Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jaké podlahové vytápění pro TZ 5,15kW

Autor: Miroslav Zavrtálek
Datum: 09.06.2020 21:04
uživatel: 132640

Dobrý den,
chystám se stavět bungalov 165m2 obytné plochy + 25m2 garáž. TZ vycházejí na 5,15kW (celková spotřeba elektřiny na vytápění, ohřev TUV a další asi 15MWh/rok).

Určitě plánuji:
- v 5ti obytných místostech klimatizaci, kterou se může i topit
- jednoduchý krb bez výměníků
- podlahové topení.

Největší neznámou je pro mě jaké zvolit podlahové vytápění - elektrické rohože nebo teplovodní. Leccos už jsem přečetl, ale nemůžu dojít k finálnímu verdiktu. Zezačátku jsem chtěl jednoznačně teplovodní s elektrokotlem s tím, že dobudoucna můžu změnit zdroj vytápění na tepelné čerpadlo. Teď ale váhám nad těmito možnostmi:
1. elektrické rohože v celém domě (plusy: rychlá reakce, při topení klimatizaci by mě to snad nemuselo sežrat na elektřině, mínusy: nemožnost změny zdroje krom fotovoltaiky)
2. teplovodní vytápění v celém domě kromě koupelen, tam by byly elektrické rohože (zdá se mi to jako dobrá kombinace při topení klimatizací, v přechodovém období bych elektrokotel nemusel vůbec zapínat)
3. ryze teplovodní vytápění.

Váhám zejména mezi možností 2 a 3. Jak se popasuje ryze teplovodní polahovka s:
- přitopením v krbu (je nutné manuálně vypnout okruh do místnosti v krbu x hodin před zatopením?)
- přitápěním klimatizací (opět bych si asi musel hrát s uzavíráním okruhů)
- možností mít přes noc spíš chladněji v místnostech na spaní (jsme na to zvyklí, ale dle toho, co jsem četl teplovodní polahovka nesnáší regulaci)?

Co byste mi doporučili?

Děkuji předem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 92   starší >>
Datum: 26.07.2020 12:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
Doporučuji řešit TZB komplexně. Vytápění je jenom jedna část, další je případné chlazení, určítě větrání a ohřev vody,
Existují zařízení která více nebo méně takové požadavky splní. Nejde jen o splnění nějakých parametrů, ale i o komfort (k nezaplacení) včetně podlahovky. úspora proti elektrice - polovina - tedy cca min 20 tis.
Nejsofistikovanější zařízení splňující požadavky na dům je FRIGOTECH.
V tu chvíli řešíte jen jedno zařízení i pro větrání s rekuperaci s dvouteplotním zónovým řešením obývák - ložnice, s minimálními požadavky k montáží, s dálkovým ovládáním.

Autor: Roman Novák
Datum: 26.07.2020 09:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Když je řeč o provozních úsporách generovaných instalací TČ pak si všimněte jak velký rozdíl Vám předkládají dva odborníci. Jeden slibuje úsporu 30 000Kč, druhý polovinu. Když se potom zeptáte reálných uživatelů domů tak zjistíte, že to bude něco kolem 10 tisíc Kč v závislosti na mnoha okolnostech, která tu málokdo chce vysvětlovat jelikož by to nepodpořilo bysnys.
Např. reálná TZ bude nižší než výpočtová, protože výměna vzduchu v zimním období bude nižší než ta normovaná. Podle umístění a orientace stavby se budou významně podílet solární zisky. Nikdo zde nepíše částečném krytí ztrát objektu energií z ohřevu TUV a takových detailů se najde více.
Pro prodejce TČ je tak nejjednodušší dostat ho do objektu a výše popsané nesrovnalosti připsat na vrub TČ.
Tím Vás nechci zrazovat od jeho koupě. Jen pozastavit se nad těmi ciframi.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 26.07.2020 10:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pana Žaluda pokládáte za odborníka?
Já tedy ne.
Co má společného,že budou jiné TZ v praxi.Podle čeho se mám držet?
A teplou vodu kupuji v konzumu nebo ji připravuji s tč?
A COP 3,5 v dobře zatepleném objektu s PT se Vám zdá hodně?
Nesmíte brát Váš bajkonur jako standart.Lidé žijí v normálních objektech.
Na rozdíl od Vás já si nemohu lidem lhát,neboť s příchodem zimy bych měl plný dům lidí,kterým by bylo zima ,přesně jak píšete.

Autor: Karol Konárik
Datum: 26.07.2020 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Známe to všichni, hlavni je prodat ( tučná marže v kapse) a ono to pak nějak dopadne. Záruka? Jen marketingový fígl, když se něco posmoli, vždy se najde důvod proč se zaruka nevztahuje.
V praxi ma jina TZ to společného, že pokud máš místo spocitanych 5 kW skutečně 3kW, tak jsi se svými výpočty návratnosti a uspor uplne někde jinde.

Datum: 26.07.2020 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Srovnávat není co. Jsou tu pouze 2 odborné odhady úspor instalací TČ. Jeden tvrdí 30 tisíc druhý 16 a pak můj skromný laický 10 tisíc.
Dosáhnout instalací TČ vzduch/voda u mého většího domu (v horské oblasti s extrémními námrazami) úsporu 10 tisíc je technicky nemožné. To je jediné srovnání, které k tomu zatím můžu napsat.

"Na rozdíl od Vás já si nemohu lidem lhát,neboť s příchodem zimy bych měl plný dům lidí,kterým by bylo zima ,přesně jak píšete."

A toto přesně píšu kde?

Datum: 26.07.2020 11:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy tomu říkáte dům,já bajkonur.

Po lopatě

"Pro prodejce TČ je tak nejjednodušší dostat ho do objektu a výše popsané nesrovnalosti připsat na vrub TČ"

Oč Vám jde milý pane?
Mám na těch 5,15kw s TUV pro 4 lidi něco špatně?
Je těch 15Mwh hodně,málo či co?
Co mám zkušenosti,tam mi to sedí,jinak bych to zde nedával.
Pokud zde chcete srovnávat vaši pastoušku,tak si prosím založte své vlákno.
Já jsem jen zde napsal jak to je normální.
A představte si ,že ani nenabízím prodej.Je jen tazateli jak se rozhodne a je mi úplně jedno co si vybere.

Datum: 26.07.2020 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu lopatu klidně zase odložte.

To Vy jste začal tvrdit, že já něco srovnávám a já tvrdil, že prakticky není co. To jsem čekal, že dojde Vám. Já všeobecně začal popisoval fakta se kterými se při vykazování úspor záměrně nepracuje.

Nevěřím, že to nechápete. Takže jestli nechcete zákazníkům lhát jak nás přesvědčujete, tak to nedělejte. Reálně to TČ 30 000 Kć ročně neušetří.

Datum: 26.07.2020 11:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevidím důvod proč né.Pokud jste jiného názoru,napište,kde se mýlím.

Datum: 26.07.2020 13:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mýlíte v tom, že počítáte úspory a nemáte k tomu potřebná data. Tazatele to zřejmě až tak moc netrápí a pravděpodobně už sám došel k nějaké reálnější cifře.
Chápal bych kdyby jste se ho nejdříve dotázal na informace vedoucí k určení reálné TZ a ani nevíte jak bude skutečně pokryta. Nejen s tím krbem Vám může výpočet úplně rozbít. Stejně tak chybí informace o spotřebě teplé vody. 4 osoby? To je standard pro výpočet úspor Body výše uvedené už nebudu opakovat.

Datum: 26.07.2020 14:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste stejný trol jak Konárik,počítat do úspor krb,to už je silné kafe.
Už taky jeden byl 4500kwh celý dům a za 1 000,- dřeva.
Naprosto přesně.

Datum: 26.07.2020 14:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A co Vám zbývá, že.... Nedovedu si představit, že přivezu zákazníkovi krabici a budu mu tvrdit, že ušetří 30 tisíc bez ohledu na cokoli. To je blbost pane že? Dotázat se je logické. Nebo je pro Vás standardem nic nezapočítávat?

Datum: 26.07.2020 14:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 26.07.2020 14:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těch třiceti tisíc úspor prostě zákazník dosáhne i kdybych mu měl zakázat používání krbu, donutil ho větrat podle norem, nebo by si měl pořídit venkovní žaluzie a rolety, aby se neuplatňovaly solární zisky, atd .

Opravdu tomu zákazníkovi nelžete?

Datum: 26.07.2020 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výroba teplé vody doma nebo z obchodu?
Teplý nebo studený rok?
Léto s deštěm nebo suché?
Zima holomrazy či nadměrné srážky?
Dřevo suché měkké polotvrdé či dokonce tvrdé?
Větrno nebo naopak bez větru?
Co Vám ještě chybí ? Nadmořská výška?
Mrazová kotlina?
Lyžuje?Jezdí k moři?
PS.
Jo ještě když mi někdo předloží TZ 5kw tak zjišťuji jestli nemá doma babičku,když jsou v alpách.

Datum: 26.07.2020 15:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu.

Kdo se ptá, moc se doví. A kdo moc ví by zrovna nemusel být spokojený zákazník. Důležitá jsou ta optimistická čísla...

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 26.07.2020 12:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Neušetri. Při TZ 5.15 kW bez rekuperace jsou náklady na el.vytapeni a celkový provoz domácnosti kolem 42t dle merení srovnatelnych objektů s TC jsou náklady na tyto TZ a celou domácnost 27t. Kde je Vaš rozdil 30t mezi tímto topením. 28t elektřina- versus 12t s TČ.

Datum: 26.07.2020 12:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
42 000:2,8=15 000kwh
To je celý dům včetně paušálu?

Datum: 25.07.2020 15:02 odpovědět upozornit redakci blokovat uživatel: 132390
reakce na ...
Za mně podlahové topení a TČ (GSH-70ERAD)- pořizovací náklady 110t celkové náklady na el. en 8t topení TUV 3,5t ostatní provoz a st. platby 15t.
Klimu do centrálního prostoru, spolu se stíněním bohatě postačuj k chlazení celého domu.
Elektrokotel a ohřev TUV pořizovací náklady 45t celkové náklady na plně elektrifikovanou domácnost 42,5t s toho 17,5t topení TUV10t spotřeba domácnosti a st. plat 15t.

Krb a akumulace - komín 16t,krb 60t+aku 25t ( cena TČ) použiji párkrát do roka. Lokální přehřívání a potřeba velkého výkonu do vody na rozumný čas nabití daného objemu aku.

Pane Žalude,kdybych vytopil objekt s TZ 5.15kw za 17,5k,tak se na tč vykašlu.Co to máte za zárak?
Konkrétně prosím.

Datum: 26.07.2020 13:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topení beru jako celek s TUV tudiž pokud umíte odezirat s psaného textu 27t. Dále záleží na dané lokalitě a vypočtovych podkladech třeba loni nebyl ani jeden den kdy by jsem se v okolí Brna dostal a výpočtové parametry -12 bo dosaženo.

Datum: 26.07.2020 13:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A cena za Kwh?
Konkrétně prosím.

Datum: 26.07.2020 19:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak co pane?
Dva kalorimetry a vy nejte schopen oddělit topení od TUV?

Datum: 26.07.2020 20:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vycházím s tabulky zde na TZB výpočet nákladů na vytápění ,teplou vodu a ostatní spotřebu el.en. Zatím to zhruba po zadání sedí s realitou : https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
Tudíž zadejte parametry 5,15kW podlahovou plochu 165m2, 4 osoby v domácnosti a uvidíte.
Věřím přímému měření, kterému se evidentně vyhýbáte (dejte instalci namontuji a naopak po roce můžeme potvrdit, kdo je kecal!!!, Je to chvíle osadit elektroměr a cejchovaný kalorimetr -pak máte relevantní udaje a nemusíte někoho napadat ke zvýšení svého ega. Bez porovnání je to mlácení prázdné slámy. Takže z mé strany -elektroměr-kalorimetr a po roce porovnat vhodnost monobloku a vnořeného kondenzátoru.

Datum: 26.07.2020 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale já jsem pro měření.
Takže kolik máte změřený COP?
Kolik platíte za kwh?
Je to tak těžké napsat?
Dvě cifry.
Proč zde pletete monoblok?

PS.
17 500,- za topení elektrikou
10 000,- TUV

při 2,80 no nekup to

Datum: 27.07.2020 07:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem se trochu podíval,čemu věříte.
V tabulce je dimenzováno tč na 70%,zbytek dotop EE.
Trochu zaspali vývoj,obzvláště při topení do dnešních podlahovek.

Autor: Josef Vavra
Datum: 27.07.2020 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Podíváme se na porovnání LG Therma V a GSH-70ERAD
U domu s definovanými parametry(počítám pro sebe, jsem potenciální zájemce)
280 m.n.m. 5,15 kW pata ekvitermu 16°C
GSH-70ERAD SCOP 3,32 (0,12=strmost 3,2= COP pro 0A/35W)
LG Therma V SCOP 3,55 (0,1 3,4)
LG Therma V radiatory SCOP 2,35 (0,1 2,8)
počítáno v souboru
kondenzace.kvalitne.cz/kks/optimalizace-tc.xlsm
Požadované množství tepla 11MWh + 4MWh na teplou vodu.
náklady jen elektro 15000 * 2,8 = 42000Kč
náklady LG 15000/3,55 * 2,8 = 11830Kč
náklady Sinclair 15000/3,32 * 2,8 = 12650Kč

Pravdu má tedy pan Švarc, že ročně ušetřim 42000-11830 = 30169 Kč.
Při nákupce za 120 tis. Kč je našetřeno za pouhé 4 roky.

Ostatní spotřeba cca 200 W představuje přihřívání prostoru o 200/5150*30= 1,16 stupně
Další cca 4 stupně přidávají sluneční zisky a biologické teplo.
Proto většina domů s precizním řízením vnitřní teploty termostatem topí, jako by to byl ekviterm s patou 16°C
Když se podíváte na mezní výkony(-7/35), tak cenově jsou LG a Sinclair srovnatelné.., ale LG je 2x výkonnější!
Proto neselže při nízkých teplotách. Švarc ví, s čím pracuje (na rozdíl od Konárika) a také ví, že Sinclair má ve své podstatě poloviční výkon.

Datum: 27.07.2020 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Víte,já se ani nepodivuji nad p. Žaludem,že zde napíše spotřebu elektric. topení 6 250kwh při tz 5,15kw.Roky mu zde sděluji,že tomu nerozumí.
Je tak na úrovni prodejců uhlíkových folii.
Co je horší,že škodí lidem.
Lidé teprve procitnou u prvního vyúčtování.
Někteří bezpáteřní,kteří mnou opovrhovali, mi dokonce zavolají co s tím?
Stále platí,že kombinace tč a PT je nepřekonatelná.Nikdo nic lepšího prozatím nevynalezl.Proto to dělám.

Datum: 27.07.2020 11:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A ja tvrdím, že bych tě hnal svinskym krokem a že tě čeká dlouhá cesta.A to bez ohledu na tvé žonglování s čísly. Pokud neumíš to nej nej nejzákladnější, nemůžeš tady operovat pomáhanim lidem.

Datum: 27.07.2020 11:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Konáriku zkuste pochopit ekonomičnost roztečí i matematické výpočty. Nevšiml jsem si, že by pan Švarc něco uváděl v neshodě s realitou. Vás cesta nečeká, Vy ani k tomu poznání nedojdete.

Datum: 27.07.2020 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nedělejte ze sebe ještě většího vola než jste.

Datum: 27.07.2020 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Potvrzujete, že cíle poznání nedosáhnete ani omylem....

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.07.2020 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Problém je v tom, že ani jeden z Vás do topení nezapočítává externí zisky a ani povinnou servisní kontrolu. Vávra se sice zmiňuje o externích ziscích, ale nepočítá s tím. Pokud si to spočítám pomocí kalkulačky na TZB, tak vychází komplet náklady jen pro elektro 43863Kč/rok a pro TČ 27950Kč. V případě TČ počítám cenu servisních kontrol 2500 Kč. Co vím, tak jsou běžné výrazně vyšší ceny až cca 4000Kč/kontrolu. Takže výsledný rozdíl je 15900 Kč/rok. Zase tak výrazná návratnost zde není. Samozřejmě je nutné splnit limit neobnovitelné energie a je vhodné chladit. Pokud se má vše splnit, nejde použít čisté elektro. Je k tomu nutné něco přidat a pak se investiční náklady téměř srovnají, ale provozní náklady TČ jsou nejnižší.

zobrazuji 1 - 30 z 92   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama