datum: 29.09.2014 19:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117428
reakce na ...
Díky pane Libore! Já trouba jsem se tolik těšil na kotlík na peletky... Co Vy uvádíte, toho bych nebyl schopen a také jsem si myslel bláhově, že se na peletkách nedá nic zkazit. Tak raději zůstanu u klasiky... Zdraví Aleš.

Autor: Marek Wrona
Datum: 05.04.2014 23:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114551
reakce na ...
Dobrý den podle me ste udelal par chyb coz peletovac nemam ale vysledoval jem to z youtube for a z ruznych stranek :

1. nikdy nekupovat ten nejnizsi lis z dane rad
2. pokud lisujete tvrde pelety to zname buk,dub a dalsi trvde dreviny to je skoro neslucitelne z peletovanim pro cinske peletovace
3. kdyz se podivat tak se stavi susaky pro piliny proto nechapu proc michate 50%suchych a 50% mokrych urcite by bylo dobre jen roprasovat do suchych pilin vodu a rozpasovat
4. nikdy nemuzete pocitat z vykonem co je napsany ale to je vracim k jednice a dvojce co jsem psal

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.