Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Podlahové topení + radiátory v patře

Autor: Martin Diamant
Datum: 08.12.2019 14:53
uživatel: 131417

Dobrý den, dovolil bych se zeptat, jestli někdo prosím nezná řešení mého problému? Máme doma teplovodní podlahové topení v přízemí v kombinaci s radiátory v prvním patře.Termostat je umístěn dole na chodbě. Problém je v tom, že když nastavím termostat na optimálních 21-22°C, této teploty dosáhnu v jen v přízemí, ale v pokojích v prvním patře je okolo 19 °C. K tomu, abych dosáhl nahoře alespoň 20,5°C, musím dole na termostatu nastavit teplotu minimálně na 23°C. Vzhledem k tomu, že je termostat umístěn na chodbě, tak v obývacím pokoji dole musím zároveň regulovat kohouty k podlahovce, aby tam nebylo někdy i třeba 25°C, protože je to velká místnost. Kotel máme s ekvitermní regulací, takže když venku mrzne, místnosti nahoře se mi ohřejí tak na 20,5 °C, když mám na termostatu nastaveno 23 °C, ale pokud je venku třeba 6 °C, mám nahoře v pokojích třeba i pod 20 °C i když termostat dole hlásí 23°C. Existuje prosím nějaké řešení, aby byla v domě všude alespoň podobá teplota, optimálně kolem 21-22 °C? Děkuji moc za radu. Hezký den.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
Datum: 11.12.2019 02:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129699
reakce na ...
Tepelnou soustavu je nutno posuzovat vždy jako celek. Zapojení jednotlivých komponentů
(kotel, čerpadla, tělesa, směšovací rozdělovač, potrubí, armatury) musí tvořit, z hlediska hydrauliky, logickou soustavu, schopnou správného provozu, a to v celém rozsahu regulačních zásahů. O dané soustavě jsou jen dílčí informace, a proto jen obecná úvaha: Typ použitého směšovacího rozdělovače je nevhodný. Předpokládám, že provoz takové soustavy bude velmi labilní. Stejně tak jsou nevhodné rozdělovače s třícestným ventilem.
Odkazuji na
https://forum.tzb-info.cz/113129-smesovaci-rozdelovace-pro-podlahove-vytapeni
Dané soustavy se týká to, co je uvedeno v odstavci Sériový směšovací rozdělovač. Takto uspořádaný rozdělovač nemá žádné výhody, jen samé nectnosti.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.12.2019 17:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mne by zajímalo kolik hodin denně topí průměrně ten kotel, co je to za značku a kolik to plynu spolyká za den. Bez toho si nelze nic představit.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.12.2019 16:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
To záleží na tom, jak máte napojené radiátory a PT. Normálně jsou radiátory napojené přímo na kotel a PT má vlastní oběhové čerpadlo se směšovačem. V tom případě si jednoduše snížíte teplotu na směšovači PT.
Občas se to řeší jedním společným okruhem, kdy jsou radiátory i PT napojené přímo na kotel. V tomto případě si jednoduše snížíte průtok na rozdělovači PT. Tepleji máte v místnostech s PT ?

Datum: 09.12.2019 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
To bohužel nevím a topenář co to dělal nereaguje. Možná to poznáte z těch fotek. Kohout na teplotu PT mám na max, což je na kohoutu asi 60, ale na teploměru to ukazuje 28. Prý je ten kohout nepustí víc, než je pr PT dovoleno. Mám přiškrcený průtok na těch velkých plochách, což je obývák. Když jsem snížil teplotu, tak jsem měl zase chladno v koupelně i když tam byl průtok na max. To vše za předpokladu, že byl termostat na víc než chci dole vlastně mít. Děkuji moc.

Datum: 09.12.2019 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Udejte už konečně kolik m2 podlahy vytápíte a kolik je radiátorů. Bez toho nemůžeme mít představu. Spotřeba plynu za den by taky kopla.

Datum: 10.12.2019 23:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

spotřebu za 24 hodin jsem spočítal 6m3. Dole PT je plocha cca 80 m2 6 zon a jeden radiator. Nahoře v patre je cca 60 m2, tri pokoje v každém je jeden radiator a koupelna žebřík.

Díky

Datum: 10.12.2019 23:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teď si udělejte rozvahu. Kotel může jet minimálním výkonem 8 kW (když ne, tak mne opravte). V případě podlahového topení by měl jet 24 hodin. 24x8=192 kW (na minimální výkon). Toto podělíme hodnotou 9,5 kWh na kubík plynu a to znamená spotřebu 20 m3 plynu a Vy máte 6 m3 a to možná i s přípravou TUV. Někde je"chyba".

Autor: Karol Konárik
Datum: 10.12.2019 23:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Pěkná hloupost, že by měl kotel jet 24 hodin...

Datum: 11.12.2019 10:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jste na to přišel, že je hloupost, aby kotel jel 24h. Pokud si kotel vystačí s modulační rozsahem, tak čemu to vadí?

Datum: 11.12.2019 10:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To je právě ten problém, kotel je zcela mimo modulaci a když do modulace jede ještě větším výkonem než minimálním, tak co to může dělat.

Datum: 11.12.2019 11:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem reagoval na větu "Pěkná hloupost, že by měl kotel jet 24 hodin...". Jestli jsem to nepřehlédl, tak stále nic nevíme o TZ domu a ani o používaném rozsahu oběhových teplot pro radiátory a PT.

Datum: 11.12.2019 11:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mne nevadí kdo jak reaguje. Jen jsem řekl, že by to správně mělo běžet trvale.
Samozřejmě může i přerušovaně pokud to někdo zvládne uregulovat a líbí se to.
Ovšem kotel má požadavek na průtok aby se odebral minimální výkon a to je problém. Tazatel uvedl bez podrobností spořebu 6 m3 plynu (nic moc neřekl o TUV) a z toho uszuji na nízké TZ.

Datum: 11.12.2019 22:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den, dělal jsem si odečet a za posledních 48 hodin je spotřeba na mou duši 13,26 M3, V příloze jsou fotky plynoměru, že se nevymýšlím.

Datum: 11.12.2019 23:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemyslel jsem, že chyba je v odečtu ale v něčem jiném.
Když už tak měříte, tak změřte spotřebu plynu při jedoucím kotli za 60 sekund. Tím zjistíme jakým výkonem kotel topí.
Taky vysleduje kolik minut vydrží kotel jet v kuse. Jestli jsou to minuty nebo hodiny. Chod kotle myslím kdy hoří nebo kdy se točí kolečko na plynoměru.

Datum: 11.12.2019 00:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Plynomer vcera v 22:00 a dnes v 22:00. Doma mame teplo a sprchoval jsem se teplou 😉

Datum: 11.12.2019 00:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Plynomer vcera ve 22:00 a dnes v 22:00. Dole je vsude 23 a nahore 20. Sprchoval jsem se teplou 🙂

Datum: 09.12.2019 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ani se nedivím, že nereaguje. Podivejte so do manuálů větších výrobců kondenzačních kotlů. Najdete tam obrázek jako je v příloze. Toto je konkrétně od Baxi. Podívejte se na obrázku na nedoporučovaný rozdělovač a na ten svůj. Je to ten samý typ. Konkrétně se jedná o vysokoteplotní seriový rozdělovač. Ten se hodí třeba ke kotlům na uhlí, ale u KK nemá co dělat. Ten funguje jen pokud je vstupní teplota nad 70C. Při nižších teplotách nereguluje a jen škodí. Normálně si termohlavicí na rozdělovači nastavujete teplotu oběhové vody v PT. U Vás je to k ničemu. Z toho tedy plyne první zásadní otázka. Jakou teplotu oběhové vody nastavujete na kotli.
Máte zhruba tyto možnosti
1) vyměnit rozdělovač. Vhodný typ rozdělovače nabízí mnoho firem. Jeden z nejlevnějších najdete zde:
https://www.toptherm.info/produkt_cat/6-smesovaci-sestava-s-rozdelovacem-podlahoveho-vytapeni/
Prostorový termostat pak dáte nahoru do vhodné místnosti, kde je minimum externích zisků (sluníčko vaření apod). Do místností, kde dochází k přetápění osadíte termoventily. Dole budete regulovat teplotu ventilem na rozdělovači. Případně si můžete pořídit verzi s elektronickou regulací.
2) udělat bastl. Prostorový termostat přesuňte nahoru stejně jako v 1)
Dolů dejte další termostat, který bude spínat oběhové čerpadlo podlahového rozdělovače. Navíc budete muset přivřít kohout vpravo dole na rozdělovači s tou modrou tečkou. Vy totiž máte horní ventil na vstupu trvale otevřený, čerpadla jsou v tomto případě v sérii a v podstatě jen honí vodu z kotle do rozdělovače a zpět. Jak jsem uvedl, je to bastl provizorium za cenu ušetření financí na předělání, ale cenou bude celková nestabilita a zhoršení účinnosti kotle.

Autor: František Pokorný
Datum: 10.12.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130653
reakce na ...
Pane Švejdo, máte mé uznání. Opravdu klobouk dolů.

Autor: Josef Vávratr
Datum: 10.12.2019 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131431
reakce na ...
Pokud Vám podlaha někde topí správně a nebo dokonce víc, než potřebujete, tak tento typ rozdělovače vyhoví. Stačí jen správně seřídit. Ale klidně si jiný rozdělovač kupte a až zjistíte, že nepomohl, můžete sem znovu napsat. Třeba Vám někdo škodu uhradí.

Datum: 10.12.2019 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Klasika, jen nic neříkající kecy. Tak mu poraďte jak to má nastavit.

Datum: 11.12.2019 22:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, pane Švejdo,
mnohokrát Vám děkuji, škoda, že ti moji topenáři nemají Vaše znalosti. Takže jestli tomu dobře rozumím, ideálně vyměnit ten rozvaděč, jeden bezdrátový termostat dát do horního pokoje, který se nedotápí a dolu na ten nový rozdělovač namontovat elektronickou regulaci, která je napojená na termostat, který bude umístěn dole v tom velkém pokoji, který se zase naopak přetápí. Potom předpokládám budu moc ty jednotlivé okruhy pouze třeba někde přiškrtit, když budu chtít stáhnout teplotu v nějaké místnosti, např. záchod, kde je malý prostor. Ten termostat který mámě nyní dole je na pevno na zdi na chodbě, mimo tu velkou místnost. Takže ten předpokládám přesunout právě do té velké místnosti a napojit na něj tu regulaci nového rozvaděče TP. Jinak teplotu vody v kotli jsem nikdy nijak nenastavoval. Myslel jsem, že to hlídá ta ekvitermní regulace, kterou máme na domě z venku. Např. dnes ráno bylo na kotli 56, protože venku mrzlo, ale třeba včera kdy bylo tepleji tam bylo 32. Ještě jednou moc díky a omlouvám se, jestli říkám nějaké nesmysly, jsem v tomto opravdu laik. Martin Diamant

Datum: 12.12.2019 09:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podobný problém jsem již jednou pomáhal řešit. Tam to bylo jednodušší v tom, že PT nefungovalo prakticky vůbec. Pán si koupil jen termoventil pro příslušný typ rozdělovače, nechal jsem mu tam původní trámce a přemontoval jsem ho na spráný typ. Vyžaduje to ale i úpravu připojovacích trubek a těžko Vám to nějaký topenář udělá. Proto jsem doporučoval vyměnit celý rozdělovač. Tím se z toho udělá standardní systém, kde se vzájemně nepřetahují okruh radiátolů s PT a funguje termohlavice v rozvaděči PT. Dole pak nepotřebujete žádný termostat a ani žádnou elektronickou regulaci. PT má obrovskou samoregulační schopnost, takže si vystačíte z občasnou korekcí teploty na rozdělovači PT. Dělají se i rozdělovače s elektronickou regulací, ale samozřejmě za více peněz a je to zbytečné. Stávající termostat by jste pak použil pro regulaci radiátorových okruhů. Takže by jste ho přesunul nahoru do nejchladnější místnosti.

Ve Vašem případě to alespoň nějak funguje. Takže můžete použít i variantu to nějak pobastlit. Zde jde o to, že termohlavici prakticky nemůžete použít pro regulaci teploty. Ta je dělaná pro nízké průtoky horké vody. Jakmile ji trochu přivřete, podlaha přestane topit. Vyzkoušejte si to. Bylo by vhodné ji malinko přivřít, aby alespoň fungovala jako omezovač teploty do PT. Další problém je, že se obě čerpadla přetahují a v podstatě tlačí proti sobě. Pokuste se co nejvíc přivřít ventil s modrou tečkou na pravé straně rozdělovače. Uzavíráním tohoto ventilu se sníží vzájemné ovlivňování, ale taky se sníží výkon PT. Je potřeba najít kompromis.
Ekviterm v kotli mění teplotu oběhové vody. Díky nefunkčnímu termoventilu se současně s tím bude měnit i teplota do PT. To je sice fajn, ale těžko to bude vyhovovat. Možná by to šlo doladit tím modrým ventilem. Moc ale nevěřím, že to bude fungovat. Je tedy nutné nějak regulovat teplotu PT. Lze to udělat vypínáním oběhového čerpadla. Např tak, že bych koupil nějaký elektronický termostat. Např. termostat pro regulaci elektrického PT. Ten má externí čidlo a výkonné kontakty, takže ho můžete zapojit na přívod k oběhovému čerpadlu. Externí sondu bych připáskoval na dolní trámec rozdělovače. Teplotu oběhové vody pak bude regulovat termostat zapínáním oběhového čerpadla.

Datum: 23.01.2020 16:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Švejdo, mockrát děkuji za cenné rady a omlouvám se, že píši až nyní. Chtěl jsem se zeptat, zdali náhodou nejste Z Prahy a okolí a jestli byste nám to nehctěl dát do kupy, pokud se tím živíte? Děkuji moc, Martin Diamant

Datum: 23.01.2020 21:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se, ale jednak nejsem z Prahy, neživím se tím a ani nemám čas. V průběhu debaty tady pan Vávra tvrdil, že to jen stačí vhodně nastavit a je z Prahy. Já jsem to již zkoušel a vím jedině o možnostech, co jsem napsal. Třeba navrhne lepší řešení.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 08.12.2019 15:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Čím topíte?

Datum: 08.12.2019 17:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mame plynovy kotel

Datum: 08.12.2019 17:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak alespoň vyfoťte rozdělovač PT. Informace, že máte plynový kotel je k ničemu. Jaký máte typ kotle, není to dvojokruhový kotel ?

Autor: Pavel Wolf
Datum: 08.12.2019 18:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Je to minimálně asi neseřízené, rozštelované. Možná že je také na půdě slabá izolace. Většinou nahoře bývá tepleji.

Datum: 09.12.2019 21:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to asi je, ale nevím jak to seřídit. To mám nastavit termostat na pětadvacet a PT přiškrtit těma jednotlivýma kohoutama, nebo snížit tu teplotu v oběhu TP? Nad tím horním patrem je ještě vytápěný byt.

Datum: 09.12.2019 21:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ptal jsem se na spotřebu plynu třeba za den. To jste zatím neuvedl. Ten kotel má hodně vysoký spodní výkon.
https://www.junkersplus.cz/fotky13986/fotov/_ps_2652_Prospekt_Kondenzacni_kotle.pdf

zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama