Dobrý den.
Jak jsem již psal v jiném vláknu, problém "vysoká teplota MOSFET" řídicích jednotek automatických kotlů Attack apod. vyrobené pod polskou značkou Tech sterowniki je jednoduše řešitelný výměnou rozběhového kondenzátoru ventilátoru. V řídicí jednotce se nachází kondenzátor sice polypropylenový, ale typu Cy, který se běžně používá ve vstupních filtrech zařízení napájených ze sítě. V této aplikace přes kondenzátor trvale protéká max. 5 mA. Polští odborníci, v rámci ušetření 10 Kč, tento typ kondenzátoru použili jako rozběhový kondenzátor 1f ASM ventilátoru posouvající fázi budícího signálu. V této aplikace kondenzátorem trvale teče několikanásobně větší proud, než na jaký byl výrobcem konstruován. Degradované kondenzátory z dvou až čtyřletých kotů mají zbývající kapacitu 100-200 nF, což je pouze 10-20% původní hodnoty. Takový pokles kapacity a degradace dielektrika zapříčiňuje přehřívání jak samotného kondenzátoru, tak i výkonového tranzistoru MOSFET, u nějž je většinou teplotní čidlo.
Oprava tedy spočívá, jak již krásně popsal také pan Žitník na své wiki:
https://wiki.zitnik.net/posts/tech-st480…
ve výměně tohoto kondenzátoru za kvalitní polypropylenový kondenzátor s nízkým ESR a ESL.
Zatím mám vyzkoušen Kemet R71VN41004030K a Wima MKP4J041006D00KSSD. Cena kondenzátoru je oproti běžné ceně nové řídicí jednotky zanedbatelná. Zatím úspěšnost 100% (opraveno zhruba 5 jednotek).
Pokud máte také problém s kotlem, hlásícím "Vysoká teplota MOSFET" apod., jsem ochoten tuto opravu provést (Třinecko).
93 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení