Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Fotovoltaická elektrárna s baterií

Autor: Roman Kulda
Datum: 20.02.2020 22:02
uživatel: 131973

Dobrý den,
mám v plánu udělat si na dům fotovoltaickou elektrárnu s baterií a nemůžu se rozhodnout jaký typ střídače.Jedná se mi o kvalitu střídače a hlavně baterie.Nechci si pořizovat elektrárnu na 10 let a s problémy.Jsem z oboru elektro a vím co dokáže elektřina způsobit.Chci nějaké funkční zařízení o kterém mám jistotu,že je kvalitní.Dostal jsem různé nabídky a chtěl bych se optat na asymetrické a symetrické střídače,jaké by jste mi poradily?
Děkuji za odpovědi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Šuvarský03.04.2020 11:54
Jan Jelének21.03.2020 14:45
Miroslav Šperlín23.02.2020 11:12
Roman Kulda23.02.2020 09:44
Jaroslav Šuvarský23.02.2020 01:30
Roman Kulda23.02.2020 00:37
Jaroslav Šuvarský23.02.2020 00:23
Roman Kulda22.02.2020 21:56
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 21:50
Roman Kulda22.02.2020 20:46
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 20:38
Roman Kulda22.02.2020 20:19
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 16:40
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 16:38
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 16:36
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 16:34
Miroslav Šperlín22.02.2020 13:36
Roman Kulda22.02.2020 12:53
Roman Kulda22.02.2020 12:49
Pavel Wolf22.02.2020 12:33
Martin Kotelník22.02.2020 12:07
Miroslav Šperlín22.02.2020 10:55
Pavel Wolf22.02.2020 10:42
Miroslav Šperlín22.02.2020 10:15
Roman Kulda21.02.2020 20:12
Mirek Svejda21.02.2020 08:01
Martin Kotelník21.02.2020 07:56

Datum: 22.02.2020 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113017
reakce na ...
Dobrý den my v našich sestavách https://www.s-power.cz/fotovoltaicka-elektrarna-s-power-midi/ používáme německé plně asymetrické střídače RCT. Více info o technologii: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20242-zarizeni-ktere-rozhoduje-o-navratnosti-fotovoltaiky

Datum: 22.02.2020 20:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě jsem o RCT uvažoval ale po zkušenosti ,že RCT je čínské jsem od toho odstoupil.Z Německou výrobou to nemá nic společného.Při vyžádání dokumetů jsem zjistil,že střídač,baterie a back-up spotřebuje energie 4 000kW za 20let i kdyby byl zapojen jen jako spotřebič ve stand-by.Což je 1rok elektrárny ve spotřebě,takže 1 rok vaší výroby dáte do provozu RCT.A baterie,která je omezena hloubkou vybití 90% na 3500cyklů.Právě to je ten problém s výběrem a kvalitou

Autor: Jaroslav Šuvarský
Datum: 22.02.2020 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Kuldo, osobně jsem byl několikrát v jejich vývojovém centru a výrobně. Je to v Německu, u švýcarských hranic, v Konstanz - viz jejich stránky: https://www.rct-power.com/en/about-us.html . V testech, které prováděla Německá univerzita, je srovnání střídačů, a posuďte sám - druhé místo ze všech, nejmenší standby ztráty ze všech střídačů. test najdete zde: https://www.rct-power.com/en/1446/stromspeicher-inspektion-2019-confirms-rct-powers-storage-system-is-the-best-system-in-the-category-under-8-kwh.html a celá studie v pdf: https://www.rct-power.com/files/Bilder/Aktuelles/Downloads%20Aktuelles/Energy-Storage-Inspektion-2019.pdf Během 14 dnů budeme mít od ČVUT reálné měření a srovníní se střídači GoodWe. Podle předběžných výsledků je efektivita GoodWe nižší a spotřeba ve standby minimálně 3x vyšší. Na přesné výsledky se moc těším.

Datum: 22.02.2020 20:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,když jsem se dotazoval přímo v RCT v Konstanz v Německu odkázali mě na prodej v Čině...Oni,že jsou prý pouze zastoupení v Německu,kde mají pouze kancelář..tak nevím,kde je pravda...

Datum: 22.02.2020 21:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kuldo, S-POWER je největším distributorem RCT v ČR a také jsme jediný certifikovaný servisní partner. Dokonce s vývojovým centrem v německu společně vyvíjíme monitoring, který bude představen na Intersolaru v polovině tohoto roku. Do Konstanz jezdíme pravidelně. Takže opravdu nevím kam jste volal a co vám řekli, ale zboží na našich instalacích jsou komplet z německých linek.

