Zmena tuheho paliva - Viadrus U22-C/D

Rubriky:

Reklama
TP Tomáš Polkabla @tomas.polkabla před 3 měsíci31.01.2024 11:58:15
Zmena tuheho paliva - Viadrus U22-C/D

Zdravim.

V rodicovskom RD sa na vykurovanie pouziva uz 30 rokov Viadrus U-22C. doteraz sa kurilo drevom smrek/buk/breza v prechodnom obdobi a koksom v zime. Pred dvoma rokmi sa dorobil plyn, ktorym sa ale nekuri stale.

Vec sa ma tak ze uvazujem nad zmenou paliva, ale nechcem znicit kotol. Jednak nad tym uvazujem aj z dovodu ze zohnat koks je stale vacsi problem ale ciestocne aj kvoli cene.

Pozeral som hnede uhlie, cierne uhlie ale aj brikety. Neviem ktore by bolo vhodne pretoze beriem do uvahy tieto parametre:
- cena
- moznost prikladania pocas horenia
- odpalenie kotla
- dechtovanie

Pokial viem, hnede aj cierne uhlie musim zapalit navrchu a ono pomaly prehorieva dole, cize nemam moznost pocas horenia navrch nieco prilozit ako pri kokse. Co vsak nie je problem pri briketach. Co je bod pre brikety. Navyse brikety sa daju pekne skladovat a stohovat. Rovnako, viem ze cierne uhlie ma trocha vyssiu vyhrevnost ako koks, priblizne 29 vs 25, cize sa obavam aby netrafilo kotol. Hnede uhlie aj brikety maju nizsiu vyhrevnost ako kotol, myslim ze 17 ma hnede uhlie a okolo 20 maju brikety. Oba by mali byt v poriadku pre dany kotol. Ale ani pri jednom neviem ci to dechtuje alebo nie. Je problem prevadzkovat kotol na 60 stupnov bez akumulacnej nadoby a teda pri dreve pec dechtuje. Koks mal tu vyhodu ze vsetko decht sa pri nom vypalil, nakolko koks dechtuje minimalne a tym padom som si vycistil kotol bez zbytocnej namahy.

Este doplnim ze komin ma velmi dobry dah a nie je vyvlozkovany a kotol je 4 clankovy, cize predny, zadny a 2 stredne (pred tym boli 3 stredne ale v jednom sa spravila diera, lebo ako keby nieco vyzralo liatinu zdnu, z von vyzeral ok ale stena mala max 2mm a bola krehka ze prstom som tam vydlabal dieru 5x2 cm).


Co by ste poradili? Mam radsej ostat pri kokse ako riskovat ze kotol pojde do liatinoveho neba, alebo mam skusit brikety pripadne nieco ine?

Vdaka

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

4 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.