Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Nemocnice odvětrávání WC a koupelen

Autor: Jan Toman
Datum: 12.07.2020 14:07
uživatel: 132763


Dobrý den, rád bych se Vás tu zeptal na jednu věc.
V nemocnici rekonstruujeme 8 N.P., firma při rekonstrukci navrhla odtahy z koupelen a wc napojit do starých rozvodů odtahů koupelen a WC (toto zařízení je původní z 70.let a minimálně 10 let nefunkční a sloužilo k odtahu všech koupelen a WC pod daným patrem). to jsme zamítli. (kvuli tomu aby zápach nefoukal do spodních pater.) Pozvali jsme firmu přes VZT a ta nám navrhla řešení podle nejnovější evropské normy s rekuperací a že prý i vzduch z WC a koupelen musí být rekuperován ale my nikde nemáme jednotku VZT. Koukal jsem u Vás na stránkách a dočetl jsem se jen že z pokojů, kuchyní, pracoven a dílen se Musí rekuperovat. Chtěl bych se tedy zeptat jak to tedy je.
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď15.07.2020 10:59
Harry Minduton13.07.2020 20:15
Jan Toman12.07.2020 23:04
Jaroslav Šalý12.07.2020 20:46
Jan Toman12.07.2020 20:30
Jaroslav Šalý12.07.2020 18:56
Jan Toman12.07.2020 16:48
Jaroslav Šalý12.07.2020 16:22

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 15.07.2020 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Hovoříte o odtazích. To znamená, že zpravidla na střeše byl odtahový ventilátor, který zajišťoval podtlak ve větracím potrubí a to nasávalo špatný vzduch z místností podle toho, jak byly nastaveny sací řížky, klapky atp. Bylo bohužel běžné, že tento systém přestal fungovat, protože šlo o použití ventilátorů s krátkou dobou životnosti, byl nevhodně navržen, pozdějšími nevhodnými přestavbami a zásahy do něj znehodnocen. V takovém systému však nemůže dojít k přefukování zápachu do spodních pater, protože je v něm udržován trvale podtlak. Principiálně však není vůbec špatný a nyní, s moderními úspornými ventilátory, s provázaným řízením výkonu ventilátoru a clon v jednotlivých nasávacích mřížkách je i velmi úsporný.
Pokud už chcete vetrání řešit nově, tak rekuperace je hodně příznivou položkou do provozních nákladů. Pak se ani není co divit, že vám to VZT firma navrhla. Důvodem může být i evropský a potažno i český standard kladený na větrání, tzv. ekodesign, který předepisuje účinnost větracích zařízení. Takže bez ohledu na to, zda jde o starou nebo novou budovu, nové zařízení pro větrání musí požadavky ekodesignu splnit.
Tomu byste se vyhnuli jedině tím, že byste provedli opravu celého stávajícího zařízení.
I samotný odtah vzduchu z WC a koupelen je provozně výhodnější řešit včetně rekuperace, neboť odsávaných vzduch musí být nahrazen.
Konkrétní řešení by měl navrhnout v oboru VZT zkušený a autorizovaný projektant a doporučoval bych se na problém podívat celkově, nikoliv jen z pohledu rekonstruovaného 8. podlaží. Jak jsou řešena ostatní podlaží? Proč původní systém přestal fungovat?

Autor: Harry Minduton
Datum: 13.07.2020 20:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114421
reakce na ...
Pokud se jedná pouze o stavební úpravy (viz. níže) a není to na stavební povolení ani na ohlášení dle SZ, tak by je s takovými radami poslal do p*dele. Pokud do toho nebude strkat nos stavební úřad, tak nemusí být nic - zkrátka se provádí pouze udržovací práce či "drobné" stavební úpravy (nepodléhající SP ani ohlášení) a basta.

Stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou - nevyžadují stavební povolení ani ohlášení.

Podmínky na budovu nelze uplatňovat retroaktivně. To ani dost dobře nelze. Pokud je barák z roku xy a v roce xy NEBYLA povinnost rekuperovat vzduch, tak logicky taková budova ho ani rekuperovat nemusí a nikdo to nemůže ani násilně vyžadovat. Barák z roku xy musí zkrátka splňovat podmínky za nichž byl v roce xy povolen, postaven a zkolaudován. Cokoliv nad to je na dobrovolné bázi. Něco jiného samozřejmě je, pokud by na ty práce muselo být nějaké řízení dle stavebního zákona. Pak už do toho maj právo kibicovat a vyjadřovat se další úřady a holt se musí kolikrát tancovat, jak se zapíská, páč jinak nemusíte dostat souhlas (kolaudaci).

Autor: Jan Toman
Datum: 12.07.2020 20:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132763
reakce na ...
Zítra budeme mít KD, uvidím jak to dopadne a dal bych vědět.
Původní rozvody jsou nefunkční je tam jen jeden motor a ten je pravděpodobně zadřený, tu firmu sme si pozvali na výměnu toho motoru a začla právě s tím že EU chce rekuperovat veškerý vzduch a musí se to sakum prdum zrekonstruovat. Nám by stačilo jen zprovoznit ten motor, či po případně zredukovat a osadit novým motorem.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 12.07.2020 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
vy asi nejste technik, že? Vycházím z popisů situace. Řešení nechte na technicích, Jsem schopen jim navrhnout nestandardní ekonomicky výhodnější řešení.

Autor: Jan Toman
Datum: 12.07.2020 23:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132763
reakce na ...
Ne nejsem, jsem referent energosoustavy a tak to hodili na mě :D, do toho mám na starosti telefonní ústřednu, medicinální plyny a chlazení.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 12.07.2020 16:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
a proč to s těmi starými rozvody nespojit do společného odsávání?
Dovolil bych si případně i s tou firmou konzultovat.

Autor: Jan Toman
Datum: 12.07.2020 16:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132763
reakce na ...
Dobrý den, ten původní odtah je nefunkční, proto jsme si zavolali firmu a ta začala s tím že se musí rekuperovat i vzduch z WC a navrhla kompletně předělat célé to potrubí aby byl jak odtah na WC tak i přívod. To už bude docela dost finančně náročné.
Děkuji

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 12.07.2020 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
A proto se ptám - ty původní rozvody nejdou obnovit k původnímu účelu?
S\mozřejmě by se napojili na rekuperaci, mohu nabídnou
s využitím tepla pro ohřev vody -
propojte mne s projektantem, vysvětlím mu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama