Plné znění článku: Problematika bytového větrání
Nezkoušeli jste někdo ten nátěr na stěnu který má prý pomoct čistit vzduch tam, kde se špatně větrá?
před 11 roky
Prodáváme plastová okna a dveøe z kvalitního profilového systému GEALAN a VEKA. Kompletní realizace zakázek, zaměření…
před 13 roky
Hmm, máme nazateplený panelový dům s dřevěnými okny s kovotěsem. Teplota 28 stupnů. Plísně jsou tu v zimě vždy!!!
před 14 roky
36 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNezkoušeli jste někdo ten nátěr na stěnu který má prý pomoct čistit vzduch tam, kde se špatně větrá?
Prodáváme plastová okna a dveøe z kvalitního profilového systému GEALAN a VEKA. Kompletní realizace zakázek, zaměření oken, konzultace, zpracování cenových nabídek.
http://www.oknatabor.cz
http://www.oknasuchanek.cz
http://www.plastovaoknatabor.cz
Mám dotaz, s manželem jsme odizolovali , zateplili dům - podlaha- polystyrén podl. 7cm, strop - nafoukaná kamenná vlna, zdi - 80 cm - obložené fasádním polystyrenem a plastová okna. Jak takovou budovu větrat. Je možné používat mikroventilaci u plastových oken tzn mít kličku nastavenu na 45 stupňů a ještě k tomu samozřejmě pravidelně větrat. Má to nějaký efekt, když bude páčka u oken nastavena na 45 stupňů anebo ne?
Aké sú najlepšie okná, plastové alebo drevené? Správna odpoved - netesné.:-)
PP Pavlík Peter @pavlik.peter971Cha, cha,cha,cha, ..... Pěkné, dávám 1* !!
Mám pocit, že tzv. odborníci nemají schopnost analyzovat a vidět věci do hloubky problémů.
K tomu, čím se všichni ohání, že lidi mají - lépe že MUSÍ větrat...!? Nikdo nevidí - lépe nechce vidět tu problematiku do hloubky...
Jen připomenutí: např. staří lidé-kteří si ani nevzpomenou na základní životní povinnosti; handicapovaní lidé či invalidé; děcka která zůstávají doma protože rodiče jsou v práci; anebo byty zcela jen tak opuštěné z různých důvodů na delší dobu; je mnoho jiných situací kdy nejde fyzicky větrat; atd, atd....?!
Nakonec i staré panelákové větrací systémy zaručovaly přirozené dostačující větrání bez nuceného zásahu fyzické osoby. Takže vlastně "automatika"! Chá - chá ...!
Kdyby se v Americe měli řídit zásadami, že o větrání se musí starat každý sám, tak by tam nepostavili jediný mrakodrap....! Ta asociace je ne čistě náhodná, neboť obaly tohoto druhu budov v Americe (a jinde) jsou také zcela těsné a je samozřejmé, že jsou doprovázeny moderními automatickými klimatizačními systémy! Což by se samozřejmostí mělo platit i u nás pokud zcela utěsníme obaly budov! Bohužel, neplatí...!
A vo, vo, vo tom to je... Argumenty diletantů, argumenty firem které se napakovaly z dobrého businessu, argumenty vedoucích činitelů kteří se napakovali z relativně pro ně dobré korupčního businessu jsou směšné a zároveň kruté pro většinu lidi kteří se neumí bránit obvinění, že plísně si zavinili sami.
Já netvrdím nic jiného než, že když se ty králíkárny utěsňují, tak souběžně s tím musí být vyřešen nový automatický systém větrání, například tak, jak se uvádí v
https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizac…
a vlastně i v tomto článku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Že se to prodraží o dalších 20-30 tis. Kč. není argument k tomu, abychom nezodpovědně vyměnili okna a neřešili větrání s cynickým svalováním viny z fatálních následků na lidi...
A to tady v ČR nechce nikdo brát na vědomí včetně zodpovědných institucí, které mají na starosti dodržování zákona O zdraví lidu (hygieny, zdravotní ústavy). Jak to, že už dávno nebyl vydán nový hygienický předpis na tyto změny?!
Podle mně spárová průvzdušnost, jak se ukazuje, je pro rovnoměrné přirozené větrání infiltrací u dřevěných oken spíše ku prospěchu než na závadu.V opačném případě je třeba u plastových oken to řešit dle odborníků způsoby eliminující důsledky či následky které jsou uvedeny zde, anebo v
https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizac…
Jak už se tak delší dobu zabývám těmi problémy pastových oken přicházím na to, že důsledky nedodržování montážních technologií jsou fatální...!Tepelné mosty, které z toho titulu vznikají, umožňují fyzikálně-technicky snadnější možnost "přemostit"-či přesunout rosný bod předáváním nízké teploty vedením, ale i prouděním (duté rámy) na povrch z relativně tenkých a snadno prostupných plastových rámů a křídel než u plnohmotných dřevěných okenních rámů a křídel! Pak ovšem samozřejmě logicky vznikají problémy s tou kondenzací vlhkosti, což se stává velmi často! Snad by tomu měly zabránit izolační pásky a termopásky, které ovšem většinou firmy vůbec neaplikují pro jejich vysokou cenu...
Ale i kdyby byla plastová okna namontována správně - nechtěl bych je v paneláku za žádnou cenu nejméně z těchto důvodů:
• dochází k zamezení přirozené výměny vzduchu okny a dnešní samočinné systémy větrání bytů (dnes funkční společné střešní ventilátory) přestávají účinkovat
• bez souběžného řešení nového samočinného systému větrání se vytváří podmínky pro vznik plísní
• bez souběžného řešení nového samočinného systému větrání se vytváří podmínky pro vznik alergií a zhoršení astmatických potíží
• pokud není nově řešeno dostatečné samočinné větrání je prokázáno nejen enormní zvýšení relativní vlhkosti, ale až trojnásobné zvýšení kysličníku uhličitého (CO2), který snižuje schopnost obnovování buněk v lidském těle (rychlejší stárnutí organismu)
• pokud není nově řešeno dostatečné samočinné větrání, tak dle požadavků odborníků se musí nejméně 6x za den po dobu 15 minut větrat - což je nutnou podmínkou prevence proti vzniku plísní Důsledkem jsou opakovaně vysoké ztráty tepla již vytopené místnosti!
• je prokázáno, že zabudovaná mikroventilace u plastových oken je nedostatečné řešení pro odpovídající větrání. Modulované spáry u plastových oken pak zvyšují tepelné ztráty na úroveň spár dřevěných oken.
• žaluzie nejsou namontovány mezi okenními skly, ale volně na straně vnitřního skla v místnosti (nebo i vně). V důsledku všudypřítomné statické elektřiny jsou pak nesnadno čistitelné. Cena asi 1000 Kč/1 okno se hradí samostatně nájemcem mimo rozpočet oken.
• rámy ani okenní křídla se nedají opravovat. Lze sice vyměnit instalovaná dvojskla či trojskla za nové, ale jsou nemožně drahé
• pokud není nově řešeno dostatečné samočinné větrání, tak v důsledku zvýšené vlhkosti dochází k rosení skel a stékání vody zejména v místech spodního rámu oken
• vysoké náklady, neověřená dlouhodobá životnost a krátké záruční podmínky.
Západní státy EU s montážemi plastových oken již dávno skončily neboť jsou nevyhovující!
A to co se tady u nás děje není nic jiného než plastová loby hysterie a pak platí :
Lidi neblbněte s plastovýma oknama...! Je to celostátní dlouhodobá hysterie s aplikací překonaných západních technologií a hloupá východní Evropa to zbaštila, baští a bude baštit aj s navijákem...! Tak jako mnoho jiného tzv. špičkového sortimentu všeho možného druhu. Jóóó kapitalismu a businessu se ještě budeme dlouho učit...! Učit se, učit se , učit se nenechat se oblbnout businessem, to Lenin neučil...! Chá chá ...!
Myslím si, že je dobré doplnit tento vynikající článek také dále o podrobnější dopady z nevětrání na lidské zdraví:
Kvalita vzduchu v interiéru je velmi důležitá. Větrání a topení zamezuje tomu, aby se v místnostech udržovali zejména roztoči a vzdušné plísně. V opačném případě se zvyšuje koncentrace alergenu roztočů a prach. V prašném prostředí je aktivní bílkovinný alergen, hlavně jeho polyproteiny a polysacharidy.
V kobercích, ve starších matracích nebo třeba na záclonách se drží roztoči - živočichové o velikosti 0,3 mikronu. Mají rádi teplo a vlhko. Obvzlášť rychle se množí, když se po létě začne topit. Mají několik tříměsíčních stádií, takže se jich často těžko zbavujeme. Když je nějakým desinfekčním přípravkem vyhubíme. z larev se po třech měsících vylíhnou noví roztoči.
Důležité je větrání a izolace
Další hrozbou jsou interiérové plísně. Drží se v nevětraném nebo špatně izolovaném prostředí. Nejhorší jsou plísně černé, tzv. niger. Často se drží v interiérech s instalovanými plastovými okny, v rodinných i panelových domech, kde stavitel zapomněl na mikrocirkulaci vzduchu a větrání. Hodně se s ní setkáme v chalupách, kde nikdo přes týden nevětrá a lidé tam jezdí na víkend. Zde se alergické reakce vyskytují často.
Větrání je důležité i proto, aby se zamezilo koncentraci alergenů ze zvířat.
Větráním a topením se udržuje dobrá vlhkost vzduchu; ideální je - zvláště pro alergika - 50 -60%. Nemělo by to být více, pak se drží plísně. Nižší vlhkost dráždí sliznice tím, že se vysušují a jsou také náchylnější k uchycení nějakého viru.
Alergická rýma, kopřivky, astma
Nejčastějším problémem je alergická rýma. Projevuje se zduřelou nosní sliznicí, tzn. pocitem ucpaného nosu, smrkáním, smrkáním, někdy i svěděním kůže. Pokud dostatečně nevětráme, mohou nastat i případy fyzikálních reakcí. V podstatě jde o intoxikaci, například v nových budovách, kde jsou nově nalepené koberce a uvolňuje se z nich formaldehyd. Vznikají pak také nepříjemné kopřivkové výsevy. Někdo reaguje okamžitě, když přijde do prostoru. Má svědivou vyrážku, pocit suché kůže, někdy i kopřivkové pupeny. Nejhorším problémem je astma, které nastává u alergika se vším všudy. Ten je pak citlivý na jakoukoliv horší kvalitu vzduchu.
Nemáme-li sklony k alergii, můžeme mít potíže chvilku a poté, co z prostoru odejdeme, se náš stav zlepší. Pokud máme alergii, nezdravé prostředí vyvolá alergický pochod. To je proces který trvá dlouhodobě, a může s sebou nést potíže i týden. Jestliže v tomto prostředí žije alergik trval, jeho stav se může zhoršit. Alergie sama o sobě není vyléčitelná, ale jakmile změníme prostředí nebo upravíme klima, dá se zdravotní situace pacienta uklidnit.
Vadí nepříjemné pachy z vaření
V kuchyni nám mohou vadit nepříjemné pachy z vaření. V moderních otevřených prostorech se pak šíří do celého bytu. Takové pachy mohou způsobit silnou alergickou reakci vedoucí až k anafylaktickému šoku, což je situace, kdy otékají sliznice dýchacích i polykacích cest. Snižuje se tlak, je nám mdlo, špatně se nám dýchá. Je to život ohrožující situace. Často tento stav vyvolá zápach ryb, a to hlavně u alergiků. Jsou i případy, že takto reaguje pacient dosud nealergický. Větrání je třeba během vaření zintenzivnit a zamezit tomu, aby zápach v budově zůstal.
Klimatizace a čerstvý vzduch
Trpí ti, kteří pracují v klimatizovaných supermoderních business centrech. Vzduch je zde jiný, než tam, kde lze denně otevřít okno a vyvětrat. Interiérové místnosti budovy se staví tak, že není možné jiné větrání než klimatizací, a ne vždy je klimatizace dostatečně kvalitní. V Americe pro tento problém vznikl název „building disease“.
MUDr. Blanka Haindlová
V návaznosti na tento článek vznikla velká diskuze na
https://forum.tzb-info.cz/106466-kondenz…
Velmi často se setkávám s instalací decentrálních jednotek s rekuperací. I podle výpočtů uvedených v článku stačí jedna pro běžný panelákový byt. Jednoduchá montáž bez nutnosti realizace rozvodů, nezabírá místo,atd. Co tomu říkáte?
MŠ Martin Šperl @martin.sperl763Říkám tomu OK. Ale stále je to strašně moc peněz navíc ještě k těm novým oknům......... Jinak samozřejmě všemi deseti pro!
nechme stranou material okna, bavime se o vetrani, dobrej plast je po 15 letech v provozu uplne v pohode, staci se rozhlidnout, a je opravdu s podivem ze v TPGcku je provzdusnost stejna u oken se stejnou konstrukci funkcni spary :-), jako by snad nekdo chtel rist ze jde o tesnost, ne o material do ktereho se tesneni zasadi, a repase oken na pozadovane parametry U do stavajicich tenkych ramu neni mozna ani nahodou, provedeni na stavajici zateplovak je jen otazkou provedeni detailu pripojeni a dozoru, technicky neni problem
P.S. nemam rad suchary bez prezdivky:-), s pozdravem a bez krve Jan Hausner
Kdysi, dnes už neplatná ČSN 38 6441 myslela na zaručené větrání. Např. v kuchyni muselo být okno částečně bez těsnění. To proto, že při vaření a pečení v troubě byla nutnost přívodu vzduch a větrání a aby rozptyl spalin po kuchyni neohrožoval nájemníky.
Chtěl bych vidět REVIZÁKA HRDINU, který napíše do revizní zprávy závadu: Okno v kuchyni není v provedení se zaručeným větráním a prostupem vzduchu pro provoz sporáku, není zajištěno větrání pro bezpečný rozptyl spalin - NUTNO VYMĚNIT ZA OKNO SE ZARUČENÝM PROSTUPEM VZDUCHU.
S pozdravem, Hlaváč RT PZ.
ŠH Štefan Hlaváč @stefan.hlavacV podstatě to platí pořád - viz TPG 704 01 čl. 9.2.3.2 platné předpisy pro CZR. Zajímavé ovšem je, že součinitel provzdušnosti okenních spár je pro dřevěná i plastová okna stejný - viz tab. v příloze 11. To ovšem nechápu...!? Zřejmě plastookenní loby zapůsobila na tvůrce předpisu, protože jinak by v kuchyních plastokna nikde nevyhověla...! Chá - chá ...!
jen mala reakce na predchozi prispevek, jinak plne souhlasim ohledne SZU - v oknech jsem sice pouhy laik, ale mam pulrocni zkusenost s vyberem oken a nevsiml jsem si, ze by mel material okna "vyrazny" vliv na mnozstvi vzduchu pro infiltraci, je to uplne jedno a zivotnost je take diskutabilni, nevim proc se stale hovori jen o dusledku pouziti "plastovych oken", to je blbost (asi jako "plovouci" alias laminatove podlahy), nova drevena okna maji minimalne stejne kvalitni tesneni (dvojite az trojite) a infiltrace ma smulu, jedinym resenim je pouziti prvku pro privod vzduchu bez ohledu na material okna, a co se tyce repase starych oken, tak mozna pro pamatkove objekty, jinak si staci nechat udelat nabidku na kvalitni repasi a hned vam dojde, ze levnejsi je nove okno, jinak preferuji drevo ale neni duvod vzdy a za kazdozu cenu "shazovat" plast
Díky za to. Co z toho ovšem, že zatím neexistuje nařízení, které by jasně definovalo požadavky na nutnost souběžného řešení větrání při aplikacích nových systémů utěsňování obálek obytných budov.
Podobný článek s diskuzí k němu viz zde jinde: https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizac…
Všichni víme, že klasické české paneláky /Havlovy králíkárny/ byly postaveny pro jiné podmínky života. Kdysy dřevěná okna s kovotěsem zaručovaly potřebné větrání, ale za podmínky funkčích /teplých/ radiátorů. Teplo stálo kdysi pakatel.
Přišla jiná doba. Všichni mají plastová okna, která mají polohu absolutní těsnosti. Zdražilo se teplo, osadily se poměrová měřidla v bytech a to je největší chyba! Lidi zavírají radiátory, utěsní okna, mají v bytě max. 20 C,a byt plesniví.
On neplesniví jenom ten byt, ale v panelech jsou dutiny a plíseň pohltí celý panelák kolem dokola.
To je důsledek zdražení tepla a poměrových bytových měřidel.
S pozdravem Hlaváč.
ŠH Štefan Hlaváč @stefan.hlavacPane Hlaváči, spletl jste si prezidenta Havla se soudruhem prezidentem Husákem.
Dovoluji si upozornit autory na nesprávnou citaci některých předpisů:
- nový zákoník práce platí již od r. 2006 pod č. 262/2006 Sb.
- uvedené předpisy řešící oblast pracovního prostředí(tj. NV č. 178/2001 Sb., 523/2002 Sb. a 441/2004 Sb.) nahradilo od 1.1.2008 NV č. 361/2007 Sb.
ZM Zuzana Mat. @zuzana.matVážená paní v předpisech jste zřejmě kovaná, ale Vaše pozice ve SZÚ je snad trochu jiná než kritizovat nesprávné definice předpisů...!
Dovolím si připomenout Váš článek z 23.10.2006 nazvaný "Přirozené větrání, infiltrace a exfiltrace" ( https://www.tzb-info.cz/3608-prirozene-v… ).
Navazuji na tento článek:
Že se musí větrat, tak to už věděla moje prababička....! Ten článek krom upřesnění některých hodnot vlastně neříká vůbec nic.
Bordel je, že státní hygienické či zdravotní orgány ( váš SZÚ)zatím nevydaly potřebný zdravotně-hygienický předpis, který by jasně vymezoval za jakých podmínek je možné zateplovat a utěsňovat obálky budov v návaznosti na podmínky větrání.
Jak to, že pro výměny oken za plastová ve starých panelových budovách nejsou jasným způsobem už dávno vymezeny podmínky v návaznosti na větrání?
Důsledkem jsou zhoršující se podmínky bydlení ze zdravotně-hygienického hlediska v obytných budovách.Očekávat a stavět na tom, že lidé budou pravidelně větrat, když staré systémy dokonce z bývalého režimu zajišťují automatiku větrání na základě přirozené infiltrace, je velice naivní a hloupé.Mimochodem hloupá je i státní energetická politika, která problematiku větrání zcela pominula a lidé tak potažmo byli "hozeni přes palubu".Stát je donutil investovat do úspor tepelné energie za cenu zhoršeného a zdraví škodlivého bydlení...!Myslím si, že byrožrouti státních institucí jako je vaše, zcela "zachrápali" a včas nereagovali na hysterii s plastovými okny.Z hlediska hygienického i zdravotního neúměrně buzerujete lidi a sami nedokážete uhlídat co by jste asi měli....
Váš článek považuji za alibistické zdůvodnění neschopnosti státního zdravotního ústavu a orgánů hygieny, které už dávno měly na základě potřebných analýz iniciovat naléhavě nutné změny zákonů a předpisů, ale hlavně stanovení výchozích hodnot pro větrání obytných budov....!?
Centrální větrací systémy ve stávajících obytných budovách ("panelácích") nejdou prakticky rekonstruovat ve svém principu.A zatím nikdo pro tento druh budov doposud (až snad nyní tento článek a článek ing. Chluma https://www.tzb-info.cz/4448-revitalizac… ) nepředložil smysluplné řešení automatického přivětrávání a odvětrávání (nejlépe s rekuperací).Napsat, že se má větrat a očekávat že tento požadavek bude 100% naplněn, to je k smíchu...!A já se směju..! Tomu, jak hlupáci vyhazují relativně dobrá dřevěná okna aby neztráceli tepelnou energii infiltrací, zaměňují za drahá dlouhodobě nevyzkoušená plastová, aby pak zjistili, že musí stejně větrat a ztrácet tak tepelnou energii možná ještě ve větší míře, než původní "nežádoucí" infiltrací.Otevřením okna v zimním období byť jen na krátkou chvíli vám termostatický ventil radiátoru (TSV) reaguje plným otevřením nastaveného průtoku topného média, a radiátor hajcuje dvojnásob teplo pánu Bohu do oken. Málokdo, totiž ví, že při větrání je nutné jej nejprve uzavřít.A i když jej uzavřete naivně se domnívajíc, že teplo ušetříte, tak stejně po zavření oken musíte místnost znovu vytopit protože vám tam teplota poklesla o 3-5°C.
Celou mánii s plastovými okny považuji za cestu "z bláta do louže". Jsem zásadně proti výměně oken za plastová v panelových budovách!Vidím smysluplnou cestu repasé tradičních dřevěných oken. Neboť se budeme divit co nám ty plasty začnou dělat odhaduji po 10-20 letech tím spíše, že udržovaná okna by měla vydržet alespoň 50 let!
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.