Experimentální podlahové topení - převratné řešeníDobrý den!
Pročetl jsem většinu relevantních příspěvků na tomto fóru a nenašel žádnou zmínku o systému, o kterém v rámci jednoho experimentálního projektu uvažuji:
Chci se zdejších odborníků zeptat na názor - a ideálně i zkušenosti, pokud existují - s teplovodním podlahovým topením, které by bylo uloženo v dutině, tedy bez přímého kontaktu topných hadů s podlahovou konstrukcí (mimo jejich kotvení samozřejmě).
Modelový příklad:
- nová dřevostavba, na patkách nad terénem, dvě obytná podlaží (přízemí a podkroví); obálka budovy mězi minimálními a doporučenými normovými hodnotami - tj. TZ objektu cca 6 kW
- vysokoteplotní zdroj tepla (kotel, krbová vložka s výměníkem apod.)
- topení podlahou v celém objektu (obě podlaží)
- hrubý výpočet: cca 50-60 W/m2 reálně topící podlahy (pro výpočtovou teplotu)
- topné hady umístěné v dutině v podlaze (např. zavěšené mezi roznášením roštem podlahy z dřevěných hranolů). Vzduchová dutina o síle několik cm (4-8).
- skladba pod PT: základový dřevěný rošt na patkách s vloženou izolací (zespodu parotěsně zaklopený), kontrarošt pro překrytí mostů (celkem cca 25 cm min. vlny); reflexní folie na izolaci (tj. spodní strana dutiny)
- topné hady kotvené třeba na lišty pro stěnové topení (konkrétní řešení zatím nepodstatné, jde mi o princip), umístěné cca v polovině výšky dutiny - tj. bez přímého kontaktu se spodními nebo svrchními vrstvami skladby podlahy ("základového stropu")
- skladba nad PT: prkenný záklop (asi 24 mm, P+D), plošně lepené vlysky z tvrdého dřeva. (Alternativně jiná skladba, ale vždy min. 30-50 mm masivního dřeva, pravděpodobně ne jen jedna vrstva.)
- možnost topit výrazně teplejší vodou, než je jinak limit pro PT (tj. třeba 75°/65° C)
Otázky:
(Prosím, pokud to bude možné, napište mi svůj názor jen k těmto otázkám. Děkuji! ;-) )
1) Slyšeli jste o takovém systému? Viděli jste jej někde realizovaný (případně podobný - stropní, stěnový apod.)? Je to nesmysl?
2) Existují trubky pro PT, které dlouhodobě snesou vodu o vyšších teplotách a mohou "existovat" volně, tj. bez okolní hmoty, která teplo odebírá? (Návazný dotaz - pokud ano, jak se v takovém případě chovají? "Neměknou", tj. drží tvar jako za studena, resp. s vodou max 50° C?) (Alternativa - měděné trubky, ale už to ztrácí kouzlo jednoduché realizace...)
3) S jakým vyzářeným teplem lze u takových trubek počítat? - Přenos tepla by byl skoro výhradně radiací. - Z toho vyplyne i kolik m trubky /m2 podlahy by bylo potřeba a zda je systém z tohoto hlediska reálný.
4) Co myslíte, bude i při splnění požadavku, že R vrstev nad PT je 10-15x nižší (odhaduji cca do 0,3 m2.W/K), než vrstev pod PT (3,0-4,5 m2.W/K), fungovat takové PT? Nejde o přenos vedením, jen radiací; bude tam reflexní folie pod PT...
5) Bude takové PT vůbec regulovatelné? (Myslím na délku odezvy u teploty povrchu podlahy.)
6) Pokud by výše uvedený systém nebyl zcela nemožný... - myslíte, že by se dal aplikovat i jako stěnové nebo stropní topení? Zde by asi vrstvu "nad" topením, tj. směrem do interieru, tvořil SDK.
Těším se na podnětnou diskusi! (A omlouvám se za "novinářské" pojmenování příspěvku, chtěl jsem jen, aby nezapadl...) ;-)