Dobrý den,
prosím o radu ohledně volby zdroje vytápění dřevostavby, která je zatím ve fázi projektu a tudíž nemá zpracovaný ener. štítek. Z důvodu legislativních požadavků od r.2020 nám projektant v podstatě "zakázal" využití elektrokotel, a my se po detailech zprvu nepídili, a smířili se s plynovým kotlem. Tepelné čerpadlo jsme původně zavrhli jako příliš nákladné. Aktuálně jsme ale narazili (díky známému, který zrovna kolauduje) na možnost solárních termických panelů pro ohřev TUV, s přitápěním elektropatronou.
Nezávazná kalkulace od jedné firmy, která nám samozřejmě toto řešení vychválila do nebes, počítá pro 4 osoby na užitnou plochu 155 m2 jednopodlažního domu 350l aku nádrž s 2 kWpatronou a dva termické vakuové kolektory. Cena této legrace vychází od této firmy na 140 tisíc s tím, že 50 tisíc by se vrátilo v dotaci. Řešení by sice mělo splňovat současné požadavky na využití OZE, ale cena se nám zdá vysoká.
Doporučili byste raději zůstat u plynu? Nebo lze v podobné cenové relaci pořídit i TČ, které by pak také splnilo současné požadavky?
Uvědomuji si, že dotaz je velmi obecný, ale bohužel nemáme moc, s kým konzultovat (rodina bydlí ve starých domech, kde jsou odlišné TZ, či bytech) a sami se v této problematice tolik neorientujeme. Nechceme si nechat vnutit nějaké předimenzované a předražené řešení a budeme rádi za každý postřeh...
24 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení