YouTube - Zehnder Webinar:…
By 2050, buildings aim to be climate-neutral by using an energy-efficient building technology combined with a tight and highly insulated building envelope. T...
D.D.,
máme 87let starou chalupu na Šumavě. Sice do ní stále investujeme a rekonstruujeme vše možné (naposledy nové střechy a vyvložkovaného dvojšachtového komína :) , ale zateplení stále ještě všude nemáme. Chystáme se koupit kamna Thorma Borgholm Top se zadním 150mm vývodem, protože plně splňují naše potřeby (mj. topení uhlím). Kamnář nám však řekl, že nově se už bude u všech kamen vyžadovat externí přívod vzduchu k nim.
Současně se snahou o odvlhčení některých prostor v RD uvažujeme o koupi decentralizované/lokální nástěnné jednotky, ideálně Korado KoraSmart 1400. U ní se píše, že dokáže odventilovat 25-60m3/hod. vzduchu do/z místnosti.
Napadlo nás, že by poměrně elegantním a asi trochu netradičním způsobem, jak eliminovat potřebu přivedení externího přívodu vzduchu ke kamnům, mohlo být jeho nahrazení podobnou větrací jednotkou. Díval jsem se na různé detailní weby o kamnářstí (třeba tady: https://www.kominy-pro-krby.cz/blog-zaji…) a zdá se, že taková větrací jednotka by byla dostatečně výkonná na potřebu 7-10kW kamen.
Máte s touto kombinací někdo zkušenosti? :-)
Extertní přívod vzduchu přivedený do kamen by pro nás byl totiž extrémní komplikací. Nejenže by se musela udělat nová podlaha, aby se roura/ry vedly v ní, ale protože máme z vnějšku RD celo-žulové základy a obklady (pěkné na pohled), velmi neradi bychom do nich dělali díry pro takový přívod (údajně min. 8cm, ideálně 10cm).
Budu rád za jakoukoliv myšlenku :-)
CC
3 odpovědi
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení