Kolik stojí 1 kWh z baterie FVE?

Rubriky:

MK Milan Kunt @milan50 před rokem31.08.2022 19:45:17
Kolik stojí 1 kWh z baterie FVE?

Dobrý den.
Zabýval se tady někdo kolik stojí 1 kWh z baterky? Uvažoval jsem o pořízení FVE a mj. jsem to maloučko propočítával a absolutně mi nevychází efektivita FVE s bateriemi.
Tak například:
Cena baterií 11kWh po dotaci cca.133 tis Kč
Cyklus vybití/nabití 10-90% tj . efektivně 80% tj. 8,8kWh /cyklus
Životnost baterie15let - hodně optimistické, ale budiž:)
*** cyklus nabití/vybití za rok 200x ; za 15 let 3000 cyklů a 26,4MWh uchované a spotřebované energie z baterek. Takže cena 1kWh z baterek stojí 5 Kč.
*** cyklus nabití/vybití za rok 300x (taky optimistické); za 15 let 4500 cyklů a 39,6MWh uchované a spotřebované energie z baterek. Takže cena 1kWh z baterek stojí 3,4 Kč.

Z této kalkulace mi investice do baterek v rámci FVE nedává smysl.
Pokud má někdo jinou a lepší kalkulaci - sem s tím- rád se přiučím:)

Kámoš si teď instaloval TČ a má nový tarif 4,8Kč/kWh(20 hod) 5,8 (4 hod)
Virtuální baterie vypadají jako dobrá myšlenka , ale nevíme co v budoucnu vymyslí distributor.

Dovolím si ještě jednu úvahu - počítat návratnost FVE při současných spotových cenách je hodně zavádějící , protože ceny energií časem zase vyklesají.

FVE určitě nezavrhuji - zatím mi dává smysl FVE do bojléru tj. 4x 500Wp + měnič s modif. sinusovkou pro boiler - investice do 40 tis. Kč a skutečná návratnost do 5 let.

Má někdo jinou myšlenku?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

12 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.