Protože RCT se daří, tak expanduje, a protože největším hybatelem a odběratelem obnovitelných zdrojů je (světe div se) Čína, tak si tam otevřeli novou fabriku (https://www.rct-power.com/en/1446/rct-power-opens-a-factory-in-suzhou.html), a vyrábí tam baterie pro asijský trh:

Thomas Hauser the managing director of RCT Power GmbH explains: „We will continue to produce battery modules in Konstanz. Adding additional production capacity in Suzhou is essential in supporting the growth of our company. ".

Všechny naše objednávky jsou vyrobené na linkách v Konstanz. Co se týče kvality a efektivity, tu potvrzují jednoznačně testy a pak tu máme další výhodu - všechny komponenty systému vyrábí jeden výrobce - RCT. To znamená, že vše je sladěno do jednoho celku, odzkoušeno. Pokud se cokoliv stane, nemusí se řešit, zda za to může výrobce baterií, nebo výrobce střídačů. Navíc je to za humny a servis je hodně rychlý.

Poslední věc - je to jediný střídač, ke kterému je za příplatek možné prodloužit záruku a to na 10 let. A to si žádný výrobce, pokud technologii nevěří, nedovolí udělat.

Datum: 22.02.2020 21:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jistě,ale nechápu proč mi v Německu dali tuto adresu,že tam vyrábí komponenty
RCT Power China
NO. 17-201 a 202
Nanopolis Suzhou
99 Jinji Lake Avenue
SIP, Suzhou, Jiangsu

mohl by jste mi dát prosím přesnou adresu výrobny v Německu?Docela mě to zajímá a až budu mít příští měsíc pracovní cestu do Německa rád bych se tam zastavil

Datum: 23.02.2020 00:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výlet si určitě udělejte, alespoň si uděláte představu, jak vypadá vývoj a výroba druhého nejefektivnějšího střídače na trhu. Navíc je tam hezky a je to historické místo. V kostnici (Konstanz) upálili Jana Husa.

Tady je adresa:

RCT Power GmbH
Line-Eid-Str. 1
78467 Konstanz
Germany

Datum: 23.02.2020 00:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za adresu ale vy jste mi poslal adresu,kde je firma registrovaná v kanceláři.Ne jako výrobní hala.Když jsem tam volal tak se mi ozvala pani,která sice mluvila německy ale se silným přízvukem Číny.Když jsem si chtěl koupit střídač RCT od Iftech s.r.o bylo mi řečeno,že komponenty jsou s Číny.Vy jak jsem pochopil prodávate střídače RCT?

Datum: 23.02.2020 01:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Kuldo, s tou Čínou si to asi už začínám dávat dohromady :) Když zavoláte do RCT a chcete něco kolem vývoje nebo prodeje, tak Vás přepojí na Klause Richtera. Váš akcent němčiny nebo angličtiny má ale asi výrazný přízvuk dálného východu. Tak vás přepojili na Key accounta pro čínu. No a když už si mysleli, že jste z dálného východu :) tak vám doporučili tu novou továrnu v Číně, kde začali vyrábět baterie, protože to máte blíž. Ale tam stejně neseženete všechno, protože tam dělají jen baterky a to jen část. Ale střídače i baterie pro Evropu se vyrábí v Kostnici.

Ještě vám tedy přeložím kus textu, který jsem sem hodil, ale asi jste si ho nepřečetl / nepřeložil. To jen pro vysvětlení, proč ta fabrika v číně před 2 lety vznikla:

Thomas Hauser the managing director of RCT Power GmbH explains: „We will continue to produce battery modules in Konstanz. Adding additional production capacity in Suzhou is essential in supporting the growth of our company. ".

Thomas Hauser (ředitel RCT) vysvětluje: "Budeme pokračovat s produkcí bateriových modulů v Kostnici. Přidání další výrobní kapacity in Suzhou je klíčové pro podporu růstu naší firmy".

Víc už vám asi s tou čínou nepomohu. Opravdu. Z toho co píšete usuzuji, že dokud to asi neuvidíte na vlastní oči, neuvěříte. Takže už pojďme od toho, vy si tam zajeďte, a teď k věci:

Ano, jsme dovozce systému RCT pro Česko. Samotné střídače a baterie ale neprodáváme, S-POWER se primárně zaměřuje na instalace fve na klíč a následný servis. Také jsme jediný certifikovaný servisní partner RCT v ČR.

Co konkrétně potřebujete? Pokud chcete koupit samotný střídač, pak klidně můžete ten iftech případně ARGOS. Pokud potřebujete servis, případně technické dotazy, tak klidně na nás, kontakty zde: https://www.s-power.cz/kontakty/

S pozdravem,
Jaroslav Šuvarský, jednatel

Datum: 23.02.2020 09:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Šuvarský,
děkuji za vysvětlení ale myslím si ,že moje Němčina není tak špatná po 15letech žití s manželkou,která mluví německy :) moje zkušenost je taková ,že první telefon který jsem měl do RCT byl jasný čínský dialekt.Máte prosím přesnou adresu,kde se střídače vyrábí??Popřípadě doporučíte prodejce RCT v České republice,kdyby šlo střídač koupit přímo v Německu a měl o všem detailní přehled??

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 23.02.2020 11:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
RCT vám u nás prodá třeba Iftech. Je to stoprocentně německá firma. V dnešní době mají všechny firmy filiálky v Číně. Myslíte, že v Mercedesu nejsou čínské komponenty? Podstatné je kde to bylo vymyšleno a kdo za značku ručí. Symetrické střídače jsou v ČR nepoužitelné pokud se nezmění vyhláška 82/2011sb. No a v asymetrických je RCT jasná jednička.

Autor: Jan Jelének
Datum: 21.03.2020 14:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132157
reakce na ...
Dobrý den pane Šuvarský, chci se zeptat, zda jsou již k dispozici avizované výsledky srovnání střídačů RCT a GoodWe od ČVUT. A pokud ano, je možno přidat odkaz na ně, popř. je stručně sdělit?

Děkuji

JJ

Datum: 03.04.2020 11:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, výsledky testování z ČVUT ještě nemáme, na vysoké škole teď mají jiné starosti, vyvíjejí roušky atd. Ale pokud trochu umíte německy, případně rozumíte grafům a obrázkům, tak tady je test od nezávislé německé agentury. A RCT tam boduje, GoodWe 10 tam je taky. Jak budeme mít výsledky z VŠ, tak je samozřejmě poskytnu. Link na německý test: https://pvspeicher.htw-berlin.de/speicher-inspektion-2020/

Autor: Martin Kotelník
Datum: 21.02.2020 07:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
Mám pro Vás návodnou otázku.
Myslíte, že Vám baterie vydrží 10let?
Až si odpovíte, přeformulujte dotaz a začneme znovu, aby bylo dosaženo cíle, který jste si stanovil.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.02.2020 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Až si tuto otázku projdete, tak se k tomu podívejte na životnost panelů a střídačů. Taky by stálo za přečtení jiná vlákna třeba zde:
https://forum.tzb-info.cz/146736-mereni-po-fazich-a-hadanka-pro-vnuka
Pak by jste měl jasno, zda asymetrický nebo symetrický střídač

Datum: 21.02.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,vše jsem si důkladně zjištoval a pročetl.Dokonce i kontatoval PRE,kde mi řekli,že asymetrický střídač mi nepovolí a že nejde naistalovat nikde v jejich síti tak nevím....Ohledně asymetrického střídače mám pochybnosti,že jsou všechny vyráběny v Asii,kde je kvalita asi víme jaká...Ohledně baterii ani nemluvě to je docela katastrofa+ když jsem dostal spotřeby asymetrického střídače s baterii a back up boxem nestačil jsem se divit,kde při provozu 20let mi 1rok elektrárna pojede zbytečně kvůli spotřebě jen ve stand-by .Symetrický střídač má kolega v práci už 3 roky a vlastní spotřebu vyrobené energie 60% a to nemá baterii.Tak proto se nemůžu pořád rozhodnout

Datum: 22.02.2020 10:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak nedovolí? ČEZ podle reklamy svým zákazníkům montuje asymetrické střídače. Neexistuje jediný technický důvod nepovolit asymetrický střídač. On vyrovnává asymetrii domu a distributorovi tak vlastně pomáhá. V případě dodávky se vždy přepíná do symetrického režimu. Distributorovi samozřejmě vadí, že vás nemůže obrat o 2/3 tak jako nešťastníky se symetrickými střídači. U nás je kombinace symetrický střídač + baterka + měření po fázích ekonomická sebevražda. Budete dodávat z baterky i v noci pokud nemáte třífázové lustry.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 22.02.2020 10:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ono to asi moc lidí nechápe jaký je vlastně rozdíl mezi asym. a sym. střídačem jinak by se neptali. Symetrický měnič, jakmile něco zapnete, co potřebuje jen 1f, vyrábí i na zbývajících 2 fázích a jelikož tam není zapnutý žádný spotřebič tak to pošle ven. Při odběru z baterek tak přicházíte o 2/3 kapacity. Když se takto dostane baterie na mim. aktivuje se v noci nabíjení ze sítě, které dobře zaplatíte. U asymetrického střídače se aktivuje jen ta fáze kde je v domě odběr.

Datum: 22.02.2020 10:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak. Já mohu u svého střídače přepnout symetrický i asymetrický režim. Tak jsem zkusil v tom symetrickém jestli udržím vyrovnanou spotřebu domu na všech fázích. Nejde to, to žádná ženská nevydrží, byl by rozvod. I když jsem ji nutil zapínat plotýnky po třech tak to nepomohlo, protože termostaty nespínají synchronně. I když jsem se snažil sebevíc tak jsem ten den nic neušetřil. Rychle jsem to vracel zpátky na asymetrický režim.

Autor: Martin Kotelník
Datum: 22.02.2020 12:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
No jenže chlapci, k čemu je Vám asymetrický měnič, resp. abychom byli přesní částečně asymetrický, když to ekonomicky nefunguje. Prostě si na sebe nikdy nevydělá. Budu konkrétní. Symetrický měnič 3,5kW pořídíte za 30tis.Kč, Asymetrický, co jsem kouknul ten RST 6KW (či jak) co je asymetrický max. do výkonu výstupního členu 2kW. Tak ten stojí 60 k peněz. Těch 30 k peněz Vám nikdy nevydělá. Aspoň u mně doma, vařím na plynu. Nejvíc elektriky stejně sežere lednička, wifi, počítače, TV. Ta varná konvice, co to rozhodí, to nevytrhne. Spíš mi vadí, že pračka a myčka nenatáhne teplo vodu, co jsem ohřál přebytkem zadarmo, ale natáhne si studenou, kterou si 2kW hřeje, ale to jsem jinde. Prostě, asymetrický měnič je dobrá cesta, která ale ekonomicky nefachčí.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 22.02.2020 12:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
O ekonomice se tu nikdo nebaví návratnost v tomto státě a v této době je nevratná jen jsem popsal ten rozdíl sym. asym. co tazatele trápila. Reklama neznalí lidé pěkně masíruje a tak jich dost podlehne s představou že vydělají (ČEZ přece nelže).

Datum: 22.02.2020 12:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem psal jde mi hlavně o kvalitu výrobků.V tom je v mém případě ten největší problém.Těžko se dá spolehnout na asymetrické střídače které jsou vyráběny všechny v Číně,že budou tak kvalitní,že vydrží v pořádku několik let.Natož asymetrické baterie ,které mají nízkou kapacitu užití a vysokou spotřebu.

Datum: 22.02.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zjištoval jsem si podmínky připojení v místě mého bydliště a v připojovacích podmínkách PRE v bodu 6 je ,že musí být naistalován symetrický střídač.Už jsem se s tím setkal jako revizní technik,že střídač nebyl připojen podle podmínek a elektrárna nebyla schválena.Ono nejde o asymetrii ale přetěžování sítě ,které si musí distributor chránit zvlášt do budoucna,kdy se čeká boj o energii,již ted jsou některé trafostanice na pokraji zhroucení a revizí prochází opravdu s minimální rezervaci dalšího výkonu

Datum: 22.02.2020 13:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S asymetrickými střídači začali Němci, vyvinuli to speciálně pro náš trh (RCT). Číňani se teprve rozkoukávají ono se jim nevyplatí něco vyvíjet jenom kvůli naší malé zemi. Požadavek distributora je splněn, asymetrický střídač se chová vůči síti přesně symetricky. Představme si, že máme dva elektroměry. Přes jeden bude připojená FVE k síti. Dodávka bude přesně symetrická jako z Temelína. Přes druhý elektroměr připojíme barák. Ano, ten je nesymetrický jako všechny ostatní domy v republice. Tak v čem je problém? Když bude součtový elektroměr pro obojí tak v ničem. Když se měří po fázích tak je to trest za nesymetrii. Ale proč je trestaná jen skupina lidí co mají FVE když ty domy jsou stejné jako mají ostatní? Ve skutečnosti ta nesymetrie nevadí, v miliónech přípojek se to dokonale vyrovnává. Sto let to bylo jedno ale teď se na tom dá vydělat. Jednomu seberu a druhému prodám.

Datum: 22.02.2020 16:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Článek o RCT najdete zde: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20242-zarizeni-ktere-rozhoduje-o-navratnosti-fotovoltaiky

Datum: 22.02.2020 16:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, všechny distribuční společnosti (ČEZ, EON, PRE) připojují asymetrické střídače bez problémů. O asymetrii jsem psal podrobný článek tady: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/16878-mereni-po-fazich-je-pro-vlastniky-malych-fotovoltaik-problem-jak-mu-predejit.

Datum: 22.02.2020 16:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, baterie LiFePo4 mají už dnes prakticky všechny životnost minimálně 5000 cyklů. Průměrná rodina udělá kolem 240 cyklů ročně, což dává životnost až 20 let. Baterie od RCT nebo pylontech mají záruku 10 let, takže v praxi určitě vydrží mnohem déle.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama