Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zapojeni a funkce odtahoveho ventilatoru Dalap

Autor: Tomas Tomas
Datum: 07.06.2020 20:42
uživatel: 110975


Dobry den, prosim o radu s prepojenim ventilatoru Dalap s casovym dobehem a cidlem vlhkosti.
Ventilator je umisten v koupelne, je spinan tlacitkem a ma zapojeny L, N a LT.
Funguje to relativne dobre, ale ne vzdy. Princip je ten, ze po sepnuti tlacitka se vynuti jeho rozbeh a bezi dle nastaveneho casoveho intervalu. Zaroven ale hlida i vhkost a pokud po uplynuti intervalu neni dostatecne nizka, bezi zase dle nastaveneho casu dale. Neni nutne ho manualne spinat, vlhkostni cidlo ho muze sepnout take.
Da se nastavit pouze hranice vlhkosti, u ktere sepne, nikde jsem ale nenasel, na jake hranici vlhkosti se vypne a uz nepokracuje. To se tedy neda ovlivnit.
Pokud tedy stoupne vlhkost v celem objektu a je vlhko i venku, tak ten ventilator se vlastne nikdy nevypne, protoze se snazi objekt odvetrat na nejakou neznamou hodnotu vlhkosti, ale z venku je treba privadet vzduch a ten muze byt dle klimatickych podminek take dosti vlhky.
V tom pripade by se hodilo mit moznost ventilator proste vypnout.
Napadlo mne, misto tlacitka pouzit klasicky vypinac. V jedne poloze zapnuto, je rizen cidlem vlhkosti a casovym intervalem. V druhe poloze vypnut.
Dava takove zapojeni smysl? Jak to tedy zapojit na vypinaci? Nebo je nejaka lepsi metoda?
Predem dekuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď02.07.2020 14:58
Tomas Tomas02.07.2020 12:41
Josef Vavra19.06.2020 16:06
Lubomir Švarc19.06.2020 15:31
Jozef Homola19.06.2020 13:13
Josef Hodboď19.06.2020 12:49
Tomas Tomas09.06.2020 23:32
Leoš Petrla08.06.2020 19:42

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 19.06.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Nepíšete, který konkrétní typ ventiláítoru máte. Například v popisu k typu Dalap 125 PT ZW se uvádí:
"Ventilátor obsahuje hygrostat, na kterém nastavíte, při jaké vlhkosti vzduchu má spínat (rozmezí 60 - 90 % relativní vlhkosti). Na časovém spínači, který je uvnitř ventilátoru, nastavíte dobu, jak dlouho má ventilátor běžet.
Hygrostat sám pozná, že vlhkost v místnosti překročila nastavenou mez a sepne koupelnový ventilátor, který běží po dobu, na jakou má nastavený časový spínač. Po uplynutí zvolené doby se ventilátor vypne. Pokud je vlhkost stále vysoká, opakuje režim znovu." A to odpovídá vašemu poznatku.
O možnosti nastavit spodní vypínací hranici vlhkosti se tam nepíše. Bude nižší, než 60 % rv., ale o kolik přesně by měl vědět výrobce. Mohlo by jít třeba o 55 % r.v. Výskyt větší rel.vlhkosti než cca 55 % rv. může být v teplejších, deštivých dnech v bytě poměrně častý, takže pak ventilátor po uplynutí nastaveného času nevypne, ale časový cyklus se opakuje.
Možná že je vypínací hranice vlhkosti pohyblivá, že se zvyšuje s tím, jak zvyšujete zapínací hranici. Vyzkoušejte si to. Mohlo by to pomoci.

Nenašel jsem v dokumentaci možnost, ručně, spínačem, vyřadit z činnosti automatickou funkci hygrostatu. Vzhledem k provázanosti funkcí časovače a hygrostatu v řízení ventilátoru pak zřejmě nemáte jinou možnost, než v obdobích se zvýšenou vlhkostí přejít například na ruční spínání. Pak byste pro zahájení větrání musel sepnout spínač a následně stisknout tlačítko. Při odchodu ručně vypnout spínač, ale bez využití časového doběhu ventilátoru a nebo spínač vypnout někdy později. To by znamelalo předřadit před tlačítko spínač. Existují kombinace tlačítko-spínač do jedné krabice. Je to dost "kostrbaté" řešení, ale mohlo by pomoci v době, kdy bude vlhkost nad vypínací hranicí hygrostatu.
Netuším, zda elektronika ventilátoru třeba nemá vlastní ochrannou funkci, že po 3 či více prodlouženích cyklu sama vypne.

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.06.2020 13:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obr. 1 obrázek č. 2
Potvrzuji, že větrání v těchto dnech je problém. Momentálně mne vlhkoměr v domě ukazuje 78% (při 22°C) a není se čemu divit, když jsem si porovnal venkovní vlhkosti okolních stanic.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 19.06.2020 15:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Co s tím budete dělat?

Autor: Josef Vavra
Datum: 19.06.2020 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Větrat lze bez problémů cokoliv nad rosný bod. Sklepy je třeba uzavřít.
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/praha-libus
Dnes rosný bod 14°C , zcela bez problému.
Jak to vypadá s koupalištěm? Pošlete fotky?

Autor: Tomas Tomas
Datum: 02.07.2020 12:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110975
reakce na ...
Dobry den, je to ten ventilator, ktery popisujete. Ventilator zadnou ochranu nema, je schopen bezet hodiny v kuse, stale dokola. Po konzultaci s prodejcem a servisnim technikem jsem dostal informaci, ze deaktivace cidla neni mozna, ze je nutno vymenit celou elektroniku ovladani za tu hloupejsi bez vlhkostniho cidla.
Tak jsem to cidlo ucvaknul a samozrejme to funguje vyborne, jako by tam nikdy nebylo, funguje pouze casovy dobeh.
Ze by tohle ten servisni technik nevedel?
Dekuji za napady a snahu pomoci.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 02.07.2020 14:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
V dnešní době není divu, že zmiňovanou úpravu "technik nezná". A pokud by ji i znal, tak vám nemůže doporučit, abyste si ji provedl sám, protože
1) pro práci na elektrickém zařízení je třeba mít kvalifikaci
2) výrobce to neřeší, prodá o další ventilátor víc. Servisní zásah, kterým se čidlo odstraní, a dá se na to záruka - což u profi servisu být musí, by byl pravděpodobně dražší než koupit nový ventilátor bez čidla vlhkosti.
Blahopřeji, že se vám to povedlo a že jste spokojen. Naštěstí ta elektronika má logiku nastavenou tak, aby fungovala i bez čidla vlhkosti.

Autor: Leoš Petrla
Datum: 08.06.2020 19:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127850
reakce na ...
Dobrý den,
nebude to tak, že při nastavené hodnotě vlhkosti ventilátor spíná i vypíná? Klasický vypínač by jste mohl použít, ale musel by být zapojen před tlačítkem spínání.

Autor: Tomas Tomas
Datum: 09.06.2020 23:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110975
reakce na ...
Dobry den, dekuji za reakci, ale jak jsem to tak pozoroval s merakem vlhkosti, tak bych rekl, ze se da nastavit pouze hladina, kdy sepne. Jinak by musel mit nastavenou nejakou charakteristiku, protoze by musel sepnout treba na vlhkosti 80 procent, ale vypnout treba pri 70 procentech. Musela by tam byt nejaka diference, aby nespinal pri 80 procentech a hned zase nevypinal.
A ta difernece by musela zustat zachovana, kdyz treba nastavite 90 procent, tak aby vypnul pri 80 procentech. Myslim, ze tak inteligentni to neni a ze vzdy vypne na stejne minimalni hodnote, ktere ale nemusi nikdy dosahnout.
Vlastne to cidlo je zbytecna komplikace. V dobre vire zakoupeno, ale bez nej by to bylo lepsi.
Klidne bych ho zkusil odpojit a bud ty vodice, co k nemu vedou propojit, nebo odizolovat. Muze se to ale chovat tak, ze bude ocekavat nejaky vstup a bez toho cidla se take nemusi nikdy vypnout. Ale je to v zaruce, tak bych radsi mel od nekoho, kdo s tim ma zkusenost potvrzeno, ze to cidlo muzu klidne odpojit. Sice prijdu o zaruku, ale alespon ne zbytecne.

A to prepojeni, jak to bezne byva zapojeno na vypinac svetla, mi nepomuze proto, protoze tam je nejen ten casovy dobeh, ale i to cidlo? Byt tam jen ten dobeh, tak by to slo, ale takhle by to stale spinalo to vlhkostni cidlo?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama